Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, JailbrokenDiesel είπε

λοποιν αν το σκεφτω ετσι (ωραια ερωτηση ηταν αυτη!) θα επελεγα Stonic
 

Το νέο c4 το είδες;Μαξ budget 19.500€;

Leon St / octavia combi;; 

Επεξ/σία από terry308
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, tsofras είπε

Χωρίς να θέλω να σε επηρεάσω το καθένα έχει τα υπερ του , θα καταθέσω την προσωπική μου άποψη (σωστή - λάθος δεν ξέρω)

Και τα 2 έχουν δυνατή εγγύηση

Το fiesta δείχνει κάπως καλύτερο ποιοτικά μέσα αλλά το Stonic δείχνει πιο φρέσκο

Κινητήρας μάλλον είναι υπέρ του fiesta

Stonic δείχνει πιο εκδρομικό και σε σχέση με Active θα το προτιμούσα σε εξωτερική εμφάνιση (σε fiesta μόνο το St-line μου αρέσει)

Απο εξοπλισμό δεν ξέρω τι διαφορές έχουν

Αξία μεταπώλησης θεωρώ ότι θα έχεις καλύτερη με το Ford

Service - ανταλλακτικά πάλι έχω την εντύπωση ότι είναι καλύτερα σε Ford

Stonic έχει ωραίες χρωματικές επιλογές

Τώρα η οδήγηση είναι το κυριότερο απο όλα , αν λές ότι σου άρεσε περισσότερο το ΚΙΑ τότε δεν υπάρχει λόγος για άλλες κουβέντες.

Αν είναι ανάμεσα φτιάξε μία αντίστοιχη προσωπική λίστα σαν την δική μου

Κινητηρας:  Φιεστα
Εξοπλισμος: για να πιασει την πλουσια εκδοση του Stonic, πρεπει να βαλω στο Φιεστα ενα pack αξιας 1,200Eur(καθρεπτης νεκρο σημειο/ καμερα οπισθοπορειας + κατι αλλα πραματακια που δινει η Φορντ)
Αξια Μεταπωλησης: λογικα Φιεστα
Service: KIA με Δωρεαν 5 χρονια ή -600Eur στο Stonic 

13 λεπτά πριν, terry308 είπε

Το νέο c4 το είδες;Μαξ budget 19.500€;

Leon St / octavia combi;; 

μαξ και τραβηγμενο απο τα μαλλια. στα 21κατι ειναι η εκδοση του νεου C4 που μου αρεσει

τα αλλα 2 δεν ειναι σε αυτο που ψαχνω, σε ευχαριστω ομως!

φτανω και στο χρωμα σιγα σιγα! 🙃

image.png.d07b19ad19c98e244f42a9eb15ed869a.png

απλα σαν update, βρηκα την προηγουμενη εκδοση Active του Fiesta, στο car.gr και θα παω να δω αν αξιζει το ολο buzz στο κεφαλι μου για το Ford. 

Επεξ/σία από JailbrokenDiesel
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Antman είπε

Ρε παιδιά για πείτε καμία γνώμη στο εξής. Έχω κλείσει ένα αυτοκίνητο, το mazda 2 mild hybrid 1.5 skyactive 90ps.

Δεν έχω δώσει προκαταβολή γιατί υπάρχει άμεση σειρά μετά από εμένα και πρέπει να την δώσω μέχρι 26/1.

Πρόσφατα πήρα μια καλή προσφορά για το νέο Hyundai i20, αλλά ενώ μου αρέσει στο σύνολο περισσότερο ως αμάξι, κολλάω στο θέμα 1000αρι τούρμπο, μιας και είμαι κλασσικός συντηριτικούρας...

Επίσης η κατανάλωση είναι ένα θέμα...νομίζω το mazda εντός πόλης είναι αρκετά οικονομικότερο...

Γνώμες?

Εγώ προσωπικά θα διάλεγα το Mazda 2 αν έχεις σκοπό να το κρατήσεις πολλά χρόνια,αλλά και το i20 είναι εξαιρετικό.

σε τι χρωμα το σκέφτεσαι?κόκκινο?τι τιμή βρήκες για το Mazda 2? Έτρεχε έλεγαν και μια έκπτωση πριν λίγο καιρό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

image.png.dd208a6f135911b8c2274f0f4c9f84d1.png

image.png

3 λεπτά πριν, dstilio είπε

Όταν πας ταξίδι για σκι θα θέλεις ένα αυτοκίνητο ξεκούραστο οδηγικά.

για εμένα fiesta αν είχε καλύτερη οδήγηση και το θες για εκδρομές. 

ξεκουραστο ισως ειναι το Φιεστα οντως..
παντως κατι που δεν σχολιασαμε πολυ και το ανεφερα, ειναι τα ταμπουρα που φοραει στο Φιεστα, στην εκδοση με τα 125ps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσοφρα με την απήχηση που έχεις ήρθε η ώρα να ανοίξεις κανάλι στο youtube. Live σε εκθέσεις, live παζάρια, live ακυρωσεις, live πωλήσεις, live σκισιμο ζελατινων, live με τον κόσμο και τις απορίες του, live test drive. Σκέψου το έχει πολύ ψωμί η δουλεια, οι μισοί έχουν αγοράσει εδώ μέσα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, jobous είπε

Επιτέλους , ήγγικεν η ώρα !!!! Κυρίες και κύριοι Ford Focus StLineX 1.0T 155ps σε magnetic grey....... 

Κάναμε την πρώτη βόλτα και βγάλαμε και τις πρώτες φωτό !!!

Καλοτάξιδο, υπέροχο χρώμα, να το απολαύσεις

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JailbrokenDiesel είπε

μαξ και τραβηγμενο απο τα μαλλια. 

Να σε μπερδέψω περισσότερο

Renault Captur/kadjar 

 Opel Crossland X

Audi Q2 

Fiat 500X

Jeep Renegade 

Suzuki Sx4 S cross 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, terry308 είπε

Να σε μπερδέψω περισσότερο

Renault Captur/kadjar 

 Opel Crossland X

Audi Q2 

Fiat 500X

Jeep Renegade 

Suzuki Sx4 S cross 

Συγνώμη το Audi δεν είναι στα 27 χιλιάρικα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, dstilio είπε

Συγνώμη το Audi δεν είναι στα 27 χιλιάρικα;

Πλέον υπάρχει εξειδικευμένο προσωπικό στο thread. Σε ερωτήσεις για Audi, εξυπηρετεί ο @paylidis.

Επεξ/σία από chriskourou
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, barimagas said:

Τσοφρα με την απήχηση που έχεις ήρθε η ώρα να ανοίξεις κανάλι στο youtube. Live σε εκθέσεις, live παζάρια, live ακυρωσεις, live πωλήσεις, live σκισιμο ζελατινων, live με τον κόσμο και τις απορίες του, live test drive. Σκέψου το έχει πολύ ψωμί η δουλεια, οι μισοί έχουν αγοράσει εδώ μέσα.

τον έχει προλάβει άλλος

https://www.youtube.com/c/EpiTrohon/videos

 

Επεξ/σία από KoreanW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ειδα το πέταξε σαν ιδεα ο @JailbrokenDiesel για το c3 aircross και μου άρεσε, δε το ειχα καν στο μυαλό μου. ψιλοsuv που ηθελα, καλοι χώροι (410 λίτρα) και η έκδοση που ανέφερε η c-series εχει πολυ περισσότερα απο αυτα που ζητούσα.

σύμφωνα με το σαιτ 18200 η βενζίνη 1200 με τα 110 και το ντιζελ στα 20100 και λογικα θα παίξει κανα μικροψαλιδι απο κοντα.

ειδικα η βενζίνη νομίζω ειναι καλή τιμή και δε ξερω αν εχεις αλλες εναλλακτικες σε αυτά τα χρήματα. τωρα το μεγάλο ερώτημα βενζίνη η πετρέλαιο με ολα αυτα που ακούγονται για τα ντιζελ ειναι αλλουνου παπα ευαγγέλιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/1/2021 στις 10:53 ΠΜ, jimokak είπε

Καλημέρα στην ομάδα. 

Θα ήθελα να ρωτήσω την γνώμη σας για το νεο Peugeot 208 (2020), στην βασική του έκδοση like, 1200κ.ε - 75 άλογα που βγαίνει κοντά 12.500 ευρώ καινούργιο ή ελάχιστα μεταχειρισμένο με εγγύηση 5 χρόνια Peugeot. 

1) Αρχικά να ρωτήσω αν το έχει κανείς, να με ενημερώσει αν καλύπτει για ταξίδια το μοτέρ αυτό.  Γενικά κάνω λίγα χιλιόμετρα το χρόνο 4-5 χιλιάδες κυρίως σε καλοκαιρινές διακοπές και αποδράσεις ΣΚ. 

2) Αν και δεν το έχω δει από κοντά ήθελα να μάθω για τον εξοπλισμό και την οθόνη του μιας και είναι στην πιο απλή έκδοση. Αξίζουν; Λείπει κάτι σημαντικό. Δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις γενικά. 

Σκεφτόμουν μεταχειρισμένο με λίγα χιλιόμετρα, corsa, 208, fiesta αλλά παίζουν όλα από 9-11 χιλιάδες ευρώ, οπότε σκέφτομαι για λίγα παραπάνω δεν αξίζει καινούργιο ή σχεδόν καινούργιο; 

Ευχαριστώ!

Καλημέρα στην ομάδα! Εγώ φίλε όσο μπορώ να σε βοηθήσω, έκανα test drive την allure έκδοση με τον 1.2 και 100 άλογα. Για κινητήρα δεν θα σου πω, αλλά όσον αφορά το εσωτερικό, πέρα από οθόνες κουμπάκια κλπ, μου φάνηκε πολύ ποιοτικό ότι είναι. Φαντάζομαι το ιδιο θα είναι και στην like έκδοση. Όπως επίσης αθόρυβο στον δρόμο, άνοιγμα κλείσιμο πορτών κλπ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, terry308 είπε

Να σε μπερδέψω περισσότερο

Renault Captur/kadjar 

 Opel Crossland X

Audi Q2 

Fiat 500X

Jeep Renegade 

Suzuki Sx4 S cross 

Renault Captur/kadjar -> τα είδα Από κοντά, δεν μου αρέσουν όμως 

 Opel Crossland X -> από Opel θα πήγαινα μόνο στο νέο Mokka το οποίο είναι πανέμορφο!

Audi Q2 -> ξεφεύγω πολύ εκεί + δεν μου αρεσει η προηγούμενη έκδοση (η νέα με το facelift δεν νομίζω να είναι στα 19.500) 

Fiat 500X -> πήγα το είδα, βγαίνει πολύ ακριβό για Fiat. 
* να πω εδώ ότι έρχεται σε ένα μήνα το νέο Tipo Cross και Tipo City Cross, ενδιαφέρουσες προτάσεις στα 18.500 κ 19.500 αντίστοιχα 

Jeep Renegade -> το είδα από κοντά, στις πρώτες εκδόσεις στα 18κατι είναι εντελώς γυμνό κ πάμε πολύ ψηλά μετά. Σαν μάρκα επίσης δεν με ενθουσιάζει. 

Suzuki Sx4 S cross -> θα πάω να το δω από περιέργεια κ μόνο, αλλά με 19Κ ξεκινάει η πρώτη έκδοση + δεν θα ήθελα να μπλέξω με Hybrid κινητήρες 

 

σε ευχαριστώ για τις προτάσεις !

10 ώρες πριν, tsofras είπε

Αξία μεταπώλησης θεωρώ ότι θα έχεις καλύτερη με το Ford

να κάνω ένα σχόλιο, να πω ότι η συγκεκριμένη έκδοση/μοντέλο δεν έχει έρθει Ελλάδα, και αυτή τη στιγμή μόλις 2 είναι διαθέσιμα στο car.gr από το προηγούμενο facelift.. 

άρα όταν έρθει η στιγμή να το δώσω, ποιος θα αγοράσει ένα φιέστα, από 19Κ πχ Στα 14Κ; 
Ενω με σχεδόν ίδια λεφτά πας σε καινούργιο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, dstilio είπε

Συγνώμη το Audi δεν είναι στα 27 χιλιάρικα;

Τσου. :P 

Αρκετά πιο κάτω!

 

Αν καταφέρει κάποιος να φτάσει το Q2 στα 27Κ τελική (γίνεται το κατάφερα εγώ μιας κ για αυτό ξεκίνησα) πάει απευθείας στο Q3 με μικρή διαφορά (κ αυτό κ έκανα). Πιο πολύ αξίζει ;) 

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...