Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, cloud13 είπε

Η σωστη ανατροπη ειναι να γυρισεις στο παλιο Λεον με τη σειρα, να πας πρωτα στο 2008 και παει λεγοντας. Και στο τελος ξυπνας (ολα ηταν ονειρο) και λες ''θελω 1000αρα μηχανη τελικα'' 😂

Αν δεν την είχα πάρει απο φόβο την μηχανή απο όταν έκανα παιδιά δεν θα είχα ασχοληθεί πάλι με αυτοκίνητο , ότι μου πέρασε απο το μυαλό να τσιμπήσω μία και να μου έμενα και ρέστα δεν το κρύβω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tsofras είπε

Αν δεν την είχα πάρει απο φόβο την μηχανή απο όταν έκανα παιδιά δεν θα είχα ασχοληθεί πάλι με αυτοκίνητο , ότι μου πέρασε απο το μυαλό να τσιμπήσω μία και να μου έμενα και ρέστα δεν το κρύβω

προσεχώς στους κινηματογράφους:

tsofras: the search for the rider... (Spinoff του thread αυτού)...

 

Edit: και το εξώφυλλο:

693CC662-17A3-4D66-8F58-C12D83B8574F.jpeg.7be7fbf3af455f5845ccbc81a3b8458a.jpeg

Επεξ/σία από oykas2001
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειδα απο κοντα το νεο citroen c4 --- μου αρεσε πααααααααααααρα πολυ - ποιο πολυ απο το 2008 ....ακριβό όμως νομιζω χωρις κάποια έκπτωση σαν νεο μοντελο.

Το 1.2 , 130hp , manual εκδοση shine 22.200 και shine pack 23850 ...

τα παραπάνω του shine pack :

adaptive cruise control

advanced active safety break μεχρι 140κμ (αντι για μεχρι 80 στην shine)

Blind spot recognition

extended traffic sign recognition

keyless entry

αισθητηρες παρκαρισματος εμπρος

πισω υποβραχιονιο

 

δεν ξερω για τα καλουδια τα 1600 ευρω εαν τα αξιζει ... με όριο τα 22000 δεν νομιζω ότι στα χαρτια υπαρχει καλυτερο ...

 

απο εγγυηση δινει 5 χρονια , απο service / ζημιες / ξερει κανεις πως τα πανε τα citroen ?

σε σχεση με την peagut 2008 ποιο απο τα δυο ? το συγκρινω με το allure plus 100hp.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, sotiriadisc είπε

ειδα απο κοντα το νεο citroen c4 --- μου αρεσε πααααααααααααρα πολυ - ποιο πολυ απο το 2008 ....ακριβό όμως νομιζω χωρις κάποια έκπτωση σαν νεο μοντελο.

Το 1.2 , 130hp , manual εκδοση shine 22.200 και shine pack 23850 ...

τα παραπάνω του shine pack :

adaptive cruise control

advanced active safety break μεχρι 140κμ (αντι για μεχρι 80 στην shine)

Blind spot recognition

extended traffic sign recognition

keyless entry

αισθητηρες παρκαρισματος εμπρος

πισω υποβραχιονιο

 

δεν ξερω για τα καλουδια τα 1600 ευρω εαν τα αξιζει ... με όριο τα 22000 δεν νομιζω ότι στα χαρτια υπαρχει καλυτερο ...

 

απο εγγυηση δινει 5 χρονια , απο service / ζημιες / ξερει κανεις πως τα πανε τα citroen ?

σε σχεση με την peagut 2008 ποιο απο τα δυο ? το συγκρινω με το allure plus 100hp.

 

 

 

 

Δεν πίστευα ότι θα το έλεγα αυτό αλλά ....

Το 2008 :D

Δεν ξέρω δεν μου αρέσει καθόλου το C4 λες και δεν ήξεραν πως να το κάνουν να έχει χαρακτήρα και βγήκε μία μίξη απο ιδέες και εσωτερικά και εξωτερικά.

Το 2008 αν εξαιρέσουμε κιβώτιο και τιμόνι (υποκειμενικό)  το θεωρώ καλύτερο σαν σύνολο , μέχρι και πορτ μπαγκαζ μεγαλύτερο έχει (ναι οκ σε λίτρα στα χαρτιά) , είναι ήδη άνετο απο ανάρτηση (στα citroen με αυτή την ανάρτηση λόγω της άνεσης σε ανάρτηση αλλά και κάθισμα νιώθεις λες και είσαι σε βάρκα ακόμη και στο φρενάρισμα). Είναι και SUV οπότε η δραμαμίνη θα πάει σύνεφο

Χίλιες φορές το Mokka αν δεν σε χαλάνε τα 350λίτρα πορτ μπαγκαζ

Αλλά οκ αυτή είναι απλά η γνώμη μου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsofras είπε

Δεν πίστευα ότι θα το έλεγα αυτό αλλά ....

Το 2008 :D

Δεν ξέρω δεν μου αρέσει καθόλου το C4 λες και δεν ήξεραν πως να το κάνουν να έχει χαρακτήρα και βγήκε μία μίξη απο ιδέες και εσωτερικά και εξωτερικά.

Το 2008 αν εξαιρέσουμε κιβώτιο και τιμόνι (υποκειμενικό)  το θεωρώ καλύτερο σαν σύνολο , μέχρι και πορτ μπαγκαζ μεγαλύτερο έχει (ναι οκ σε λίτρα στα χαρτιά) , είναι ήδη άνετο απο ανάρτηση (στα citroen με αυτή την ανάρτηση λόγω της άνεσης σε ανάρτηση αλλά και κάθισμα νιώθεις λες και είσαι σε βάρκα ακόμη και στο φρενάρισμα). Είναι και SUV οπότε η δραμαμίνη θα πάει σύνεφο

Χίλιες φορές το Mokka αν δεν σε χαλάνε τα 350λίτρα πορτ μπαγκαζ

Αλλά οκ αυτή είναι απλά η γνώμη μου :)

Το είδα κι εγώ live σήμερα στο δρόμο για την δουλειά μου, σε ένα σαν κεραμιδί χρώμα και η εντύπωσή μου είναι ίδια με του tsofras, σαν ένα κολάζ ιδεών. Θα ήθελα να το έβλεπα πιο εμπεριστατωμένα, ελπίζω να το πετύχω παρκαρισμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, oykas2001 είπε

Το είδα κι εγώ live σήμερα στο δρόμο για την δουλειά μου, σε ένα σαν κεραμιδί χρώμα και η εντύπωσή μου είναι ίδια με του tsofras, σαν ένα κολάζ ιδεών. Θα ήθελα να το έβλεπα πιο εμπεριστατωμένα, ελπίζω να το πετύχω παρκαρισμένο.

Μου φαίνεται σίγουρα πιο όμορφο από το 2008, και με διαφορά το πιο ενδιαφέρον αμάξι κάτω από 30.000. Το Shine Pack μαζι με το μπλε εσωτερικο, ειναι πραγματικα αλλου απο εξοπλισμο. 

Eπισης οι 130 ίπποι είναι 2.000 φτηνότεροι (23850 αντί για 25.900 που κάνει η Allure Plus 130 ιππους). 

Επεξ/σία από Papakaliati
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι αναμεσα σε 4 - κια Sportage / Opel Grandland / peageut 2008 / Citroen C4 .... με ποια σειρα οι εταιριες αυτες μπαινουν απο προβλημματα / τιμη συντηρησης και αξιοπιστίας ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαλαρά το πιο όμορφο αυτοκίνητο στα λεφτά του κατά τη γνώμη μου. Θυμίζει τα Citroen των 70s-80s. Το είχα στην shortlist από το καλοκαίρι και το ψήνω σοβαρά για 2ο γιατί η Tonale δεν παίζει να έρθει στις εκθέσεις πριν το 22

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και παρακολουθω καθημερινά το θέμα και ας μη γράφω, είπα να παίξω στοίχημα.
Αν δεν έχει γίνει κάτι με το νέο Leon τότε θα έλεγα κάτι ανάμεσα σε polo gti ή rline 150 dsg τελευταίο μοντέλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, sotiriadisc είπε

ειμαι αναμεσα σε 4 - κια Sportage / Opel Grandland / peageut 2008 / Citroen C4 .... με ποια σειρα οι εταιριες αυτες μπαινουν απο προβλημματα / τιμη συντηρησης και αξιοπιστίας ?

πως τα συνδυασες ολα αυτα? Εχεις csuv και bsuv στην λιστα

τα Οpel/Peugeot/Citreon ειναι η ιδια εταιρεια με κοινα μοτερ,κιβωτια,εγγυηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ελα ντε πως τα εχω κανει ετσι , βασικα μου αρεσει ποιο πολυ το Citroen C4 και μετα το Peugeot 2008  , τα αλλα ειναι απλα σκεψεις ... μια ακομα πιθανη επιλογη ειναι και το Μοκκα αλλα ο πωλητης μου ειναι οτι θα ειναι ποιο μικρο και απο το Crorssland οποτε απογοητευτικα λιγο .. πρεπει βεβεια να το οδηγησω το c4 αλλα το εχουν μονο αυτοματο οποτε δεν ειναι εφικτο- θα ερθει σε ενα μηνα οπως μου ειπαν

Επεξ/σία από sotiriadisc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, sotiriadisc είπε

ειμαι αναμεσα σε 4 - κια Sportage / Opel Grandland / peageut 2008 / Citroen C4 .... με ποια σειρα οι εταιριες αυτες μπαινουν απο προβλημματα / τιμη συντηρησης και αξιοπιστίας ?

Προσωπικη αποψη απο αξιοπιστια,πρωτο το Κια και τελευταιο το Οπελ

Τωρα αναμεσα σε c4 kai 2008 εγω θα διαλεγα το c4

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...