Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, JailbrokenDiesel είπε

Ωραιος!! Με το καλο! ❤️ 
Ποια εκδοση ειναι; κινητηρας;

Καλημερα Παίδες! 

Απο εμενα σιγη ασυρματου προς το παρον.. καναμε την κρατηση, πηραμε εγκριση για δανειο κλπ, αλλα ξαφνικα δεν εχουμε το χρωμα του αυτοκινητου και εχει μεινει μονο σε λευκο!! 😫 
Οποτε φτου κ απο την αρχη ή παραγγελια κ αναμονη 3-4 μηνες για επομενο καραβι απο Περσια (Κορεα) 

Ε δεν πειράζει ρε μαν υπομονή αν έχεις αμάξι δεν αλλάζει και κάτι η αναμονή στην κατάσταση που είμαστε τώρα , αρκεί να το έχεις καλοκαίρι οπότε κομπλέ

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ε δεν πειράζει ρε μαν υπομονή αν έχεις αμάξι δεν αλλάζει και κάτι η αναμονή στην κατάσταση που είμαστε τώρα , αρκεί να το έχεις καλοκαίρι οπότε κομπλέ

δε βαριεσαι.. καλα να ειμαστε.. ναι υπαρχει αμαξι.. στην αναγκη παιρνω του πατερα το Forester (αλλα που να κυκλοφορεις 2.0lt στην αθηνα!) για καποιο διαστημα :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν βλέπω 10+ νέα μηνύματα μπαίνω και τα διαβάζω όλα μπας και ο άρχοντας αποκαλύψει το μυστικό αλλά φευ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ProponitisTouKanape είπε

Όταν βλέπω 10+ νέα μηνύματα μπαίνω και τα διαβάζω όλα μπας και ο άρχοντας αποκαλύψει το μυστικό αλλά φευ...

Υπομονή , πάω σήμερα για test drive

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, sokratismalamas είπε

Έχουμε φτάσει να πληρώνουμε για νέα αξιοπρεπή αμάξια της σειράς (focus , leon, golf κλπ) κοντά στα 30 k ( + τα ληστρικά επιτόκια που δίνουν για δανεισμό ξεπερνάς τα 30 k) 
Δεν ξέρω εάν είναι η ιδέα μου , αλλά το θέμα αγοράς νέου αμαξιού γίνεται επικίνδυνα ακριβό σπορ για όλη την κοινωνία  -και οι αυτοκινητοβιομηχανίες και οι έμποροι τρώνε με χρυσά κουτάλια ...

Παντως, για αυτοκινητα σαν το focus 182 βρισκω λογικη την τιμη.

Πριν 17 χρονια, το μακρινο 2004 εγω ημουν 20 ετων και ο πατερας μου θελοντας ενα γρηγορο 5πορτο αξιοπιστο hatch αγορασε ενα Corolla Tsport 192hp. Κοστισε 27χιλιαρικα. Επειδη θυμαμαι οτι εγω τοτε ηθελα αλλα αυτοκινητα, το Ταπερ 200hp κοστιζε 28.500 και το RX8 challenge 192hp ηταν στα 28.000 .

Συνεπως το να δινεις σημερα τα λεφτα που ζηταει ενα focus182 η ενα civic sport 182 με τοση τεχνολογια και με βαση τον πληθωρισμο μου φαινεται καλο deal. ΟΚ δεν παιρνεις το ST η το Ταπερ που ειναι τα αντιστοιχα της εποχης, αλλα παιρνεις κατι αντιστοιχο και καλυτερο.

Εκει που ειναι λυπηρο για μενα, ειναι να δινεις σημερα 22-25 χιλιαρικα για 120 αλογα πχ. Η αντιστοιχα, οτι το 2004 μπορουσε ο πατερας μου να παρει την corolla 1600 με 16.000 ενω σημερα βαρια βαρια σουπερμινι παιρνεις σε αυτα τα λεφτα.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Thrylos7 είπε

Παντως, για αυτοκινητα σαν το focus 182 βρισκω λογικη την τιμη.

Πριν 17 χρονια, το μακρινο 2004 εγω ημουν 20 ετων και ο πατερας μου θελοντας ενα γρηγορο 5πορτο αξιοπιστο hatch αγορασε ενα Corolla Tsport 192hp. Κοστισε 27χιλιαρικα. Επειδη θυμαμαι οτι εγω τοτε ηθελα αλλα αυτοκινητα, το Ταπερ 200hp κοστιζε 28.500 και το RX8 challenge 192hp ηταν στα 28.000 .

Συνεπως το να δινεις σημερα τα λεφτα που ζηταει ενα focus182 η ενα civic sport 182 με τοση τεχνολογια και με βαση τον πληθωρισμο μου φαινεται καλο deal. ΟΚ δεν παιρνεις το ST η το Ταπερ που ειναι τα αντιστοιχα της εποχης, αλλα παιρνεις κατι αντιστοιχο και καλυτερο.

Εκει που ειναι λυπηρο για μενα, ειναι να δινεις σημερα 22-25 χιλιαρικα για 120 αλογα πχ. Η αντιστοιχα, οτι το 2004 μπορουσε ο πατερας μου να παρει την corolla 1600 με 16.000 ενω σημερα βαρια βαρια σουπερμινι παιρνεις σε αυτα τα λεφτα.

Ακριβώς τα ίδια έγραψα και εγώ ποιο πίσω αν δείς , μα ακριβώς όμως.

Και εγώ όταν αγόρασα το Opel Astra H GTC 1.6 180 είχε 25.000 και καμία σχέση με αυτόν το εξοπλισμό του focus και ήταν χειροκίνητο.

Στα μικρά , φτηνά και στα μεγάλα χιλιάρια είναι το πρόβλημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Jos3ph είπε

σωστό είναι αυτό.

Αυτο εξυπακούεται. Όμως ποια είναι η πιθανότητα βλάβης και ποια είναι η μέση τιμή της; ουσιαστικά είναι σαν να αγοράζεις ασφάλεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, li@m είπε

Αυτο εξυπακούεται. Όμως ποια είναι η πιθανότητα βλάβης και ποια είναι η μέση τιμή της; ουσιαστικά είναι σαν να αγοράζεις ασφάλεια. 

ναι και αυτή σωστή άποψη. Για αυτό αν αγοράζεις άλλα αυτοκίνητα με μικρή εγγύηση , υπάρχει στα εξτρά στην ασφάλεια ( αλλά δεν έχω ασχοληθεί τι καλύπτει και τι όχι ) όταν έρθει η ώρα , θα πρέπει να ζυγήσω πολλά πράγματα. Άμα έβγαινε το Tonale αύριο , δεν θα έμπαινα στον κόπο να σκεφτώ κάτι άλλο. Οπότε ή θα χαλάσει αυτό που έχω και θα πάρω ότι με βολέψει , ή  το Tonale σε mild υβριδικό. ( Renegade styl )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, sokratismalamas είπε

Έχουμε φτάσει να πληρώνουμε για νέα αξιοπρεπή αμάξια της σειράς (focus , leon, golf κλπ) κοντά στα 30 k ( + τα ληστρικά επιτόκια που δίνουν για δανεισμό ξεπερνάς τα 30 k) 
Δεν ξέρω εάν είναι η ιδέα μου , αλλά το θέμα αγοράς νέου αμαξιού γίνεται επικίνδυνα ακριβό σπορ για όλη την κοινωνία  -και οι αυτοκινητοβιομηχανίες και οι έμποροι τρώνε με χρυσά κουτάλια ...

Συμφωνώ - παλαιότερα με τα 30χιλ έφτανες τη μεσσαία κατηγορία πλέον η μεσσαία φτάνει 40χιλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Peter_Line είπε

bmw audi και mercedes Με ποιά σειρά τα βάζετε; (118i, a3 , a 160)

Εξαρταται απο τα εξτρα. Αν θυμαμαι σωστα η Aclass ειναι πιο ακριβη. 

Στις απλες εκδοσεις A3 > BMW > Aclass.

Στις εκδοσεις με φορτωμενα εξτρα (και σιγουρα α180 και πανω) Aclass > BMW/ A3

 

Επεξ/σία από Shyn
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Shyn είπε

Εξαρταται απο τα εξτρα. Αν θυμαμαι σωστα η Aclass ειναι πιο ακριβη. 

Στις απλες εκδοσεις A3 > BMW > Aclass.

Στις εκδοσεις με φορτωμενα εξτρα (και σιγουρα α180 και πανω) Aclass > BMW > A3

 

Πέρα απο αυτά αναφέρομαι και στην αξιοπιστία. Εγω τουλάχιστον απο την μικρή μου ενασχόληση με αυτοκινητα μου έχει περάσει η αντίληψη οτι η bmw ειναι ανώτερη απο την audi

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Peter_Line είπε

Πέρα απο αυτά αναφέρομαι και στην αξιοπιστία. Εγω τουλάχιστον απο την μικρή μου ενασχόληση με αυτοκινητα μου έχει περάσει η αντίληψη οτι η bmw ειναι ανώτερη απο την audi

Πιστευω ειναι αναλογα στην προτιμηση του καθενος. Ολα τα reviews που εχω διαβιασει αναφερουν οτι τα αυτοκινητα ειναι πολυ κοντα. 

Εαν θελεις να δεις μερικες συγκρισεις: Link1 κ  Link2

 

Επεξ/σία από Shyn
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει παρατηρήσει κανένας σε πόσο άκυρο σημειο είναι οι ποτηροθήκες στο 3008?

Είναι ακριβώς μπροστά από τον τεμπέλη, ο οποίος είναι και αρκετά χαμηλά σε ύψος.

Δλδ αν το πάρεις χειροκίνητο και θες να αλλάξεις ταχύτητα μόνο αν πάρεις κάτι σε χαμηλό ποτηράκι δεν θα σε ενοχλεί.

Επεξ/σία από Deathmace
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...