Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, gxyp είπε

@tsofras Για μένα αφού αποφάσισες να δώσεις αυτό που έχεις, πήγαινε στο Leon.Σκέψου ότι θα πάρεις 2ο αμάξι που είναι ολόιδιο με αυτό που έχεις τώρα, το οποίο παρεμπιπτόντως είναι του 2017 και φαντάζομαι θα αλλάξει σύντομα.. Στο λέω εγώ που σκέφτομαι να το πάρω καινούργιο και το ξέρεις.

Υ.Γ. 1: Με πόσα το δίνεις τελικά το αγαπημένο;

Υ.Γ. 2: Είδα και  αναφέρεις γωνίες θέασης.. Στο Ibiza είσαι ευχαριστημένος;;

Ναι το σκέφτηκα και αυτό ότι θα πάω σε φρέσκο μοντέλο , αλλά αυτά τα φρέσκα έχουν πράγματα που με κάνουν να κωλύομαι

Για την τιμή δεν την αναφέρω γιατί είναι συμφορουμίτης

Καλύτερες γωνίες θέασης έχει το Ibiza

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ναι το σκέφτηκα και αυτό ότι θα πάω σε φρέσκο μοντέλο , αλλά αυτά τα φρέσκα έχουν πράγματα που με κάνουν να κωλύομαι

Για την τιμή δεν την αναφέρω γιατί είναι συμφορουμίτης

Καλύτερες γωνίες θέασης έχει το Ibiza

 

Το εξελενς με 1.5 και dsg γιατι το εχεις αποριψει?

Θα ειναι και αρκετα πιο ανετο λογικα απο το FR

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, eMike είπε

Προφανώς.

Όχι..Για την ακρίβεια είπες είναι σαβούρα.. 

Σε κάθε περίπτωση, γιατί οι γνώμες όπως ξέρεις είναι σαν τις..μύτες, όλοι έχουμε από μια. Κράτα την άποψή σου, τη σέβομαι, κανένα πρόβλημα, αλλά προσπάθησε να μη την επαναλαμβάνεις κάθε δεύτερη ανάρτηση γιατί κάπου κουράζει.

Εγώ δε διαβάζω fb...Εγώ έχω αυτοκίνητα τέτοια τα τελευταία χρόνια και στο γκαράζ μου, και στον κύκλο μου. Πολλά αυτοκίνητα, με στοκ dsg-stronic/με φλασαρισμένο/με στοκ μοτέρ/με κτηνώδες μοτέρ..Αυτοκίνητα που έχουν υποστεί σκληρή χρήση για χιλιάδες χιλιόμετρα και δεν έχουν κάνει κιχ ποτέ, κανένα. Οπότε διατηρώ το δικαίωμα να μη συμμερίζομαι όσα λες, αλλά έχεις κάθε δικαίωμα οπότε πάμε παρακάτω.

Ηρεμία παίδες μην τα χαλάσουμε τώρα για το s/s και το dsg.

Το σαβούρα το είπα και εγώ μου φάνηκε κάπως

Το DSG πάσχει και είναι παγκόσμιο γεγονός , βάζεις dsg problem στο youtube και βρίσκεις ακόμη και πως να το επισκευάσεις ,  έβαλα απο περιέργεια για το edc και βρήκα ένα video απο ένα αμάξι με 180.000χλμ . Ναι δεν είναι στατιστικό δείγμα αλλά καταλαβαίνεις τι γίνεται

Επίσης έχω ξαναδηλώσει ότι αν ήμουν σωστά ενημερωμένος για την σωστή λειτουργία του DSG μπορεί να μην μου είχε σπάσει ποτέ. Όχι ότι αυτό κάνει πιο αξιόπιστο το κιβώτιο αλλά είναι κάποια λάθη χρήσης που δεν στα συγχωρεί

Και ξαναλέω το κόστος είναι το λιγότερο , αν είναι να μου βγάλει πρόβλημα στα 50.000χλμ θα είναι 10 χρόνια μετά και δεν με πειράζει. Ο γερανός με τα μπαγκάζια και τα παιδιά είναι πρόβλημα και δεν θα ήθελα απο την άλλη να το ξαναζήσω

Και τονίζω για άλλη μία φορά (το ξέρω γίνομαι κουραστικός) mild hybrid άγνωστο στα πάντα

οκ έχω ακόμη μία εβδομάδα να κατασταλάξω μάλλον το χειροκίνητο είναι πιο safe επιλογή , απλά φοβάμαι μην ξενερώσω

8 λεπτά πριν, imr είπε

 

Το εξελενς με 1.5 και dsg γιατι το εχεις αποριψει?

Θα ειναι και αρκετα πιο ανετο λογικα απο το FR

Άρχισα να το σκέφτομαι και αυτό μήπως με τις 17αρες και τα άλλα καθίσματα είναι πιο άνετο

Έχει και λίγο καλύτερο εξοπλισμό χωρίς Drive Profile , Αεροτομή και το FR look

Άκυρο δεν το φέρνουν σε 1.5 150 DSG μόνο σε Style ή FR

Επεξ/σία από tsofras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ηρεμία παίδες μην τα χαλάσουμε τώρα για το s/s και το dsg.

Το σαβούρα το είπα και εγώ μου φάνηκε κάπως

Το DSG πάσχει και είναι παγκόσμιο γεγονός , βάζεις dsg problem στο youtube και βρίσκεις ακόμη και πως να το επισκευάσεις ,  έβαλα απο περιέργεια για το edc και βρήκα ένα video απο ένα αμάξι με 180.000χλμ . Ναι δεν είναι στατιστικό δείγμα αλλά καταλαβαίνεις τι γίνεται

Επίσης έχω ξαναδηλώσει ότι αν ήμουν σωστά ενημερωμένος για την σωστή λειτουργία του DSG μπορεί να μην μου είχε σπάσει ποτέ. Όχι ότι αυτό κάνει πιο αξιόπιστο το κιβώτιο αλλά είναι κάποια λάθη χρήσης που δεν στα συγχωρεί

Και ξαναλέω το κόστος είναι το λιγότερο , αν είναι να μου βγάλει πρόβλημα στα 50.000χλμ θα είναι 10 χρόνια μετά και δεν με πειράζει. Ο γερανός με τα μπαγκάζια και τα παιδιά είναι πρόβλημα και δεν θα ήθελα απο την άλλη να το ξαναζήσω

Και τονίζω για άλλη μία φορά (το ξέρω γίνομαι κουραστικός) mild hybrid άγνωστο στα πάντα

οκ έχω ακόμη μία εβδομάδα να κατασταλάξω μάλλον το χειροκίνητο είναι πιο safe επιλογή , απλά φοβάμαι μην ξενερώσω

Άρχισα να το σκέφτομαι και αυτό μήπως με τις 17αρες και τα άλλα καθίσματα είναι πιο άνετο

Καντο ενα test drive, ειδικα αν βρεις και ετοιμοπαραδοτο σκεψου το σοβαρα, εκτος απο εμφανιση το FR δεν εχει κατι ουσιαστικο.

Αφου κανεις την αλλαγη μην πας σε χειροκινητο, κοψε απο αλλου, πχ την ηλιοροφη η οποια οπως ειπες δεν σου εκανε εντυπωση

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tsofras είπε

Και τονίζω για άλλη μία φορά (το ξέρω γίνομαι κουραστικός) mild hybrid άγνωστο στα πάντα

γιατί κολλάς σε αυτό ? Σε λίγα χρόνια (μη σου πω από του χρόνου) όλα έτσι θα βγαίνουν . ΔΕΝ είναι plug-in ώστε να έχει κόστος .

εναν απλό ηλεκτροκινητήρα έχει για υποβοήθηση ,με ανάκτηση .

Ξεχωριστή μπαταρία δεν έχει ?

Η μπαταρία θυμάμαι στο Ignis που είχα ρωτήσει πέρυσι  ήταν 2χιλιαρικα αλλά καπάκι μου είπε ,αν θες την αλλάζεις 

Ρώτα και εσυ , αν βγει off , το αμάξι θα κινείται κανονικά ?(99,99%)
και φυσικά αν ο κωδικός βλάβης μπορεί να παρακαμφθεί για να μη σου σπάει τα νεύρα με λαμπάκια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

γιατί κολλάς σε αυτό ? Σε λίγα χρόνια (μη σου πω από του χρόνου) όλα έτσι θα βγαίνουν . ΔΕΝ είναι plug-in ώστε να έχει κόστος .

εναν απλό ηλεκτροκινητήρα έχει για υποβοήθηση ,με ανάκτηση .

Ξεχωριστή μπαταρία δεν έχει ?

Η μπαταρία θυμάμαι στο Ignis που είχα ρωτήσει πέρυσι  ήταν 2χιλιαρικα αλλά καπάκι μου είπε ,αν θες την αλλάζεις 

Ρώτα και εσυ , αν βγει off , το αμάξι θα κινείται κανονικά ?(99,99%)
και φυσικά αν ο κωδικός βλάβης μπορεί να παρακαμφθεί για να μη σου σπάει τα νεύρα με λαμπάκια ?

2000ε κάνει η μπαταρία 48V ?

Αλήθεια τώρα?

Κάτσε να μάθω γιατί αν κάνει τόσο τότε τσάμπα το συζητάμε πάλι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, tsofras είπε

2000ε κάνει η μπαταρία 48V ?

Αλήθεια τώρα?

στο Ignis σε παλαιότερο μοντέλο ,πέρυσι . Ρώτα πρώτα αυτά που έγραψα γιατί μπορεί να μη σε ενδιαφέρει καν η μπαταρία

Spoiler

24 χιλιάρικα η μπαταριά για το καθαρόαιμο ηλεκτρικό Nissan Leaf

 

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@tsofras (btw βαζοντας τωρα να κανω το @ , μου εβγαλε και εναν tsofras_pantoflas ......ντροπη!!!!)

Προσωπικα χωρις να εχω καει ηδη απο DSG (ποσο δε μαλλον τοτε) δεν αγγιζω και θα πηγαινα ευκολα στο manual.

ΑΛΛΑ, μπαινοντας στα παπουτσια σου, εσυ ξεκινησες το τριτο επεισοδιο καθαρα εξαιτιας της απουσιας του....οποτε ξερωγω, αμαρτια ειναι να μη το παρεις. Στην περιπτωση σου ευκολα εκοβα ηλιοροφη για να γλιτωσω κοστος και οχι το DSG που το θες τοσο. Την ηλιοροφη τη βρισκω μια βλακεια γενικοτερα (wannabe cabrio που ουδεμια επαφη εχει) , αλλα διαφερει και απο υλοποιηση σε υλοποιηση. Ειδικα λοιπον στο Leon 2021 ειναι πολυ μικρη για να εχει νοημα κατα τη γνωμη μου. Στο Leon SW ειναι αρκετα καλυτερη νομιζω σε μεγεθος.

Το κακο ειναι οτι αν θες τα LED πρακτικα την κανουν δωρο την ηλιοροφη, αφου το "plus" Πακετο που εχει ηλιοροφη + full LED κοστιζει περιπου οσο το καθενα μεμονομενα. Αρα ή τα κοβεις και τα 2 ή τα παιρνεις μαζι.

Ερωτηση εδω, τα ομορφα LED μπροστα που δειχνουν σε ολες τις Photo που κανουν το τριγωνακι υπαρχουν στο FR stock  ή ειναι μερος του full LED?

Παντως σε καμια περιπτωση Ibiza DSG απο μενα..... φρεσκα κουλουρια! αλλωστε ειναι απωθημενο το Leon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρηκα μερα να πηξω απο το πρωι ενω ειχαμε πρωτο επεισοδιο νεας σεζον :P 

Θωμα χαιρομαι που δεν ειδα κατι παλαβο σε εξελιξη, εξαρχης πιστευα οτι αφου σε παιρνει οικονομικα ας ειναι τσιμπημενο παρε αυτο που σε κανει χαρουμενο. Το πραγματικο ερωτημα ειναι αν θελεις να κανεις 6 μηνες υπομονη για το dsg η να το παρεις μηχανικο απο τωρα αλλα σε αυτο δεν εχω συμβουλη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Thrylos7 είπε

@tsofras (btw βαζοντας τωρα να κανω το @ , μου εβγαλε και εναν tsofras_pantoflas ......ντροπη!!!!)

Προσωπικα χωρις να εχω καει ηδη απο DSG (ποσο δε μαλλον τοτε) δεν αγγιζω και θα πηγαινα ευκολα στο manual.

ΑΛΛΑ, μπαινοντας στα παπουτσια σου, εσυ ξεκινησες το τριτο επεισοδιο καθαρα εξαιτιας της απουσιας του....οποτε ξερωγω, αμαρτια ειναι να μη το παρεις. Στην περιπτωση σου ευκολα εκοβα ηλιοροφη για να γλιτωσω κοστος και οχι το DSG που το θες τοσο. Την ηλιοροφη τη βρισκω μια βλακεια γενικοτερα (wannabe cabrio που ουδεμια επαφη εχει) , αλλα διαφερει και απο υλοποιηση σε υλοποιηση. Ειδικα λοιπον στο Leon 2021 ειναι πολυ μικρη για να εχει νοημα κατα τη γνωμη μου. Στο Leon SW ειναι αρκετα καλυτερη νομιζω σε μεγεθος.

Το κακο ειναι οτι αν θες τα LED πρακτικα την κανουν δωρο την ηλιοροφη, αφου το "plus" Πακετο που εχει ηλιοροφη + full LED κοστιζει περιπου οσο το καθενα μεμονομενα. Αρα ή τα κοβεις και τα 2 ή τα παιρνεις μαζι.

Ερωτηση εδω, τα ομορφα LED μπροστα που δειχνουν σε ολες τις Photo που κανουν το τριγωνακι υπαρχουν στο FR stock  ή ειναι μερος του full LED?

Παντως σε καμια περιπτωση Ibiza DSG απο μενα..... φρεσκα κουλουρια! αλλωστε ειναι απωθημενο το Leon.

Τα όμορφα Led που βλέπεις είναι απο το πακέτο , τα κανονικά είναι ecoLed έχουν άλλη μορφή

 

7 λεπτά πριν, cloud13 είπε

Βρηκα μερα να πηξω απο το πρωι ενω ειχαμε πρωτο επεισοδιο νεας σεζον :P 

Θωμα χαιρομαι που δεν ειδα κατι παλαβο σε εξελιξη, εξαρχης πιστευα οτι αφου σε παιρνει οικονομικα ας ειναι τσιμπημενο παρε αυτο που σε κανει χαρουμενο. Το πραγματικο ερωτημα ειναι αν θελεις να κανεις 6 μηνες υπομονη για το dsg η να το παρεις μηχανικο απο τωρα αλλα σε αυτο δεν εχω συμβουλη!

Πονάει και το 6μηνο αλλά το έχω αφήσει εκτός αυτό για να πάρω πιο συνειδητοποιημένη απόφαση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, tsofras είπε

Πονάει και το 6μηνο αλλά το έχω αφήσει εκτός αυτό για να πάρω πιο συνειδητοποιημένη απόφαση

Αν μπορεις να το κρατησεις εκτος ζυγαριας τοτε για μενα μπορεις και να περιμενεις και να το παρεις φουλ οπως το θες. Ισως εβγαζα την ηλιοροφη αφου δε σε τρελανε κιολας για να ισορροπησει λιγο την τιμη καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, cloud13 είπε

Αν μπορεις να το κρατησεις εκτος ζυγαριας τοτε για μενα μπορεις και να περιμενεις και να το παρεις φουλ οπως το θες. Ισως εβγαζα την ηλιοροφη αφου δε σε τρελανε κιολας για να ισορροπησει λιγο την τιμη καλυτερα.

Μωρέ και εγώ με το ένα πόδι στο DSG είμαι και το άλλο στο χειροκίνητο

έχουν άλλα υπερ και κατά το καθένα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, tsofras είπε

Μωρέ και εγώ με το ένα πόδι στο DSG είμαι και το άλλο στο χειροκίνητο

έχουν άλλα υπερ και κατά το καθένα

Θωμά Στο χωριό που μένω κυκλοφορεί το νέο 208 στο κίτρινο faro (bumblebee style ), ξέρω ότι πέρασες από το 2008... 

Δε κοιτάς το 208 gt line 1.2 Αυτόματο, με ηλιοροφή, led κτλ, ;; ειδικά στο faro bumblebee θα είναι πανέμορφο  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsofras είπε

Ηρεμία παίδες μην τα χαλάσουμε τώρα για το s/s και το dsg.

Το σαβούρα το είπα και εγώ μου φάνηκε κάπως

Το DSG πάσχει και είναι παγκόσμιο γεγονός , βάζεις dsg problem στο youtube και βρίσκεις ακόμη και πως να το επισκευάσεις ,  έβαλα απο περιέργεια για το edc και βρήκα ένα video απο ένα αμάξι με 180.000χλμ . Ναι δεν είναι στατιστικό δείγμα αλλά καταλαβαίνεις τι γίνεται

Επίσης έχω ξαναδηλώσει ότι αν ήμουν σωστά ενημερωμένος για την σωστή λειτουργία του DSG μπορεί να μην μου είχε σπάσει ποτέ. Όχι ότι αυτό κάνει πιο αξιόπιστο το κιβώτιο αλλά είναι κάποια λάθη χρήσης που δεν στα συγχωρεί

Και ξαναλέω το κόστος είναι το λιγότερο , αν είναι να μου βγάλει πρόβλημα στα 50.000χλμ θα είναι 10 χρόνια μετά και δεν με πειράζει. Ο γερανός με τα μπαγκάζια και τα παιδιά είναι πρόβλημα και δεν θα ήθελα απο την άλλη να το ξαναζήσω

Και τονίζω για άλλη μία φορά (το ξέρω γίνομαι κουραστικός) mild hybrid άγνωστο στα πάντα

οκ έχω ακόμη μία εβδομάδα να κατασταλάξω μάλλον το χειροκίνητο είναι πιο safe επιλογή , απλά φοβάμαι μην ξενερώσω

Εγω θα ελεγα να πας σε leon χωρις dsg,νασαι ήρεμος.

Επισης με τοσα προβληματα με τις ηλιοροφες που εχουν τοσα αμαξια και με ακριβες επισκευες,διαρροές,τσιμουχες,εξτρα βαρος στην οροφή 

Εγω δεν θα την διαλεγα και τσαμπα στην εκδοση να την εβαζαν

Επισης με προβληματισε αυτο με το καθισμα που σε πειραξε λίγο στην μέση,δηλαδη το καθισμα του ibiza σε βολευει πιο πολυ;Αυτο ειναι ποκυ βασικο να σε βολευει το καθισμα.

 

Τελος στα 25 χιλιαρικα αν σου αρεσει η ανεση και η ποιοτητα

Θα μπορουσες να παρακολουθεις προσφορες και απο αλλες εταιριες π.x Αudi,vw

To golf γιατι το ειχες απορριψει δεν θυμαμαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...