Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, h3342 είπε

To golf γιατι το ειχες απορριψει δεν θυμαμαι;

γιατι αμα θες ενα golf με χωρους και πιο βολικο παιρνεις octavia και αν το θες πιο στημενο παιρνεις leon. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

22 λεπτά πριν, terry308 είπε

Θωμά Στο χωριό που μένω κυκλοφορεί το νέο 208 στο κίτρινο faro (bumblebee style ), ξέρω ότι πέρασες από το 2008... 

Δε κοιτάς το 208 gt line 1.2 Αυτόματο, με ηλιοροφή, led κτλ, ;; ειδικά στο faro bumblebee θα είναι πανέμορφο  

Μικρό ρε μαν σε πορτ μπαγκαζ και έχει το ίδιο τιμόνι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, gleft είπε

γιατι αμα θες ενα golf με χωρους και πιο βολικο παιρνεις octavia και αν το θες πιο στημενο παιρνεις leon. 

Μα αφου λεει και το ιμπιζα και το λεον χτυπανε και εχουν ξερες αντιδρασεις και ο ιδιος κανει φυσικοθεραπειες στην μέση του,δεν νομιζω να του χρειαζεται πιο στημενο και όλοι μας δλδ στους Ελληνικους δρομους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, h3342 είπε

Εγω θα ελεγα να πας σε leon χωρις dsg,νασαι ήρεμος.

Επισης με τοσα προβληματα με τις ηλιοροφες που εχουν τοσα αμαξια και με ακριβες επισκευες,διαρροές,τσιμουχες,εξτρα βαρος στην οροφή 

Εγω δεν θα την διαλεγα και τσαμπα στην εκδοση να την εβαζαν

Επισης με προβληματισε αυτο με το καθισμα που σε πειραξε λίγο στην μέση,δηλαδη το καθισμα του ibiza σε βολευει πιο πολυ;Αυτο ειναι ποκυ βασικο να σε βολευει το καθισμα.

 

Τελος στα 25 χιλιαρικα αν σου αρεσει η ανεση και η ποιοτητα

Θα μπορουσες να παρακολουθεις προσφορες και απο αλλες εταιριες π.x Αudi,vw

To golf γιατι το ειχες απορριψει δεν θυμαμαι;

Ναι είναι ένα άγχος η ηλιοροφή συμφωνώ , δεν ξέρω ενώ είχα λυσάξει εχθές που μπήκα δεν μου έκανε αίσθηση , δεν ξέρω συνήθισα χωρίς ? Νομίζω ήταν και πιο πίσω απο το προηγούμενο οπότε δεν την είχα πάνω απο το κεφάλι μου

οκ μπορεί να μην είχα φτιάξει καλά το κάθισμα , αλλά απο την αρχή και στην έκθεση μου φάνηκαν πιο σκληρά και πιο bucket που δεν είναι και πολύ καλά για την μέση μου

Το golf μου είναι τελείως αδιάφορο

3 λεπτά πριν, h3342 είπε

Μα αφου λεει και το ιμπιζα και το λεον χτυπανε και εχουν ξερες αντιδρασεις και ο ιδιος κανει φυσικοθεραπειες στην μέση του,δεν νομιζω να του χρειαζεται πιο στημενο και όλοι μας δλδ στους Ελληνικους δρομους

Όντως το golf λένε ότι είναι πιο άνετο , δεν ξέρω νιώθω ότι είναι πιο σκληρή η ανάρτηση στο νέο και δεν βοηθάει και η 18αρα ζάντα μάλλον

Απλά μετά το Ibiza περίμενα ότι μπαίνοντας στο Leon θα νιώσω τρομερή άνεση στον δρόμο , δεν ξέρω γιατί αλλά δεν μου έδωσε αυτή την εντύπωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, tsofras είπε

 

Όντως το golf λένε ότι είναι πιο άνετο , δεν ξέρω νιώθω ότι είναι πιο σκληρή η ανάρτηση στο νέο και δεν βοηθάει και η 18αρα ζάντα μάλλον

Απλά μετά το Ibiza περίμενα ότι μπαίνοντας στο Leon θα νιώσω τρομερή άνεση στον δρόμο , δεν ξέρω γιατί αλλά δεν μου έδωσε αυτή την εντύπωση

Αμα θες ανεση παρε ενα Corolla να τελειωνουμε :) 

Χωρις πλακα, εκανα test drive και το active plus με τις 16αρες ζαντες και τους πολλαπλους συνδεσμους καταπινε τις ανωμαλιες αψογα χωρις να χανει κατι σε στησιμο. Ειναι και αυτοματο, και η ποιοτητα μεσα σε αλλο level που γκρινιαζεις..... αλλα ο κινητηρας νωχελικος ρε γμτ για να πετυχεις την καλη καταναλωση.

Επεξ/σία από Thrylos7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ναι είναι ένα άγχος η ηλιοροφή συμφωνώ , δεν ξέρω ενώ είχα λυσάξει εχθές που μπήκα δεν μου έκανε αίσθηση , δεν ξέρω συνήθισα χωρίς ? Νομίζω ήταν και πιο πίσω απο το προηγούμενο οπότε δεν την είχα πάνω απο το κεφάλι μου

οκ μπορεί να μην είχα φτιάξει καλά το κάθισμα , αλλά απο την αρχή και στην έκθεση μου φάνηκαν πιο σκληρά και πιο bucket που δεν είναι και πολύ καλά για την μέση μου

Το golf μου είναι τελείως αδιάφορο

Όντως το golf λένε ότι είναι πιο άνετο , δεν ξέρω νιώθω ότι είναι πιο σκληρή η ανάρτηση στο νέο και δεν βοηθάει και η 18αρα ζάντα μάλλον

Απλά μετά το Ibiza περίμενα ότι μπαίνοντας στο Leon θα νιώσω τρομερή άνεση στον δρόμο , δεν ξέρω γιατί αλλά δεν μου έδωσε αυτή την εντύπωση

Παρε ενα λεον εκτος FR τοτε, εκτος απο τις 17ρες, λογικα θα εχει και πιο μαλακη ρυθμιση στην αναρτηση και οτι θελεις.

Θα γλυτωσεις και λεφτα, η full εκδοση εκτος fr με 1.5 και dsg ποσο σου βγαινει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Thrylos7 είπε

Αμα θες ανεση παρε ενα Corolla να τελειωνουμε :) 

Χωρις πλακα, εκανα test drive και το active plus με τις 16αρες ζαντες και τους πολλαπλους συνδεσμους καταπινε τις ανωμαλιες αψογα χωρις να χανει κατι σε στησιμο. Ειναι και αυτοματο, και η ποιοτητα μεσα σε αλλο level που γκρινιαζεις..... αλλα ο κινητηρας νωχελικος ρε γμτ για να πετυχεις την καλη καταναλωση.

Αν συνοψίσω τα θέλω μου μετά απο όλο αυτό το ταξίδι , θα σου γράψω τι θέλω (αλλά θα μου πείτε άντε και #$%$^ δεν θα το βρείς με 25.000ε )

Θέλω ένα αμάξι με που να έχει σπορ εμφάνιση , σπορ αίσθηση οδήγησης (να μην είναι βάρκα βασικά δεν θα πάω σε στροφιλίκια να το χώσω πλέον με πιάνει και ίλιγγος :D ) άνετο στην οδήγηση - ανάρτηση με έναν κινητήρα της προκοπής που να έχει κάποια δύναμη με αυτόματο κιβώτιο (όχι CVT) χωρίς πολλά μπλιμπλίκια με 10αρες οθόνες , με τους διακόπτες εκεί που πρέπει

Βασικά αν μπορούσα να το χτίσω αυτή τη στιγμή

Καλούπι Leon , χωρίς φηφιακό καντράν

Εσωτερικό Ibiza / προηγούμενο Leon ώς εργονομία

Κινητήρας Leon με καλύπτει δεν θέλω κάτι παραπάνω αλλά όχι mild hybrid

Ανάρτηση δεν έχω οδηγήσει gold / a3 , η άνεση του 2008 μία χαρά μου είναι

Καθίσματα Citroen C5 λίγο περισσότερο bucket

Κιβώτιο AISIN που λένε δεν σπάει δεν χαλάει με μετατροπέα ροπής και ας μην έχει την αίσθηση του DSG , αλλιώς DSG6

you got the point :D

7 λεπτά πριν, imr είπε

Παρε ενα λεον εκτος FR τοτε, εκτος απο τις 17ρες, λογικα θα εχει και πιο μαλακη ρυθμιση στην αναρτηση και οτι θελεις.

Θα γλυτωσεις και λεφτα, η full εκδοση εκτος fr με 1.5 και dsg ποσο σου βγαινει?

DSG μόνο Style ή FR

H Fr plus DSG πάει 27.000ε

Θα περάσω μία το απόγευμα να κάτσω και σε ενα Xcellence να δώ τι παίζει με το κάθισμα

 

Το καλό είναι ότι έχω αποκτήσει εμπειρία πλέον , το κακό όσο πλησιάζεις να ξέρεις ακριβώς τι θέλεις είναι οι δεν θα το βρείς ποτέ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tsofras είπε

DSG μόνο Style ή FR

H Fr plus DSG πάει 27.000ε

Θα περάσω μία το απόγευμα να κάτσω και σε ενα Xcellence να δώ τι παίζει με το κάθισμα

 

Το καλό είναι ότι έχω αποκτήσει εμπειρία πλέον , το κακό όσο πλησιάζεις να ξέρεις ακριβώς τι θέλεις είναι οι δεν θα το βρείς ποτέ

Δλδ dsg βγαινει μονο στην entry και στην top εκδοση?

Δεν μου φαινεται πολυ λογικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, tsofras είπε

Κιβώτιο AISIN που λένε δεν σπάει δεν χαλάει με μετατροπέα ροπής και ας μην έχει την αίσθηση του DSG , αλλιώς DSG6

Corolla hatchback cvt & hybrid e-cvt;

361λτ χώρος αποσκευών βέβαια... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

4 λεπτά πριν, terry308 είπε

Corolla hatchback cvt & hybrid e-cvt;

361λτ χώρος αποσκευών βέβαια... 

ειπε δε θελει CVT .

 

Παντως επειδη σε ενδιαφερει και η ανεση, σε περιπτωση που πας σε leon manual , μηπως να πηγαινες στο Xcellence 130hp ? Με 22 χιλιαρικα εχεις παρει και το plus με την ηλιοροφη και τα LED, εχεις και τις 17αρες να κοπαναει λιγοτερο, (υποκειμενικα πιο ομορφο με τα silver trims και τα ημιδερματινα καθισματα) και ριχνεις μεθαυριο ενα προγραμματακι να παει 180hp anyway. 

Και δεν κλεγεσαι οτι πληρωσες και μια περιουσια ενω εχεις παρει τα full led + ηλιοροφη. Συμβιβαζεσαι και οτι δε πηρες το DSG αλλα θα εχεις αξιοπιστια και ανεση στο να ριξεις το προγραμμα μεθαυριο (γιατι με το DSG αμα το πας 180+ θα τρεμει το φυλοκαρδι σου συνεχεια).

Επεξ/σία από Thrylos7
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα τη γνώμη μου ρίξε άκυρο στο ibiza. Το ζήτημα ειναι να πας σε αντάξιο σκάφος με το προηγούμενο που είχες άρα λεον.

Εννοείται με dsg. Λίγα χιλιόμετρα κάνεις, οι βασικές αστοχίες έχουν εξαλειφθεί και το παίρνεις και πρώτο χέρι. Κάθε 2 χρονια θα αλλάζεις τα λάδια του κιβωτίου και θα χεις το κεφαλι σου ησυχο, δεν νομίζω να τίθεται θεμα μηχανικής βλάβης.

Ξεκάθαρα πας για Leon Dsg. Τώρα με η χωρίς ηλιοροφη και led είναι δικό σου θέμα αλλά αν είναι κάτι να σου λείψει το dsg θα ναι και οχι τα led που δεν τα βλέπεις ή η ηλιοροφή.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομιζω οτι στα 3 βασικοτερα σημεια (μοτερ, κιβωτιο, αναρτηση) ξεκαθαρα κερδιζει το Groupe PSA καθως τικαρει ολα τα κουτακια σου

Οι κινητηρες του ακομη προσφερονται χωρις mh γιατι ειναι τοσο αποδοτικοι που δεν χρειαζονται παρεμβασεις για μειωση των ρυπων/αυξηση ισχύς.

Τα αυτοματα ΕΑΤ κιβωτια τους ειναι AISIN που δεν σπαει, δεν χαλαει.

Και φυσικα οι αναρτησεις τους, που ειναι κορυφαιες

Τοσες μαρκες εχει Peugeot/Citroen/Opel/DS και οσονουπω FIAT διαλεξε

 

 

 

Επεξ/σία από tutuyo
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tutuyo είπε

Νομιζω οτι στα 3 βασικοτερα σημεια (μοτερ, κιβωτιο, αναρτηση) ξεκαθαρα κερδιζει το Groupe PSA καθως τικαρει ολα τα κουτακια σου

Οι κινητηρες του ακομη προσφερονται χωρις mh γιατι ειναι τοσο αποδοτικοι που δεν χρειαζονται παρεμβασεις για μειωση των ρυπων/αυξηση ισχύς.

Τα αυτοματα ΕΑΤ κιβωτια τους ειναι AISIN που δεν σπαει, δεν χαλαει.

Και φυσικα οι αναρτησεις τους, που ειναι κορυφαιες

Τοσες μαρκες εχει Peugeot/Citroen/Opel/DS και οσονουπω FIAT διαλεξε

 

 

 

Το ξέρω ότι πιάνει το PSA τα περισσότερα απο τα κουτάκια μου , αν είχε hatchback η citroen μπορεί και να πήγαινα εκεί , αν δεν είχε αυτό το τιμόνι η Peugeuot επίσης , το Opel Astra μου φένεται βαρετό μετά απο τόσα Opel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsofras είπε

Το ξέρω ότι πιάνει το PSA τα περισσότερα απο τα κουτάκια μου , αν είχε hatchback η citroen μπορεί και να πήγαινα εκεί , αν δεν είχε αυτό το τιμόνι η Peugeuot επίσης , το Opel Astra μου φένεται βαρετό μετά απο τόσα Opel

το νεο C4?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...