Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, tsofras είπε

Αν συνοψίσω τα θέλω μου μετά απο όλο αυτό το ταξίδι , θα σου γράψω τι θέλω (αλλά θα μου πείτε άντε και #$%$^ δεν θα το βρείς με 25.000ε )

Θέλω ένα αμάξι με που να έχει σπορ εμφάνιση , σπορ αίσθηση οδήγησης (να μην είναι βάρκα βασικά δεν θα πάω σε στροφιλίκια να το χώσω πλέον με πιάνει και ίλιγγος :D ) άνετο στην οδήγηση - ανάρτηση με έναν κινητήρα της προκοπής που να έχει κάποια δύναμη με αυτόματο κιβώτιο (όχι CVT) χωρίς πολλά μπλιμπλίκια με 10αρες οθόνες , με τους διακόπτες εκεί που πρέπει

Βασικά αν μπορούσα να το χτίσω αυτή τη στιγμή

Καλούπι Leon , χωρίς φηφιακό καντράν

Εσωτερικό Ibiza / προηγούμενο Leon ώς εργονομία

Κινητήρας Leon με καλύπτει δεν θέλω κάτι παραπάνω αλλά όχι mild hybrid

Ανάρτηση δεν έχω οδηγήσει gold / a3 , η άνεση του 2008 μία χαρά μου είναι

Καθίσματα Citroen C5 λίγο περισσότερο bucket

Κιβώτιο AISIN που λένε δεν σπάει δεν χαλάει με μετατροπέα ροπής και ας μην έχει την αίσθηση του DSG , αλλιώς DSG6

you got the point :D

DSG μόνο Style ή FR

H Fr plus DSG πάει 27.000ε

Bmw σειρά 1 θέλεις... κ το πιστεύω αυτό που λέω (χωρίς να συμπαθώ καν τη νέα 1)

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, tsofras είπε

Το ξέρω ότι πιάνει το PSA τα περισσότερα απο τα κουτάκια μου , αν είχε hatchback η citroen μπορεί και να πήγαινα εκεί , αν δεν είχε αυτό το τιμόνι η Peugeuot επίσης , το Opel Astra μου φένεται βαρετό μετά απο τόσα Opel

Το 308 έχει μεν το ίδιο τιμόνι με το 2008 αλλά χαμηλότερη θέση οδήγησης. Λογικά θα είναι πιο βολικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, paylidis είπε

Bmw σειρά 1 θέλεις...

Ήμουν σίγουρος πάει 28κ

 

1 λεπτό πριν, tutuyo είπε

το νεο C4?

Δεν μου πολυ αρέσει ρε γμτ και είχα ψηλά τον πήχη για αυτό

Μόλις τώρα, Burgos είπε

Το 308 έχει μεν το ίδιο τιμόνι με το 2008 αλλά χαμηλότερη θέση οδήγησης. Λογικά θα είναι πιο βολικό

Το έχω πάρει απο φόβο δεν ξαναδοκιμάζω :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ήμουν σίγουρος πάει 28κ

Εχω την αίσθηση ότι παίζει ή επαιζε η 118 προς τα 25-26;

(αντίστοιχα η 116 με αρκετά λιγότερο εξοπλισμό κυκλοφορεί στα 22)

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πάντως @tsofras το κιβώτιο το μελετάς πολύ: με τα μηχανικά γκρινιάζεις συνεχώς (της peugeot χάλια, του ibiza κρεμάει, κτλ.) και πιστεύω πως σου ταιριάζει το αυτόματο. Αν θυμάμαι καλά, επειδή έχεις κάνει test drive/μελετήσει όλο το στόλο της αυτοκινητοβιομηχανίας τον τελευταίο καιρό, αναφέρεσαι συχνά στα κιβώτια.

Επειδή προσωπικά είμαι μεγάλος fun των αυτόματων (δεν παίζει να επιστρέψω ποτέ σε μηχανικό), θα έλεγα να το βάλεις σαν Hard requirement: κοστίζει παραπάνω, αλλά μπορείς εύκολα να το δικαιολογήσεις στο μυαλό σου και νομίζω πως είναι άλλη αίσθηση πλέον. χώρια που θα νοιώσεις και αναβάθμιση...

περί DSG, θεωρώ πως σου ταιριάζει (αν και έχεις καεί), καθώς τα ανταγωνιστικά δεν σε τραβάνε. Λόττο είναι έτσι και αλλιώς, προσπάθησε να επεκτείνεις όσο γίνεται την εγγύηση του κιβωτίου (και οδήγα το όπως πρέπει). 

(θα στο ξαναπώ, το countryman με 27,5Κ αυτόματο είναι ευκαιρία, δε χάνεις τίποτα να το δοκιμάσεις και αυτό, 1.5/136, κιβώτιο βούτυρο και χαβαλεδιάρικο εσωτερικό - α! και δεν είναι και SUV). 

Επεξ/σία από koeltzakoatl
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, koeltzakoatl είπε

πάντως @tsofras το κιβώτιο το μελετάς πολύ: με τα μηχανικά γκρινιάζεις συνεχώς (της peugeot χάλια, του ibiza κρεμάει, κτλ.) και πιστεύω πως σου ταιριάζει το αυτόματο. Αν θυμάμαι καλά, επειδή έχεις κάνει test drive/μελετήσει όλο το στόλο της αυτοκινητοβιομηχανίας τον τελευταίο καιρό, αναφέρεσαι συχνά στα κιβώτια.

Επειδή προσωπικά είμαι μεγάλος fun των αυτόματων (δεν παίζει να επιστρέψω ποτέ σε μηχανικό), θα έλεγα να το βάλεις σαν Hard requirement: κοστίζει παραπάνω, αλλά μπορείς εύκολα να το δικαιολογήσεις στο μυαλό σου και νομίζω πως είναι άλλη αίσθηση πλέον. χώρια που θα νοιώσεις και αναβάθμιση...

περί DSG, θεωρώ πως σου ταιριάζει (αν και έχεις καεί), καθώς τα ανταγωνιστικά δεν σε τραβάνε. Λόττο είναι έτσι και αλλιώς, προσπάθησε να επεκτείνεις όσο γίνεται την εγγύηση του κιβωτίου (και οδήγα το όπως πρέπει). 

(θα στο ξαναπώ, το countryman με 27,5Κ αυτόματο είναι ευκαιρία, δε χάνεις τίποτα να το δοκιμάσεις και αυτό, 1.5/136, κιβώτιο βούτυρο και χαβαλεδιάρικο εσωτερικό - α! και δεν είναι και SUV). 

Για καινούριο είναι η τιμή ? Για το country man έχω ξαναπεί ότι μου αρέσει και είναι ξεχωριστό , δεν ξέρω πόσο SUV είναι στην οδήγηση

Δεν ξέρω μωρέ έχω φάει και εγώ κόλλημα με το αυτόματο , ενώ ξέρω ότι πλέον ουσιαστικά για ταξίδια θα το έχω το αμάξι που σημαίνει cruise control και για βόλτες - δουλειές εδω μέσα

Θα πάω να δώ άλλη μία τα καθίσματα το απόγευμα ,έχει αλλάξει και ο καιρός είμαι και μετά τις θεραπείες μπορεί να ήταν και false alarm

το γεγονός είναι ότι μάλλον δεν έχει και πολύ αξία να ψάχνομαι πάλι γιατί άλλα αυτοκίνητα δεν με ελκύουν , περισσότερο νόημα έχει βασικά σε ποια έκδοση Leon θα καταλήξω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, koeltzakoatl είπε

πάντως @tsofras το κιβώτιο το μελετάς πολύ: με τα μηχανικά γκρινιάζεις συνεχώς (της peugeot χάλια, του ibiza κρεμάει, κτλ.) και πιστεύω πως σου ταιριάζει το αυτόματο. Αν θυμάμαι καλά, επειδή έχεις κάνει test drive/μελετήσει όλο το στόλο της αυτοκινητοβιομηχανίας τον τελευταίο καιρό, αναφέρεσαι συχνά στα κιβώτια.

Επειδή προσωπικά είμαι μεγάλος fun των αυτόματων (δεν παίζει να επιστρέψω ποτέ σε μηχανικό), θα έλεγα να το βάλεις σαν Hard requirement: κοστίζει παραπάνω, αλλά μπορείς εύκολα να το δικαιολογήσεις στο μυαλό σου και νομίζω πως είναι άλλη αίσθηση πλέον. χώρια που θα νοιώσεις και αναβάθμιση...

περί DSG, θεωρώ πως σου ταιριάζει (αν και έχεις καεί), καθώς τα ανταγωνιστικά δεν σε τραβάνε. Λόττο είναι έτσι και αλλιώς, προσπάθησε να επεκτείνεις όσο γίνεται την εγγύηση του κιβωτίου (και οδήγα το όπως πρέπει). 

(θα στο ξαναπώ, το countryman με 27,5Κ αυτόματο είναι ευκαιρία, δε χάνεις τίποτα να το δοκιμάσεις και αυτό, 1.5/136, κιβώτιο βούτυρο και χαβαλεδιάρικο εσωτερικό - α! και δεν είναι και SUV). 

+1

Υπέροχο το countryman, το μοναδικό αμάξι που ίσως έπαιρνα αντί του Q3 σε αυτά τα χρήματα. Αλλά έχει συζητηθεί και δεν του κάνει. 
 

συμφωνώ επίσης και με @paylidis για bmw 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είδες το X-Ceed, 1400 turbato 140ps και αυτόματο, στα 27k ;

και Multilink πίσω, όχι την μπούρδα ημιακαμπτο-αξονα που έβαλε η Bmw1 τώρα...

 

Επεξ/σία από sokos1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, sokos1 είπε

Είδες το X-Ceed, 1400 turbato 140ps και αυτόματο, στα 27k ;

 

Ναι δεν πάω τόσο ψηλά δεν υπάρχει λόγος για τόσα λεφτά

Λοιπόν Λεονάρα μηχανικό να γλυτώσω και με τα υβριδικά κτλ , ήδη έχω αρχίσει να συνηθίζω με το μηχανικό , άσε να βγάλω και τα γούστα μου με κανα πρόγραμμα αν θέλω στο μέλλον.

Δεν το κουράζω άλλο

Θα περάσω μία απλά να κοιτάξω να ρυθμίσω το κάθισμα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε @tsofras (το φίλε καταχρηστικά ,είναι από τη παρακολούθηση της Οδύσσειας/θέματος) πιστεύω ότι τελικά περισσότερο κακό παρά καλό σου κάνουμε με τις προτάσεις/θεωρίες/προσωπικά θέλω (βάζω και τον εαυτό μου μέσα εννοείται).

Προτείνω να εγκαταλείψεις για λίγο το τοπικ να κάτσεις να σκεφτείς εσύ τι θέλεις να το πάρεις και απλά να ανεβάσεις μια φωτογραφία όταν το παραλάβεις ( και μετά να το κλειδώσεις για να μην γράφω εγώ και ο Χ και ο ψ σχόλια του στυλ με 100 ευρώ παραπάνω έπαιρνες αυτό που έχει μισό άλογο έξτρα η το τάδε μοντέλο έχει 330 ml παραπάνω χωρητικότητα βενζίνης). 

θα μου λείψει η καθημερινή ανάγνωση αλλά θα είναι καλύτερο για εσένα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν το κουράζω άλλο

Θα περάσω μία απλά να κοιτάξω να ρυθμίσω το κάθισμα

Yes, sure....

Αναμένω «Τσουκαχάρα»!!!!!

Υ.Γ. Σε βλέπω σε μπέμπα.

Επεξ/σία από dafnoula13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ναι δεν πάω τόσο ψηλά δεν υπάρχει λόγος για τόσα λεφτά

Λοιπόν Λεονάρα μηχανικό να γλυτώσω και με τα υβριδικά κτλ , ήδη έχω αρχίσει να συνηθίζω με το μηχανικό , άσε να βγάλω και τα γούστα μου με κανα πρόγραμμα αν θέλω στο μέλλον.

Δεν το κουράζω άλλο

Θα περάσω μία απλά να κοιτάξω να ρυθμίσω το κάθισμα

Δες και τα λάστιχα αν είναι πέτρα :)

 

πάντως χαζομάρα τελείως για μένα ,να ανησυχείς με το σύστημα του υβριδικού χωρίς να ρωτήσεις τι παίζει πρώτα

και λάθος που δεν πας σε αυτόματο για τα χιλιόμετρα που κάνεις

Εννοείται σούπερ φιλικά τα λέω

Αν έξω απο το σπίτι σου είχες και τα 2 , το ένα χειροκίνητο και το άλλο αυτόματο ,πιο αμάξι θα έβαζες μπροστά να πας κάπου ? αυτό να αγοράσεις και άσε τα υπόλοιπα ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με αυτά που έχεις πει σε προηγούμενα posts, μάλλον θα σου "λείπει" το αυτόματο στο κοντινό μέλλον αν επιλέξεις χειροκίνητο. Απ' την άλλη, 6 μήνες αναμονής είναι πάρα πολλοί για μένα. Σίγουρα μέσα σε αυτούς τους μήνες θα δεις κάτι άλλο, θα αλλάξεις γνώμη και θα πηγαίνεις πάλι για ακύρωση της παραγγελίας.

 

Το κομμάτι αυτόματου vs χειροκίνητου, είναι και αρκετά υποκειμενικό. Σε αμάξια μέχρι αυτή την κατηγορία, δεν το θεωρώ τόσο απαραίτητο (έτσι φαντάζομαι, μιας και δεν έχω οδηγική εμπειρία). Σε αμάξια όμως όπως τα SUVs θα κοιτούσα πιο σοβαρά τις αυτόματες εκδόσεις, μιας και θεωρώ ότι τα προτιμά κάποιος για τους έξτρα χώρους και την άνεση που προσφέρουν.

Επεξ/σία από jimmy213
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...