Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tsofras είπε

Ναι δεν πάω τόσο ψηλά δεν υπάρχει λόγος για τόσα λεφτά

Λοιπόν Λεονάρα μηχανικό να γλυτώσω και με τα υβριδικά κτλ , ήδη έχω αρχίσει να συνηθίζω με το μηχανικό , άσε να βγάλω και τα γούστα μου με κανα πρόγραμμα αν θέλω στο μέλλον.

Δεν το κουράζω άλλο

Θα περάσω μία απλά να κοιτάξω να ρυθμίσω το κάθισμα

Λιγες ωρες πριν:

9 ώρες πριν, tsofras είπε

...Το κιβώτιο είναι βούτυρο για μηχανικό , αλλά ρε παιδιά DSG δεν είναι.
Είδα ότι αυτοκίνητο υπάρχει , όταν μπήκα στο Leon πρώτη φορά είπα αυτό είναι , όταν το οδήγησα με το μηχανικό είπα meh. Το μόνο που ευχαριστήθηκα ήταν όταν οδήγησα το Leon με το DSG . Δεν μπορώ να το εξηγήσω , άλλη οδήγηση - αίσθηση - κονσόλα.
Δεν ξέρω αν πρέπει να σκάσω 24κ και πάλι να έχω την αίσθηση meh

...
2) Θα έχω DSG οπότε θα είναι ένα μικρό πυραυλάκι

 

Συμφωνα με τα λεγομενα σου, το Leon με μηχανικο δεν το ευχαριστηθηκες οταν το οδηγησες("αισθηση meh" ακομα και μετα το 2ο test drive) και "μονο με DSG το ευχαριστηθηκες" που  "εδινε αλλη αισθηση".
Προσεξε μην κανεις καμια βιαστικη κινηση και το μετανιωσεις!

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To ceed που ανεφερα πριν κάποιες σελίδες μεταξύ σοβαρού και αστείου δες το παντως, 7ρι DCT. Προσωπικά μου φαίνεται πολύ ωραίο αυτοκίνητο, έχει και 7 χρόνια εγγύηση, πίστεψε με παραπάνω ούτως η άλλως αμάξι δε κρατάς.

Επεξ/σία από tasos30
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tasos30 είπε

έχει και 7 χρόνια εγγύηση, πίστεψε με παραπάνω ούτως η άλλως αμάξι δε κρατάς.

εδω δε το κραταει πανω απο 3 μηνες.....τα 7 χρονια τι να τα κανει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ξεκίνησε ο Θωμάς να ψάχνει αυτοκίνητο, είχα δώσει το πρώτο μάθημα. Σήμερα αποφοίτησα απο το μεταπτυχιακό. Θα συγκινηθώ στο τέλος που μου κράτησε συντροφιά σε αυτό το ταξίδι :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι στο Λεόν υπάρχουν πολλά πράγματα που δεν σε καλύπτουν, από την άνεση, την ποιότητα, το κιβώτιο (φοβάσαι προβλήματα), την τιμή κτλ.

Οπότε το να επιλέξεις ένα αυτοκίνητο καθαρά και μόνο επειδή σου αρέσει εξωτερικά και λόγω κάποιας συνήθειας που υπάρχει από το προηγούμενο Λεόν, δεν θα σε καλύψει εσένα τον ίδιο και θα ψάχνεις πάλι αμάξι. 

Επίσης έχεις αποδείξει ότι υπάρχουν πράγματα στα οποία δεν μπορείς να κάνεις παραχωρήσεις όπως πχ με το αυτόματο. Μην αναλώνεσαι σε διλλήματα για χειροκίνητο λοιπόν, χάνεις απλά τον χρόνο σου. Το δοκίμασες το χειροκίνητο ΔΥΟ φορές και είμαστε ακόμα εδώ να ψάχνεις αμάξι.

Η γνώμη μου είναι να δεις σε τι τιμή διαμορφώνεται το φθηνότερο Λεόν αυτόματο και με ικανοποιητικό για εσένα εξοπλισμό. Αν δεν σε καλύπτει η τιμή του ή η άνεση ή το οτιδήποτε, να ψάξεις αλλού.

Τα 24.000 για ibiza είναι σαν ανέκδοτο, σε βαθμό που τα 27 για Λεόν μου φαίνονται λογικά.

Επεξ/σία από Thanos1921
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@tsofras εγω εχω αρχισει και πιστευω οτι οσο εχεις 100 νοματαιους πανω απο το κεφαλι σου να σε βοηθησουμε στην επιλογη τοσο περισσοτερο αναποφασιστος γινεσαι.

κλεισε το νημα για μια εβδομαδα, σκεψου το μονος σου μιλα και με τη γυναικα σου κρατα και 2-3 γνωμες ατομων απο εδω μεσα που εχεις ξεχωρισει και τελος... εσεις θα μπαινετε μεσα και θα το χαζευετε απεξω.

το τι λεμε εμεις αφου δεν σε βοηθησε να καταληξεις μετα απο 733 σελιδες μαντεψε τι κανει... σε μπερδευει περισσοτερο.

Επεξ/σία από ritualistic
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι είπαν τα παιδιά (έστω κάποιοι).

Όπου λαλούν πολλοί κοκόροι αργεί να ξημερώσει.

Οπότε σταματάς για λίγο, σκέφτεσαι εσύ ακριβώς τι θες και πας να το πάρεις, άντε πες άκου 1-2 άτομα το πάρα πολύ.

Εγώ λέω να περιμένεις μήπως βγούμε από την καραντίνα και κανόνισε με τα παιδιά από εδώ να πας για test drive με τα αμάξια τους. 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην κάνετε τον κόπο να το διαβάσετε έχω αλλάξει ήδη γνώμη :D

Λοιπόν παίδες γύρισα απο Seat

Έχει ετοιμοπαράδοτα με DSG χωρίς πακέτο plus στα 25600!

Δεν με ενοχλεί καθόλου η ηλιοροφή απλά δεν θα έχει τα full LED θα έχει τα κανονικά ecoLed. Δεν είναι άσχημα σαν φανάρια , και δεν θα έχει και το Dynamic Lighting που είναι αυτό το disco-funky που κάνει η κόκκινη γραμμή πίσω.

Λοιπόν και τα 2 αν το σκεφτείς λογικά είναι για να τα βλέπουν οι απέξω γιατί ούτε όταν πατάω φρένο θα βλέπω το εφέ ούτε αν φαίνονται πιο όμορφα θα βλέπω τα φανάρια (οκ φωτίζουν καλύτερα αλλά μία χαρά θα είναι και αυτά)

Επειδή ξαναμπήκα σε αυτό που έχει DSG είναι πιο ωραία η κονσόλα και η θέση του τεμπέλη.

Θα το σκεφτώ το βράδυ και αύριο πρωί θα πάρω την απόφαση

Αφού το αυτόματο είναι κάτι που μου λείπει τόσο καιρό λέω να κλείσω το Leon 1.5 150 DSG magnetic tech να το χαίρομαι στην οδήγηση

Και ότι κάτσει με κιβώτια , υβριδικά και μπαταρίες

Αστα διάλα

Σας ευχαριστώ όλους παίδες

Τελική απάντηση αύριο

1 ώρα πριν, ritualistic είπε

@tsofras εγω εχω αρχισει και πιστευω οτι οσο εχεις 100 νοματαιους πανω απο το κεφαλι σου να σε βοηθησουμε στην επιλογη τοσο περισσοτερο αναποφασιστος γινεσαι.

κλεισε το νημα για μια εβδομαδα, σκεψου το μονος σου μιλα και με τη γυναικα σου κρατα και 2-3 γνωμες ατομων απο εδω μεσα που εχεις ξεχωρισει και τελος... εσεις θα μπαινετε μεσα και θα το χαζευετε απεξω.

το τι λεμε εμεις αφου δεν σε βοηθησε να καταληξεις μετα απο 733 σελιδες μαντεψε τι κανει... σε μπερδευει περισσοτερο.

Καταλαβαίνω τι λές αλλά δεν θα το έλεγα , αν δείς όλο το ποστ (λέμε τώρα) κανείς δεν μου είχε προτείνει ούτε το 2008 , ούτε το Ibiza

Και χωρίς εσάς τις ίδιες βλακείες θα έκανα , απλά τώρα ήταν πιο γλυκές γιατί είχα υποστήριξη

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tsofras είπε

Λοιπόν παίδες γύρισα απο Seat

Έχει ετοιμοπαράδοτα με DSG χωρίς πακέτο plus στα 25600!

Δεν με ενοχλεί καθόλου η ηλιοροφή απλά δεν θα έχει τα full LED θα έχει τα κανονικά ecoLed. Δεν είναι άσχημα σαν φανάρια , και δεν θα έχει και το Dynamic Lighting που είναι αυτό το disco-funky που κάνει η κόκκινη γραμμή πίσω.

Λοιπόν και τα 2 αν το σκεφτείς λογικά είναι για να τα βλέπουν οι απέξω γιατί ούτε όταν πατάω φρένο θα βλέπω το εφέ ούτε αν φαίνονται πιο όμορφα θα βλέπω τα φανάρια (οκ φωτίζουν καλύτερα αλλά μία χαρά θα είναι και αυτά)

Επειδή ξαναμπήκα σε αυτό που έχει DSG είναι πιο ωραία η κονσόλα και η θέση του τεμπέλη.

Θα το σκεφτώ το βράδυ και αύριο πρωί θα πάρω την απόφαση

Αφού το αυτόματο είναι κάτι που μου λείπει τόσο καιρό λέω να κλείσω το Leon 1.5 150 DSG magnetic tech να το χαίρομαι στην οδήγηση

Και ότι κάτσει με κιβώτια , υβριδικά και μπαταρίες

Αστα διάλα

Σας ευχαριστώ όλους παίδες

Τελική απάντηση αύριο

η καλύτερη επιλογή που μπορείς να κάνεις τα άλλα είναι λούσα που κάποια στιγμή θα τα βαρεθείς. Το μόνο που θα πρέπει να ξαναδείς είναι τα καθίσματα για τη μέση σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, poihths είπε

η καλύτερη επιλογή που μπορείς να κάνεις τα άλλα είναι λούσα που κάποια στιγμή θα τα βαρεθείς. Το μόνο που θα πρέπει να ξαναδείς είναι τα καθίσματα για τη μέση σου

Τα είδα μία χαρά είναι και όταν μπήκα στο Ibiza με τσίμπησε η μέση είναι ταλαιπωρημένη απο τις θεραπείες και την αλλαγή του καιρού απλά έτυχε και με τσίμπησε εχθές όταν ήμουν μέσα.

Όταν μπήκα και στο Ibiza και ένιωσα το ίδιο το κατάλαβα , στα προηγούμενα 2 test drives δεν με είχε ενοχλήσει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

25 χιλιάρικα για τα ελάχιστα χλμ που κάνεις (ασχέτως λοκνταουν)? Και για Seat κιόλας?

Δηλώνω από τώρα πρώτος ενδιαφέρον όταν θα το δώσεις σε 5-6 χρονια😉

Επεξ/σία από tutuyo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα σου πω και εγώ την άποψη μου @tsofras επειδή από ότι έχω καταλάβει έχεις την ίδια καταναλωτική νοοτροπία με εμένα. Πάρε αυτό που πραγματικά σου αρέσει ώστε να ησυχάσεις μια και καλή. Οποιοσδήποτε συμβιβασμός θα σου δημιουργεί δεύτερες σκέψεις. Από τη στιγμή που μιλάμε για μια διαφορά 3 με 4 χιλιάρικα που δεν είναι κάτι το εξωπραγματικό κλείσε το Leon DSG με τα έξτρα που ¨χρειάζεσαι" ωστέ να βρεις την ¨γαλήνη¨ σου.

Επεξ/σία από ASTOU
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ tsofras Η bmw σειρα 1 αυτόματη 140 άλογα είχε 26.900 τελευταία φορά που ρώτησε γνωστός μου.

Κατά τα άλλα κάνε αυτό που σου αρέσει βάζοντας στην εξίσωση πάντα αν είναι vfm.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περιμέντε γιατί ήδη το ξανασκέφτομαι για μηχανικό :D

Θα περάσω δύσκολο βράδυ

Έχουμε αυτόματο με τα συν στην αίσθηση και στα μείων ενδεχόμενη αξιοπιστία , υβριδικό , εξτρα μπαταρία

Και

Μηχανικό με μείων την αίσθηση και στα συν ηλιοροφή , full Led , αξιοπιστία και ενδεχόμενη βελτίωση

Α και μην ξεχνάμε και 1700ε φθηνότερο

 

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, tsofras είπε

Έχουμε αυτόματο με τα συν στην αίσθηση και στα μείων ενδεχόμενη αξιοπιστία , υβριδικό , εξτρα μπαταρία

αυτά είναι υποθετικά μείον

9 λεπτά πριν, tsofras είπε

Μηχανικό με μείον την αίσθηση και στα συν ηλιοροφή , full Led , αξιοπιστία και ενδεχόμενη βελτίωση

αυτό είναι πραγματικό μείον

άρα βάζεις ηλιοροφή , full Led στο αυτόματο γιατί έτσι σου αρέσει

10 λεπτά πριν, tsofras είπε

Α και μην ξεχνάμε και 1700ε φθηνότερο

μμμμμμ, τώρα σε πιάσαν οι πόνοι ! Στην τελική τουμπανιάζεις και το Ibiza αν σκέφτεσαι τα λεφτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...