Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, Yperaspisths είπε

Πρόσφατα αγόρασε ο ξάδερφος μου την corolla 1.2t στην βασική έκδοση με 17000ε με το κλειδί στο χέρι. Το αμάξι για τα λεφτά του ειναι άψογο. Μέσα θυμίζει lexus και εξωτερικό είναι ωραιο με standard leds. Το αμάξι είναι άνετο, γρήγορο και με καλό κράτημα και εχει την αξιοπιστία toyota.

Γιατι να δώσει καποιος 30.000ε για την bmw 1 και να του χαλάσει σε 3 χρόνια;

Καμία σύγκριση τα 2 αυτοκίνητα. Το ένα βασική έκδοση corolla, στο άλλο παίρνεις BMW στα 26.900 με 140 αλογα, αυτοματο διπλού συμπλέκτη, 0-100 σε 8,5 - full led (όχι αυτά που δίνει ακόμα και το clio στη βασική του έκδοση), sport ημιδερμάτινα καθίσματα, led μέσα και πολλά άλλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, tsofras είπε

Επειδή με ξέρω , το έχω ήδη στο μυαλό μου , θα σκάσει δίπλα μου σε φανάρι Leon που θα έχει LED + Ηλιοροφή και θα βάλω τα κλάματα . Το κιβώτιο δεν φαίνεται απ'έξω :D

E, με 3000 τα εχεις αυτα(που εχεις πει οτι δεν ειναι αλλωστε τοσο σημαντικα οσο το dsg).
Αλλωστε το πως φαινεται απο εξω λιγη σημασια εχει οταν οδηγεις ενα αυτοκινητο που δεν σε ευχαριστει.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, tsofras είπε

 

3 λεπτά πριν, korakios είπε

κάτσε , ηλιοροφή δεν θα έχει ?

 

3 λεπτά πριν, paylidis είπε

Τελικά μπερδευτηκα. Ηλιοροφή έβαλες; (Άσε τα led κ τα standard led καλά είναι)

Ρε καταλάβατε τι έχω παραγγείλει ή όχι

 

Λεον Χειροκίνητο με ηλιοροφή κ φώτα κατάλαβα...

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, paylidis είπε

Λεον Χειροκίνητο με ηλιοροφή κ φώτα κατάλαβα...

  Εγώ έχω μείνει στο

17 ώρες πριν, tsofras είπε

Μηχανικό με μείων την αίσθηση και στα συν ηλιοροφή , full Led , αξιοπιστία και ενδεχόμενη βελτίωση

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Burgos είπε

Νομίζω όλοι καταλάβαμε ότι πήρες Leon FR με μηχανικό κιβώτιο και ηλιοροφή. Μας μπέρδεψες

Ε ναι με μηχανικό με LED + Ηλιοροφή

Το ότι θα τα ζηλεύω ήταν στο σχόλιο του haHa ότι αν πάρω το απλό DSG με 1800 παραπάνω δεν θα τα έχω

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ε ναι με μηχανικό με LED + Ηλιοροφή

Το ότι θα τα ζηλεύω ήταν στο σχόλιο του haHa ότι αν πάρω το απλό DSG με 1800 παραπάνω δεν θα τα έχω

Ακριβως:

ή 1800€ παραπανω για αυτοκινητο που ευχαριστιεσαι αλλα χωρις LED+ηλιοροφη
ή 3000€ παραπανω για αυτοκινητο που ευχαριστιεσαι αλλα με LED+ηλιοροφη


Τωρα εισαι 1800/3000€ λιγοτερα για αυτοκινητο που δεν ευχαριστιεσαι και εχει meh αισθηση αλλα με LED+ηλιοροφη.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, haHa είπε

What?? Οχι αλλο rationalization!! :) 

Τα έχω γράψει πιο πίσω για να μην ψάχνω γιατί αλλάζουν γρήγορα οι σελίδες

Μηχανικό με LED + Ηλιοροφή = 24.000ε --> 26.000ε με τόκους

DSG = 25.800ε --> ???  με τόκους (δεν πήρα τιμή με δόσεις για να υπολογίσω)

DSG με LED + Ηλιοροφή = 27.200ε --> ???  με τόκους (δεν πήρα τιμή με δόσεις για να υπολογίσω)

DSG με LED + Ηλιοροφή + Εσωτερικό φωτισμό + Αισθητήρες βροχής όπως θα το ήθελα = 28.200ε --> 31.800ε με τόκους

Οπότε τα 6.000ε διαφορά ήταν επάνω στο σχόλιο "να το πάρεις όπως θέλεις να ηρεμήσεις"

Έτσι όπως το θέλω έχει 6.000ε διαφορά . Αλλιώς κάπου πάλι θα κάνω έκπτωση , είτε σε κιβώτιο είτε σε ηλιοροφή είτε σε LED

Και επειδή έγινε η ερώτηση τα απλά LED δεν είναι το ίδιο όμορφα και δυνατά όπως τα Full LED , αλλάζει η μούρη του αυτοκινήτου

Ελπίζω να σας κάλυψα και να μην σας μπέρδεψα :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ε ναι με μηχανικό με LED + Ηλιοροφή

Το ότι θα τα ζηλεύω ήταν στο σχόλιο του haHa ότι αν πάρω το απλό DSG με 1800 παραπάνω δεν θα τα έχω

Εάν δεν είχες βάλει ηλιοροφή θα με κούφαινες πραγματικά...

εδω εγώ που το θυμήθηκα χθες ψιλοξενερωσα που δεν την έβαλα...

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ε ναι με μηχανικό με LED + Ηλιοροφή

Το ότι θα τα ζηλεύω ήταν στο σχόλιο του haHa ότι αν πάρω το απλό DSG με 1800 παραπάνω δεν θα τα έχω

 

20 λεπτά πριν, tsofras είπε

Επειδή με ξέρω , το έχω ήδη στο μυαλό μου , θα σκάσει δίπλα μου σε φανάρι Leon που θα έχει LED + Ηλιοροφή και θα βάλω τα κλάματα . Το κιβώτιο δεν φαίνεται απ'έξω :D


Καλά , κάτσε να νοικιάσω ένα ,να προχωράμε δίπλα δίπλα σε μποτιλιάρισμα , να σε κοιτάω τρώγοντας τυρόπιτα , πίνοντας καφέ και τσιγαράκι στο χέρι !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

 


Καλά , κάτσε να νοικιάσω ένα ,να προχωράμε δίπλα δίπλα σε μποτιλιάρισμα , να σε κοιτάω τρώγοντας τυρόπιτα , πίνοντας καφέ και τσιγαράκι στο χέρι !

Βασικός παράγοντας ότι δεν θα το έχω αυτό πλέον. Οπότε εσύ θα τα κάνεις όλα αυτά εγώ θα είμαι με την βερμούδα αξύριστος στο σπίτι και θα δουλεύω 🤣

Κερατάδες , δεν με αφήνετε σε ησυχία

Με μπριζώσατε πάλι

το κερατό μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, tsofras είπε

Τα έχω γράψει πιο πίσω για να μην ψάχνω γιατί αλλάζουν γρήγορα οι σελίδες

Δεν αντιλεγω, αλλα δεν χρειαζονται εκφρασεις τυπου "με λες ευγενικα ψευτη" επειδη φαινεται να εχασα καποια αναφορα για τα 6000€, οταν οι περισσοτερες ηταν για 1800/3000€.

Πραγματικα, χαλαρωσε, δεν χρειαζονται τετοιες εκφρασεις. Χαρουμενος επρεπε να εισαι που πηρες καινουριο αυτοκινητο (και ας εχει meh αισθηση), το σημαντικο ειναι οτι σου αρεσει εξωτερικα οπως λες τωρα.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, haHa είπε

Δεν αντιλεγω, αλλα δεν χρειαζονται εκφρασεις τυπου "με λες ευγενικα ψευτη" επειδη φαινεται να εχασα καποια αναφορα για τα 6000€, οταν οι περισσοτερες ηταν για 1800/3000€.

Πραγματικα, χαλαρωσε, δεν χρειαζονται τετοιες εκφρασεις. Χαρουμενος επρεπε να εισαι που πηρες καινουριο αυτοκινητο (και ας εχει meh αισθηση), το σημαντικο ειναι οτι σου αρεσει εξωτερικα οπως λες τωρα.

έλα ρε μαν συγνώμη αν σε έθιξα ειλικρινά , κάνουμε χαβαλέ εδω μέσα και με τέτοιον τρόπο το είπα

Συγνώμη και πάλι

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω καταλαβα γιατί δεν παίρνεις DSG. Θέλεις να το ακυρώσεις μετα απο 6 μηνες που θα έχει έρθει το dsg fr με ηλιοροφή για να το πάρεις τότε για να μην νεκρώσει το νήμα. Είμαστε όλοι θύματα σου 🤣

Επεξ/σία από poihths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...