Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, tsofras είπε

Θα δούμε την Δευτέρα αν το κατάφερα :D

@paylidis μην γελάς σε βλέπω

Δε σε φοβάμαι, θα σε βάλουν να υπογράψεις 48 χαρτιά και θα σου πάρουν και μια προκαταβολή αλλά είσαι vip πελάτης πλέον 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, tsofras είπε

Θα δούμε την Δευτέρα αν το κατάφερα :D

@paylidis μην γελάς σε βλέπω

Εγώ μαζί σου είμαι. Καλύτερα να πάρεις κατι που το γουστάρεις παρά να συμβιβαστείς. Το ίδιο έκανα κ εγώ αν θυμάσαι (είχα ταβάνι 25 κ έφτασα 30, χώρια οι τόκοι) αλλά τουλάχιστον το γουστάρω... (σε σχέση πχ με ένα Tiguan που θα έπαιρνα τότε με 25Κ)

απο εκεί κ πέρα με τα χλμ που κανείς θεωρω πως δε χρειάζεται να αγχώνεσαι για το κιβώτιο, βάλε κ μια τετραετή εγγύηση να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο κ τέλος, απλά καλύτερα ξεχνά τη βελτίωση γιατί τότε 99% θα σκορπίσει 

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, paylidis είπε

Εγώ μαζί σου είμαι. Καλύτερα να πάρεις κατι που το γουστάρεις παρά να συμβιβαστείς. Το ίδιο έκανα κ εγώ αν θυμάσαι (είχα ταβάνι 25 κ έφτασα 30, χώρια οι τόνοι) αλλά τουλάχιστον το γουστάρω... 

απο εκεί κ πέρα με τα χλμ που κανείς θεωρω πως δε χρειάζεται να αγχώνεσαι για το κιβώτιο, βάλε κ μια τετραετή εγγύηση να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο κ τέλος, απλά καλύτερα ξεχνά τη βελτίωση γιατί τότε 99% θα σκορπίσει 

Βελτίωση στο DSG δεν κάνω , 4ετή δίνει η Seat έτσι και αλλιώς

Τώρα όπως τα υπολογίζω αν αντέξει 50.000χλμ το DSG και του αλλάζω λάδια κάθε 2 χρόνια , τουλάχιστον για 12 έτη θα είμαι εντάξει :D (αν το κρατήσω τόσο το αμάξι , αν και με βλέπω να το κρατάω ως τελευταίο με βενζίνη , τότε θα είμαστε μόνο με ηλεκτρικά πολύ πιθανό)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tsofras είπε

Βελτίωση στο DSG δεν κάνω , 4ετή δίνει η Seat έτσι και αλλιώς

Τώρα όπως τα υπολογίζω αν αντέξει 50.000χλμ το DSG και του αλλάζω λάδια κάθε 2 χρόνια , τουλάχιστον για 12 έτη θα είμαι εντάξει :D (αν το κρατήσω τόσο το αμάξι , αν και με βλέπω να το κρατάω ως τελευταίο με βενζίνη , τότε θα είμαστε μόνο με ηλεκτρικά πολύ πιθανό)

12 χρόνια; Θα αντέξεις;;;

Θα σου πω μια ιστορία πολύ περιληπτικά γιατί πολλες φορές κάνουμε προγράμματα χωρίς να λογαριάζουμε αλλά:

συγγενης μου αποφάσισε αφού τα παιδια του εγιναν 16 κ 18 αντίστοιχα να κάνει το γούστο της ζωης του και να αγοράσει καινούργιο διθέσιο Porsche cabrio. Πάει ρίχνει παραγγελία όπως Ακριβώς τη θέλει σκάει και 15Κ προκαταβολή και 5 μέρες μετά μαθαίνει οτι περιμένει 3ο παιδί (σχεδόν από το πουθενά), Ε κάπως έτσι κατέληξε τελικά με cayenne S...

όποτε μη κανείς πλάνα για 12 χρόνια γιατί μας βλέπω να ψάχνουμε κανένα zafira opc 😂😂😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, paylidis είπε

12 χρόνια; Θα αντέξεις;;;

Θα σου πω μια ιστορία πολύ περιληπτικά γιατί πολλες φορές κάνουμε προγράμματα χωρίς να λογαριάζουμε αλλά:

συγγενης μου αποφάσισε αφού τα παιδια του εγιναν 16 κ 18 αντίστοιχα να κάνει το γούστο της ζωης του και να αγοράσει καινούργιο διθέσιο Porsche cabrio. Πάει ρίχνει παραγγελία όπως Ακριβώς τη θέλει σκάει και 15Κ προκαταβολή και 5 μέρες μετά μαθαίνει οτι περιμένει 3ο παιδί (σχεδόν από το πουθενά), Ε κάπως έτσι κατέληξε τελικά με cayenne S...

όποτε μη κανείς πλάνα για 12 χρόνια γιατί μας βλέπω να ψάχνουμε κανένα zafira opc 😂😂😂

ε εντάξει θεωρητικά πάντα

Σε 2 χρόνια μπορεί να κερδίσω το τζόκερ , να με απολύσουν κτλ κτλ
 

Αμάξι πάνω απο 5ετία δεν έχω κρατήσει ποτέ , απλά επειδή την έφαγα τον τελευταίο χρόνο δεν θέλω να το ξαναπεράσω αυτό για πολλά χρόνια για αυτό κοιτάω να είναι όσο πιο "τέλειο" γίνεται για τα δικά μου δεδομένα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αβεβαιο το μελλον λογω ηλεκτροκινησης στο προσκηνιο. Βεβαια να παει καποιος απο τωρα σε ηλεκτροκινηση δεν την θεωρω σωστη επιλογη επισης. Σιγουρα θα υπαρξει αμεση βελτιωση σε μπαταριες στην επομενη 5ετια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, tsofras είπε

ε εντάξει θεωρητικά πάντα

Σε 2 χρόνια μπορεί να κερδίσω το τζόκερ , να με απολύσουν κτλ κτλ

Για αυτο το Τζοκερ ζουμε να παω για ρετιρε επιτοπου και καπακι στη Φορντ για Μαστανγκ σαν ανθρωπος 😂

 

Πλυθηκαμε σημερα το πρωτο συν απλο κερωμα, ελαμψε. Σκεφτομαι να κανω 6μηνης προστασιας κεραμεικη με 60 ευρω που μου προτεινε ενοψει καλοκαιριου (σε κανα διμηνο-τριμηνο δηλαδη) εχετε καμια αποψη επι του θεματος? Ο σκοπος ειναι να μεινει φρεσκο, ζωντανο και αφθαρτο το χρωμα που μας πηγε ο κουκος αηδονι!

 

 

144306231_217822816671183_2457976653208774555_n.jpg

  • Like 17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, tsofras είπε

Βελτίωση στο DSG δεν κάνω , 4ετή δίνει η Seat έτσι και αλλιώς

Έχεις οδηγήσει φλασαρισμενο DSG? (οχι λέει γιατί είναι όλα σπασμένα 😁

Στα σοβαρά τωρα, θα πάθεις πολιτισμικό σοκ... Κάτω απο 3 μιλισεκοντ αλλαγές. Τρομερή διαφορά. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsofras είπε

Απλά τώρα είναι ηθικό το θέμα

Αν μου πεί ο πωλητής ότι δεν μπορεί να γίνει αλλαγή , ουσιαστικά θα μπορούσα να τον χιονίσω γιατί ούτε κάτι υπογράψαμε και απλά έβαλα 500ε προκαταβολή που μπορώ να πάρω πίσω.

Αλλά δεν είμαι τέτοιος άνθρωπος και δεν θέλω να τον εκθέσω οπότε οκ πάμε με μηχανικό και πάλι ευτυχισμένος θα είμαι με μία μικρή πικρία που πιστεύω να την ξεπεράσω.

Αν μπορεί να γίνει η αλλαγή του είπα έρχομαι Δευτέρα και σου υπογράφω και συμφωνητικό ότι δεν πρόκειται να ακυρώσω :D

Α επειδή ρώτησες 23.950ε μου βγήκε τελική τιμή το μηχανικό

Αν μου κάτσει να το πάρω όπως λέω απο την αρχή φαντάζομαι δεν θα έχω κάτι να γκρινιάξω μετά και ας μην έχω τον εσωτερικό φωτισμό ή τους αισθητήρες βροχής (γιατί πάω για παραγγελία που έχει πάρει σειρά ήδη και είναι απλά dsg fr plus ) και να μείνω κοντά στα 27.000ε

Ε καλά μη αγχώνεσαι για το "ηθικό" του θέματος. Δεύτερο αμάξι θα σου πουλήσει σε 6 μήνες και ακριβότερο από ότι συμφωνήσατε. Αν πάρεις το μηχανικό πάλι θα έχεις σκέψεις και ξανασκεψεις κτλ κτλ . Αν μπορεί να σε εξυπηρετήσει έχει καλώς αν δεν μπορεί παίρνεις τα 500 σου και δεν έγινε τίποτα. Πάντως με τη σημερινή κατάσταση λόγω covid η αναμονή θα περάσει "αναίμακτα". Δεν μπορω να φανταστώ ότι θα είχα ένα καινούριο αμάξι σαν το leon και θα πήγαινα μόνο supermarket!!! Το Ibiza θα το πουλήσεις/πούλησες? Εγώ πάντως σαν προφήτης σου είχα προτείνει να το δώσεις και να κάτσεις ένα 6μηνο να βολευτεις με το άλλο αμάξι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, eMike είπε

Έχεις οδηγήσει φλασαρισμενο DSG? (οχι λέει γιατί είναι όλα σπασμένα 😁

Στα σοβαρά τωρα, θα πάθεις πολιτισμικό σοκ... Κάτω απο 3 μιλισεκοντ αλλαγές. Τρομερή διαφορά. 

 

Δεν διαφωνώ αλλά αυξάνεις τις πιθανότητες προβλήματος

5 λεπτά πριν, geomos είπε

Ε καλά μη αγχώνεσαι για το "ηθικό" του θέματος. Δεύτερο αμάξι θα σου πουλήσει σε 6 μήνες και ακριβότερο από ότι συμφωνήσατε. Αν πάρεις το μηχανικό πάλι θα έχεις σκέψεις και ξανασκεψεις κτλ κτλ . Αν μπορεί να σε εξυπηρετήσει έχει καλώς αν δεν μπορεί παίρνεις τα 500 σου και δεν έγινε τίποτα. Πάντως με τη σημερινή κατάσταση λόγω covid η αναμονή θα περάσει "αναίμακτα". Δεν μπορω να φανταστώ ότι θα είχα ένα καινούριο αμάξι σαν το leon και θα πήγαινα μόνο supermarket!!! Το Ibiza θα το πουλήσεις/πούλησες? Εγώ πάντως σαν προφήτης σου είχα προτείνει να το δώσεις και να κάτσεις ένα 6μηνο να βολευτεις με το άλλο αμάξι.

Θεωρητικά το πούλησα στα χαρτιά είμαστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 minutes ago, Shyn said:

Αβεβαιο το μελλον λογω ηλεκτροκινησης στο προσκηνιο. Βεβαια να παει καποιος απο τωρα σε ηλεκτροκινηση δεν την θεωρω σωστη επιλογη επισης. Σιγουρα θα υπαρξει αμεση βελτιωση σε μπαταριες στην επομενη 5ετια. 

Συμφωνώ,
η απαξίωση των τιμών μεταπώλησης δε θα αγγίξει μόνο τα οχήματα με ΜΕΚ
αλλά και τα ηλεκτρικά των πρώιμων χρόνων.
Και με σιγουριά δε θα μπορούσα να το πω, ποιό από τα δύο βατερλώ θα είναι το μεγαλύτερο.

(Έχω την αίσθηση ότι είμαστε σε μεταβατικό στάδιο
το όλο προϊόν αυτοκίνητο και η κατοχή του αλλάζει 
και η έννοια του παρωχημένου θα βαρύνει ολοένα πιο έντονα.)

ΥΓ: 
Θωμά
η προσωπική σου κάθαρση θα είναι το αυτοκίνητο που θα το πάρεις όπως το θες.

Επεξ/σία από KoreanW
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsofras είπε

Αν και θα έπρεπε να μην τον αναφέρω γιατί θα φάω παντόφλα, σας αγαπώ και με αγαπάτε οπότε θα την ρίξω την βόμβα χωρίς φόβο και πάθος !

Επειδή έχουν δώσει εντολή για το αμάξι , θα γνωρίζω Δευτέρα αν μπορούμε να το ακυρώσουμε .....

Και να το παραγγείλω με DSG + Ηλιοροφή + LED χωρίς τίποτα παραπάνω και όποτε έρθει

Με βάλατε σε σκέψεις , ισχύει ότι αν και οι 6 μήνες είναι πολλοί  , δουλεύοντας απο το σπίτι με αυτή την κατάσταση και έχοντας αυτοκίνητο απο το μεσημέρι και μετά μπορεί να αξίζει να περιμένω

Αν μπορέσω θα μαζέψω και το 3 χίλιαρο της διαφοράς για να μην επιβαρυνθεί με τόκους

Νεότερα την Δευτέρα

Προσκυνώ.....

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, cloud13 είπε

Για αυτο το Τζοκερ ζουμε να παω για ρετιρε επιτοπου και καπακι στη Φορντ για Μαστανγκ σαν ανθρωπος 😂

 

Πλυθηκαμε σημερα το πρωτο συν απλο κερωμα, ελαμψε. Σκεφτομαι να κανω 6μηνης προστασιας κεραμεικη με 60 ευρω που μου προτεινε ενοψει καλοκαιριου (σε κανα διμηνο-τριμηνο δηλαδη) εχετε καμια αποψη επι του θεματος? Ο σκοπος ειναι να μεινει φρεσκο, ζωντανο και αφθαρτο το χρωμα που μας πηγε ο κουκος αηδονι!

 

 

144306231_217822816671183_2457976653208774555_n.jpg

απιστευτα ομορφο αυτοκινητο, εχουν αρχισει και κυκλοφορουν και βλεπω στους δρομους.

εξαιρετικη επιλογη, βαλε και καμια εσωτερικη να ζηλεψουν οι VAGιτες με τα ισπανικα κακεκτυπα του γκολφ

ρε συ @tsofras πως και 4 χρονια εγγυηση η SEAT? πληρωσες την επεκταση?

Επεξ/σία από tutuyo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tutuyo είπε

απιστευτα ομορφο αυτοκινητο, εχουν αρχισει και κυκλοφορουν και βλεπω στους δρομους.

εξαιρετικη επιλογη, βαλε και καμια εσωτερικη να ζηλεψουν οι VAGιτες με τα ισπανικα κακεκτυπα του γκολφ

ρε συ @tsofras πως και 4 χρονια εγγυηση η SEAT? πληρωσες την επεκταση?

Όχι την δίνουν μόνοι τους και στο Ibiza 2+2 έχω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, someone- είπε

ρε παιδια καποιο suv πετρέλαιο με καλό εξοπλισμό στα 20-21000 παίζει;

...φιλος πήρε γύρω στα 21 το puma 1.5. Δεν το λες και suv ακριβώς , βέβαια. 

Επεξ/σία από ge-lyk
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...