Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, eMike είπε

@tsofras Καλορίζικο να είναι! Πανέμορφο! Ανθρακί χρώμα δε μετάνιωσε ποτέ κανείς να ξέρεις...

Αυτό το αυτοκόλλητο της Τεχνοκαρ είναι μεταλλικό τύπου Σαρακάκης?...Έλεος πια με αυτά....Βγάλτο..

Επίσης, adaptive σε Η σασμάν?...Meh..

Θα φύγει την 1η μέρα το αυτοκόλλητο όπως και στο Ibiza , δεν είναι μεταλλικό

Ναι οκ δεν με καίει κιόλας το acc προς το παρών έχω άλλες προτεραιότητες :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, tsofras είπε

Το ξέρω είσαι incognito :D

Παίδες θυμάται κάποιος το παράβολο για μεταβίβαση που το βρίσκουμε για να βοηθήσω τον αγοραστή με τα χαρτιά ?

 

https://www1.gsis.gr/sgsisapps/eparavolo/public/create.htm

Εδώ μπήκες; 

edit : βρήκα αυτό https://www.kteohellas.gr/category/71/μεταβιβαση-αυτοκινητου.html

Επεξ/σία από terry308
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, tsofras είπε

Επίσης έμαθα ότι με το obdEleven μπορείς να ενεργοποίησης κάποια πραγματάκια ήδη , ένα απ αυτά είναι το καντράν του cupra :D

11 ώρες πριν, terry308 είπε

Ενδιαφέρον αυτό... κ στο δικο μου υποτιθεται κανει διαφορα, εαν το παρεις δωσε feedback

 

11 ώρες πριν, Christos Vvs είπε

Δηλαδή γίνεται από απλό cruise control να γίνει adaptive cruise control ή δεν κατάλαβα κάτι καλά?
Ο εσωτερικός φωτισμός μπορεί να μπει και μετέπειτα?

Ναι γινεται κανονικά, το ειχα ψάξει και εγω, απλα καβαλας τη χιλιάρα για πλάκα 

Για τον εσωτερικο φωτισμό προσωπικά δε νομιζω ότι μπαινει τόσο ευκολα (ή και να μπαινει θα θέλει το μισο αμαξι λύσιμο καθως ειναι κρυμμένος σε δεκάδες σημεια και όχι μονο τα ευκολως φανερα), οχι όμως ότι θα ειναι απαγορευτικό το κόστος..

 

Γενικα στα Vag ορεξη να εχεις και κάνεις παπαδες με ενα vcds... 

Εγω περιμενω την αντιπροσωπεία (ακομα για όσους ξέρουν) να παω να βάλω τη καμερα, και κάποια στιγμή θα βάλω κ μπροστά αισθητήρες (οι υποδοχες ειναι ετοιμες) και θα ενεργοποιησω το αυτοματο παρκάρισμα (περι τα 7 κατοστάρικα βγαίνει με όλα τα εξαρτήματα κουμπια προγραμματισμο κοκ)

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, terry308 είπε

thx man το είχα βρεί και εγώ αυτό απλά δεν ήξερα αν είναι σωστοί οι λογαριασμοί

 

54 λεπτά πριν, paylidis είπε

Ενδιαφέρον αυτό... κ στο δικο μου υποτιθεται κανει διαφορα, εαν το παρεις δωσε feedback

 

Ναι γινεται κανονικά, το ειχα ψάξει και εγω, απλα καβαλας τη χιλιάρα για πλάκα 

Για τον εσωτερικο φωτισμό προσωπικά δε νομιζω ότι μπαινει τόσο ευκολα (ή και να μπαινει θα θέλει το μισο αμαξι λύσιμο καθως ειναι κρυμμένος σε δεκάδες σημεια και όχι μονο τα ευκολως φανερα), οχι όμως ότι θα ειναι απαγορευτικό το κόστος..

 

Γενικα στα Vag ορεξη να εχεις και κάνεις παπαδες με ενα vcds... 

Εγω περιμενω την αντιπροσωπεία (ακομα για όσους ξέρουν) να παω να βάλω τη καμερα, και κάποια στιγμή θα βάλω κ μπροστά αισθητήρες (οι υποδοχες ειναι ετοιμες) και θα ενεργοποιησω το αυτοματο παρκάρισμα (περι τα 7 κατοστάρικα βγαίνει με όλα τα εξαρτήματα κουμπια προγραμματισμο κοκ)

Ε ναι δεν είπα να να βάλω παντού κρυφό φωτισμό σε πόρτες κτλ έχει , απλά αυτόν τον περιμετρικό

Πάντως με το obd eleven ενεργοποιείς και αυτά που αναφέρεις και μπορείς να μπείς kufatec να βρείς αυτά που χρειάζεσαι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paylidis είπε

Γενικα στα Vag ορεξη να εχεις και κάνεις παπαδες με ενα vcds... 

true! 

 

Πάντως για το παρκάρισμα μην τρελένεσαι, το εχω σε cla...τέρμα gimmick, να έχει χρησιμοποιηθεί 5 φορές ζήτημα είναι!

Ωραίο για παιχνίδι, αλλά μέχρι εκεί...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, and_64 είπε

true! 

 

Πάντως για το παρκάρισμα μην τρελένεσαι, το εχω σε cla...τέρμα gimmick, να έχει χρησιμοποιηθεί 5 φορές ζήτημα είναι!

Ωραίο για παιχνίδι, αλλά μέχρι εκεί...

Επειδή σα χαρακτηριστικό όποτε το βλέπω το λιγουρεύομαι μπορείς να μας πεις τι δε σου άρεσε; Είναι ας πούμε αργό ή στα δύσκολα δεν ενεργοποιείται και βγάζεις εσύ το φίδι από την τρύπα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, and_64 είπε

true! 

 

Πάντως για το παρκάρισμα μην τρελένεσαι, το εχω σε cla...τέρμα gimmick, να έχει χρησιμοποιηθεί 5 φορές ζήτημα είναι!

Ωραίο για παιχνίδι, αλλά μέχρι εκεί...

Το ξερω σα λειτουργεία το εχω δει στο tiguan... Πιο πολυ οι μπροστα αισθητηρες με ενδιαφερουν αλλα εφόσον η διαφορά ειναι μικρή (περι τα 150€) θα ενεργοποιουσα κ το παρκαρισμα - όπως λες για παιχνιδι (συν τυχον + 100-200 € σε μεταπώληση). Σε αυτόματο εχει πιο πολύ νόημα στο χειροκίνητο ψιλομλκια ειναι

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tsofras είπε

Ε ναι δεν είπα να να βάλω παντού κρυφό φωτισμό σε πόρτες κτλ έχει , απλά αυτόν τον περιμετρικό

 

Ωραίο θα γίνει... :D 

633754782_f676ffd2-a8a9-459f-aa05-9f0f05091c7d._CR00970600_PT0_SX970__.jpg.c54df1c42219f5d61c992390244993a4.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, fragsp είπε

συγχαρητηρια καλοτάξιδο περιμενουμε review απο εξορμηση...

Μακαρι και στο focus το cruise control η αντιπροσωπεια να μας το αναβαθμιζε σε acc με καποιο επιπλεον κοστος αχ αυτο το technology pack

Αν θελεις γινετε εκτος αντιπροσωπειας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paylidis είπε

Το ξερω σα λειτουργεία το εχω δει στο tiguan... Πιο πολυ οι μπροστα αισθητηρες με ενδιαφερουν αλλα εφόσον η διαφορά ειναι μικρή (περι τα 150€) θα ενεργοποιουσα κ το παρκαρισμα - όπως λες για παιχνιδι (συν τυχον + 100-200 € σε μεταπώληση). Σε αυτόματο εχει πιο πολύ νόημα στο χειροκίνητο ψιλομλκια ειναι

Α καλα για χειροκίνητο δεν το συζητάω κάν, μια φορά είχε να megane νοικιάρικο και ήταν κλάμα 😛

Για τους αισθητήρες θα συμφωνήσω, στη mercedes που έχει και τις dedicated οθονίτσες βολεύουν πάρα πολύ γιατί δεν βλέπεις μούρη καθόλου

1 ώρα πριν, alexiko είπε

Επειδή σα χαρακτηριστικό όποτε το βλέπω το λιγουρεύομαι μπορείς να μας πεις τι δε σου άρεσε; Είναι ας πούμε αργό ή στα δύσκολα δεν ενεργοποιείται και βγάζεις εσύ το φίδι από την τρύπα;

Είναι ένας συνδυασμός όλων των παραπάνω: επειδή προσωπικά παρκάρω σε δευτερόλεπτα, ειδικά με μπρος-πίσω αισθητήρες, το βρίσκω αχρείαστα μεγάλη φασαρία να μπώ στη διαδικασία του αυτόματου παρκαρίσματος.

Τουλάχιστον στη mercedes που το δουλεύω, πρέπει να βγάλεις φλας προς την κατεύθυνση που θες να σκανάρει και να πηγαίνεις μεχρι 20 km/h αν θυμάμαι σωστά ίσως και 30.

Εδω ειναι το πρώτο πρόβλημα, γιατί σε όλο τον κόσμο παρκάρουν με φλας εμείς με αλάρμ, οπότε ο πίσω έχει ήδη μπερδευτεί γιατί νομίζει οτι θα στρίψεις σε στενό! 

Δεύτερο πρόβλημα το πόσο μεγάλη θα είναι η θέση, τουλάχιστον στην Αθήνα σπάνια θα βρεις το μέγεθος που θέλει το αμάξι για να παρκάρει, δεν θα το βάλει σε στενή θέση, θα την προσπεράσει.

Αν ολα πάνε καλά και βρεί τη θέση που του κάνει, σταματας το βάζεις στο r και πρέπει να δώσεις οκ στο τιμόνι για να αρχίσει. Μέχρι εδώ ήδη έχω κουραστεί 😂

Κάποιες φορές αργεί σχετικά μέχρι να κάνει τη δεύτερη μανούβρα και να βάλει μούρη μεσα, αν και ομολογώ οτι όσες φορές το έχω κάνει το βάζει πολύ σωστά στο πεζοδρόμιο το αυτοκίνητο. Ίσως μια στις τόσες να θέλει λίγο διόρθωση η μούρη προς τα μέσα αφού πει οτι τελείωσε.

Το αστείο είναι οτι κάνει και ξεπαρκάρισμα, οχι τελείως στο βγάζει μέχρι τη μέση της λωρίδας ας πούμε😂

Γι αυτό όταν παίξεις 5-10 φορές μετά δεν ασχολείσαι συνήθως εκτός αν είσαι 90 χρονών/τέρμα κουλός και δεν μπορείς να παρκάρεις με τίποτα!!

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://photos.google.com/share/AF1QipN2Gz7FbssyitXNewedf5IJPdhALirDuRKKl54YhuIHI6DInbNo8HFdmO_P07KyTw/photo/AF1QipPXagC5TrrPRUqDZ85jsgOV8HbBAykHRtesqukf?key=VHNDNWl2dnY2dEZLbzkxS05OM3ZuVjFnRGRwaWp3

22550015_138460013449074_583013766332913

Θωμά να του βάλεις και την κουκούλα
γιατί δε θέλω το αμάξι μου να έχει γρατζουνιές από τις γάτες σε 6 μήνες...
Α δε μου έβαλες και τα χρώμια που σου παρήγγειλα
H4sIAAAAAAAAAFvzloG1tIhBPNonK7EsUS8zXy84
δεν πειράζει, θα τα βάλω μόνος μου μετά.
😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, KoreanW είπε

https://photos.google.com/share/AF1QipN2Gz7FbssyitXNewedf5IJPdhALirDuRKKl54YhuIHI6DInbNo8HFdmO_P07KyTw/photo/AF1QipPXagC5TrrPRUqDZ85jsgOV8HbBAykHRtesqukf?key=VHNDNWl2dnY2dEZLbzkxS05OM3ZuVjFnRGRwaWp3

22550015_138460013449074_583013766332913

Θωμά να του βάλεις και την κουκούλα
γιατί δε θέλω το αμάξι μου να έχει γρατζουνιές από τις γάτες σε 6 μήνες...
Α δε μου έβαλες και τα χρώμια που σου παρήγγειλα
H4sIAAAAAAAAAFvzloG1tIhBPNonK7EsUS8zXy84
δεν πειράζει, θα τα βάλω μόνος μου μετά.
😄

Είχε 150€ το χρώμιο ( ναι το κοίταξα ξέχασα να στο πω) η xcellence το έχει σταναρτ , οπότε σε FR θες παραγγελία

Μπήκες πρώτος στη λίστα αναμονής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...