Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

2 ώρες πριν, KoreanW είπε

βασικά και δίκιο έχω και αυτά που λέω είναι ο κανόνας και όχι η εξαίρεση,
αυτό που δεν καταλαβαίνουν πολλοί είναι ότι το κόστος κατασκευής ενός φθηνού vag δεν απέχει από το κόστος κατασκευής του ομοειδούς ακριβού vag, για το λόγο ότι χρησιμοποιούν τα ίδια ακριβά εξαρτήματα

ακόμα και εξαρτήματα από μια μάρκα κατά κανόνα φοριούνται σε άλλη για την οποία επισήμως δεν υπάρχει πρόβλεψη
και αυτά τα εξαρτήματα δεν είναι συνήθως αποκλειστικά premium αλλά αποκλειστικά της μάρκας, είτε φθηνής είτε ακριβής

και η Bosch δεν έχει σχέση
όταν είναι επιλογή του γκρουπ να χρησιμοποιήσει το ίδιο hardware για οικονομίες κλίμακας
από τα ηλεκτρονικά μέχρι τα μηχανολογικά

το κοστος αλλαζει, ακομα και στην πλατφορμα την ιδια, αλλα μεταλλα εχει η audi αλλα η seat. καποια εξαρτηματα ειναι ιδια, αλλα καποια ειναι πιο ακριβα και λογω ποιοτητας και λογω του οτι παραγγελνουν λιγοτερα απ τον κατασκευαστη.

καποια ειναι interchangeable και καποια οχι, και το πιο απλο παραδειγμα ειναι οτι οι premium μαρκες συνηθως εχουν τελευταιας γενιας πραγματα.

η bosch φτιαχνει το radar module για το acc και το hardware δεν ειναι το ιδιο ανεξαρτητως μαζικοτητας παραγωγης. ακομα και τα καλωδια ειναι διαφορετικα μεταξυ μαρκας. το τελικο προϊον θελουν απλα να ειναι συμφωνο με τις προδιαγραφες τους. 

τελος δε τα βγαζω αυτα απ τον πισινο μου, δουλευω για την εταιρεια που δινει τα ρανταρ στην bosch και βλεπω πως αλλαζει το premium απ το mass market αλλα και το γιατι καποια πραγματα δεν ειναι passe-partout 

 

Επεξ/σία από gleft
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάντως θα το πώ γιατί δεν σας ντρέπομαι πλέον (μήπως τελικά πρέπει να αρχίσω για να μην γίνομαι ρόμπα? )

Νιώθω ότι έχω κάνει την σωστή επιλογή , αλλά αυτό το DSG θα είναι ο νταλκάς μου 😔

Και τελικά δεν ξέρω αν είναι καλό να αποκτάς τόσο φιλικές σχέσεις με τους πωλητές γιατί μέσα σε όλα έχω και το άγχος μην εκτεθεί ο πωλητής

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, gleft said:

 

το κοστος αλλαζει, ακομα και στην πλατφορμα την ιδια, αλλα μεταλλα εχει η audi αλλα η seat. καποια εξαρτηματα ειναι ιδια, αλλα καποια ειναι πιο ακριβα και λογω ποιοτητας και λογω του οτι παραγγελνουν λιγοτερα απ τον κατασκευαστη.

καποια ειναι interchangeable και καποια οχι, και το πιο απλο παραδειγμα ειναι οτι οι premium μαρκες συνηθως εχουν τελευταιας γενιας πραγματα.

η bosch φτιαχνει το radar module για το acc και το hardware δεν ειναι το ιδιο ανεξαρτητως μαζικοτητας παραγωγης. ακομα και τα καλωδια ειναι διαφορετικα μεταξυ μαρκας. το τελικο προϊον θελουν απλα να ειναι συμφωνο με τις προδιαγραφες τους. 

τελος δε τα βγαζω αυτα απ τον πισινο μου, δουλευω για την εταιρεια που δινει τα ρανταρ στην bosch και βλεπω πως αλλαζει το premium απ το mass market αλλα και το γιατι καποια πραγματα δεν ειναι passe-partout 

 

Συγνώμη τί είναι αυτό που λέμε; Mήπως δεν ισχύει πως η κοινη πλατφόρμα σηματοδοτεί τον κανόνα της συμβατότητας και της εν γένει κοινής εμπειρίας χρήσης; 
Μήπως οι MQB και οι MLB πλατφόρμες της Audi είναι περισσότερο συμβατές μεταξύ τους;
Κατά τη γνώμη σου σε ποιό ποσοστό είναι ασύμβατα τα εξαρτηματα και πόση η απόσταση στην εμπειρία χρήσης ανάμεσα στα ομόλογα vag;
Από το σασί μέχρι τα μηχανολογικά.

Δε θα μπω στη λογική υπερβολών με αυτό το «αλλα μεταλλα εχει η audi αλλα η seat»
και δε θα ζητήσω να τις εξηγήσεις όταν  μου λες «δε τα βγαζω αυτα απ τον πισινο»;
Ακόμα και στο σασί κοινοί είναι οι κωδικοί των ανταλλακτικών αν πας να τους ζητήσεις.
Μια φορά εμπιστεύομαι τo euroncap όταν μου λέει ότι είναι πιο ασφαλές το seat leon από το audi a3
και τη διαφορά δεν την αποδίδω στα «μέταλλα».

Διακρίνω επίσης μια χωρίς λόγο, γενίκευση όταν δεν λειτουργούν τόσο απλοϊκά τα πράγματα στην αυτοκινητοβιομηχανία:
άλλη μονάδα λχ φοράει ένα A8 και άλλη ένα Α3
άλλη το ένα model year και άλλη το άλλο εργοστασιο παραγωγής,
άλλη μονάδα φοράει μια βασική εξοπλιστική έκδοση και άλλη μια φορτωμένη.

Αυτό που λέω είναι ότι όταν η πλατφόρμα είναι κοινή και τα μοντέλα ομόλογα ανάμεσα σε μάρκες,
υπάρχει και μια κοινή εμπειρία χρήσης και κατασκευαστική ποιότητα
αλλά και ένα όριο κάτω από το οποίο η φτηνή μάρκα δε μπορεί να πέσει και η ακριβή μάρκα δεν μπορεί να ανέβει,
ακόμα κι αν υπάρχει μια εμπορική πολιτική που στοχεύει σε μικροδιαφορές και σε μια εσκεμμένη διαφοροποίηση πχ σε κλειδωμένες λειτουργίες ή σε μη διαθέσιμο εξοπλισμό, 
γιατί αυτές δεν αλλοιώνουν την ουσία της εν γένει εμπειρίας
και δεν ανατρέπουν τον κανόνα των ομόλογων εξαρτημάτων στην κοινή πλατφόρμα.

Από τις 4 μάρκες, είναι αλήθεια ότ μιλώντας για κατηγορίες όπου μοιράζεται την πλατφόρμα με VW-SEAT-Skoda
η Audi κάνει μια ανεπιτυχή προσπάθεια ξεκαρφώματος στα σημεία,
Αλλά κι ένας άλλος κανόνας είναι ότι το γκρουπ μοιράζεται πολύ περισσότερα εξαρτήματα ακριβώς για λόγους οικονομιών κλίμακας.

Θα ήταν από μέρους αφελές να πω ότι τα βγάζω από τους ιθύνοντες του γκρουπ που έχουν σε ανύποπτο χρόνο αναφέρει πως δε μπορούν να μειώσουν το κόστος κατασκευής ενός skoda ή seat για το λόγο ότι μοιράζονται τα εξαρτήματα με vw και audi
(και μάλιστα θυμάμαι δημοσίευμα του automotive news europe στο οποίο σχεδόν χλεύαζαν τους πελάτες που αγοράζουν το ίδιο προϊόν φθηνότερα ή ακριβότερα αναλόγως του σήματος, «μπορούμε» έλεγαν).

Κι επειδή δεν είμαι αφελής να στέκομαι στις δηλώσεις
τα βγάζω κι από μια προσωπική εμπειρία
από μια ενασχόληση με το retrofitting και τα vag μέχρι και από τους κωδικούς των εξαρτημάτων που είναι συμβατοί αν όχι ίδιοι στη μεγάλη πλειοψηφία.
Κι από την πράξη και από τα παραδείγματα που συναντώ και συναντά οποιοσδήποτε ψαχτεί,
και όλα επιβεβαιώνουν τον κανόνα πως ανάμεσα σε ομόλογα vag, είναι αν όχι ίδια τουλάχιστον interchangeable τα εξαρτήματα , είτε μιλάμε για μηχανολογικά είτε για ηλεκτρολογικά κλπ

Εδώ οι retrofitters το έχουν κάνει τέχνη να φοράνε από καντράν μέχρι κάμερες οπισθοπορείας σε ομοειδή vag 
μέχρι και κώδικα έχω συναντήσει να περνάνε και κατασκευάζουν λειτουργίες.
Τί να λέμε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, tsofras είπε

Πάντως θα το πώ γιατί δεν σας ντρέπομαι πλέον (μήπως τελικά πρέπει να αρχίσω για να μην γίνομαι ρόμπα? )

Νιώθω ότι έχω κάνει την σωστή επιλογή , αλλά αυτό το DSG θα είναι ο νταλκάς μου 😔

Και τελικά δεν ξέρω αν είναι καλό να αποκτάς τόσο φιλικές σχέσεις με τους πωλητές γιατί μέσα σε όλα έχω και το άγχος μην εκτεθεί ο πωλητής

Είσαι υπερβολικος με αυτο το dsg μωρέ...

Γιατι υπαρχει πιθανοτητα και να ήθελες τωρα πλεον...να μπορεις να το επιστρεψεις;;🤣

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, tsofras είπε

Πάντως θα το πώ γιατί δεν σας ντρέπομαι πλέον (μήπως τελικά πρέπει να αρχίσω για να μην γίνομαι ρόμπα? )

Νιώθω ότι έχω κάνει την σωστή επιλογή , αλλά αυτό το DSG θα είναι ο νταλκάς μου 😔

Και τελικά δεν ξέρω αν είναι καλό να αποκτάς τόσο φιλικές σχέσεις με τους πωλητές γιατί μέσα σε όλα έχω και το άγχος μην εκτεθεί ο πωλητής

Τη διαφορά επένδυσε τη σε καύσιμα, εκδρομές και διακοπές.... σίγουρο πιο VFM απο το DSG...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, h3342 είπε

Είσαι υπερβολικος με αυτο το dsg μωρέ...

Γιατι υπαρχει πιθανοτητα και να ήθελες τωρα πλεον...να μπορεις να το επιστρεψεις;;🤣

 

Μα δεν το έχω παραλάβει , δεν έχω υπογράψει τίποτα απολύτως , ακόμη δεν έχει φύγει το Ibiza.

Επίσης μου φάνηκε πολύ γρήγορο το ότι ήρθε το αμάξι μέσα σε μία ημέρα (μου μυρίζει ακύρωση απο άλλον δλδ)

Απλά με έπιασε και απροετοίμαστο και ο πωλητής , σκεφτόμουν και όλα τα άλλα , αλλά ρε παιδιά θα σκάσω αν δεν το πάρω DSG ενώ έφτασα εδώ που έφτασα.

Θα έχω μάχη με τον πωλητή αύριο την βλέπω την δουλειά

16 λεπτά πριν, BTL είπε

Τη διαφορά επένδυσε τη σε καύσιμα, εκδρομές και διακοπές.... σίγουρο πιο VFM απο το DSG...

Στη φάση που είμαι φαντάζομαι ότι έχετε καταλάβει οι περισσότεροι ότι το αμάξι το αγοράζω μόνο για την κα@λ@ μου , αλλιώς αγόρασα ένα μεταχειρισμένο και είχα και ρέστα απο τις 10.000ε

Δεν θέλω άλλους συμβιβασμούς DSG ή ΤΙΠΟΤΑ ! ( έτσι λίγο υπερβολή για να ανάψουν τα αίματα :D )

Λάμψη έχει γίνει το τοπικ και ο συγγραφέας δεν ξέρει πως να συνεχίσει το επεισόδιο ?

Θέλουμε αίσιο τέλος ή όχι ?

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tsofras είπε

Μα δεν το έχω παραλάβει , δεν έχω υπογράψει τίποτα απολύτως , ακόμη δεν έχει φύγει το Ibiza.

Επίσης μου φάνηκε πολύ γρήγορο το ότι ήρθε το αμάξι μέσα σε μία ημέρα (μου μυρίζει ακύρωση απο άλλον δλδ)

Απλά με έπιασε και απροετοίμαστο και ο πωλητής , σκεφτόμουν και όλα τα άλλα , αλλά ρε παιδιά θα σκάσω αν δεν το πάρω DSG ενώ έφτασα εδώ που έφτασα.

Θα έχω μάχη με τον πωλητή αύριο την βλέπω την δουλειά

Και οι φωτο π ανεβασες απο το υπογειο, που ήσουν εκει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, tsofras είπε

Μα δεν το έχω παραλάβει , δεν έχω υπογράψει τίποτα απολύτως , ακόμη δεν έχει φύγει το Ibiza.

Επίσης μου φάνηκε πολύ γρήγορο το ότι ήρθε το αμάξι μέσα σε μία ημέρα (μου μυρίζει ακύρωση απο άλλον δλδ)

Απλά με έπιασε και απροετοίμαστο και ο πωλητής , σκεφτόμουν και όλα τα άλλα , αλλά ρε παιδιά θα σκάσω αν δεν το πάρω DSG ενώ έφτασα εδώ που έφτασα.

Θα έχω μάχη με τον πωλητή αύριο την βλέπω την δουλειά

Στη φάση που είμαι φαντάζομαι ότι έχετε καταλάβει οι περισσότεροι ότι το αμάξι το αγοράζω μόνο για την κα@λ@ μου , αλλιώς αγόρασα ένα μεταχειρισμένο και είχα και ρέστα απο τις 10.000ε

Δεν θέλω άλλους συμβιβασμούς DSG ή ΤΙΠΟΤΑ ! ( έτσι λίγο υπερβολή για να ανάψουν τα αίματα :D )

Λάμψη έχει γίνει το τοπικ και ο συγγραφέας δεν ξέρει πως να συνεχίσει το επεισόδιο ?

Θέλουμε αίσιο τέλος ή όχι ?

Κανε μια ακόμα μνημειώδη κωλοτουμπα ώστε να πάρεις αυτό που πραγματικά θες (DSG)....

Περισσότερα λεφτά για εκείνους, μεγαλύτερη χαρά για σένα, το τέλειο ντιλ.. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, h3342 είπε

Και οι φωτο π ανεβασες απο το υπογειο, που ήσουν εκει;

Οι φωτό είναι απο το αμάξι που έφεραν στην αντιπροσωπεία για εμένα.

Μου φάνηκε παράξενο ότι ήρθε σε μία ημέρα και ο πωλητής μου είπε σε κάποια φάση μία εβδομάδα το περίμενα και ήταν το τελευταίο. Δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία , αλλά εγώ πήρα έγκριση δανείου την Πέμπτη και την Παρασκευή τους έβαλα 500ε.

Ξέρω ότι χωρίς την εκταμίευση συνήθως δεν εκτελωνίζουν (έχω και μία εμπειρία τώρα τελευταία) , αυτό εκτελωνίστηκε και ήρθε μέσα σε μία ήμερα ?

Όπως και να έχει δεν έχω υπογράψει ούτε καν για το δάνειο , ακόμη έχω το Ibiza (θα μπορούσε κάλλιστα να μην πωληθεί για οποιοδήποτε λόγο οπότε πάλι άκυρο θα έριχνα)

Επειδή την πάτησα με το 2008 που το αγόρασα "με το ζόρι" δεν θέλω να την ξαναπατήσω για να μην στεναχωρήσω τον πωλητή

Του έστειλα ήδη email για να είναι προετοιμασμένος για άυριο

3 λεπτά πριν, koeltzakoatl είπε

Κανε μια ακόμα μνημειώδη κωλοτουμπα ώστε να πάρεις αυτό που πραγματικά θες (DSG)....

Περισσότερα λεφτά για εκείνους, μεγαλύτερη χαρά για σένα, το τέλειο ντιλ.. 

Πρέπει να αλλάξω το nickname σε kolotoubas πλέον :D

Πούλησα και το πατίνι , μία χαρά θα ήμουν μόνο με αυτό (και αυτόματο :D )

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

tsofras Φαντάζομαι την καημένη την γυναίκα σου τι θα λέει από μέσα της ή δεν της εχεις πει τιποτα; Θα περιμένει να την πας βολτα με το νεο αυτοκινητο και ξαφνικα, αγάπη ξεχνα αυτοκινητο για 6 μηνες μεχρι να ερθει το DSG και μολις πουλησα και το ibiza!!!

Επεξ/σία από fragsp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πώπω 5ο καλοτάξιδο στον κουβά , συγνώμη παιδιά

Αν στραβώσουν απο την αντιπροσωπεία θα βγώ εκτός για να αναδιοργανωθώ 🤣

2 λεπτά πριν, fragsp είπε

tsofras Φαντάζομαι την καημένη την γυναίκα σου τι θα λέει από μέσα της ή δεν της εχεις πει τιποτα;

Τώρα αν σου πώ ότι συμφώνησε τι θα πείς ? (ότι και οι 2 είμαστε χαζοί για αυτό ταιριάξαμε , δεκτό θα το κρατήσω )

Κοίτα όμως πορτ μπαγκαζ που της έφτιαξα στο c3 :D

IMG_20210202_193033.jpg.3ad5bf018f02563063c30b85f4a23471.jpg

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsofras είπε

Πώπω 5ο καλοτάξιδο στον κουβά , συγνώμη παιδιά

Αν στραβώσουν απο την αντιπροσωπεία θα βγώ εκτός για να αναδιοργανωθώ 🤣

Τώρα αν σου πώ ότι συμφώνησε τι θα πείς ? (ότι και οι 2 είμαστε χαζοί για αυτό ταιριάξαμε , δεκτό θα το κρατήσω )

Σε κατάλαβε η γυναικα οτι θελεις DSG και λεει αντε παρτο μηπως και βρεις ηρεμια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tsofras είπε

 

Κοίτα όμως πορτ μπαγκαζ που της έφτιαξα στο c3 :D

IMG_20210202_193033.jpg.3ad5bf018f02563063c30b85f4a23471.jpg

Ιδιο βαλιτσακι παιξαμε βλεπω :P Το νεο τριπλο αξελ το αφηνω ασχολιαστο σου πα εξαρχης παρε το DSG και ας ερθει σε 6 μηνες αφου δε σε ενοχλει η αναμονη να ηρεμησεις. Εισαι και λιγο μαζοχα μωρε αδερφακι μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, cloud13 είπε

Ιδιο βαλιτσακι παιξαμε βλεπω :P Το νεο τριπλο αξελ το αφηνω ασχολιαστο σου πα εξαρχης παρε το DSG και ας ερθει σε 6 μηνες αφου δε σε ενοχλει η αναμονη να ηρεμησεις. Εισαι και λιγο μαζοχα μωρε αδερφακι μου...

Ο κύβος ερρίφθη
Είτε θα παραγγείλω DSG είτε θα με βάλουν blacklist στην Seat και θα το αγοράσω απο αλλού στο όνομα της γυναίκας μου

Άλλη επιλογή είναι να μου μείνει το αντίστοιχο πατάκι πορτ μπαγκαζ του νέου Leon και να το πάρω μαζί να δώ σε τι άλλο αμάξι χωράει 🤣

Επεξ/σία από tsofras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...