Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εντυπωσιακα ολα αυτα που λες @gleft και επιβεβαιωνουν διαφορες εμπειριες που εχουμε/ακουμε (χωρις να εχουμε γνωση των πραγματων οπως εσυ) και καποιοι τις απορριπτουν ως μυθοπλασιες σε σημειο που κατοχοι audi/vw να λεγονται και φαντασμενοι που εντοπισαν διαφορες προς το χειροτερο σε αντιστοιχα μοντελα skoda/seat.

προσωπικα εχω αναφερει πολλες φορες εδω μεσα οτι η ηχομονωση στο Q3 ηταν σε πολυ καλυτερο επιπεδο σε σχεση με αυτη του Tiguan και εχω ακουσει ακομα περισσοτερες οτι προσπαθω να δικαιολογησω στον εαυτο μου τα παραπανω χρηματα που εδωσα η οτι ηταν ιδεα μου

θα ηθελα να μαθω αν εχεις γνωμη πανω και σε αυτο το θεμα και αν θες πες μας με τι ακριβως ασχολεισαι αν επιτρεπεται.

γενικα τετοιου ειδους input απο ανθρωπους που κατεχουν το αντικειμενο ειναι παντα ευπροσδεκτο ειτε συμφωνουμε ειτε διαφωνουμε.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, alexiko είπε

Θωμά θα συμφωνήσω με τα παιδιά, καμία ντροπή πας να τους σκάσεις κάνα 3κ+ έξτρα. Για τις τύψεις ίσως βοηθήσει ένα μπουκαλάκι ουίσκι δώρο στον πωλητή, αν νιώθεις τόσο άσχημα. 😆

Του έχω πάει ήδη μία κούτα παγωτά , 4 προφιτερόλ και μία νουγκατίνα . Όχι ότι είμαι γύφτος αλλά έφαγα ένα 40αρι να του πηγαίνω γλυκά. οκ τους καλομαθαίνω και εγώ

 

32 λεπτά πριν, h3342 είπε

Είχες πει ότι πιστεύεις ότι το αμάξι γ να στο έχουν έτοιμο σε 1 μέρα σχεδόν, υπέθεσες και λογικό Μου ακούγεται,μήπως και ήταν από κάποια ακύρωση άλλου πελάτη.

τοτε γιατί και καλά ο πωλητής να νευριάσει όταν του είπες ότι από άσπρο το θες ανθρακί?θαπρεπε να χαρεί που το θες ανθρακί και το είχαν από ακύρωση.

Επίσης δεν κατάλαβα γιατί ο πωλητής σου όταν είδε το παλιό σου Leon έτρεξε και σε πήρε τηλ?

οκ είναι το παλιό σου αμάξι το Leon, για ποιο λόγο να αγχωθεί ο πωλητής σου?και για ποιο λόγο να κάνει ότι δεν ξέρει ή δεν θυμάται το παλιό σου αμάξι?

και εγώ είμαι της άποψης ακύρωσε την παραγγελία,πουλά το ιμπιζα και με καθαρό μυαλό ξανά δες τι μπορείς να αγοράσεις με 25-30 χιλιαρικα

και από επιλογές αρκετές.

και το  mini country π ανέβασες αξίζει αν είναι να δώσεις τόσα λεφτά,δεν θασου πρότεινα το dsg σε leon

 

 

 

Το αμάξι το είχα παραγγείλει άσπρο πριν απο μία εβδομάδα και με είχε φάει και αυτός ότι το είδε σε άσπρο και είναι τούμπανο κτλ

Όταν του είπα να το αλλάξουμε σε ανθρακί ενώ είχα δεί ότι έχει 3 ετοιμοπαράδοτα, την επόμενη ημέρα με πήρε για να μου πεί μην αλλάξω την παραγγελία και ότι το άσπρο δεν είναι ωραίο και κυριλέ σαν το ανθρακί κτλ κτλ

Οπότε εκεί προβληματίστηκα λίγο γιατί τόση κωλοπιλάλα για το ανθρακί ξαφνικά ενώ μου εκθείαζε το άσπρο μία ημέρα πριν

Το Ibiza έχει πάρει τον δρόμο του και θα φύγει οπότε βγαίνει απο την εξίσωση σίγουρα

Περιμένω τηλέφωνο σε λίγο γιατί πιάνει κατα τις 11.00 δουλειά , μέχρι να δεί το email και να πιεί το υπογλώσσιο θα σας ενημερώσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, tsofras είπε

Δεν σας παρεξηγώ ρε παιδιά μετά από τόσα ποστ

Για να έχουμε και μία εναλλακτική , το countruman SUVιζει στην οδήγηση?

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/31676969-mini-countryman

Δεν θα με χαλαγε και ένα τέτοιο ως backup

Δεν νομίζω ότι μου αρέσει κάτι άλλο μέχρι αυτό το budget (άντε και το μικρό mini αλλά εκεί έχει μικρό Πορτ μπαγκαζ και δεν ξέρω τι λέει το σκάφος για ταξίδι)

Επίσης λέω να ακυρώσω αύριο και θα κάτσω μία εβδομάδα μέχρι να ξεμπερδευω με το Ibiza να το σκεφτώ καλά πριν κάνω παραγγελία μήπως γλυτώσω άλλη κωλοτουμπα

Με έχω φοβηθεί πλέον

το countryman κάνει 27.5 καινούργιο (αυτόματο/1.5 με αρκετά έξτρα, όχι τα πάντα όμως).

Δεν είναι SUV, αλλά δεν είναι και hatchback - είναι crossover, συνδυάζοντας τα καλά και τα κακά και των 2. Δεν είναι σφαίρα, δεν είναι αργό (είναι γραμμικό πολύ), στρίβει και φρενάρει φοβερά, αλλά η ανάρτηση είναι κάπως. πρέπει να το οδηγήσεις να το καταλάβεις. Κάντο ένα test drive στο Σπανό, στη Συγγρού, δίπλα σου είναι.

από την άλλη είναι παιγνιδιάρικο πολύ, τόσο εμφανισιακά όσο και οδηγικά (εγώ το έχω ερωτευτεί). α! και ξαναπαίρνεις iphone μετά, το ξέρεις αυτό.. !!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, koeltzakoatl είπε

το countryman κάνει 27.5 καινούργιο (αυτόματο/1.5 με αρκετά έξτρα, όχι τα πάντα όμως).

Δεν είναι SUV, αλλά δεν είναι και hatchback - είναι crossover, συνδυάζοντας τα καλά και τα κακά και των 2. Δεν είναι σφαίρα, δεν είναι αργό (είναι γραμμικό πολύ), στρίβει και φρενάρει φοβερά, αλλά η ανάρτηση είναι κάπως. πρέπει να το οδηγήσεις να το καταλάβεις. Κάντο ένα test drive στο Σπανό, στη Συγγρού, δίπλα σου είναι.

από την άλλη είναι παιγνιδιάρικο πολύ, τόσο εμφανισιακά όσο και οδηγικά (εγώ το έχω ερωτευτεί). α! και ξαναπαίρνεις iphone μετά, το ξέρεις αυτό.. !!

Γιατί iphone ? Για να κολλήσω το αυτοκόλλητο 😂 ή καμία σχέση?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, koeltzakoatl είπε

το countryman κάνει 27.5 καινούργιο (αυτόματο/1.5 με αρκετά έξτρα, όχι τα πάντα όμως).

 

Καλα που το ειπες, ήθελα κ εγω να το αναφερω... ο τυπος με το μεταχειρο εχει ξεφυγ'... (όπως κ ολοι με τα μινι - το ειχα παρατηρησει οταν ψαχναμε μινι για τη γυναικα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, paylidis είπε

Καλα που το ειπες, ήθελα κ εγω να το αναφερω... ο τυπος με το μεταχειρο εχει ξεφυγ'... (όπως κ ολοι με τα μινι - το ειχα παρατηρησει οταν ψαχναμε μινι για τη γυναικα)

27.5 κλειδί ?

οκ το μεταχείρο εκτός απο ηλιοροφή γράφει κάποια extras και αναφέρει ότι έχει και άλλα οπότε δεν ξέρω αν είναι καλή η τιμή του ή όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, tsofras είπε

27.5 κλειδί ?

οκ το μεταχείρο εκτός απο ηλιοροφή γράφει κάποια extras και αναφέρει ότι έχει και άλλα οπότε δεν ξέρω αν είναι καλή η τιμή του ή όχι

Ναι ρε συ, ισως κ λιγο πιο κατω οποτε να πας προς τα 29 με ηλιοροφη

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, DrNick είπε

Ο διαμορφωτής πάντως ξεκινάει με 30.368 € για το MINI COOPER COUNTRYMAN 1,5/136ps steptronic.

Τα πακέτα εξοπλισμού ρίχνουν την τιμή... βάλε το executive plus και δες ότι στο ξαναφέρνει στα 27.7

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, DrNick είπε

Ο διαμορφωτής πάντως ξεκινάει με 30.368 € για το MINI COOPER COUNTRYMAN 1,5/136ps steptronic.

οι διαμορφωτές στο 99% έχουν ότι να ναι τιμές ;) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για το Countryman πήρα χθες προσφορά ετοιμοπαράδοτο στα 28. Χωρίς ηλιοροφή προφανώς αλλά με cc και digital cockpit. Μου φάνηκε ενδιαφέρον οπτικά το εξωτερικό αλλά δεν έβλεπα τα 28 χιλιάρικα όταν μπήκα μέσα. Σε σχέση πχ με την bmw 1 που ήταν δίπλα στα ίδια λεφτά φαινόταν κάπως γυμνό. Η θέση οδήγησης δε νομίζω να σε βολέψει στα μυοσκελετικά. Κάπως σκληρό το κάθισμα και όχι άνετο. Αν έκανε 21-22 θα ήταν τίμιο και vfm, στα 28 νομίζω πως απευθύνεται μόνο σε όσους θέλουν αποκλειστικά Mini αλλά με χώρους

Επεξ/σία από Burgos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, koeltzakoatl είπε

Τα πακέτα εξοπλισμού ρίχνουν την τιμή... βάλε το executive plus και δες ότι στο ξαναφέρνει στα 27.7

 

32 λεπτά πριν, paylidis είπε

Ναι ρε συ, ισως κ λιγο πιο κατω οποτε να πας προς τα 29 με ηλιοροφη

Όπως το ειπα... ερχεται στα 27.700 το αυτοματο που λεει ο φιλος με πολυ καλό εξοπλισμό και παει 1040+ η πανοραμική, καβαλαει λίγο και η κλιμακα φόρων παει 29274 ανωτατη λιανική στο config, βαλε και 2 κατοστάρικα πινακίδες 29500, οποτε με λιγο ζορι στον πωλητη το χτυπας με 28000-28.500 κ τα εχει όλα (κ που εισαι πισω φώτα British Flag - τα αγαπημενα μου)...

1 λεπτό πριν, Burgos είπε

Για το Countryman πήρα χθες προσφορά ετοιμοπαράδοτο στα 28. Χωρίς ηλιοροφή προφανώς αλλά με cc και digital cockpit. Μου φάνηκε ενδιαφέρον οπτικά το εξωτερικό αλλά δεν έβλεπα τα 28 χιλιάρικα όταν μπήκα μέσα. Σε σχέση πχ με την bmw 1 που ήταν δίπλα στα ίδια λεφτά φαινόταν κάπως γυμνό. Η θέση οδήγησης δε νομίζω να σε βολέψει στα μυοσκελετικά. Κάπως σκληρό το κάθισμα και όχι άνετο. Αν έκανε 21-22 θα ήταν τίμιο και vfm, στα 28 νομίζω πως απευθύνεται μόνο σε όσους θέλουν αποκλειστικά Mini αλλά με χώρους

αυτο θα με προβλημάτιζε και εμενα... επειδη εχω προβλημα μέσης το κανονικό Mini με ζόρισε (το countryman δε το ειδα καν).

Ψιλοφουσκωμενο μου φαινεται στο εδωσαν... Θα το περιμενα αυτό που λες καμια 5 κατοστάρικα κατω... CC με αυτόματο φρενάρισμα εχουν τα countryman σε αυτο το πακέτο - τα cooper/one δεν το εχουν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, tsofras είπε

Του έχω πάει ήδη μία κούτα παγωτά , 4 προφιτερόλ και μία νουγκατίνα . Όχι ότι είμαι γύφτος αλλά έφαγα ένα 40αρι να του πηγαίνω γλυκά. οκ τους καλομαθαίνω και εγώ

 

Το αμάξι το είχα παραγγείλει άσπρο πριν απο μία εβδομάδα και με είχε φάει και αυτός ότι το είδε σε άσπρο και είναι τούμπανο κτλ

Όταν του είπα να το αλλάξουμε σε ανθρακί ενώ είχα δεί ότι έχει 3 ετοιμοπαράδοτα, την επόμενη ημέρα με πήρε για να μου πεί μην αλλάξω την παραγγελία και ότι το άσπρο δεν είναι ωραίο και κυριλέ σαν το ανθρακί κτλ κτλ

Οπότε εκεί προβληματίστηκα λίγο γιατί τόση κωλοπιλάλα για το ανθρακί ξαφνικά ενώ μου εκθείαζε το άσπρο μία ημέρα πριν

Το Ibiza έχει πάρει τον δρόμο του και θα φύγει οπότε βγαίνει απο την εξίσωση σίγουρα

Περιμένω τηλέφωνο σε λίγο γιατί πιάνει κατα τις 11.00 δουλειά , μέχρι να δεί το email και να πιεί το υπογλώσσιο θα σας ενημερώσω

Ε εντάξει τότε είσαι κυριλέ! Κοίτα να δεις και εγώ στη δουλειά μου περνάω κανάλι όταν αλλάζουν γνώμη οι πελάτες τελευταία στιγμή, αλλά όταν είναι για παραπάνω € πίστεψε με κάνω την καρδιά μου πέτρα... 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, paylidis είπε

 

Όπως το ειπα... ερχεται στα 27.700 το αυτοματο που λεει ο φιλος με πολυ καλό εξοπλισμό και παει 1040+ η πανοραμική, καβαλαει λίγο και η κλιμακα φόρων παει 29274 ανωτατη λιανική στο config, βαλε και 2 κατοστάρικα πινακίδες 29500, οποτε με λιγο ζορι στον πωλητη το χτυπας με 28000-28.500 κ τα εχει όλα (κ που εισαι πισω φώτα British Flag - τα αγαπημενα μου)...

αυτο θα με προβλημάτιζε και εμενα... επειδη εχω προβλημα μέσης το κανονικό Mini με ζόρισε (το countryman δε το ειδα καν).

Ψιλοφουσκωμενο μου φαινεται στο εδωσαν... Θα το περιμενα αυτό που λες καμια 5 κατοστάρικα κατω... CC με αυτόματο φρενάρισμα εχουν τα countryman σε αυτο το πακέτο - τα cooper/one δεν το εχουν...

Βασικά δεν πίεσα για κάτι καλύτερο επειδή κατάλαβα ότι δεν πρόκειται να το σκεφτώ καν. Μου είπε απλά ότι έχει ετοιμοπαράδοτο και μου έβγαλε την προσφορά. Το ίδιο έγινε και στην Audi που μου έφυγαν οι σκέψεις για το Α3 τη στιγμή που πήγα να μπω και είδα πως πρέπει να κάνω tilt 90 μοίρες το κεφάλι για να μην το χτυπήσω. Οπότε η προσφορά κι εκεί έμεινε στα 26 χωρίς να το παζαρέψω. Και κρίμα γμτ γιατί το Α3 μου άρεσε αρκετά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...