Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, paylidis είπε

ξανασκέψου το θέμα ενός δυνατου αυτόματου SUV σοβαρα, εγω σώθηκα.. φέτος ήταν η πρώτη χρονια που δε με επιασε η μέση μου καθόλου ολο το χειμώνα (το αυτοκινητο την επιδεινωνε-ειδικα με το Bmw υπεφερα τόσο που το έδινα στη γυναικα και επαιρνα το κουβαδακι της για κανενα δεκαημερο οταν με επιανε μεχρι να με πιασουν τα φάρμακα και να ηρεμήσω λιγο)...

δικαίως προβληματίζεσαι για τη θέση οδήγησης παντως σε νιώθω - και όσο και αν σου αρεσει το αμαξι μη κανεις υποχώρηση σε κατι τετοιο αν ειναι να τα δινεις μετα σε φυσιοθεραπείες....

το πατίνι το ξεχνάω προφανως κ οχι τόσο για τους κραδασμούς (για αυτό υπάρχουν μετατροπες να μπουν αναρτήσεις) αλλα για το οτι οπου και να παω θα πρεπει να το κουβαλαω στη πλάτη στη θήκη του (πχ σουπερ μαρκετ)

ενα κλικ πανω απο VW. Ενδεικτικά 1ο σερβις scoda ~130-140 αρχική, 160 στη VW και 185 στην audi (η οποία audi ωστόσο μου κάνει έκπτωση λόγω πολυ καλής συνεργασίας με τον πωλητή και θα πάει γυρω στα 140)

Η ανασφάλεια στις στροφές είναι αυτό που δεν μου άρεσε καθόλου και για αυτό δεν κοιτάω πάλι SUV ( και ενώ το έλεγα να μην ζαλίζονται τα παιδιά στο ταξίδι , στο πρώτο ταξίδι η μία μικρή ανακατεύτηκε )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, tsofras είπε

Η ανασφάλεια στις στροφές είναι αυτό που δεν μου άρεσε καθόλου και για αυτό δεν κοιτάω πάλι SUV ( και ενώ το έλεγα να μην ζαλίζονται τα παιδιά στο ταξίδι , στο πρώτο ταξίδι η μία μικρή ανακατεύτηκε )

δεν εχω νιώσει καθόλου ανασφάλεια σε στροφές με το Q3... ίσα ισα εχει εντυπωσιακά καλό πατημα για SUV - τόσο που δε το περίμενα (υπενθυμιζω ότι η μεταβαση μου ήταν απο πισωκινητο hatch bmw που ηταν κυριολεκτικα τραίνο έως και τα 180-190)

ισως εφταιγαν οι αναρτήσεις/στήσιμο του 2008 (μου το εχει αναφερει κ φίλος που το εχει - οτι ζαλιζεται η γυναικα του και ταξίδια πηγαινουν με ενα Golf 5 που εχει και βάζει μπαγκαζιέρα για να χωρέσουν)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, paylidis είπε

ξανασκέψου το θέμα ενός δυνατου αυτόματου SUV σοβαρα, εγω σώθηκα.. φέτος ήταν η πρώτη χρονια που δε με επιασε η μέση μου καθόλου ολο το χειμώνα (το αυτοκινητο την επιδεινωνε-ειδικα με το Bmw υπεφερα τόσο που το έδινα στη γυναικα και επαιρνα το κουβαδακι της για κανενα δεκαημερο οταν με επιανε μεχρι να με πιασουν τα φάρμακα και να ηρεμήσω λιγο)...

δικαίως προβληματίζεσαι για τη θέση οδήγησης παντως σε νιώθω - και όσο και αν σου αρεσει το αμαξι μη κανεις υποχώρηση σε κατι τετοιο αν ειναι να τα δινεις μετα σε φυσιοθεραπείες....

το πατίνι το ξεχνάω προφανως κ οχι τόσο για τους κραδασμούς (για αυτό υπάρχουν μετατροπες να μπουν αναρτήσεις) αλλα για το οτι οπου και να παω θα πρεπει να το κουβαλαω στη πλάτη στη θήκη του (πχ σουπερ μαρκετ)

ενα κλικ πανω απο VW. Ενδεικτικά 1ο σερβις scoda ~130-140 αρχική, 160 στη VW και 185 στην audi (η οποία audi ωστόσο μου κάνει έκπτωση λόγω πολυ καλής συνεργασίας με τον πωλητή και θα πάει γυρω στα 140)

Τι τιμές είναι αυτές, είσαι σίγουρος; Σκόντα 140€;

1ο σέρβις Όπελ στα 115€ με κάρτα καυσαερίων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, tutuyo είπε

Τι τιμές είναι αυτές, είσαι σίγουρος; Σκόντα 140€;

1ο σέρβις Όπελ στα 115€ με κάρτα καυσαερίων

Ειναι οι αρχικές, όλες οι εταιρείες του γκρουπ πλεον κανουν εκπτωσεις στις αρχικές (πχ στη σκοντα μου εδωσαν για 4 χρονια -50% εργασία και ανταλλακτικά), οποτε θα είναι στα 70€

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, tsofras είπε

Το 0.99 το δίνουν σε όλα τα αμάξια? Γιατί όταν είχα πάει εγώ πριν το Ibiza μου είχαν πει όταν είχαν το 1% ότι είναι για συγκεκριμένα ετοιμοπαραδοτα μοντέλα

Αχ δεν ξέρω, γιατί πήρα προσφορά μόνο για Fiesta.. Πολύ πιθανό να είναι έτσι που το λες όμως.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το countryman πάντως αξίζει να το οδηγήσεις για να το καταλάβεις αν σου ταιριάζει.

  • νοιώθεις ψηλή τη θέση οδήγησης, αλλά δεν κάθεσαι ψηλά (είναι crossover, ελάχιστα υπερυψωμένο αλλά η γεωμετρία σε κάνει να πιστεύεις ότι είσαι πολύ ψηλά - βλέπεις το καπώ από το παράθυρο).
  • μπαίνεις βγαίνεις εύκολα, ενώ το κάθισμα προσωπικά το βολεύομαι πολύ στην πλευρική του στήριξη (και σωστό ύψος και για παράθυρο και για τεμπέλη...)
  • απόλυτη οδηγική εργονομία - φυσικοί διακόπτες και όλα στη θέση τους
  • το κιβώτιο είναι απλά άπαικτο, ανεβάζει και κατεβάζει άμεσα
  • χώροι άπλετοι χωρίς αίσθηση μαούνας
  • τιμόνι με progressive steering, όλα τα λεφτά
  • παιγνιδιάρικο εσωτερικό πολύ

τώρα, από την άλλη, η ανάρτηση είναι υποκειμενική για τα γούστα του καθενός - θέλει να το οδηγήσει κάποιος για να δει αν του ταιριάζει. 

επίσης, θεωρώ πως από έκδοση σε έκδοση κάνουν "εκπτώσεις" σε κάποια πράγματα - το δικό μου, π.χ. δεν είχε διπλό πάτωμα στο χώρο αποσκευών (επιβάρυνση 265 ευρώ, για κανένα λόγο όταν είναι εταιρικό), δεν έχει led φώτα (ενώ η τρέχουσα έκδοση έχει), κτλ.

αξίζει σίγουρα ένα test drive να σου φύγει η περιέργεια (α, επίσης, αθόρυβος κινητήρας και καλός χώρος για παιδικά καθίσματα με την πίσω πόρτα να ανοίγει αρκετά για να βάλεις παιδί και....πεθερά).

το iphone το ανέφερα γιατί δεν ξέρω αν υποστηρίζει android auto !!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξαναγράψω λοιπόν έτσι με την λογική ότι προς το παρών δεν έχω παραγγελία να με πιέζει για την απόφαση (αν και χρονοτριβεί ο πωλητής και ακόμη δεν με έχει πάρει τηλέφωνο , μάλλον σκέφτεται πως να με κάνει να αλλάξω γνώμη)

Το Leon είναι η πρώτη μου επιλογή με τα εξής υποκειμενικά κριτήρια :

Θετικά

Πανέμορφο εξωτερικά με σπορ γραμμές

DSG

Πολύ όμορφο εσωτερικά , αλλά ποιοτικά χειρότερο απο το προηγούμενο . Ακόμη και το renault megane ας πούμε μου φάνηκε καλύτερο ποιοτικά στο εσωτερικό

4κύλινδρος 1.5 150 αλόγατα

Ηλιοροφή + LED

Αρνητικά

Η ανάρτηση μαζί με τις 18αρες είναι αρκετά σφιχτές για τα γούστα μου , κοπανάει στις λακούβες , φοβάμαι μην γίνει κουδουνίστρα με τα χρόνια και γενικά δεν το νιώθεις άνετο στους ανώμαλους δρόμους της πόλης

Πολύ χαμηλή θέση οδήγησης - κάθισμα , που δεν είμαι πολύ σίγουρος για την άνεση σε πολύωρη οδήγηση

Κανένας φυσικός διακόπτης , όλα απο το infotainment

Οι ποτηροθήκες είναι σε πολύ άβολο σημείο , δεν νομίζω ότι είναι χρηστικές γιατί είναι κάτω απο τον τεμπέλη

 

Δεν ξέρω αν είναι να φτάσω σε αυτά τα λεφτά μήπως αξίζει να κάνω ένα test drive έστω την σειρά 1 bmw για να συγκρίνω σε άνεση ποιότητα. Σίγουρα δεν μου αρέσει το ίδιο εξωτερικά αλλά σε αυτά τα λεφτά ρε γμτ λες να μην σου βγαίνουν και τα άντερα στην οδήγηση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Shyn είπε

Μιας και ηρθε στην κουβεντα το service! Προτεινετε να κανω προληπτικο  service στα 2000km ή δεν υπαρχει νοημα ?

Θεωρώ ότι το πιο σωστό είναι ότι γράφει ο κατασκευαστής, χιλιόμετρα η χρόνο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Shyn είπε

Μιας και ηρθε στην κουβεντα το service! Προτεινετε να κανω προληπτικο  service στα 2000km ή δεν υπαρχει νοημα ?

Θα πρότεινα να αλλάξεις τα πρώτα λάδια αν δεν το έχεις κάνει

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, paylidis είπε

δεν εχω νιώσει καθόλου ανασφάλεια σε στροφές με το Q3... ίσα ισα εχει εντυπωσιακά καλό πατημα για SUV - τόσο που δε το περίμενα

+1 

προερχομενος και εγω απο polo δεν εχω νιωσει ιδιαιτερη διαφορα στο πατημα και στις στροφες (προφανως οχι τπτ φουρκετες!) τα κρατηματα του ηταν εντυπωσιακα, δεν δημιουργηθηκε ανασφαλεια σε κανενα σημειο για να ριξω ταχυτητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, koeltzakoatl είπε

το countryman πάντως αξίζει να το οδηγήσεις για να το καταλάβεις αν σου ταιριάζει.

  • νοιώθεις ψηλή τη θέση οδήγησης, αλλά δεν κάθεσαι ψηλά (είναι crossover, ελάχιστα υπερυψωμένο αλλά η γεωμετρία σε κάνει να πιστεύεις ότι είσαι πολύ ψηλά - βλέπεις το καπώ από το παράθυρο).
  • μπαίνεις βγαίνεις εύκολα, ενώ το κάθισμα προσωπικά το βολεύομαι πολύ στην πλευρική του στήριξη (και σωστό ύψος και για παράθυρο και για τεμπέλη...)
  • απόλυτη οδηγική εργονομία - φυσικοί διακόπτες και όλα στη θέση τους
  • το κιβώτιο είναι απλά άπαικτο, ανεβάζει και κατεβάζει άμεσα
  • χώροι άπλετοι χωρίς αίσθηση μαούνας
  • τιμόνι με progressive steering, όλα τα λεφτά
  • παιγνιδιάρικο εσωτερικό πολύ

τώρα, από την άλλη, η ανάρτηση είναι υποκειμενική για τα γούστα του καθενός - θέλει να το οδηγήσει κάποιος για να δει αν του ταιριάζει. 

επίσης, θεωρώ πως από έκδοση σε έκδοση κάνουν "εκπτώσεις" σε κάποια πράγματα - το δικό μου, π.χ. δεν είχε διπλό πάτωμα στο χώρο αποσκευών (επιβάρυνση 265 ευρώ, για κανένα λόγο όταν είναι εταιρικό), δεν έχει led φώτα (ενώ η τρέχουσα έκδοση έχει), κτλ.

αξίζει σίγουρα ένα test drive να σου φύγει η περιέργεια (α, επίσης, αθόρυβος κινητήρας και καλός χώρος για παιδικά καθίσματα με την πίσω πόρτα να ανοίγει αρκετά για να βάλεις παιδί και....πεθερά).

το iphone το ανέφερα γιατί δεν ξέρω αν υποστηρίζει android auto !!

 

 

thx man αν πάω απο BMW θα περάσω να το δώ και αυτό γιατί πάντα μου κέντριζε το ενδιαφέρον για τον χαρακτήρα του. Η ανάρτηση τι άσχημο έχει  ? Γιατί και στον ξένο τύπο αναφορά για την ανάρτηση κάνουν αλλά νομίζω για το προηγούμενο μοντέλο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tsofras είπε

Δεν ξέρω αν είναι να φτάσω σε αυτά τα λεφτά μήπως αξίζει να κάνω ένα test drive έστω την σειρά 1 bmw για να συγκρίνω σε άνεση ποιότητα. Σίγουρα δεν μου αρέσει το ίδιο εξωτερικά αλλά σε αυτά τα λεφτά ρε γμτ λες να μην σου βγαίνουν και τα άντερα στην οδήγηση

Να πάς να τη τσεκάρεις... δε χανεις κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα πακέτα στην audi μπαινουν και μετα την αγορά πχ αγοραζοντας την advance εκδοση να βαλεις διζωνικο κλιματισμο after γιατι εχει μηχανικο δυσκολο το βλεπω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Shyn είπε

Μιας και ηρθε στην κουβεντα το service! Προτεινετε να κανω προληπτικο  service στα 2000km ή δεν υπαρχει νοημα ?

στην audi ολες οι αντιπροσωπειες επιμενουν να μην γινει αυτο το service, σε σημειο που καποιες δεν το αναλαμβανουν.

θα σου προτεινα αν ειναι να μην κανεις πανω απο 5-6000χλμ μεχρι να ερθει το ετησιο, να μην το κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...