Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και οι τιμές συνεχίζουν να παίρνουν την ανηφόρα...

Και μου είπε ο πωλητής επίσης ότι από Μάρτιο θα ανέβουν και άλλο οι τιμές..Τώρα αλήθεια-ψέμματα θα σας γελάσω. 

Από ότι φαίνεται αν πάω για καινούργιο δεν θα πάω σε Ibiza.. Το Fiesta στην τιμή και στην χρηματοδότηση μου φαίνεται πιο τίμιο..

Screenshot_20210203_185836_com.android.gallery3d.png

Screenshot_20210203_185604_com.android.gallery3d.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, kalmik είπε

To βασικό αρνητικό με BMW Mini είναι το υψηλό κόστος συντήρησης/ανταλλακτικών! Ξεφεύγει και από έπίπεδο Mercedes

Ε εντάξει αναμενόμενο είναι αυτό. Βέβαια εγώ δεν έχω σκοπό να το κρατήσω πάνω από 2-3 χρόνια. Είναι η προσωρινή λύση μέχρι να βγει η Tonale

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, h3342 είπε

Ρε παιδιά έχετε να δώσετε 30 χιλιαρικα για αμάξι π.χ το countryman και σας πειραζει αν στο service αντί για 150 ευρώ δώσετε..300? 

Έχεις ένα δίκιο σε αυτό. Θα πάρεις δηλαδή countryman και θα σκέφτεσαι να βάλεις 100άρα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@tsofrasΤο σεναριο να ριξεις καμια ματια για μεταχειρο το 3ης γενιας FR/cupra με dsg το εχεις σκεφτει?

Τουλαχιστον θα βρεθεις απο την αλλη πλευρα του "τα seat χανουν γρηγορα αξια" με το οποιο σου τα εχουν ζαλισει οι premium-αδες...την καυλα σου μππρει να την κανεις και καλυτερα, λεφτα λιγοτερα θα δωσεις σιγουρα να μη σε καιει το θεμα "τοσα λεφτα για τοσο λιγα χιλιομετρα?" Και θα σου μεινει και καβα για επιδιορθωσεις του DSG.

Και στο τελος της μερας, μεταχειρησμενο μεν, αλλα θα εχεις παρει κατι διαφορετικο, αφου εδωσες γεννια 2 και θα πας γεννια 3...δε γυρνας και στο ιδιο αμαξι...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Thrylos7 είπε

@tsofrasΤο σεναριο να ριξεις καμια ματια για μεταχειρο το 3ης γενιας FR/cupra με dsg το εχεις σκεφτει?

Τουλαχιστον θα βρεθεις απο την αλλη πλευρα του "τα seat χανουν γρηγορα αξια" με το οποιο σου τα εχουν ζαλισει οι premium-αδες...την καυλα σου μππρει να την κανεις και καλυτερα, λεφτα λιγοτερα θα δωσεις σιγουρα να μη σε καιει το θεμα "τοσα λεφτα για τοσο λιγα χιλιομετρα?" Και θα σου μεινει και καβα για επιδιορθωσεις του DSG.

Και στο τελος της μερας, μεταχειρησμενο μεν, αλλα θα εχεις παρει κατι διαφορετικο, αφου εδωσες γεννια 2 και θα πας γεννια 3...δε γυρνας και στο ιδιο αμαξι...

Ψάχνω τόσο καιρό δεν υπάρχει τίποτα ή κάτι αξιόλογο

Τα seat γενικά δεν ξέρω αν χάνουν την αξία τους , τα FR και τα Cupra μία χαρά την κρατάνε , βέβαια βλέπεις και FR μηχανικά 2ετίας και τα έχουν κοντά 20.000ε ενώ το καινούριο ξεκινάει απο 22 αλλά οκ

Επίσης μεταχειρισμένο θα αγόραζα μόνο cupra με λίγα χιλιόμετρα γιατί το FR έχει τις ευπάθειες του παλιού που δεν θα γνωρίζω και την συντήρηση του (δεν υπάρχει βέβαια κανένα)

Το i20N ξέρουμε πότε έρχεται ?

Αν πάρω την απόφαση να μην ξεφύγω σε budget το έχω ψηλά στη λίστα το i20 σε αυτόματο

Αν κρατηθώ και μέχρι το Πάσχα παίζει να μαζέψω και λεφτά μαζί με τα δώρα να το πάρω και κασέρι και να τελειώνω μην μπλέκω πάλι με δάνεια και παρακρατήσεις

Δεν υπόσχομαι σκέψεις κάνω :D

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, tsofras είπε

Τα seat γενικά δεν ξέρω αν χάνουν την αξία τους , τα FR και τα Cupra μία χαρά την κρατάνε , βέβαια βλέπεις και FR μηχανικά 2ετίας και τα έχουν κοντά 20.000ε ενώ το καινούριο ξεκινάει απο 22 αλλά οκ

True, προσωπικά θα πήγαινα σε station λόγω 4κίνησης (ουσιαστικά παίρνεις s3 απο κάτω) αλλά υπάρχει μονο ένα στο car και αυτό χειροκίνητο... :rolleyes:

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/31362957-seat-leon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, argimeg είπε

Έχεις ένα δίκιο σε αυτό. Θα πάρεις δηλαδή countryman και θα σκέφτεσαι να βάλεις 100άρα;

Ναι πειράζει γιατί δεν είναι μόνον η τιμή του απλού service. ¨Οταν έλθει μια "αξιόλογη" ζημιά εκεί ο κάτοχος θα πονέσει πολύ με Mini/BMW. Οι τιμοκατάλογοι είναι VWx2 και πάνω. Ασε που after market ανταλλακτικά για VAG group βρωμάει ο τόπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ψάχνω τόσο καιρό δεν υπάρχει τίποτα ή κάτι αξιόλογο

Τα seat γενικά δεν ξέρω αν χάνουν την αξία τους , τα FR και τα Cupra μία χαρά την κρατάνε , βέβαια βλέπεις και FR μηχανικά 2ετίας και τα έχουν κοντά 20.000ε ενώ το καινούριο ξεκινάει απο 22 αλλά οκ

Επίσης μεταχειρισμένο θα αγόραζα μόνο cupra με λίγα χιλιόμετρα γιατί το FR έχει τις ευπάθειες του παλιού που δεν θα γνωρίζω και την συντήρηση του (δεν υπάρχει βέβαια κανένα)

Το i20N ξέρουμε πότε έρχεται ?

Αν πάρω την απόφαση να μην ξεφύγω σε budget το έχω ψηλά στη λίστα το i20 σε αυτόματο

Αν κρατηθώ και μέχρι το Πάσχα παίζει να μαζέψω και λεφτά μαζί με τα δώρα να το πάρω και κασέρι και να τελειώνω μην μπλέκω πάλι με δάνεια και παρακρατήσεις

Δεν υπόσχομαι σκέψεις κάνω :D

 

Το i20 νομιζω ειναι αρκετα μικρο, μην πας σε αντιστοιχο ibiza, κατευθειαν i30N για μενα. Εκτος και εαν σε βολεψε το μεγεθος του ibiza.

Επισης νομιζω γενικα ειναι λαθος να δινεις μετρητα για αγορα αυτοκινητου, καλυτερα δοσεις και να κρατας τα λεφτα στην ακρη. Ειναι αρκετα χαμηλα τα επιτοκια οποτε και απλα να τα αφησεις και να αποπληρωνονται απο αυτα που κρατησες δεν εχεις τοση χασουρα

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tsofras: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα. Οπότε χαλαρά κοιτάω car.gr και το σκέφτομαι που θα καταλήξω , μικρό - μεγάλο - κουβάς - φτηνό - ακριβό δεν ξέρω τι θα είναι αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι θα είναι αυτόματο υδρογόνου.

Σωτήριον έτος 2045 μ.Χ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsofras είπε

Ψάχνω τόσο καιρό δεν υπάρχει τίποτα ή κάτι αξιόλογο

Τα seat γενικά δεν ξέρω αν χάνουν την αξία τους , τα FR και τα Cupra μία χαρά την κρατάνε , βέβαια βλέπεις και FR μηχανικά 2ετίας και τα έχουν κοντά 20.000ε ενώ το καινούριο ξεκινάει απο 22 αλλά οκ

Επίσης μεταχειρισμένο θα αγόραζα μόνο cupra με λίγα χιλιόμετρα γιατί το FR έχει τις ευπάθειες του παλιού που δεν θα γνωρίζω και την συντήρηση του (δεν υπάρχει βέβαια κανένα)

Το i20N ξέρουμε πότε έρχεται ?

Αν πάρω την απόφαση να μην ξεφύγω σε budget το έχω ψηλά στη λίστα το i20 σε αυτόματο

Αν κρατηθώ και μέχρι το Πάσχα παίζει να μαζέψω και λεφτά μαζί με τα δώρα να το πάρω και κασέρι και να τελειώνω μην μπλέκω πάλι με δάνεια και παρακρατήσεις

Δεν υπόσχομαι σκέψεις κάνω :D

 

Άνοιξη είχαν πει για το i20N, δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρά τώρα.

Θωμά αν έχεις πρόβλημα με τη μέση μη, το τονίζω ΜΗ πας σε αυτοκίνητο με χαμηλή θέση οδήγησης!

Πρέπει να πας σε άλλη κατηγορία και να βάλεις προτεραιότητα την άνετη και εργονομική θέση οδήγησης,  σε συνδυασμό με ένα ποιοτικό κάθισμα.

Δυστυχώς, αν θες να είναι και στριφτερό θα πρέπει να ανέβεις αρκετά. 

Σε αυτή τη περίπτωση ισως θα πρέπει να κινηθείς διαφορετικά.

Επειδή κανείς λίγα χιλιόμετρα και επειδή πλέον θα εργάζεσαι από το σπίτι, θα σου πρότεινα ένα μτχ απλά για τις υποχρεώσεις σου και να βάζεις κάθε μήνα ένα άλφα ποσό στην άκρη. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Peugeot208 είπε

Σοβαρά τώρα.

Θωμά αν έχεις πρόβλημα με τη μέση μη, το τονίζω ΜΗ πας σε αυτοκίνητο με χαμηλή θέση οδήγησης!

Πρέπει να πας σε άλλη κατηγορία και να βάλεις προτεραιότητα την άνετη και εργονομική θέση οδήγησης,  σε συνδυασμό με ένα ποιοτικό κάθισμα.

Δυστυχώς, αν θες να είναι και στριφτερό θα πρέπει να ανέβεις αρκετά. 

Σε αυτή τη περίπτωση ισως θα πρέπει να κινηθείς διαφορετικά.

Επειδή κανείς λίγα χιλιόμετρα και επειδή πλέον θα εργάζεσαι από το σπίτι, θα σου πρότεινα ένα μτχ απλά για τις υποχρεώσεις σου και να βάζεις κάθε μήνα ένα άλφα ποσό στην άκρη. 

 

Αυτό μόλις έλεγα με την γυναίκα μου.

οκ δεν με εμπιστεύομαι και εγώ , αλλά είπα να φτιάξω ένα πλάνο

1) Πουλάω το Ibiza για να ξεμπερδεύω

2) Βάζω τα λεφτά τράπεζα

3) Κάνω αποτοξίνωση μία εβδομάδα απο car.gr / autotriti / 4troxoi

4) Βάζω ταβάνι 20.000ε για ενδεχόμενη αγορά με κριτήριο το αυτόματο

5) Κοιτάω μέχρι Μάϊο αφού θα είμαστε μέσα για τυχών ευκαιρίες σε ελαφρώς μεταχειρισμένο

6) Αποφασίζω αν βρώ κάτι που να αξίζει μέχρι αυτά τα λεφτά αλλιώς βλέπω καινούριο αντίστοιχων διάστασεων Ibiza αυτόματο

22 λεπτά πριν, poihths είπε

Θωμά ο πωλητής εξαφανιζολ;

Ναι δεν έσκασε μύτη , μπορεί να είχε ρεπό μπορεί να σκέφτεται τι θα μου πεί.

Καλό μου έκανε γιατί είχα τον χρόνο να το σκεφτώ , το πρωί θα με έπιανε αγχωμένο και συναισθηματικά ανοιχτό σε προτάσεις :D Οπότε μπορεί και να άλλαζα πάλι γνώμη.

Το μεσημέρι έστειλα email για ακύρωση και επιστροφή της προκαταβολής

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsofras είπε

Αυτό μόλις έλεγα με την γυναίκα μου.

οκ δεν με εμπιστεύομαι και εγώ , αλλά είπα να φτιάξω ένα πλάνο

1) Πουλάω το Ibiza για να ξεμπερδεύω

2) Βάζω τα λεφτά τράπεζα

3) Κάνω αποτοξίνωση μία εβδομάδα απο car.gr / autotriti / 4troxoi

4) Βάζω ταβάνι 20.000ε για ενδεχόμενη αγορά με κριτήριο το αυτόματο

5) Κοιτάω μέχρι Μάϊο αφού θα είμαστε μέσα για τυχών ευκαιρίες σε ελαφρώς μεταχειρισμένο

6) Αποφασίζω αν βρώ κάτι που να αξίζει μέχρι αυτά τα λεφτά αλλιώς βλέπω καινούριο αντίστοιχων διάστασεων Ibiza αυτόματο

Έχεις σκεφτεί μήπως σου αρέσει η διαδικασία να αγοράζεις αυτοκίνητο τόσο πολύ ; Παρά η τελική αγορά του ; Σοβαρά το ρωτάω σαν απορία, ίσως να μην ισχύει και ολας. 😀 Εύχομαι πάντως να κάνεις την καλύτερη δυνατή επιλογή εγώ έχω Mini Cooper αυτόματο εδώ και ένα 6μηνο, και έχω να πω ότι δεν θα πάω σε χειροκίνητο κιβώτιο ποτέ ξανά στην ζωή μου. ✌🏽

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...