Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

51 λεπτά πριν, imr είπε

 

Το i20 νομιζω ειναι αρκετα μικρο, μην πας σε αντιστοιχο ibiza, κατευθειαν i30N για μενα. Εκτος και εαν σε βολεψε το μεγεθος του ibiza.

Επισης νομιζω γενικα ειναι λαθος να δινεις μετρητα για αγορα αυτοκινητου, καλυτερα δοσεις και να κρατας τα λεφτα στην ακρη. Ειναι αρκετα χαμηλα τα επιτοκια οποτε και απλα να τα αφησεις και να αποπληρωνονται απο αυτα που κρατησες δεν εχεις τοση χασουρα

 

 

 

 

Κοίτα να δείς το Ibiza άσχετα απο το πάτημα (που δεν το έβγαλα ταξίδι οπότε δεν έχω γνώμη)  , σε χώρους μία χαρά είναι. Τα παιδιά ήταν άνετα πίσω και απλά έχει 25λίτρα μικρότερο πορτ μπαγκαζ. Το καλοκαίρι πήγαμε με τις γυναίκας που έχει 300 και απλά βάλαμε και κάτι πράγματα στα καθίσματα

Επίσης είχα ξαναπεί ότι οκ άλλα τα υπερ για το μεγαλύτερο σκάφος , αλλά τα 4 μέτρα για μέσα στην πόλη δεν με χάλασαν καθόλου.

Για αυτό σκέφτηκα και στην αρχή για Ibiza DSG

1 λεπτό πριν, johny.keha είπε

Έχεις σκεφτεί μήπως σου αρέσει η διαδικασία να αγοράζεις αυτοκίνητο τόσο πολύ ; Παρά η τελική αγορά του ; Σοβαρά το ρωτάω σαν απορία, ίσως να μην ισχύει και ολας. 😀 Εύχομαι πάντως να κάνεις την καλύτερη δυνατή επιλογή εγώ έχω Mini Cooper αυτόματο εδώ και ένα 6μηνο, και έχω να πω ότι δεν θα πάω σε χειροκίνητο κιβώτιο ποτέ ξανά στην ζωή μου. ✌🏽

Οι ακυρώσεις ήταν περισσότερες απο τις αγορές οπότε μάλλον μου αρέσει να παραγγέλνω 🤣

Όχι ρε μαν απλά δυσκολεύομαι να συμβιβαστώ με κάτι κατώτερο απο αυτό που θέλω , χωρίς όμως να κάνω απόσβεση της αγοράς.

Και τώρα αυτό υπολόγιζα πάλι ότι εκτός απο τα 27.000ε που κάνει το Leon (30.000 με τόκους) θα θέλω και 1200ε ασφάλεια (μικτή ) τον χρόνο , βάλε λάστιχα (18αρες) , service οπότε μιλάμε για ένα μεγάλο κόστος για 2500χλμ τον χρόνο (τα υπολόγισα και αυτά βγάζοντας τα χιλιόμετρα της δουλειάς)

Είναι πολλά τα λεφτά για αυτή τη χρήση αλλά δυσκολεύομαι να το αποδεκτώ.

Για αυτό λέω τουλάχιστον ένα αυτόματο να μην το βρίζω όταν το καβαλάω , να μην κάνω μικτή , να μην έχει 18αρες και ας μην είναι DSG να μην έχω τον φόβο.

Σκατά να φάω

Θα το πάω με αυτή την αναζήτηση

https://www.car.gr/classifieds/cars/?crashed=f&doors=4-5&engine_power-from=>120&fuel_type=1&gearbox_type=automatic&mileage-to=<50000&price-from=>10000&price-to=<20000&registration-from=>2015&rg=3&sort=prd

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η αναζήτηση αυτοκινήτου πρέπει να είναι ένας ευχάριστος πονοκέφαλος. Εσένα σου έχει γίνει εμμονή όλο αυτό το διάστημα. Αγόρασε, πουλα, παρήγγειλε, ακύρωσε. Και σαν εμμονή, σε φορτώνει με άγχος

Φύγε, καλά το σκέφτεσαι, κάνε λίγο αποχή από το άθλημα, δεν φεύγουν οι αντιπροσωπείες και τα μοντέλα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως Θωμά έχοντας το Golf VII σε ενημερώνω ότι έχει τα πιο αναπαυτικά καθίσματα που έχω δοκιμάσει και αντίστοιχα θέση οδήγησης πολύ πιο άνετη από Leon 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tutuyo είπε

Η αναζήτηση αυτοκινήτου πρέπει να είναι ένας ευχάριστος πονοκέφαλος. Εσένα σου έχει γίνει εμμονή όλο αυτό το διάστημα. Αγόρασε, πουλα, παρήγγειλε, ακύρωσε. Και σαν εμμονή, σε φορτώνει με άγχος

Φύγε, καλά το σκέφτεσαι, κάνε λίγο αποχή από το άθλημα, δεν φεύγουν οι αντιπροσωπείες και τα μοντέλα.

Ακριβώς και μου το είπαν και άλλα παιδιά εδω μέσα .

Έτσι και με την τεχνολογία έμπλεξα με υπολογιστές , οθόνες , iphone , αγόρασε , πούλησε μέσα στο άγχος. Τα πούλησα όλα πήρα ένα pc απο την δουλειά και μία 23αρα που είχα 10 χρόνια στο ντουλάπι και ηρέμησα.

Έτσι και με το αμάξι συνεχές τρέξιμο άγχος ψάξε , προκαταβολή , ακύρωσε , τα λεφτά πίσω , ξεχρέωσε αστα διάλα κουράστηκα .

Πουλάω το Ibiza και θα μείνω όντως εκτός κανα 3μηνο τουλάχιστον

Δεν ξέρω τότε μπορεί να καθαρίσει και το μυαλό μου και να πώ πάω να πάρω ένα αμαξάκι να κάνω την δουλίτσα μου χωρίς πολλά πολλά (απλά το αυτόματο δεν το βγάζω πλέον)

Αποχή λοιπόν γιατί και αυτή η κατάσταση έφτασε στα όρια του εθισμού

 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/2/2021 στις 4:40 ΜΜ, tsofras είπε

To obdeleven μάλλον θα το τσιμπήσω εγώ

VCDS original εδω

Στις 2/2/2021 στις 4:53 ΜΜ, ritualistic είπε

καλα καλα θα τα βρουμε αυτα!

για το Q3 παντως ακομα δεν υπαρχει ξεκαθαρη εικονα σχετικα με το τι ξεκλειδωνεται και τι οχι απο τις δυνατοτητες που υπαρχουν και αυτος ηταν ο λογος που ακομα δεν εκανα την κινηση προσωπικα. αλλα σιγουρα start-stop και wireless carplay ειναι αυτα που με ενδιαφερουν.

 

Στις 2/2/2021 στις 4:46 ΜΜ, tsofras είπε

Σιγά ρε μην με πληρώσεις κιόλας , θα παραγγείλω και με το καλό βρισκόμαστε παρέα να χακέψουμε τα αμάξια μας :D

Αμα δεν φοβάστε μην αποπλανήσει η γρια Τσέχα τα πιπινάμαξα σας :-) , μέσα για το χακεροVCDS κτλ πάρτυ. Αν και η γρια μου δεν έχει κάτι άλλο προς το παρόν να ξεκλειδώσει...

😉

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ακριβώς και μου το είπαν και άλλα παιδιά εδω μέσα .

Έτσι και με την τεχνολογία έμπλεξα με υπολογιστές , οθόνες , iphone , αγόρασε , πούλησε μέσα στο άγχος. Τα πούλησα όλα πήρα ένα pc απο την δουλειά και μία 23αρα που είχα 10 χρόνια στο ντουλάπι και ηρέμησα.

Έτσι και με το αμάξι συνεχές τρέξιμο άγχος ψάξε , προκαταβολή , ακύρωσε , τα λεφτά πίσω , ξεχρέωσε αστα διάλα κουράστηκα .

Πουλάω το Ibiza και θα μείνω όντως εκτός κανα 3μηνο τουλάχιστον

Δεν ξέρω τότε μπορεί να καθαρίσει και το μυαλό μου και να πώ πάω να πάρω ένα αμαξάκι να κάνω την δουλίτσα μου χωρίς πολλά πολλά (απλά το αυτόματο δεν το βγάζω πλέον)

Αποχή λοιπόν γιατί και αυτή η κατάσταση έφτασε στα όρια του εθισμού

 

Θωμά. 

Εισαι καλος ανθρωπος, εξυπνος, και σιγουρα αντιλαμβανεσαι τον φαυλο κυκλο στον οποιο βρισκεσαι εδω και ποσους μηνες. 

Δεν εχω την αντιστοιχη ειδικοτητα, αλλα σου υπογραφω πως υπαρχει ψυχοπαθολογια πισω απο τον τροπο σκεψης σου. Ειτε αυτο λεγεται μια απλη διαταραχη αγχους, ειτε κατι πιο συνθετο. 

Επισκεψου εναν ειδικο, και μιλησε του.

Ξερω πως οτι σου λεω μπορει να τα εκλαμβανεις ως προσβλητικα, αλλα πιστευω ακραδαντα πως μονο ετσι μπορεις να βοηθηθείς.

Συγγνωμη για την παρεμβαση και καλο βραδυ. 

Επεξ/σία από xgol
  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, xgol είπε

Θωμά. 

Εισαι καλος ανθρωπος, εξυπνος, και σιγουρα αντιλαμβανεσαι τον φαυλο κυκλο στον οποιο βρισκεσαι εδω και ποσους μηνες. 

Δεν εχω την αντιστοιχη ειδικοτητα, αλλα σου υπογραφω πως υπαρχει ψυχοπαθολογια πισω απο τον τροπο σκεψης σου. Ειτε αυτο λεγεται μια απλη διαταραχη αγχους, ειτε κατι πιο συνθετο. 

Ξερω πως οτι σου λεω μπορει να τα εκλαμβανεις ως προσβλητικα, αλλα πιστευω ακραδαντα πως μονο ετσι μπορεις να βοηθηθείς.

Συγγνωμη για την παρεμβαση και καλο βραδυ.

 

 

Καμία προσβολή και σε ευχαριστώ , το καταλαβαίνω και εγώ ότι δεν είναι φυσιολογικό όλο αυτό για αυτό είπα να κάνω μία παύση και να κοιτάξω να απασχοληθώ με άλλα πράγματα για κάποιο διάστημα και να ξεκολλήσω

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Chuckie667 είπε

VCDS original εδω

 

Αμα δεν φοβάστε μην αποπλανήσει η γρια Τσέχα τα πιπινάμαξα σας :-) , μέσα για το χακεροVCDS κτλ πάρτυ. Αν και η γρια μου δεν έχει κάτι άλλο προς το παρόν να ξεκλειδώσει...

😉

 

Πρόσεχε τι υπόσχεσαι δε το έχω σε τίποτα να φορτώσουμε μπυρες κ να σου έρθουμε 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsofras είπε

Ιούδα εσύ και o @ritualistic

Πορεύσου εν ειρήνη εν Χριστώ αδελφέ και έλα ξανά (και ξανά και ξανά και...) στο μαντρί του VAG , και τα θαύματα του retrofit θα αποκαλυφθούν

:-)

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ιούδα εσύ και o @ritualistic

 

2 λεπτά πριν, Chuckie667 είπε

Πορεύσου εν ειρήνη εν Χριστώ αδελφέ και έλα ξανά (και ξανά και ξανά και...) στο μαντρί του VAG , και τα θαύματα του retrofit θα αποκαλυφθούν

:-)

 

Amen 🙏 

😂
 

είμαι πτώμα από τη δουλειά αλλιώς θα έφτιαχνα meme με λεον «Θωμά αγάπη μου ελα παρε με από δω»

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, paylidis είπε

Πρόσεχε τι υπόσχεσαι δε το έχω σε τίποτα να φορτώσουμε μπυρες κ να σου έρθουμε 😂

Ξεκινήστε την μελέτη στα fora για το τι θέλετε να φτίαξουμε και όλα γίνονται, και χωρίς μπύρες (κανα light perrier, κανα light cola ίσως...) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, tsofras είπε

για αυτό είπα να κάνω μία παύση και να κοιτάξω να απασχοληθώ με άλλα πράγματα για κάποιο διάστημα και να ξεκολλήσω

Να κάνεις για να κάνουμε κι εμείς μαζί σου , δε γίνεται να μου βγάζει συνέχεια νέα για αυτοκίνητα όπου κι αν μπω ... τώρα μου έβγαλε τη παρουσίαση του νέου DS4 που θα έρθει το τελευταίο τρίμηνο του 21 , 4.4 μήκος , premium χαρακτήρας , ΕΑΤ8 κιβώτιο .  😍

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, tsofras είπε

...... να απασχοληθώ με άλλα πράγματα για κάποιο διάστημα και να ξεκολλήσω

Πάντως εμείς εδώ είμαστε για ότι θέλεις να απασχολήθεις... 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...