Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Έχεις ανάρτηση πολλαπλών; Νομίζω ήταν και αυτό στον ψιλο-στάνταρ εξοπλισμό.

Ναι, σε όλες τις εκδόσεις έχει πολλαπλούς. Επίσης android auto, apple carplay, lane assist, collision systems, hill break, navi, adaptive cc και διάφορα άλλα ηλεκτρονικά καλούδια που έχει η honda, τα έχει σε όλες τις εκδόσεις του civic.

Επεξ/σία από Kapws
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 λεπτά πριν, sotiriadisc είπε

και εμενα μου αρεσε ποιο πολυ το q2 - μονο η οθονη που εχει δεν μου αρεσει η θεση της όπως ειναι στο troc μου αρεσει ποιο πολυ ... τελικα το troc παει 22300 ... στα 5 χρονια δοση δεν αλλαζει κατι οποτε ειναι θεμα ... το περνω τωρα η σε 6 μήνες παω στο troc η κατι αλλο στα ιδια λευτα ... μηπως ειναι ευκαιρια τωρα και την χασω αυτο σκευτομαι

κοιταξε να δεις οι τιμες σε καποιες εκδοσεις ανα καποια διαστηματα 4μηνο-6μηνο αλλαζουν ειτε πεφτουν ειτε ανεβαινουν.

τον οκτωβρη η βασικη του Q3 τσιμπησε 900ε πανω και το ξερω επειδη ημουν σε διαδικασια αγορας και ειχαμε διαφορες συζητησεις με την αντιπροσωπεια σε τι τελικα τιμη θα το παρω. τελικα το πηρα με την παλια γιατι κυριολεκτικα ειχε αλλαξει εκεινη την εβδομαδα.

οποτε εχε το στην ακρη του μυαλου σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, sotiriadisc είπε

T-ROC ή Q2 (οχι το facelift) ? 22.300 το VW , 21500 το Audi ? Βενζίνη 1000cc και τα δυο - για οικονεγεια με 2 παιδια ? μου αρεσε το Q2 ποιο πολυ - ειναι πολυ ποιο ακριβη η συντήρηση ενος Audi ? σε συγκριση με ένα VW ? Δεν ειχα στο πλανο το Q2 αλλα να ειναι καλα ο Παυλιδης .... και με πλανο να ειμαι σπιτι 6 μηνες ακομα ... να παρω τωρα το Q2 αμεσα ? ή σε 6 μηνες βλεπουμε τι και πως θα ειμαστε και τι θα υπαρχει τοτε στην αγορα μεχρι 22500 ?  ουφ δεν μπορω να αποφασισω

Πηγές στο φιλαράκο μου στα δυτικά κ πήρες αυτή τη τιμή; Να του πεις ότι είπα να σου κάνει κάτι καλύτερο το ξέρω ότι μπορεί. 
η συντήρηση έχει εντός αντιπροσωπείας ένα 10-15% διαφορά (τα έγραψα μερικες σελίδες πριν για τον 1.5 ενδεικτικα σύγκριση). Εάν είναι να περιμένεις πας ασυζητητί στο facelift q2 γύρω στα 24 (είχε ένα κομμάτι λευκό πριν μερικες μέρες 23 κ κατι)

To troc είναι όμορφο το άτιμο...

Για πες μου από εξοπλισμό διάφορες;;

1 ώρα πριν, turbat0s είπε

Ναι είναι πιο ακριβή στα προγραμματισμένα σέρβις, αρκετά πιο ακριβή σε τυχόν βλάβες και σημαντικά πιο ακριβή στη φανοποιία (αν σου χρειαστεί).

Μπα... μικρές διάφορες μεταξύ vw Audi. Seat skoda έχουν μεγαλύτερη διαφορά. Σε βλάβες παίζεις μπάλα με το φθηνότερο μεταξύ των brand (πχ ίδια τουρμπίνα μπορεί να έχει μιση τΙμη σχεδόν στη σκοντα σε σχέση με την Audi). 

42 λεπτά πριν, ritualistic είπε

στο Αudi θα πηγαινα ασυζητητι απο τη στιγμη που ειναι κ πιο φτηνο... ειναι πιο ακριβη η συντηρηση του Q2 ναι, αλλα οχι σε σημειο να γινεται απλησιαστη η ασυμφορη. με 2 ερωτησεις στις αντιπροσωπειες για τιμες σερβις θα το διαπιστωσεις κ εσυ.

Χαιρετισματα στον φιλο μας τον Αρη!

 

👍🏻

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gxyp είπε

Τώρα;

Screenshot_20210203_185604_com.android.gallery3d.png

Αυτή είναι η προσφορά της Seat; 

Ενδιαφέρουσα, το Park assistant Λογικά θα το περασουν εδώ αυτοί, όπως πέρασαν και τη δική μου κάμερα οπισθοπορειας(καμία σχέση με την εργοστασιακή) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηγα 1η φορα στην δουλεια μου για να παρω ενα laptop μετα απο 8 μηνες εργασιας απο το σπιτι και οπως κατεβηκα το ποταμι ειπα δεν κανω μια σταση ?

το νεο ειναι πανω απο 25κ οποτε δεν εχω δυνατοτητα - απο εξοπλισμο δεν πηρα χαρτι με τα specs μου τα ειπε όμως - δεν εχει cruise control που εχει το troc , και δεν εχει αισθητηρες παρκινγ + συναγερμο που θα κανει δωρο. Μου ειπε και γαι εκπτωση στο service - την ιδια μου εδωσε και ο filosidis που πηρα τηλεφωνο.

Το troc μεσα σαν να μου αρεσε ποιο πολυ - σιγουρα η οθονη μου αρεσε πολυ , αντιθετα στο q2 μου αρεσε ποιο πολυ η θεση οδηγησης - το εκανα και ενα test drive και ειναι σβελτο το ατιμο. το Troc δεν το εχω οδηγησει ... δυσκολη αποφαση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, terry308 είπε

Τι ψάχνεις; Έχεις θέσει κάποιες deal breaker επιλογές ;

Δεν είμαι απαιτητικός ούτε μπορώ να διαθέσω πολύ μεγάλο ποσό, αν πω για μεταχειρισμένο θα πήγαινα μόνο σε Ibiza, εναλλακτικά σε καινούργιο είμαι στο ψάξιμο...

12 λεπτά πριν, terry308 είπε

Αυτή είναι η προσφορά της Seat; 

Ενδιαφέρουσα, το Park assistant Λογικά θα το περασουν εδώ αυτοί, όπως πέρασαν και τη δική μου κάμερα οπισθοπορειας(καμία σχέση με την εργοστασιακή) 

Αυτή ναι του Ηρακλείου για καινούργιο style 95hp..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, sotiriadisc είπε

πηγα 1η φορα στην δουλεια μου για να παρω ενα laptop μετα απο 8 μηνες εργασιας απο το σπιτι και οπως κατεβηκα το ποταμι ειπα δεν κανω μια σταση ?

το νεο ειναι πανω απο 25κ οποτε δεν εχω δυνατοτητα - απο εξοπλισμο δεν πηρα χαρτι με τα specs μου τα ειπε όμως - δεν εχει cruise control που εχει το troc , και δεν εχει αισθητηρες παρκινγ + συναγερμο που θα κανει δωρο. Μου ειπε και γαι εκπτωση στο service - την ιδια μου εδωσε και ο filosidis που πηρα τηλεφωνο.

Το troc μεσα σαν να μου αρεσε ποιο πολυ - σιγουρα η οθονη μου αρεσε πολυ , αντιθετα στο q2 μου αρεσε ποιο πολυ η θεση οδηγησης - το εκανα και ενα test drive και ειναι σβελτο το ατιμο. το Troc δεν το εχω οδηγησει ... δυσκολη αποφαση

Λογικά είναι η business. Θα του πεις το cruise control να στο βάλει δωρο σε αυτή την τιμή. Εξυπακούεται κ αισθητήρες κ συναγερμό όπως ήδη υποσχέθηκε. Το smartphone interface τσεκαρε εάν έχει στην τιμή αυτή αλλιώς είναι καμία 150-200€ έξτρα  κ αξίζει να τα δώσεις (ή να του πεις να μη βάλει συναγερμο κ να στο βάλει κ αυτό στην ίδια τιμη, έτσι κ αλλιώς άχρηστος είναι αν είναι να στο φάνε). Γενικά ζόρισε το το θέμα κ θα πέσει η τιμή ή θα βάλεις ότι του λειπει... (θέλουν να φεύγουν τα «παλιά»)
 

Από εκεί κ πέρα δε του λειπει κάτι, ίσως στο μέλλον μια κάμερα οπισθοπορείας (που στο q2 υπάρχει ΟΕΜ με 50€ Plug and play δε θέλει καν κωδικοποίηση). Κάτι σημαντικό που πρέπει να έχεις κατά νου είναι ότι η Audi έχει στάνταρ 4 χρόνια εγγύηση ενώ η vw 2 και πληρώνεις καμία 500αρα τα επιπλέον 2...

 

περα από τα παραπάνω, την καλύτερη αίσθηση, κ καλύτερη θέση οδήγησης το Q2 έχει σημαντικά καλύτερη ηχομόνωση καμπινας (αν οδηγήσεις το troc θα το καταλάβεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, sotiriadisc είπε

πηγα 1η φορα στην δουλεια μου για να παρω ενα laptop μετα απο 8 μηνες εργασιας απο το σπιτι και οπως κατεβηκα το ποταμι ειπα δεν κανω μια σταση ?

το νεο ειναι πανω απο 25κ οποτε δεν εχω δυνατοτητα - απο εξοπλισμο δεν πηρα χαρτι με τα specs μου τα ειπε όμως - δεν εχει cruise control που εχει το troc , και δεν εχει αισθητηρες παρκινγ + συναγερμο που θα κανει δωρο. Μου ειπε και γαι εκπτωση στο service - την ιδια μου εδωσε και ο filosidis που πηρα τηλεφωνο.

Το troc μεσα σαν να μου αρεσε ποιο πολυ - σιγουρα η οθονη μου αρεσε πολυ , αντιθετα στο q2 μου αρεσε ποιο πολυ η θεση οδηγησης - το εκανα και ενα test drive και ειναι σβελτο το ατιμο. το Troc δεν το εχω οδηγησει ... δυσκολη αποφαση

Δεν υπαρχει λογος για το Troc για μενα, ειδικα οταν το q2 ειναι πιο φτηνο. Στην συντηρηση δεν θα δεις ουσιαστικη διαφορα

Αφου σου αρεσε απλα σκεψου αν θα το παρεις, τωρα η αν δεν χρειαζεσαι ακομα.

Εγω το καλοκαιρι που εκανα την αναζητηση εαν επερνα τελικα αυτοκινητο μαλλον στο q2 θα πηγαινα.

Σε αντιστοιχη περιπτωση με εσενα αποφασισα να καθυστερησω την αγορα για 1-2 χρονια οποτε τοτε βλεπουμε

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ritualistic είπε

ειναι ο φιλοσιδης ακομα εξουσιοδοτημενος για audi  service ?

 

1 λεπτό πριν, paylidis είπε

Έλα ντε; Νόμιζα μόνο vw έχει..

απο φιλοσιδη πηρα την τιμη για το troc

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και μου αρέσει πολύ εμφανισιακά το T-Roc, με χαλάνε τα σκληρά πλαστικά που έχει σε όλο το εσωτερικό.

Οπότε Q2 θα έλεγα κι εγώ.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρασα χθες από την αντιπροσωπεία της Opel, να ρωτήσω για το Mokka, μάλλον εντός Μαρτίου αναμένονται τα πρώτα αυτοκίνητα!
Μου είπε ωστόσο κάτι ο πωλητής και θα ήθελα την γνώμη σας...
Οι τιμές λοιπόν είναι αυτές στον διαμορφωτή και πλέον τρέχει το πρόγραμμα " !More Opel ", όπου ανάλογα την έκδοση που θέλεις σου κάνουν δώρο αντίστοιχο εξτρά εξοπλισμό, πχ προβολείς Led Matrix, πακέτο παρκαρίσματος κλπ.
Μου τόνισε ωστόσο, ότι οι τιμές που βλέπουμε στον διαμορφωτή ισχύουν μόνο για όσους προβούν σε προπαραγγελία και πως όταν έρθει το αυτοκίνητο οι τιμές θα ανέβουν για όσους το παραγγείλουν από τότε και μετά.
Μου πρότεινε λοιπόν, να ρίξω κανονικά προπαραγγελία της έκδοσης που θέλω, ώστε να καπαρώσω την προωθητική τιμή συν τον δωρεάν εξοπλισμό που δίνει το πρόγραμμα, έναντι μιας προκαταβολής περίπου 2000 ευρώ και όταν έρθει το αυτοκίνητο, άμα δεν μου αρέσει όταν θα το δω από κοντά, απλά ακυρώνουμε και μου δίνει τα λεφτά πίσω. Μου τόνισε ότι δεν τον πειράζει καθόλου, καθώς θα το πουλήσει σίγουρα αφού και η τιμή του στην πορεία θα είναι υψηλότερη και θα έχει και εξτρά εξοπλισμό...
Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο? Να παραγγείλεις δηλαδή και αφού το αμάξι έχει εκτελωνιστεί κλπ. να μπορείς να τους ακυρώσεις και να πάρεις τα λεφτά σου πίσω ή είναι παπάτζα?

P.S. Διάβαζα τις προάλλες ένα forum σχετικά με αγορά αυτοκινήτου από το εξωτερικό και ανέφεραν κάποια άτομα το εξής: "Όταν αγοράζεις καινούργιο αυτοκίνητο από το εξωτερικό και το φέρνεις Ελλάδα, δεν έχει τέλη και φόρους τελωνείου, όπως ισχύει στα μεταχειρισμένα. Πληρώνεις μόνο ένα παράβολο για πινακίδες περί τα 150 ευρώ."
Το έχετε ξανακούσει αυτό? Ισχύει?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, sotiriadisc είπε

 

απο φιλοσιδη πηρα την τιμη για το troc

Εάν σε ψήνει το Q2 χτυπά το αλλά παίξε λίγο με την τιμή πίεσε ή βάλε τα έξτρα που σου είπα. Για εμένα αξίζει κ ας είναι κάπως πιο όμορφο το troc 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...