Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Christos Vvs είπε

Πέρασα χθες από την αντιπροσωπεία της Opel, να ρωτήσω για το Mokka, μάλλον εντός Μαρτίου αναμένονται τα πρώτα αυτοκίνητα!
Μου είπε ωστόσο κάτι ο πωλητής και θα ήθελα την γνώμη σας...
Οι τιμές λοιπόν είναι αυτές στον διαμορφωτή και πλέον τρέχει το πρόγραμμα " !More Opel ", όπου ανάλογα την έκδοση που θέλεις σου κάνουν δώρο αντίστοιχο εξτρά εξοπλισμό, πχ προβολείς Led Matrix, πακέτο παρκαρίσματος κλπ.
Μου τόνισε ωστόσο, ότι οι τιμές που βλέπουμε στον διαμορφωτή ισχύουν μόνο για όσους προβούν σε προπαραγγελία και πως όταν έρθει το αυτοκίνητο οι τιμές θα ανέβουν για όσους το παραγγείλουν από τότε και μετά.
Μου πρότεινε λοιπόν, να ρίξω κανονικά προπαραγγελία της έκδοσης που θέλω, ώστε να καπαρώσω την προωθητική τιμή συν τον δωρεάν εξοπλισμό που δίνει το πρόγραμμα, έναντι μιας προκαταβολής περίπου 2000 ευρώ και όταν έρθει το αυτοκίνητο, άμα δεν μου αρέσει όταν θα το δω από κοντά, απλά ακυρώνουμε και μου δίνει τα λεφτά πίσω. Μου τόνισε ότι δεν τον πειράζει καθόλου, καθώς θα το πουλήσει σίγουρα αφού και η τιμή του στην πορεία θα είναι υψηλότερη και θα έχει και εξτρά εξοπλισμό...
Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο? Να παραγγείλεις δηλαδή και αφού το αμάξι έχει εκτελωνιστεί κλπ. να μπορείς να τους ακυρώσεις και να πάρεις τα λεφτά σου πίσω ή είναι παπάτζα?

P.S. Διάβαζα τις προάλλες ένα forum σχετικά με αγορά αυτοκινήτου από το εξωτερικό και ανέφεραν κάποια άτομα το εξής: "Όταν αγοράζεις καινούργιο αυτοκίνητο από το εξωτερικό και το φέρνεις Ελλάδα, δεν έχει τέλη και φόρους τελωνείου, όπως ισχύει στα μεταχειρισμένα. Πληρώνεις μόνο ένα παράβολο για πινακίδες περί τα 150 ευρώ."
Το έχετε ξανακούσει αυτό? Ισχύει?
 

Εγώ πάντως που έδωσα 2000 προκαταβολή, τα πήρα πίσω κανονικά μετά από 2,5 μήνες, οπότε ναι γίνεται.

Επίσης, αυτό με την προπαραγγελία και τον έξτρα εξοπλισμό μου φαίνεται αρκετά λογικό να ισχύει και αρκετά έξυπνο ως προωθητική εκ μέρους της Opel. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, Christos Vvs είπε

Διάβαζα τις προάλλες ένα forum σχετικά με αγορά αυτοκινήτου από το εξωτερικό και ανέφεραν κάποια άτομα το εξής: "Όταν αγοράζεις καινούργιο αυτοκίνητο από το εξωτερικό και το φέρνεις Ελλάδα, δεν έχει τέλη και φόρους τελωνείου, όπως ισχύει στα μεταχειρισμένα. Πληρώνεις μόνο ένα παράβολο για πινακίδες περί τα 150 ευρώ."
Το έχετε ξανακούσει αυτό? Ισχύει?

Μπα ρε συ δε παίζει κάτι τέτοιο. Όλα έχουν τέλη ταξινόμησης πλην των αμιγώς ηλεκτρικών. Μήπως αναφερόταν εκεί;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Christos Vvs είπε

Πέρασα χθες από την αντιπροσωπεία της Opel, να ρωτήσω για το Mokka, μάλλον εντός Μαρτίου αναμένονται τα πρώτα αυτοκίνητα!

Δηλαδή κανω διαμόρφωση, βάζω led matrix με 345€ κόστος & αφαιρούν αυτοί το κόστος μετά; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Christos Vvs είπε

Πέρασα χθες από την αντιπροσωπεία της Opel, να ρωτήσω για το Mokka, μάλλον εντός Μαρτίου αναμένονται τα πρώτα αυτοκίνητα!
Μου είπε ωστόσο κάτι ο πωλητής και θα ήθελα την γνώμη σας...
Οι τιμές λοιπόν είναι αυτές στον διαμορφωτή και πλέον τρέχει το πρόγραμμα " !More Opel ", όπου ανάλογα την έκδοση που θέλεις σου κάνουν δώρο αντίστοιχο εξτρά εξοπλισμό, πχ προβολείς Led Matrix, πακέτο παρκαρίσματος κλπ.
Μου τόνισε ωστόσο, ότι οι τιμές που βλέπουμε στον διαμορφωτή ισχύουν μόνο για όσους προβούν σε προπαραγγελία και πως όταν έρθει το αυτοκίνητο οι τιμές θα ανέβουν για όσους το παραγγείλουν από τότε και μετά.
Μου πρότεινε λοιπόν, να ρίξω κανονικά προπαραγγελία της έκδοσης που θέλω, ώστε να καπαρώσω την προωθητική τιμή συν τον δωρεάν εξοπλισμό που δίνει το πρόγραμμα, έναντι μιας προκαταβολής περίπου 2000 ευρώ και όταν έρθει το αυτοκίνητο, άμα δεν μου αρέσει όταν θα το δω από κοντά, απλά ακυρώνουμε και μου δίνει τα λεφτά πίσω. Μου τόνισε ότι δεν τον πειράζει καθόλου, καθώς θα το πουλήσει σίγουρα αφού και η τιμή του στην πορεία θα είναι υψηλότερη και θα έχει και εξτρά εξοπλισμό...
Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο? Να παραγγείλεις δηλαδή και αφού το αμάξι έχει εκτελωνιστεί κλπ. να μπορείς να τους ακυρώσεις και να πάρεις τα λεφτά σου πίσω ή είναι παπάτζα?

P.S. Διάβαζα τις προάλλες ένα forum σχετικά με αγορά αυτοκινήτου από το εξωτερικό και ανέφεραν κάποια άτομα το εξής: "Όταν αγοράζεις καινούργιο αυτοκίνητο από το εξωτερικό και το φέρνεις Ελλάδα, δεν έχει τέλη και φόρους τελωνείου, όπως ισχύει στα μεταχειρισμένα. Πληρώνεις μόνο ένα παράβολο για πινακίδες περί τα 150 ευρώ."
Το έχετε ξανακούσει αυτό? Ισχύει?
 

Προφανώς εννοούσε όταν έρθει στην έκθεση και το δείς , αν δεν σου αρέσει ακυρώνεις.

Δεν νομίζω να εννοούσε εάν έρθει αυτό που έχεις παραγγείλει και εκτελωνιστεί τότε να ακυρώσεις.

Η δική μου εμπειρία είναι ότι παραγγέλνεις με κάποια προκαταβολή , αν είναι να πας σε δάνειο γίνεται προέγκριση και πριν περάσει τελωνείο σε καλούν να δόσεις τα υπόλοιπα της προκαταβολής και να γίνει εκταμίευση του δανείου.

Τότε στο φέρνουν και εκεί δεν μπορείς να κάνεις πίσω (όπως την πάτησα εγώ με το 2008)

Αλλιώς δώσε τα 2000ε και μία χαρά μπορείς να ακυρώσεις πριν υπογράψεις για εκταμίευση ή δώσεις άλλα λεφτά.

Απλά πρόσεξε αν υπογράψεις κάποιο χαρτί για την προκαταβολή / παραγγελία μην έχει κανένα περίεργο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, paylidis είπε

Εάν σε ψήνει το Q2 χτυπά το αλλά παίξε λίγο με την τιμή πίεσε ή βάλε τα έξτρα που σου είπα. Για εμένα αξίζει κ ας είναι κάπως πιο όμορφο το troc 

μιλησα ξανα μαζι του ,

μαζι με συναγερμο , αισθητηρες παρκινγ , cruise control και φιμε ... 21850 τελικη τιμη ...

και το troc 22100 ... παω τωρα στην καρεντα  στην βουλιαγμενης να τα δω και τα δυο αλλη μια φορα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, sotiriadisc είπε

μιλησα ξανα μαζι του ,

μαζι με συναγερμο , αισθητηρες παρκινγ , cruise control και φιμε ... 21850 τελικη τιμη ...

και το troc 22100 ... παω τωρα στην καρεντα  στην βουλιαγμενης να τα δω και τα δυο αλλη μια φορα

Έλα στα λημέρια μου καιρό έχω να πάω  :D

Άντε ενημέρωσε μας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, terry308 είπε

Δηλαδή κανω διαμόρφωση, βάζω led matrix με 345€ κόστος & αφαιρούν αυτοί το κόστος μετά; 

Ναι, ακριβώς αυτό!

Το !More Opel τρέχει για όλα τα μοντέλα αν θυμάμαι καλά...
Στο Mokka δίνουν τα παρακάτω:
 

  • !More Opel Edition: Parking pack (Αισθητήρες παρκαρίσματος, πίσω, Πανοραμική κάμερα οπισθοπορείας 180°, Θερμαινόμενοι & Ηλεκτρικά ρυθμιζόμενοι καθρέπτες), Sight & Light pack (Αισθητήρας βροχής, Hλεκτροχρωματικός εσωτερικός καθρέπτης, Αυτόματος φωτισμός με αναγνώριση τούνελ)

 

  • !More Opel Elegance: Επαγωγική φόρτιση κινητού, Προβολείς LED® Matrix (Φώτα ημέρας LED, Προβολείς ECO LED, Πίσω φώτα LED, Προβολείς IntelliLux LED Matrix), Park & Go Pack (Ηλεκτρικά αναδιπλούμενοι εξωτερικοί καθρέπτες, Προειδοποίηση Τυφλού Σημείου, Αισθητήρες παρκαρίσματος εμπρός/πίσω, Πανοραμική κάμερα οπισθοπορείας 180°, Ένδειξη και προειδοποίηση πλευρικής απόστασης)

 

  • !More Opel GS Line: Επαγωγική φόρτιση κινητού, Προβολείς LED® Matrix (Φώτα ημέρας LED, Προβολείς ECO LED, Πίσω φώτα LED, Προβολείς IntelliLux LED Matrix), Park & Go Pack (Ηλεκτρικά αναδιπλούμενοι εξωτερικοί καθρέπτες, Προειδοποίηση Τυφλού Σημείου, Αισθητήρες παρκαρίσματος εμπρός/πίσω, Πανοραμική κάμερα οπισθοπορείας 180°, Ένδειξη και προειδοποίηση πλευρικής απόστασης)
 
  • !More Opel Ultimate: Επαγωγική φόρτιση κινητού, Park & Go Pack Premium (Ηλεκτρικά αναδιπλούμενοι εξωτερικοί καθρέπτες, Προειδοποίηση Τυφλού Σημείου, Προηγμένο Σύστημα Υποβοηθήσης Παρκαρίσματος, Πανοραμική κάμερα οπισθοπορείας 180°, Ένδειξη και προειδοποίηση πλευρικής απόστασης)
 

@terry308 ορίστε και για τα υπόλοιπα μοντέλα:

https://www.opel.gr/prosfores-ypiresies/index/evretirio/-more-opel.html

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι.. θέλω να κάνω κι εγώ ερώτηση γιατί θέλω να αλλάξω αμάξι.. είμαι ανάμεσα σ αυτά τα 4 (ενδεικτικά βάζω τις συγκεκριμένες αγγελίες - απλά θα ήθελα ιδανικά αντίστοιχες χρονολογίες και χρήματα)..

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/28659661-mercedes-benz-slk-250

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/34956003-porsche-boxster

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/34167025-porsche-cayman

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/32619576-bmw-z4

Δεκτές όλες οι γνώμες εννοείται! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, tsofras είπε

Προφανώς εννοούσε όταν έρθει στην έκθεση και το δείς , αν δεν σου αρέσει ακυρώνεις.

Δεν νομίζω να εννοούσε εάν έρθει αυτό που έχεις παραγγείλει και εκτελωνιστεί τότε να ακυρώσεις.

Η δική μου εμπειρία είναι ότι παραγγέλνεις με κάποια προκαταβολή , αν είναι να πας σε δάνειο γίνεται προέγκριση και πριν περάσει τελωνείο σε καλούν να δόσεις τα υπόλοιπα της προκαταβολής και να γίνει εκταμίευση του δανείου.

Τότε στο φέρνουν και εκεί δεν μπορείς να κάνεις πίσω (όπως την πάτησα εγώ με το 2008)

Αλλιώς δώσε τα 2000ε και μία χαρά μπορείς να ακυρώσεις πριν υπογράψεις για εκταμίευση ή δώσεις άλλα λεφτά.

Απλά πρόσεξε αν υπογράψεις κάποιο χαρτί για την προκαταβολή / παραγγελία μην έχει κανένα περίεργο

Τώρα που το λες, μάλλον αυτό θα εννοούσε, γιατί μου είπε ότι αν βάλω τώρα παραγγελία, το αυτοκίνητο θα το παραλάβω Απρίλιο με Μάιο, οπότε αφού θα έρθει κατά τον Μάρτιο στις αντιπροσωπείες, θα έχεις λογικά τον χρόνο για να το ακυρώσεις αν δεν σου κάνει...Απλά κάτι μου ανέφερε για την μεταβίβαση ότι είναι 300 ευρώ όλο κι όλο και κάτι τέτοια και μπερδεύτηκα, ήμουν και ζαλισμένος από την δουλειά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, sotiriadisc είπε

μιλησα ξανα μαζι του ,

μαζι με συναγερμο , αισθητηρες παρκινγ , cruise control και φιμε ... 21850 τελικη τιμη ...

και το troc 22100 ... παω τωρα στην καρεντα  στην βουλιαγμενης να τα δω και τα δυο αλλη μια φορα

Άσε τα φιμέ, 100€ εχουν έξω. Τι το ανεβάζει τώρα; παιχνίδια κάνουμε;
Πες του 21500 με συναγερμο αισθητήρες και cruise control κ το κλειδί στο χέρι κ ότι σε έστειλα εγώ να το κλεισεις να τελειώνετε... Κατά δε τα λέω @ritualistic?

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Kapws είπε

Παραλάβαμε κι εμείς, μετά από 7 μήνες. Πρόχειρη φώτο από την χτεσινή παραλαβή. Το Σάββατο που ρεπάρω θα ανεβάσω καμιά πιο συμμαζεμένη :)
 

upload.jpg

Καλοτάξιδο! Το πιο ωραίο χρώμα για μένα στο civic και κάνει ωραίο contrast με τις μαύρες λεπτομέρειες 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, geor92 είπε

Καλησπέρα και πάλι.. θέλω να κάνω κι εγώ ερώτηση γιατί θέλω να αλλάξω αμάξι.. είμαι ανάμεσα σ αυτά τα 4 (ενδεικτικά βάζω τις συγκεκριμένες αγγελίες - απλά θα ήθελα ιδανικά αντίστοιχες χρονολογίες και χρήματα)..

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/28659661-mercedes-benz-slk-250

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/34956003-porsche-boxster

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/34167025-porsche-cayman

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/32619576-bmw-z4

Δεκτές όλες οι γνώμες εννοείται! :D

Εχω μια slk 200 του 2008, χαιρομαι να τη βλεπω κ να την οδηγαω...αλλα porsche δεν ειναι. Porsche απο μενα (Cayman κατα προτιμηση). Οσο το δυνατον πιο καινουργιο μοντελο, στο budget που εχεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Christos Vvs είπε

Ναι, ακριβώς αυτό!

Το !More Opel τρέχει για όλα τα μοντέλα αν θυμάμαι καλά...
Στο Mokka δίνουν τα παρακάτω:
 

  • !More Opel Edition: Parking pack (Αισθητήρες παρκαρίσματος, πίσω, Πανοραμική κάμερα οπισθοπορείας 180°, Θερμαινόμενοι & Ηλεκτρικά ρυθμιζόμενοι καθρέπτες), Sight & Light pack (Αισθητήρας βροχής, Hλεκτροχρωματικός εσωτερικός καθρέπτης, Αυτόματος φωτισμός με αναγνώριση τούνελ)

 

  • !More Opel Elegance: Επαγωγική φόρτιση κινητού, Προβολείς LED® Matrix (Φώτα ημέρας LED, Προβολείς ECO LED, Πίσω φώτα LED, Προβολείς IntelliLux LED Matrix), Park & Go Pack (Ηλεκτρικά αναδιπλούμενοι εξωτερικοί καθρέπτες, Προειδοποίηση Τυφλού Σημείου, Αισθητήρες παρκαρίσματος εμπρός/πίσω, Πανοραμική κάμερα οπισθοπορείας 180°, Ένδειξη και προειδοποίηση πλευρικής απόστασης)

 

  • !More Opel GS Line: Επαγωγική φόρτιση κινητού, Προβολείς LED® Matrix (Φώτα ημέρας LED, Προβολείς ECO LED, Πίσω φώτα LED, Προβολείς IntelliLux LED Matrix), Park & Go Pack (Ηλεκτρικά αναδιπλούμενοι εξωτερικοί καθρέπτες, Προειδοποίηση Τυφλού Σημείου, Αισθητήρες παρκαρίσματος εμπρός/πίσω, Πανοραμική κάμερα οπισθοπορείας 180°, Ένδειξη και προειδοποίηση πλευρικής απόστασης)
 
  • !More Opel Ultimate: Επαγωγική φόρτιση κινητού, Park & Go Pack Premium (Ηλεκτρικά αναδιπλούμενοι εξωτερικοί καθρέπτες, Προειδοποίηση Τυφλού Σημείου, Προηγμένο Σύστημα Υποβοηθήσης Παρκαρίσματος, Πανοραμική κάμερα οπισθοπορείας 180°, Ένδειξη και προειδοποίηση πλευρικής απόστασης)
 

@terry308 ορίστε και για τα υπόλοιπα μοντέλα:

https://www.opel.gr/prosfores-ypiresies/index/evretirio/-more-opel.html

Γιαυτο στον διαμορφωτη αν προσθεσεις κατι σου λεει παει παρεα με αυτο και σου επιβαλει να το ενταξεις για να προχωρησει;

 

1 ώρα πριν, sotiriadisc είπε

μιλησα ξανα μαζι του ,

μαζι με συναγερμο , αισθητηρες παρκινγ , cruise control και φιμε ... 21850 τελικη τιμη ...

Τα αμαξια που εχουν μεινει ειναι με συγκεκριμένο εξοπλισμο. Αυτα τα βαλε βγαλε πως τα κανουν; Δεν εννοω τα φιμε που τα βαζουν σε εξωτερικο συνεργατη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, geor92 είπε

Καλησπέρα και πάλι.. θέλω να κάνω κι εγώ ερώτηση γιατί θέλω να αλλάξω αμάξι.. είμαι ανάμεσα σ αυτά τα 4 (ενδεικτικά βάζω τις συγκεκριμένες αγγελίες - απλά θα ήθελα ιδανικά αντίστοιχες χρονολογίες και χρήματα)..

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/28659661-mercedes-benz-slk-250

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/34956003-porsche-boxster

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/34167025-porsche-cayman

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/32619576-bmw-z4

Δεκτές όλες οι γνώμες εννοείται! :D

+1 για boxster που αναφέρθηκε αν και προσωπικά θα κοιτούσα μόνο s και ίσως μονο χειροκίνητες!

Το pdk είναι απίστευτο κιβώτιο και είμαι του αυτόματου 100% αλλά σε κάποια αυτοκίνητα το χειροκίνητο έχει περισσότερο νόημα ειδικά οταν σε λίγο δεν θα υπάρχει καν...

Όσο ωραίος να είναι ο 6κύλινδρος ατμοσφαιρικός πάντως θα κοιτούσα και ttrs (ιδανικά με stronic 😛) γιατί και αυτός ο 5 κύλινδρος έχει τη χάρη του + ανεβαίνει >500 αρκετά εύκολα αν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, bjj-p είπε
1 ώρα πριν, sotiriadisc είπε

 

Τα αμαξια που εχουν μεινει ειναι με συγκεκριμένο εξοπλισμο. Αυτα τα βαλε βγαλε πως τα κανουν; Δεν εννοω τα φιμε που τα βαζουν σε εξωτερικο συνεργατη

Βγάλε δεν έχει. Μόνο βάλε. Κ το vag σε αυτό δε παίζεται...! Έχει τα έξτρα (πχ κάμερα αισθητήρες cruise control) κανονικά στον κατάλογο αξεσουάρ (για το Q2 είναι στα 232€ συγκεκριμένα το cc). To κουμπώνουν πατάνε έναν προγραμματισμό κ σε 2 ώρες έτοιμος 

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...