Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, oykas2001 είπε

Δεν είναι τίποτα, μια μικρή κρίση μέσης ηλικίας είναι Θωμά...

Πολύ πιθανό , αν δεν είχα πουλήσει το αμάξι μου δεν θα την πέρναγα όμως :D

Απο την άλλη πούλησα το αμάξι γιατί δεν ήθελα να ήμουν με την φοβία μην ξαναμείνω , οπότε και η σκέψη να ξαναγυρίσω σε DSG πάλι δεν είναι ορθή . Αλλά εκεί εγώ επιμένω

Δεν ξέρω αν τα βλέπω εγώ έτσι , αλλά έχουν έρθει έτσι τα πράγματα που μπερδεύομαι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, tsofras είπε

Αξίζει να δώσω πολλά για ένα αμάξι ? Μήπως είναι προτιμότερο να τα τρώω σε ένα καλύτερο ξενοδοχείο , σε καλύτερα παπούτσια - ακουστικά που κάνω καθημερινά πλέον περίπου 10χλμ για άθληση ? Για ένα τούμπανο στρώμα που έχω πρόβλημα με αυχένα - μέση ? Να τα δίνω για φυσικοθεραπείες - βελονισμό για να νιώθω καλύτερα στην καθημερινότητά μου ?

Απαντάς μόνος σου....

Βασικα, την απάντηση την γνωρίζεις. ΠΑΝΤΑ τη γνώριζες.....

Απλά στο θέμα του αυτοκινήτου αυθυποβάλεις τον εαυτό σου και του δίνεις μεγαλύτερο ρόλο στη ζωή σου, από αυτόν που στα αλήθεια έχει.

Η χρήση που του κάνεις είναι ελάχιστη για να σε αγχώνει τόσο.

Ίσως, όλη αυτή η αναζήτηση και το παρεακι,  που έχεις δημιουργήσει, να σου καλύπτουν κάποιες ανάγκες ή φοβίες στη ζωή σου, πράγμα που είναι απόλυτα θεμιτό.

Όμως, όλο αυτό θα έπρεπε να σε κάνει cool και χαρούμενο, όχι να σε αγχώνει. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, tsofras είπε

Δεν θέλω να δώσω τόσα πολλά αυτά τα έχουμε ξαναπεί

Θέλω αυτόματο , αλλά όσο διαβάζω τόσο ακούω θέματα απο εδώ και απο εκεί για όλα τα αυτόματα και ξαναλλάζω γνώμη

Ένα δίκιο το έχεις... είναι πολλά, κάτω από 29 χειροκίνητο δε παίζει πλέον... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, tsofras είπε

Πολύ μεγάλο και θα ήθελα να βρώ την χρησή τομή στον τομέα άνετο αλλά να στρίβει κιόλας (όχι να μπαίνω με τα όσα , εννοώ να μην σου δημιουργεί την αίσθηση της ανασφάλειας στις στροφές)

C3 aircross ? θα έλεγα να του ξαναρίξεις μια ματιά ,ομορφούλικο είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Peugeot208 είπε

Απαντάς μόνος σου....

Βασικα, την απάντηση την γνωρίζεις. ΠΑΝΤΑ τη γνώριζες.....

Απλά στο θέμα του αυτοκινήτου αυθυποβάλεις τον εαυτό σου και του δίνεις μεγαλύτερο ρόλο στη ζωή σου, από αυτόν που στα αλήθεια έχει.

Η χρήση που του κάνεις είναι ελάχιστη για να σε αγχώνει τόσο.

Ίσως, όλη αυτή η αναζήτηση και το παρεακι,  που έχεις δημιουργήσει, να σου καλύπτουν κάποιες ανάγκες ή φοβίες στη ζωή σου, πράγμα που είναι απόλυτα θεμιτό.

Όμως, όλο αυτό θα έπρεπε να σε κάνει cool και χαρούμενο, όχι να σε αγχώνει. 

 

Νομίζω ότι περισσότερο απο όλα με ζορίζει ότι μπορώ να ανταπεξέλθω οικονομικά και σκέφτομαι σαν "κακομαθημένο"

Το προηγούμενο το είχα ερωτευτεί. Μπήκα μου είπαν 24.500 (είχα ταβάνι τα 22.000ε αλλά το ήθελα ακριβώς όπως το είχα φανταστεί).

Έφυγα και δεν το ξανασκέφτηκα αφού δεν μπορούσα να το αγοράσω. Πέρασα μία ημέρα απέξω , το είδα 16500ε και μπήκα και το πήρα.

Τώρα είναι ανάποδα η φάση γιατί μπορώ να δώσω και τα 24 και τα 27 ακόμη και τα 30.000ε .

Απο την μία σκέφτεσαι μία ζωή την έχουμε ας τα δώσω , απο την άλλη είναι υπερβολή κτλ κτλ

Και σκέφτομαι ότι αν σκάσω τα 30.000ε θα γυρίσω σπίτι με το αμάξι και θα σκεφτώ "τι βλάκας που είσαι , το πήρες για να το κοιτάς"

Μη σαν κουράζω με τις ίδιες σκέψεις , απλά τα γράφω για να καταλαβαίνετε εσείς και να τα "ακούω" και εγώ

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsofras είπε

Και σκέφτομαι ότι αν σκάσω τα 30.000ε θα γυρίσω σπίτι με το αμάξι και θα σκεφτώ "τι βλάκας που είσαι , το πήρες για να το κοιτάς"

Γιατί κακό είναι ? Αφού αυτό σου αρέσει , ειλικρινά δε βρίσκω κάτι παράξενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

C3 aircross ? θα έλεγα να του ξαναρίξεις μια ματιά ,ομορφούλικο είναι

Αυτό το άτιμο ενώ είναι σαν κουβαδάκι απέξω (no offence owners) έχει πολλά κουτάκια για αυτό το είχα κλείσει κιόλας

Χώρους ενώ είναι μικρό , άνετο κάθισμα και οδήγηση , aisin κιβώτιο και σχετικά οικονομικό

Νομίζω ότι πρέπει να βγάλω τον παράγοντα αυτόματο γιατί καθημερινά την έχω την σκέψη για πιθανό πρόβλημα και με δεσμεύει - αυξάνει την τιμή στις επιλογές μου

Μόλις τώρα, korakios είπε

Γιατί κακό είναι ? Αφού αυτό σου αρέσει , ειλικρινά δε βρίσκω κάτι παράξενο.

Ναι δεν ξέρω μπορεί τελικά να έχω υπερ-αναλύσει ακόμη και αυτό το κομμάτι . Για αυτό ρώταγα εχθές για την χρήση , επειδή διαβάζοντας και εδώ και σε άλλα φορουμς , βλέπω ότι τελικά υπάρχει κόσμος που σκάει και 25 και 30.000ε για λίγο μεγαλύτερη χρήση απο την δική μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tsofras είπε

Νομίζω ότι πρέπει να βγάλω τον παράγοντα αυτόματο γιατί καθημερινά την έχω την σκέψη για πιθανό πρόβλημα και με δεσμεύει - αυξάνει την τιμή στις επιλογές μου

οοοοοοοοχιιιιιιιιιι.!!!!! Τη σκέψη να βγάλεις καλύτερα !

Κοίτα, σαν παράδειγμα ,άλλης κατηγορίας φυσικά , είναι με το Panda που όλα σχεδόν βγάζουν πρόβλημα στο τιμόνι . Λένε να μην ενεργοποιεί κάποιος το city που κάνει το τιμόνι πούπουλο  ,μιας και η ζημιά είναι ξεκινά απο 20 ,φτάνει 250 ή και 300 ευρώ

Έ, το city το χρησιμοποιώ κάθε μέρα γιατί μου αρέσει....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

οοοοοοοοχιιιιιιιιιι.!!!!! Τη σκέψη να βγάλεις καλύτερα !

Κοίτα, σαν παράδειγμα ,άλλης κατηγορίας φυσικά , είναι με το Panda που όλα σχεδόν βγάζουν πρόβλημα στο τιμόνι . Λένε να μην ενεργοποιεί κάποιος το city που κάνει το τιμόνι πούπουλο  ,μιας και η ζημιά είναι ξεκινά απο 20 ,φτάνει 250 ή και 300 ευρώ

Έ, το city το χρησιμοποιώ κάθε μέρα γιατί μου αρέσει....

 

Οκ αν στο δικό σου παράδειγμα ήταν γερανός και 750ε έως 2000ε θα το ενεργοποιούσες?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsofras είπε

Αυτό το άτιμο ενώ είναι σαν κουβαδάκι απέξω (no offence owners) έχει πολλά κουτάκια για αυτό το είχα κλείσει κιόλας

Χώρους ενώ είναι μικρό , άνετο κάθισμα και οδήγηση , aisin κιβώτιο και σχετικά οικονομικό

Νομίζω ότι πρέπει να βγάλω τον παράγοντα αυτόματο γιατί καθημερινά την έχω την σκέψη για πιθανό πρόβλημα και με δεσμεύει - αυξάνει την τιμή στις επιλογές μου

μην τα βάζεις όλα στον τορβά: το DSG έχει θέματα (σίγουρα ήταν πολύ προβληματικό στο παρελθόν). Δεν είναι όλα τα αυτόματα έτσι όμως.

  • εγώ το DSG τα πήρα στα χέρια 2 φορές (με Golf) στους 26 μήνες (και κάνα χρόνο μετά)
  • το TCT της Alfa, σκυλί του πολέμου, 80Κ χλμ/4 χρόνια κυρίως στην πόλη άθικτο
  • της BMW στο Χ1, απίθανο, 70Κ χλμ /4 χρόνια παντού δεν κόλλησε ποτέ
  • της BMW στο Χ1 (8 τάχυτο), μια από τα ίδια (βελούδο)
  • το CVT στο Yaris Hybrid (22Κ/2 χρόνια όλα μέσα στην πόλη) χωρίς πρόβλημα (meh αίσθηση όμως, όπως και όλο το αυτοκίνητο σε συγκινήσεις)

το ότι ακριβαίνουν οι επιλογές, ισχύει και είναι άδικο, από την άλλη όμως η ευκολία/άνεση είναι πολύ μεγάλη.

πούλα το ibiza, κλείσε τα χρήματα κάνα 6μηνο, και οδήγα όσα περισσότερα μπορείς... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsofras είπε

Οκ αν στο δικό σου παράδειγμα ήταν γερανός και 750ε έως 2000ε θα το ενεργοποιούσες?

2000Ε για αμάξι 12000 , θα το σκεφτόμουν . Σε 30000Ε  αμάξι ,ζημιά μεν ,αλλά εννοείται αφού μου αρέσει το πληρώνω , τέλος.

Και στο παράδειγμα είναι και γερανός γιατί το τιμόνι παγώνει τελείως.

Φυσικά ο καθένας με τον τρόπο σκέψης του :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

2000Ε για αμάξι 12000 , θα το σκεφτόμουν . Σε 30000Ε  αμάξι ,ζημιά μεν ,αλλά εννοείται αφού μου αρέσει το πληρώνω , τέλος.

Και στο παράδειγμα είναι και γερανός γιατί το τιμόνι παγώνει τελείως.

Φυσικά ο καθένας με τον τρόπο σκέψης του :)

Like γιατί τελείωσαν τα reactions :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, tsofras είπε

Αυτό το άτιμο ενώ είναι σαν κουβαδάκι απέξω (no offence owners) έχει πολλά κουτάκια για αυτό το είχα κλείσει κιόλας

Χώρους ενώ είναι μικρό , άνετο κάθισμα και οδήγηση , aisin κιβώτιο και σχετικά οικονομικό

Νομίζω ότι πρέπει να βγάλω τον παράγοντα αυτόματο γιατί καθημερινά την έχω την σκέψη για πιθανό πρόβλημα και με δεσμεύει - αυξάνει την τιμή στις επιλογές μου

Ναι δεν ξέρω μπορεί τελικά να έχω υπερ-αναλύσει ακόμη και αυτό το κομμάτι . Για αυτό ρώταγα εχθές για την χρήση , επειδή διαβάζοντας και εδώ και σε άλλα φορουμς , βλέπω ότι τελικά υπάρχει κόσμος που σκάει και 25 και 30.000ε για λίγο μεγαλύτερη χρήση απο την δική μου

Θωμά εκτός και αν έχεις υπογράψει κανα συμβολαίο οτι θα δουλεύεις για πάντα από το σπίτι το παράγοντα χρήση για μένα μην το λαμβάνεις και πολύ υπόψη.Σε 5-6 μήνες τα πραγμάτα θα γίνουν όπως πριν μπορεί και όχι.Μπορεί να έχεις αλλαξει εταιρεία/δουλειά σε 1 χρόνο  μπορεί και όχι.Αυτό που θέλω  να πώ είναι ότι η χρήση είναι κάτι που αλλαζει,πάρε το αμάξι που σου αρέσει και καλύπτει τις αναγκές σου και μια χαρά θα είσαι.

Εγώ ακόμα και 1 φορά να οδηγούσα το αμάξι το χρόνο  ε αυτη την γα...μενη φορά θα ήθελα να οδήγω κάτι που είναι όπως το θέλω.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tasoskont είπε

Θωμά εκτός και αν έχεις υπογράψει κανα συμβολαίο οτι θα δουλεύεις για πάντα από το σπίτι το παράγοντα χρήση για μένα μην το λαμβάνεις και πολύ υπόψη.Σε 5-6 μήνες τα πραγμάτα θα γίνουν όπως πριν μπορεί και όχι.Μπορεί να έχεις αλλαξει εταιρεία/δουλειά σε 1 χρόνο  μπορεί και όχι.Αυτό που θέλω  να πώ είναι ότι η χρήση είναι κάτι που αλλαζει,πάρε το αμάξι που σου αρέσει και καλύπτει τις αναγκές σου και μια χαρά θα είσαι.

Εγώ ακόμα και 1 φορά να οδηγούσα το αμάξι το χρόνο  ε αυτη την γα...μενη φορά θα ήθελα να οδήγω κάτι που είναι όπως το θέλω.

Like και πάλι Like ( μα τι θα γίνει με αυτά τα reaction? γιατί να έχουμε όριο ? ας έβαζαν τουλάχιστον ένα χρονικό για λόγους spam)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, oykas2001 είπε

Όσο μεγαλώνεις και αλλάζουν οι οικογενειακές σου ανάγκες, τόσο σου φεύγει αυτή η έξαψη. Κι εγώ ευτυχώς έχω τη δουλειά που κάνω 30 χλμ πήγαινε-έλα κάθε μέρα, ενίοτε και σαβκα και μάλιστα σε πολύ πρωινή ώρα ή πολύ βραδινή, οπότε ευχαριστιέμαι τη βόλτα όσο μπορώ. Κι επαρχία μάλιστα. Αν με είχαν κι εμένα κλεισμένο μέσα χωρίς οδήγηση θα τρελαινόμουν πιστεύω.

ετσι ειναι, κι εγω οταν δουλευα στο Αεροδρομιο, γυριζα κατι απογευματα με τον ηλιο να δυει, επεφτα απο την Αγια Μαρινα (mojito bay) και χαλαρωνα με την λιγη κινηση, την θαλασσα, τις στροφες στα λιμανακια, μεχρι να φτασω σπιτι μου γλυφαδα.. 
Τωρα που εχω αλλαξει δουλεια κ ανεβαινω ΒΠ τι να απολαυσω..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...