Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@tsofras όντως μια χαρά το pegeot, εκτός αν ανέβει το μπάτζετ. Τουλάχιστον εσύ είσαι σε συγκεκριμένη κατηγορία (προς το παρόν). Κάποιος να βοηθήσει κ εμάς τους πιο μπερδεμένους:

Pegeot 2008 1.0 allure ή Mercedes A160 / A180 με λίγα χλμ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, chriskourou είπε

@tsofras όντως μια χαρά το pegeot, εκτός αν ανέβει το μπάτζετ. Τουλάχιστον εσύ είσαι σε συγκεκριμένη κατηγορία (προς το παρόν). Κάποιος να βοηθήσει κ εμάς τους πιο μπερδεμένους:

Pegeot 2008 1.0 allure ή Mercedes A160 / A180 με λίγα χλμ; 

Αν βρεθεί πιο μπερδεμένος εδω μέσα του βγάζω το καπέλο :D

Κοίτα και εγώ το ζόρι το έφαγα λόγω κατηγορίας , αν αποφασίσεις την κατηγορία είναι καλύτερα τα πράγματα (λέμε τώρα)

Δεν ξέρω τι θα γίνει στο μέλλον αλλά τα hatchback  λιγοστεύουν αρκετά και χάνουν και σε μεταπωλητική αξία λόγω αυτού

Αν θέλεις χώρους , απόσταση απο το έδαφος και όχι τόσο οδηγοκεντρική αίσθηση οδήγησης δοκιμάζεις SUV

Αν ξέρεις ήδη ότι δεν το θέλεις πάς σε hatchback

Εγώ κάνω την δοκιμή για να αποκτήσω την εμπειρία και θα δείξει σε κανα χρόνο

Αυτό που δεν έκανα εγώ γιατί κρατάω και τα παιδιά και δεν είχα τον χρόνο και θα πρότεινα είναι αν μπορείς να διαθέσεις κάποια χρήματα να νοικιάσεις ένα SUV για ένα Σ/Κ να το δείς σαν αίσθηση.

Αν σου κάνει έχει καλώς και το Allure είναι τούμπανο απο εξοπλισμό , αν όχι κοιτάς σε hatchback

Και πάλι όμως θα προτιμούσα το 2008 1.2 130 άλογα απο A160 με 109 άλογα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι δυο κατηγορίες με καλύπτουν νομίζω. Εξάλλου τα mini SUV δεν έχουν τρομακτικές διαφορές, αλλά ναι ok οι διαφορές υπάρχουν. Η Α180 έχει 136 άλογα, αλλά παρότι μου φάνηκε αρκετά ποιοτικό αμάξι, δεν νιώθεις ότι βρίσκεσαι σε αμάξι πολύ ανώτερο κατασκευαστικά. Εκ πρώτης τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κανενα αμαξι δεν ειναι premium απ οσα εχουν αναφερθει σ αυτο το νημα. Η φαση είναι περισσοτερο, κληρονομω σπίτι στην Εκαλη, παρκαρω την τροχοβιλλα και την ονομαζω επαυλη!

@chriskourou αφού κοιτας την a180, δες τη bmw σειρα 1 που ειναι ανωτερη παντου και φθηνοτερη, καθως και το golf8.

Αν πρεπει σωνει και ντε να ειναι merc, δες την a class sedan.

Επεξ/σία από xgol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mp123 είπε

αμαξάκια ως 18000 κάθε τριετία και τέλος.

Πρίμιουμ και συ  αλλά πρίμιουμ και γω που χρησιμοποιώ το μετρό! :devil:   καλά οταν παίρνω ησάπ πέφτω κατηγορία μπαςκλάς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, xgol είπε

Κανενα αμαξι δεν ειναι premium απ οσα εχουν αναφερθει σ αυτο το νημα. Η φαση είναι περισσοτερο, κληρονομω σπίτι στην Εκαλη, παρκαρω την τροχοβιλλα και την ονομαζω επαυλη!

@chriskourou αφού κοιτας την a180, δες τη bmw σειρα 1 που ειναι ανωτερη παντου και φθηνοτερη, καθως και το golf8.

Ένταξη η φάση είναι είπες την κοτσάνα σου και εσυ. Όλοι λέμε κοτσάνες εδώ αλλ εσυ το πηγές παραπέρα.

Που κολλάει η Εκάλη η τροχόβιλα και το κυριότερο η γκολφο.Αλλα οκ πριμιουμιλα η γκολφω.

2 λεπτά πριν, TriLoBiTe είπε

Πρίμιουμ και συ  αλλά πρίμιουμ και γω που χρησιμοποιώ το μετρό! :devil:   καλά οταν παίρνω ησάπ πέφτω κατηγορία μπαςκλάς 

Τι πριμιουμ. Ψεύτο αμαξάκια να κάνω την δουλειά μου πόλης παίρνω. Ξέρω τι έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, mp123 είπε

Ένταξη η φάση είναι είπες την κοτσάνα σου και εσυ. Όλοι λέμε κοτσάνες εδώ αλλ εσυ το πηγές παραπέρα.

Που κολλάει η Εκάλη η τροχόβιλα και το κυριότερο η γκολφο.Αλλα οκ πριμιουμιλα η γκολφω.

Τι πριμιουμ. Ψεύτο αμαξάκια να κάνω την δουλειά μου πόλης παίρνω. Ξέρω τι έχω.

Μαθε να διαβαζεις, τωρα αν δυσκολευεσαι, προβλημα σου.

Ποιος ειπε το golf την Α class ή τη bmw 1 premium? Μονο στη φαντασια σου συνεβη αυτο.

Επεξ/σία από xgol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, xgol είπε

Μαθε να διαβαζεις, τωρα αν δε καταλαβαινεις το παραδειγμα προβλημα σου.

Ποιος ειπε το golf την Α class ή τη bmw 1 premium? Μονο στη φαντασια σου συνεβη αυτο.

 

23 λεπτά πριν, xgol είπε

 

@chriskourou αφού κοιτας την a180, δες τη bmw σειρα 1 που ειναι ανωτερη παντου και φθηνοτερη, καθως και το golf8.

Αν πρεπει σωνει και ντε να ειναι merc, δες την a class sedan.

Ούτε καν προτείνετε η γκολφο μαζί με α κλας η σειρά 1. Αντε το α3 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα παιδιά γίναμε μου απάντησαν και για τα αξεσουάρ που με χάλαγαν να γλυκαθώ ακόμη περισσότερο

1629068880  ΣΕΤ  ΠΕΝΤΑΛ   ΑΛΟΥΜΙΝΙΟΥ      60,00 ΕΥΡΩ ( ΤΟΠΟΘΕΤΗΜΕΝΟ )
1648464180   ΥΠΟΒΡΑΧΙΟΝΙΟ             180,00  ΕΥΡΩ ( ΤΟΠΟΘΕΤΗΜΕΝΟ )
1656143880    ΤΑΠΕΤΟ ΠΟΡΤ   ΜΠΑΓΚΑΖ     43.50  ΕΥΡΩ
2403FZ  ΜΠΟΥΛ   ΛΕΒΙΕ          70,00   ΕΥΡΩ ( ΤΟΠΟΘΕΤΗΜΕΝΟ )

Ειδικά ο λεβιές μου αρέσει περισσότερο , καλές τιμούλες

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, mp123 είπε

Ούτε καν προτείνετε η γκολφο μαζί με α κλας η σειρά 1. Αντε το α3 

Δες reviews της A class στα αγγλικα, ειναι αποκαρδιωτικος και ο εξοπλισμος της στο base model, και χειροτερη ποιοτητα στο εσωτερικο απο το bmw 1 και ανεβαινεις σε υπερογκα ποσα για να το συμμαζεψεις και να βαλεις και μια σωστη μηχανη πανω.

Το golf, παροτι δεν ειχα ποτε vw και με χαλανε παρα πολλα στο εσωτερικο του, εχει στο 80% της τιμης και καλυτερη μηχανη και πολυ πιο πλουσιο εξοπλισμο και υπερτερει οδηγικα.

Η series 1 ειναι το καλυτερο αυτοκινητο αυτης της γενιας (παροτι με χαλαει ο 3κυλινδρος, οσο καλος και να ηταν στο mini '17 που ειχα, εδω ειμαστε σε αλλη κατηγορια), αλλά vfm ειναι ξεκαθαρα το golf.

Υ.Γ. Το Α3 τρωει γκολ απ τα αποδυτηρια λογω απαραδεκτου design και τιμης.

Υ.Γ.2 Ακομα δε καταλαβες πως ΟΥΤΕ Η BMW 1 ΟΥΤΕ Η Α CLASS ΟΥΤΕ ΤΟ Α3 ΕΙΝΑΙ PREMIUM. Μικρομεσαια hatch ειναι, απο premium εταιρίες που προσπαθουν να διευρύνουν το αγοραστικό κοινό.

Επεξ/σία από xgol
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, chriskourou είπε

@tsofras όντως μια χαρά το pegeot, εκτός αν ανέβει το μπάτζετ. Τουλάχιστον εσύ είσαι σε συγκεκριμένη κατηγορία (προς το παρόν). Κάποιος να βοηθήσει κ εμάς τους πιο μπερδεμένους:

Pegeot 2008 1.0 allure ή Mercedes A160 / A180 με λίγα χλμ; 

Προσωπικα θεωρω καλύτερο το Α και με καλύτερη αξία μεταπώλησης. Δυστυχώς δεν υπάρχουν ωστόσο παρά ελάχιστα ετοιμοπαράδοτα (βενζίνη μετρημένα στα δάχτυλα του χεριού). Η βασική έκδοση ωστόσο είναι σχετικά φτωχή 
 

Οσον αφορά το Α3 που αναφέρθηκε καταργήθηκε - δε παράγεται πλέον κ δεν έχει μείνει τίποτα ούτε ετοιμο ούτε για παραγγελία όπως μου έμαθα προχθές... αλλάζει σύντομα μοντέλο και προς Σεπτέμβριο θα έρθει το καινούργιο Ελλάδα 

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καντε μια χαρη στον εαυτο σας και πατε για την progressive, οσοι θα αγορασετε a class. Επισης δειτε και το magneto χρωμα, ζηταει περιπου 2μιση χιλιαρικα αλλα αναβαθμίζει απιστευτα την εμφάνιση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλη κατηγορία το γκολφ άλλη η σειρά 1 και α κλας.Αυτο λέμε . Εσυ πας βάση τιμής. 
Δεν τα βάζεις μαζί .λες συγκρίνω μερσεντές α με μπεμβε σειρά 1 και τέλος. Δεν δεν δεν κολλας μαζί και το γκολφ.

Υ.γ στην δουλειά μου αγγλικά μιλαω μόνο.Αξιολογήσεις δεν εμπιστεύομαι.

5 λεπτά πριν, xgol είπε

Καντε μια χαρη στον εαυτο σας και πατε για την progressive, οσοι θα αγορασετε a class. Επισης δειτε και το magneto χρωμα, ζηταει περιπου 2μιση χιλιαρικα αλλα αναβαθμίζει απιστευτα την εμφάνιση. 

Ναι ναι 2500 για χρωμα . Αναβαθμίζει και την τάση για εγκεφαλικά στην παραμικρή γρατζουνιά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, paylidis είπε

Προσωπικα θεωρω καλύτερο το Α και με καλύτερη αξία μεταπώλησης. Δυστυχώς δεν υπάρχουν ωστόσο παρά ελάχιστα ετοιμοπαράδοτα (βενζίνη μετρημένα στα δάχτυλα του χεριού). Η βασική έκδοση ωστόσο είναι σχετικά φτωχή 
 

Οσον αφορά το Α3 που αναφέρθηκε καταργήθηκε - δε παράγεται πλέον κ δεν έχει μείνει τίποτα ούτε ετοιμο ούτε για παραγγελία όπως μου έμαθα προχθές... αλλάζει σύντομα μοντέλο και προς Σεπτέμβριο θα έρθει το καινούργιο Ελλάδα 

Η βασική έκδοση είναι όντως φτωχή στην Α160, στην Α180 λόγω του σαλονιού κυρίως, είναι κάπως καλύτερα τα πράγματα. Είναι επίσης "περίεργες" οι 2 οθόνες των 7 ιντσών. 

 

15 λεπτά πριν, xgol είπε

Δες reviews της A class στα αγγλικα, ειναι αποκαρδιωτικος και ο εξοπλισμος της στο base model, και χειροτερη ποιοτητα στο εσωτερικο απο το bmw 1 και ανεβαινεις σε υπερογκα ποσα για να το συμμαζεψεις και να βαλεις και μια σωστη μηχανη πανω.

Το golf, παροτι δεν ειχα ποτε vw και με χαλανε παρα πολλα στο εσωτερικο του, εχει στο 80% της τιμης και καλυτερη μηχανη και πολυ πιο πλουσιο εξοπλισμο και υπερτερει οδηγικα.

Η series 1 ειναι το καλυτερο αυτοκινητο αυτης της γενιας (παροτι με χαλαει ο 3κυλινδρος, οσο καλος και να ηταν στο mini '17 που ειχα, εδω ειμαστε σε αλλη κατηγορια), αλλά vfm ειναι ξεκαθαρα το golf.

Υ.Γ. Το Α3 τρωει γκολ απ τα αποδυτηρια λογω απαραδεκτου design και τιμης.

Υ.Γ.2 Ακομα δε καταλαβες πως ΟΥΤΕ Η BMW 1 ΟΥΤΕ Η Α CLASS ΟΥΤΕ ΤΟ Α3 ΕΙΝΑΙ PREMIUM. Μικρομεσαια hatch ειναι, απο premium εταιρίες που προσπαθουν να διευρύνουν το αγοραστικό κοινό.

Η bmw θα στοιχίσει περίπου 2.000 παραπάνω και δε μου αρέσει καν περισσότερο. Για την ποιότητα κατασκευής έχεις δίκιο. Το νέο golf, εξωτερικά, είναι για μένα το πιο άσχημο αυτοκίνητο της κατηγορίας και όταν λέω κατηγορίας εννοώ και μέγεθος και εύρος τιμών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, chriskourou είπε

Η βασική έκδοση είναι όντως φτωχή στην Α160, στην Α180 λόγω του σαλονιού κυρίως, είναι κάπως καλύτερα τα πράγματα. Είναι επίσης "περίεργες" οι 2 οθόνες των 7 ιντσών. 

Η bmw θα στοιχίσει περίπου 2.000 παραπάνω και δε μου αρέσει καν περισσότερο. Για την ποιότητα κατασκευής έχεις δίκιο. Το νέο golf, εξωτερικά, είναι για μένα το πιο άσχημο αυτοκίνητο της κατηγορίας και όταν λέω κατηγορίας εννοώ και μέγεθος και εύρος τιμών. 

Υπαρχουν ετοιμοπαραδοτα bmw 118i, αυτοματα, sport line με 27900 (υποθετω πως μπορει να κατεβει λιγο ακομα η τιμή). Και που, αντικειμενικα, δε χρειάζονται κατι άλλο. Ούτε μισες οθονουλες, ουτε λαμπες αλογονου εχουν. Ποσα ζηταει η merc για 2 οθονες full size, progressive line, led, 136hp? 32.000€?

Υ.Γ. Αν δε σου αρεσει εμφανησιακα ενα αμαξι, προφανως και δε το αγοραζεις. Εμενα ολα αυτα μου φαινονται πανω κατω τα ίδια. 

Επεξ/σία από xgol
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...