Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα , τα πιο οικονομικά καινούργια αυτοκίνητα είναι το c1 και το dacia sandero ? Θέλω 2ο αυτοκίνητο και νομίζω καλύτερα καινούργιο αυτή την εποχή γιατί οι τιμές για αξιόλογο μτχ είναι ψηλά . Καμία γνώμη ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, NTC Labs είπε

Δεν γυαλίζουμε ΠΟΤΕ καινούριο αυτοκίνητο. κάθε γυάλισμα αφαιρεί και στρώση απο το clear coat. Άλλο να το πας σε 5 χρονια και αλλο μολις το πήρες.

Δεν ισχύει. Τουλάχιστον δεν ισχύει αν σκοπεύεις μετά να το προστατεύσεις.

Όλα τα αυτοκίνητα από το εργοστάσιο έχουν από μικρά έως εκτενή defects (orange peel κυρίως και κατά περίπτωση και αράχνες). Όταν λέμε όλα, εννοούμε από συμβατικά αυτοκίνητα πόλης έως hypercars. Αυτό που αλλάζει είναι το πόσο μικρά ή μεγάλα είναι τα defects αυτά.

Η ΣΩΣΤΗ διαδικασία εάν θες να προστατεύσεις ένα καινούριο αυτοκίνητο, είναι να διορθώσεις τις όποιες ατέλειες σίγουρα υπάρχουν και μετά να κάνεις εφαρμογή κάποιας νανο-κεραμικής σε πολλά layers ή PPF. Αυτές, φυσικά, είναι ακριβές λύσεις για τα περισσότερα "συμβατικά" αυτοκίνητα, λόγω του κόστους που συνήθως πλησιάζει ή υπερβαίνει τα 1.000Ε για νανο-κεραμική & διορθώσεις, και μπορεί να ξεπεράσει τις 5.000 αν μιλάμε για PPF.

Τα παραπάνω έχουν αξία (η νανο κεραμική βασικά στην περίπτωσή μας), εάν εφαρμοστεί σε ένα αμάξι που το έχεις μεράκι και σκοπεύεις να το κρατήσεις χρόνια διότι πραγματικά έχει εντυπωσιακά αποτελέσματα και γυαλάδας και προστασίας.

Το γυάλισμα και κέρωμα που ευρέως πουλάει στο κοινό σαν πιο οικονομική λύση, χαραμίζει όντως κάμποση από τη στρώση του clear coat (όπως σωστά είπες) και το κερί ουσιαστικά δεν προστατεύει από τίποτα σχεδόν. Πρακτικά, απλά δίνει μια γυαλάδα και ελάχιστο χρόνο παραπάνω για να αφαιρέσεις μια κουτσουλιά και να μη χαλάσει το χρώμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fotisdra είπε

Καλησπέρα , τα πιο οικονομικά καινούργια αυτοκίνητα είναι το c1 και το dacia sandero ? Θέλω 2ο αυτοκίνητο και νομίζω καλύτερα καινούργιο αυτή την εποχή γιατί οι τιμές για αξιόλογο μτχ είναι ψηλά . Καμία γνώμη ; 

βγαίνουν προσφορές , μπορείς να τις βρεις στο car.gr ή στις ιστοσελίδες της εκάστοτε αντιπροσωπείας. Έτυχε να δω Ibiza με 10.500 και Fabia με 9.500 ( πάντα όμως έχει κάποια έξοδα όπως πινακίδες ) Το sandero ίσως είναι το πιο φτηνό αμάξι στα 4 μέτρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, margaritagr είπε

Ως γκατζετακιας θα ήθελα να ζητήσω από τα νέα leon του φόρουμ μερικές ακόμα φωτο από τις οθόνες! 

Θα βγάλω όταν μπορέσω εγώ έχω την 8άρα ο @godslayerxp έχει την 10αρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχαρητήρια στον tsofras για το Leon! Και για όποιον ψάχνει ακόμη αμάξι μια έρευνα αν και αμερικανική έχει ενδιαφέρον 

https://www.drive.gr/news/kosmos/poies-einai-oi-pio-axiopistes-kai-oi-pio-zimiarikes-markes-aytokiniton?fbclid=IwAR3GGwvqxbFFbn_Jx8NmpIW207Kwhd586LLG-jo0ksK5cYaXWwhOKYF5jj4

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοτάξιδα τα Leon @tsofras και @godslayerxp. Προσωπικά βρίσκω το νέο Leon πολύ πιο όμορφο από το προηγούμενο μοντέλο και σαφώς ομορφότερο από το ibiza. Και κατά τα ψέματα, ρε Θωμά, είναι "περισσότερο" αυτοκίνητο. Να το χαρείς και να το απολαύσεις.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/2/2021 στις 7:03 ΜΜ, Grim Ripper είπε

Έχει κανείς καμιά συμβουλή ή έμπειρα από το Honda CR-Z (άκυρο σε σχέση με αυτό που ήθελα κανονικά). 

😛

Δεν θα βρεις και πολλούς να έχουν/είχαν CR-Z, αλλά σήμερα είσαι τυχερός! Το είχα πάρει για ένα τριήμερο όταν είχε πρωτοκυκλοφορήσει και του έκανα αρκετά χιλιόμετρα σε πάσης φύσεως δρόμους.

Οδηγικά παντελώς αδιάφορο, χωρίς ούτε ψήγμα σπορτίφ συμπεριφοράς. Μπορεί να έχει την εμφάνιση κουπέ, αλλά είναι απλώς ένα ενδιαφέρον (ανάλογα με τα γούστα) σχήμα και από κάτω ένα τυπικό γιαπωνέζικο όχημα της εποχής. Αξιόπιστο, οικονομικό, με μικρούς χώρους και διεκπεραιωτική οδική συμπεριφορά. Θα έλεγα ότι μόνο το κιβώτιο του ξεχώριζε θετικά.

Επεξ/σία από harisma23
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/2/2021 στις 2:27 ΜΜ, tsofras είπε

IMG_20210218_132349.jpg.903d50d653e3322809024c2853a70b54.jpg

IMG_20210218_132345.jpg.cdd5d67797459b43f4c0775f1b1cbfdf.jpg

IMG_20210218_132126.jpg.30be42a80af0eb045c6e397b46fb6cea.jpg

IMG_20210218_132408.jpg.40b3dbf8876c5fb051ca67982c4e912c.jpg

Είχα μέρες να μπω και τι να δω. Έκανες την βουτιά τελικά. Εμείς κοντεύουμε να κλείσουμε χρόνο από την αγορά 😂 Τρομερό χρωμα και τρομερός κωλος. Γυρίζουν κεφάλια και με τα δυο. Καλοριζικος.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, HALF EVIL είπε

Ρε, πήρε Leon ο tsofras ?  :o 

Και όμως έγινε και αυτό :D

14 ώρες πριν, gleft είπε

οριστε μας, επεσε δουλεια, εμεινα λιγο εκτος και πηρε αμαξι ο παλικαρος. καλοδουλευτο και απροβληματιστο να ειναι! 

thx man

6 λεπτά πριν, Noobios είπε

Είχα μέρες να μπω και τι να δω. Έκανες την βουτιά τελικά. Εμείς κοντεύουμε να κλείσουμε χρόνο από την αγορά 😂 Τρομερό χρωμα και τρομερός κωλος. Γυρίζουν κεφάλια και με τα δυο. Καλοριζικος.

E εντάξει Απρίλη κλείνουμε χρόνο , εμένα μου πήρε κάτι μήνες παραπάνω και περίπου 810 σελίδες σε σχέση με το δικό σου ποστ :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πόσο γκαντεμιά πια!

οπως ειχα ποσταρει πριν μερικες μερες(8/2) το αυτοκινητο εχει ερθει στην αντιπροσωπία.
Και τα τζιμανια του γραφειου συγκοινωνιων κολλήσανε κορονοϊό.

PS: καλοταξηδο το leon. το ειδα ειδα δει απο κοντα σε κοκκινο χρωμα με ηλιοροφη και ηταν φανταστικο
@tsofras

Επεξ/σία από Megatontnt
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Megatontnt είπε

Πόσο γκαντεμιά πια!

οπως ειχα ποσταρει πριν μερικες μερες(8/2) το αυτοκινητο εχει ερθει στην αντιπροσωπία.
Και τα τζιμανια του γραφειου συγκοινωνιων κολλήσανε κορονοϊό.

PS: καλοταξηδο το leon. το ειδα ειδα δει απο κοντα σε κοκκινο χρωμα με ηλιοροφη και ηταν φανταστικο
@tsofras

FFS

Υπομονή μαν έτσι και αλλιώς και εγώ απο κάτω το έχω και το βλέπω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...