Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, tsofras είπε

α οκ δεν το ήξερα αυτό , παντού κάνουν αναφορά για χαμηλές στροφές - ταχύτητες

μέχρι 4000 στροφές το έχω δει σε μένα να ανάβει δεν έχω παέι ακόμα παραπάνω και σε βίντεο το έχω δει μέχρι 5300 και ταχύτητες 180 περιπού να ανάβει πάλι.Μιλάω για Focus πάντα mhev αλλά θεωρώ ότι δεν έχει να κάνει με την μάρκα η τεχνολογία είναι κοινή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όποτε έχει ζουμί η μπαταρία και μπορεί να δώσει ,δίνει . Συνήθως δίνει στο ξεκίνημα αλλά και όποτε χρειαστεί πχ σε προσπέραση .

Βασικά για μένα το mild hybrid είναι η πιο αποδοτική τεχνολογία

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, tasoskont είπε

μέχρι 4000 στροφές το έχω δει σε μένα να ανάβει δεν έχω παέι ακόμα παραπάνω και σε βίντεο το έχω δει μέχρι 5300 και ταχύτητες 180 περιπού να ανάβει πάλι.Μιλάω για Focus πάντα mhev αλλά θεωρώ ότι δεν έχει να κάνει με την μάρκα η τεχνολογία είναι κοινή.

Απο περιεργεια, γνωριζεις καθε ποτε χρειαζετα αλλαγη ο ιμαντας του ηλεκτροκινητηρα και κοστος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, c-max είπε

Απο περιεργεια, γνωριζεις καθε ποτε χρειαζετα αλλαγη ο ιμαντας του ηλεκτροκινητηρα και κοστος;

Επειδή έχω το αμάξι περίπου 3 μήνες δεν έχω ψάξει καθόλου αυτό που λες,προς το παρόν κοιτάω για το πότε να αλλάξω τα πρώτα λάδια🙂

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πει κανα παιδάκι για το Καμίκ, ακόμα και το 1.0 (CNG όχι). Στο configurator το Ambition με τα 116 άλογα, με μεταλλικό χρώμα, χειμωνιάτικο πακέτο και ασύρματη σύνδεση κινητού βγαινει περίπου 18.5Κ. Τι τιμές πήρατε απο αντιπροσωπείες; Και για πόσο καιρό παράδοση σας είπαν;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/28441744-mazda-2

Τι παιζει εδω? αξιζει να ασχοληθω?Πολυ φθηνα δεν το δινει?

 

Επεξ/σία από ΒουρΝ
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ΒουρΝ είπε

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/28441744-mazda-2

Τι παιζει εδω? αξιζει να ασχοληθω?Πολυ φθηνα δεν το δινει?

 

Πολύ φθηνά σε σχέση με τί ?

Αμάξι μικρό 12 ετών με διαφορετικά τάσια και φανάρια που πιο θαμπά δεν γίνεται

Και τα παραπάνω τα παρατηρείς σε 10 δευτερόλεπτα οπότε δεν ξέρω τι άλλο θα βρείς , αλλά προσεγμένο δεν το λές σε αυτή την κατάσταση

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tsofras είπε

Πολύ φθηνά σε σχέση με τί ?

Αμάξι μικρό 12 ετών με διαφορετικά τάσια και φανάρια που πιο θαμπά δεν γίνεται

Και τα παραπάνω τα παρατηρείς σε 10 δευτερόλεπτα οπότε δεν ξέρω τι άλλο θα βρείς , αλλά προσεγμένο δεν το λές σε αυτή την κατάσταση

Πολυ φθηνα σε σχεση με τα αλλα mazda 2

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/35404911-alfa-romeo-mito

Eδω καποια γνωμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ΒουρΝ είπε

Πολυ φθηνα σε σχεση με τα αλλα mazda 2

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/35404911-alfa-romeo-mito

Eδω καποια γνωμη?

Πετρελαιο απο εξωτερικο βαλε *4 τα χιλιομετρα να εισαι καλυμενος.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ΒουρΝ είπε

Πολυ φθηνα σε σχεση με τα αλλα mazda 2

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/35404911-alfa-romeo-mito

Eδω καποια γνωμη?

Σαν να φαίνονται κάποιες σκουριες κάτω απ το καπό.. δες λίγο από που τα φέρνει..

Επισης, το πιθανότερο είναι να έχει περισσότερα χιλιόμετρα όπως τα περισσότερα diesel απ το εξωτερικό, αν και οι φθορές στο σαλόνι είναι σε καλά επίπεδα γι αυτά τα χιλιόμετρα..

Γενικά όπου βλέπεις μαντρά και γυαλισμένο αμάξι κρατά μικρό καλάθι..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/2/2021 στις 8:56 ΜΜ, godslayerxp είπε

- Συμφωνώ 100% για στιβαρότητα, θέση οδήγησης (θα έλεγα ότι το dsg την βελτιώνει ακόμα περισσότερο την αίσθηση επειδή γραπώνεις το τιμόνι και με τα 2 χέρια πολύ συχνότερα).
- Κινητήρας παρότι δεν είναι νευρικός μου έκανε και μένα εντύπωση η καλή συμπεριφορά του στα χαμηλά.
- Συμπλέκτης όσο τον θυμάμαι από το test drive (έχουν το manual) είναι top class. Εξαιρετικό πάτημα και οι σχέσεις σχεδόν δεν κουμπώνουν αλλά "ρουφιούνται".
- Τιμόνι μου έχει κάνει ακόμα καλύτερη εντύπωση (το έγραψα και στο δικό μου review)
- Για τα φρένα σε μένα που είναι mild hybrid είναι πάρα πολύ έντονο αυτό που λες. Το πετάλι πρέπει να βουλιάξει λίγο για να αρχίσει να πιάνει. Αυτό είναι το μόνο που "αρνούμαι" να συνηθίσω ακόμα.

Είχα τρικύλινδρο(peugeot 208) και μου την έσπαγε εξαρχής ο ήχος που θύμιζε ντίζελ. Συν του ότι σε κάθε βενζινάδικο-χωρίς εξαίρεση, έπρεπε να τονίσεις ότι δεν είναι ντίζελ γιατί το θεωρούσαν δεδομένο ότι είναι και ήταν έτοιμοι να σου βάλουν, στο τσαφ τους προλάβαινα κάθε φορά. Δεν βγήκε και καλός(έκαιγε λάδια)οπότε για μένα ποτέ ξανά τρικύλινδρο 

Επεξ/σία από calenter2003
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, imr είπε

Πετρελαιο απο εξωτερικο βαλε *4 τα χιλιομετρα να εισαι καλυμενος.

Χαχα ισχυει

1 ώρα πριν, xenos.p είπε

Σαν να φαίνονται κάποιες σκουριες κάτω απ το καπό.. δες λίγο από που τα φέρνει..

Επισης, το πιθανότερο είναι να έχει περισσότερα χιλιόμετρα όπως τα περισσότερα diesel απ το εξωτερικό, αν και οι φθορές στο σαλόνι είναι σε καλά επίπεδα γι αυτά τα χιλιόμετρα..

Γενικά όπου βλέπεις μαντρά και γυαλισμένο αμάξι κρατά μικρό καλάθι..

Η αληθεια ειναι τους φοβαμαι τους μαντραδες μπορει να ειναι τρακαρισμενο και η τιμη παρα ειναι μικρη για 140.000 χιλιομετρα για τετοιο μοντελο καλυτερα να δωσω παραπανω αμα παρω και να παρω απο ιδιωτη ελλαδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/2/2021 στις 3:00 ΜΜ, tasoskont είπε

μέχρι 4000 στροφές το έχω δει σε μένα να ανάβει δεν έχω παέι ακόμα παραπάνω και σε βίντεο το έχω δει μέχρι 5300 και ταχύτητες 180 περιπού να ανάβει πάλι.Μιλάω για Focus πάντα mhev αλλά θεωρώ ότι δεν έχει να κάνει με την μάρκα η τεχνολογία είναι κοινή.

δε παιζει ρολο η ταχυτητα η οι στροφες αλλα το φορτιο (engine load) που βλεπει ο κινητηρας (ο εσωτερικης καυσης). Αυτο ειναι μια συναρτηση του ποσο ανοιγεις την ροη αερα, του knock και του που βρισκεσαι στο χαρτη της αναφλεξης 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Megatontnt είπε

Καλησπέρα!!!!

Καλοτάξιδο, ποιο είναι; Βενζίνη να βάλεις... 

Αυτό που δίνεις τοοοοοσα λεφτά και στο έχουν στη ρεζέρβα.... δε ντρέπονται λιγάκι; 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...