Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, paylidis είπε

Βασικά το πρόβλημα είναι ότι πήγε κ βρήκε μυρωδιά που σιχαίνομαι!! 😂😂😂

 

παρεπιμπτοντως @tsofras ήμουν για άλλο λόγο στην αντιπροσωπεία σήμερα και ξαναείδα την ηλιοροφή που δε πηρα, δεν άξιζε κ τόσο εν τελεί μιας κ δεν είναι σα τη δίκη σου ηλιοροφή ούτε σαν του νέου Q2 που ξεκινάει από μπροστά... είναι απλά μια κανονική ηλιοροφή με άλλους 20 πόντους προς τα πίσω με τα ανάλογα κενά αριστερά δεξιά στον ουρανό...

εν τελεί δε το μετανιώνω μιας κ δε δίνει πολύ σε ομορφιά (από χρηστικότητα αμφιβάλλω εάν θα την άνοιγα μιας κ καλοκαίρι παίζει μονίμως κλιματισμός κ η ηλιοροφή μάλλον ζημιά θα έκανε λειτουργώντας ως θερμοκήπιο..!)

Και εμένα δεν ξεκινάει απο μπρος , όπως έχω ξαναπεί περισσότερο για το φώς στην καμπίνα το θέλω , αλλιώς και εμένα ξεκινάει λίγο πίσω απο το κεφάλι μου

Έχω και τα παιδιά απο το πρωί , μετά πιάνω δουλειά και δεν έχω καταφέρει να κατέβω μέρα κάτω να το πάρω φωτό

Πιστεύω Κυριακή θα κατέβω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, JailbrokenDiesel είπε

πωωω 25,500 για το ΤΚρος;;; 😐
Καλοταξιδο να ειναι πανω απ'ολα φιλε! Το εχει η γυναικα 1.5 χρονο και το εχω λιωσει κι εγω! 
ωραιο αμαξι αλλα πολλα ρε γαμωτο τα 25Κ
 

Αυτο δεν το καταλαβαινω και εγω με  τα αυτοματα, παρ' οτι θεωρητικα εχει μειωθει η διαφορα τιμης που ειχαν τα παλια αυτοματα που δεν ηταν πολυ εμπορευσιμα...Αμαξια που ξεκινανε κατω απο 20Κ για να παρεις αυτοματο πρεπει να πας σε συγκεκριμενη εκδοση, με συγκεκριμενο κινητηρα και να τα 25Κ. Τα ιδια και το Τ-roc,  27Κ το αυτοματο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, bjj-p είπε

Αυτο δεν το καταλαβαινω και εγω με  τα αυτοματα, παρ' οτι θεωρητικα εχει μειωθει η διαφορα τιμης που ειχαν τα παλια αυτοματα που δεν ηταν πολυ εμπορευσιμα...Αμαξια που ξεκινανε κατω απο 20Κ για να παρεις αυτοματο πρεπει να πας σε συγκεκριμενη εκδοση, με συγκεκριμενο κινητηρα και να τα 25Κ. Τα ιδια και το Τ-roc,  27Κ το αυτοματο.

σαν μ.ο οπου πηγα, ανεβαζαν 2-3Κ την τιμη του αυτοκινητου.. ενω ηθελα πολυ κι εγω να παω σε αυτοματο, ανεβαινε πολυ η τιμη και δεν ηθελα να ξεφυγω 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, JailbrokenDiesel είπε

σαν μ.ο οπου πηγα, ανεβαζαν 2-3Κ την τιμη του αυτοκινητου.. ενω ηθελα πολυ κι εγω να παω σε αυτοματο, ανεβαινε πολυ η τιμη και δεν ηθελα να ξεφυγω 

κατα μ.ο. απο την αντιστοιχη ιδια εκδοση χειροκινητο ή απο την απλη;

γιατι πιστευω ειναι μεγαλυτερη η διαφορα καθως αυτοματο δινουν απο τη μεσαια εκδοση και πανω.. καποιες εταιρειες που εχουν 4 εκδοσεις μπορει να δινουν και απο τη 2η.

Το vfm που εχω βρει ειναι το νεο captur περιπου 22-22,5Κ. Μονο αρνητικο ενα lag κατα την εκκινηση και η εμφανιση προσωπικο κριτηριο.Επειτα το νεο citroen c4-cross με 23K. Αλλα μεγαλο μειον το πορτ-παγκαζ σε σχεση με τις διαστασεις του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bjj-p είπε

κατα μ.ο. απο την αντιστοιχη ιδια εκδοση χειροκινητο ή απο την απλη;

γιατι πιστευω ειναι μεγαλυτερη η διαφορα καθως αυτοματο δινουν απο τη μεσαια εκδοση και πανω.. καποιες εταιρειες που εχουν 4 εκδοσεις μπορει να δινουν και απο τη 2η.

Το vfm που εχω βρει ειναι το νεο captur περιπου 22-22,5Κ. Μονο αρνητικο ενα lag κατα την εκκινηση και η εμφανιση προσωπικο κριτηριο.Επειτα το νεο citroen c4-cross με 23K. Αλλα μεγαλο μειον το πορτ-παγκαζ σε σχεση με τις διαστασεις του.

απο την αντιστοιχη εκδοση του χειροκινητου. 
πχ μεσαια -χειροκινητη // μεσαια αυτοματο 
Kamiq Ambition 18, 600 -> 21Κ το αυτοματο/
Tcross Life 19,470 ->  21,290 το αυτοματο
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, eMike είπε

Γιατί, μπαίνει το ακροσωλήνιο από τη  μάνικα του diesel στην εσοχή της βενζίνης?..,Και να θέλει να βάλει δε μπορεί νομίζω

Ιδέα δεν έχω αλλά μου την έσπαγε που όλοι θεωρούσαν δεδομένο ότι είναι ντίζελ. Φίλος πάντως στο εξωτερικό νοίκιασε αμάξι και έβαλε κατά λάθος ντίζελ με αποτέλεσμα να πάθει ζημιά η μηχανή και στη συνέχεια του ζητούσαν 6.000€. Τα πλήρωσε μετά από 1-2 χρόνια με δόσεις και το φυσάει και δεν κρυώνει έκτοτε 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, JailbrokenDiesel είπε

απο την αντιστοιχη εκδοση του χειροκινητου. 
πχ μεσαια -χειροκινητη // μεσαια αυτοματο 
Kamiq Ambition 18, 600 -> 21Κ το αυτοματο/
Tcross Life 19,470 ->  21,290 το αυτοματο
 

Αυτό είναι απαράδεκτο, μιλάμε για το ίδιο αυτοκίνητο.


Οκ, μικρότερη ζήτηση η διαφορά είναι πολύ μεγάλη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, koeltzakoatl είπε

Αυτό είναι απαράδεκτο, μιλάμε για το ίδιο αυτοκίνητο.


Οκ, μικρότερη ζήτηση η διαφορά είναι πολύ μεγάλη. 

Το μόνο brand αυτή τη στιγμή που ξέρω ότι έχει ίδια τιμή αυτόματο με χειροκίνητο είναι τα Bmw (ίσως κ τα μίνι). Σε όλους τους υπόλοιπους υπάρχει δυσανάλογο καπέλο...

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, paylidis είπε

Το μόνο brand αυτή τη στιγμή που ξέρω ότι έχει ίδια τιμή αυτόματο με χειροκίνητο είναι τα Bmw (ίσως κ τα μίνι). Σε όλους τους υπόλοιπους υπάρχει δυσανάλογο καπέλο...

Μπα και στην bmw 3 χιλιάρικα πάνω είναι το αυτόματο από το χειροκίνητο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Burgos είπε

Μπα και στην bmw 3 χιλιάρικα πάνω είναι το αυτόματο από το χειροκίνητο

Αυτά που είδα (X1-X2) ήταν ίδια τιμή να σου πω την αλήθεια... και κατά τα λεγόμενα του πωλητή «έχουν ίδια τιμή»..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε VAG group πήγαινε γύρω στο 1.5K η διαφορά τα προηγούμενα χρόνια

Τώρα τα έχουν αλλάξει λίγο για να την δικαιολογήσουν που είναι κοντά στα 3.000ε

π.χ. Η skoda αν δεν κάνω λάθος φέρνει τα 1.0 σε χειροκίνητα και τα αυτόματα σε 1.5 , οπότε δεν είναι μόνο το κιβώτιο η διαφορά τιμής

Αντίστοιχα το Leon που έχει διαφορά κοντά στα 3.000ε στον ίδιο κινητήρα εκτός απο το κιβώτιο είναι και το mHybrid σύστημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tsofras είπε

Σε VAG group πήγαινε γύρω στο 1.5K η διαφορά τα προηγούμενα χρόνια

Τώρα τα έχουν αλλάξει λίγο για να την δικαιολογήσουν που είναι κοντά στα 3.000ε

π.χ. Η skoda αν δεν κάνω λάθος φέρνει τα 1.0 σε χειροκίνητα και τα αυτόματα σε 1.5 , οπότε δεν είναι μόνο το κιβώτιο η διαφορά τιμής

Αντίστοιχα το Leon που έχει διαφορά κοντά στα 3.000ε στον ίδιο κινητήρα εκτός απο το κιβώτιο είναι και το mHybrid σύστημα

Όντως η σκοντα νομίζω δε φέρνει χιλιαρια αυτόματα. Είχα ζητήσει το kamiq αυτόματο και μου είχαν πει μόνο το 1.5 style έκδοση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν αγόρασα το δικό μου είχαν ίδια τιμή με  μηχανικό και με αυτόματο (eat6). 

Λογικά οφειλόταν στο συνδιασμό ότι σε κανένα 8μηνο έβγαινε το καινούριο 208, με το νέο eat8, γιατί πριν είχαν διαφορά 1 χιλιάρικο περιπου. Ενω και στο καινούριο υπάρχει διαφορά μεταξύ μηχανικού και αυτόματου.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όποιον ενδιαφέρεται, αναρτήθηκαν σήμερα ο νέος τιμοκατάλογος για τον κινητήρα 1,5 & 160 άλογα (ΜΥ21), καθώς και οι νέες εκδόσεις και εξοπλισμοί, για το XCeed (ΜΥ21)...

https://www.kia.com/gr/nea-modela/xceed/prodiagrafes/

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, paylidis είπε

Όντως η σκοντα νομίζω δε φέρνει χιλιαρια αυτόματα. Είχα ζητήσει το kamiq αυτόματο και μου είχαν πει μόνο το 1.5 style έκδοση 

σιγουρα βγαινει παντως, αλλα γιατι δε το φέρνουν Ελλαδα δε ξερω

kamiq.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...