Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, tsofras είπε

Με τι έπαθες σοκ ?

μπηκα καταλαθος στην πρωτη σελιδα και νομιζα οτι εγραψες αυτο το μηνυμα χθες/σημερα..
και λεω παλι αυτοκινητο ψαχνει?? :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 ώρες πριν, paylidis είπε

Πολλά δε φέρνει κ πολλά τα κάνει κατά το δοκούν της η κοσμοκαρ...... ίσως δε τη συμφέρει τιμολογιακά...

ενα από αυτά η εφαρμογή των skoda που για τα αυτοκίνητα που έρχονται στην Ελλάδα είναι πρακτικά ανύπαρκτη / ανούσια (επειδή θα έπρεπε να πληρώσει μερικά λίγα ευρώ παραπάνω ανά τεμάχιο αυτοκινήτου)...

Και δε φέρνει και 1.5 χειροκινητο 🤬

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, mixos23 είπε

μπηκα καταλαθος στην πρωτη σελιδα και νομιζα οτι εγραψες αυτο το μηνυμα χθες/σημερα..
και λεω παλι αυτοκινητο ψαχνει?? :confused:

α εντάξει , αλλά σοκ γιατί ? πρώτη φορά θα ήταν :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/2/2021 στις 10:54 ΜΜ, ProponitisTouKanape είπε

Ας πει κανα παιδάκι για το Καμίκ, ακόμα και το 1.0 (CNG όχι). Στο configurator το Ambition με τα 116 άλογα, με μεταλλικό χρώμα, χειμωνιάτικο πακέτο και ασύρματη σύνδεση κινητού βγαινει περίπου 18.5Κ. Τι τιμές πήρατε απο αντιπροσωπείες; Και για πόσο καιρό παράδοση σας είπαν;

Εγώ πήρα το 1.5 DSG που ήταν ετοιμοπαραδοτο. Το είχα στα χέρια μου σε μια βδομάδα. 

21,5 με το κλειδί στο χέρι. Έκδοση Ambition. 

Το αντίστοιχο 1.0 μηχανικό έβγαινε στα 18,5 αλλά θα καθυστερούσε 2-3 μήνες. 

Το 1.0 DSG είχε διαφορά με το 1.5 7 κατοσταρικα περίπου, οπότε απερρίφθη. 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Και δε φέρνει και 1.5 χειροκινητο 🤬

Αν λες για το οκταβια ειναη να έρθει σύντομα  (Μάρτιο Απρίλιο) και χειροκίνητο κ αυτοματο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, paylidis είπε

Αν λες για το οκταβια ειναη να έρθει σύντομα  (Μάρτιο Απρίλιο) και χειροκίνητο κ αυτοματο

Για το Καμίκ έλεγα. Που ενώ στη Γερμανία το πουλάει κανονικά 1.5 χειροκίνητο, στην Ελλάδα το φέρνει μονο αυτόματο κι απο 18.5 το 1.0 πάει 5Κ πάνω...

5 ώρες πριν, Asimov είπε

Εγώ πήρα το 1.5 DSG που ήταν ετοιμοπαραδοτο. Το είχα στα χέρια μου σε μια βδομάδα. 

21,5 με το κλειδί στο χέρι. Έκδοση Ambition. 

Το αντίστοιχο 1.0 μηχανικό έβγαινε στα 18,5 αλλά θα καθυστερούσε 2-3 μήνες. 

Το 1.0 DSG είχε διαφορά με το 1.5 7 κατοσταρικα περίπου, οπότε απερρίφθη. 

1. Thanks. 2. Απο χρηματοδότηση τι παίζει; Τι επιτόκιο δίνει; 3. Το Ambition δεν έχει αισθητήρες αλλά έχει κάμερα οπισθοπορείας ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Για το Καμίκ έλεγα. Που ενώ στη Γερμανία το πουλάει κανονικά 1.5 χειροκίνητο, στην Ελλάδα το φέρνει μονο αυτόματο κι απο 18.5 το 1.0 πάει 5Κ πάνω...

1. Thanks. 2. Απο χρηματοδότηση τι παίζει; Τι επιτόκιο δίνει; 3. Το Ambition δεν έχει αισθητήρες αλλά έχει κάμερα οπισθοπορείας ε;

Αν θυμάμαι καλά το επιτόκιο είναι 3,5 + 0,6 για μέχρι 36 δόσεις. Αλλιώς είναι 5,9+0,6.

Και η Ambition και η Style έχουν κάμερα οπισθοπορειας χωρίς αισθητήρες. 

Βλέπω βέβαια ότι τα 1.5 DSG έχουν τσιμπήσει ένα χιλιάρικο περίπου σε σχέση με την τιμή του Δεκεμβρίου (έκοψαν την επιπλέον έκπτωση). Το Δεκέμβριο η Ambition έβγαινε 21,5 και η Style 22,5 τελική τιμή.

Λογικά θα επαναφέρουν την προσφορά όταν ξαναστοκαρουν. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Asimov είπε

Αν θυμάμαι καλά το επιτόκιο είναι 3,5 + 0,6 για μέχρι 36 δόσεις. Αλλιώς είναι 5,9+0,6.

Και η Ambition και η Style έχουν κάμερα οπισθοπορειας χωρίς αισθητήρες. 

Βλέπω βέβαια ότι τα 1.5 DSG έχουν τσιμπήσει ένα χιλιάρικο περίπου σε σχέση με την τιμή του Δεκεμβρίου (έκοψαν την επιπλέον έκπτωση). Το Δεκέμβριο η Ambition έβγαινε 21,5 και η Style 22,5 τελική τιμή.

Λογικά θα επαναφέρουν την προσφορά όταν ξαναστοκαρουν. 

Ευχαριστώ ξανά για τις πληροφορίες. 😎

H Skoda με την αψυχολόγητη επιλογή να μη φέρνει το 1.5 χειροκίνητο, κανιβαλίζει την ίδια της τη γκάμα.

Το φθηνότερο Kamiq 1.5 (αφου αναγκαστικά πάει πακέτο με το DSG) είναι στο car.gr 21,900

Το φθηνότερο Karoq 1.5 (manual) είναι στα 22,900.

Makes no f***ing sense...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι μένα μου έκανε εντύπωση ότι πλησιάζουν πολύ οι τιμές τους (Kamiq-Karoq) και θα διάλεγα το δεύτερο αν με ικανοποιούσε εμφανισιακά (το Kamiq είναι πιο φρέσκο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη μία το Καμίκ είναι αυτόματο και νομίζω έχει λίγο καλύτερο εξοπλισμό, απο την άλλη το Καρόκ είναι "πιο πολύ αμάξι" και είναι 1. πιο future-proof καθότι μεγαλύτερο (για όσους μπορεί να αποκτήσουν έξτρα ανάγκες για χώρους) 2. πιο vfm γιατί σε 5 χρόνια η διαφορά θα είναι μεγαλύτερη απο τα 1.000€ σήμερα.

Εγώ ιδανικά θα ήθελα να φέρνουν χειροκίνητο 1.5 Καμίκ μέχρι 20Κ (Ambition) αλλά φευ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/2/2021 στις 1:49 ΜΜ, ProponitisTouKanape είπε

Ευχαριστώ ξανά για τις πληροφορίες. 😎

H Skoda με την αψυχολόγητη επιλογή να μη φέρνει το 1.5 χειροκίνητο, κανιβαλίζει την ίδια της τη γκάμα.

Το φθηνότερο Kamiq 1.5 (αφου αναγκαστικά πάει πακέτο με το DSG) είναι στο car.gr 21,900

Το φθηνότερο Karoq 1.5 (manual) είναι στα 22,900.

Makes no f***ing sense...

Τι να πω, 21.900 πήρα το kodiaq σε προσφορά της skoda.  1.5 ambition. Με πολλαπλών συνδέσμων πίσω κτλ κτλ  

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Megatontnt είπε

Με «έσπρωξε» ένα bmw

οχι ρε φιλε, ουτε εβδομάδα....

 

μαλλον θα τον σκοτωνα επιτοπου τον τύπο...

 

*αν σε παρηγορει καθόλου επανω ακριβως στην εβδομάδα η γυναικα μου γρατζουνισε μονη της τον προφυλακτηρα σε κολώνα... (60€ ζημια τοπικη βαφη αλλα δε παυει να ειναι στη βδομάδα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...