Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πήγα Εύβοια ΣΚ και γούσταρα φουλ τον 1.5tsi με τα 25 κιλά ροπή. Αθόρυβο εσωτερικό και τέλεια ποιότητα κύλισης κάποια στιγμή ανέβηκα 170 και ήταν 3χιλιαδες στροφές δεν πήρα χαμπάρι ποτε πήγε. Με 6η έχει ακόμα ροπές να δώσει.

Γενικά γούσταρα το αμάξι που πήρα τρομερά αλλά τώρα που δοκίμασα λίγο κινητήρα εκτός πόλης το γουστάρω ακόμα παραπάνω. Cruise control στα 130 με μόνο τους δυο κυλίνδρους από τους τέσσερις να δουλεύουν (active cylinder management) για οικονομία, καθισματαρες άνετες και πας ωραίος.

Το επόμενο τριήμερο θα πάω ταξίδι μεγαλυτερο όποτε θα δούμε και εκεί τι παίζει.


 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παίδες όντως αν το πατήσω 2,3 φορές κατεβαίνει

Λοιπόν γύρισα την μισή Σαλαμίνα σήμερα , στροφές ανηφόρες τα πάντα όλα

Πίσω έχει πολύ καλούς χώρους καθοντουσαν τα 2 παιδιά , η μάνα μου και η γυναίκα μου , μπροστά εγώ και ο πατέρας μου που είναι καμία εκατοστή κιλά.

Με κλίμα στις ανηφόρες πάει με Δευτέρα ή Τρίτη γενικά θέλει ανεβοκατέβασμα αλλά πάει αξιοπρεπώς

Πίσω δεν ζαλίστηκε κανείς παρά τις στροφές

Η μέση μου πιάστηκε οπότε τα καθίσματα τύπου μπακετ δεν είναι και πολύ ξεκούραστα

Όπως έχω πει ήδη ποιότητα κύλισης, ανάρτηση πάρα πολύ καλή

Γενικά το αμάξι είναι αρκετά καλό , ευχάριστο στην οδήγηση.

Είναι όμως αυτό που λέω εγώ αμάξι διακοπών, να μπεις μέσα να κάνεις την βόλτα σου με την οικογένειά, να πας για το μπάνιο σου.

Σίγουρα δεν έχει καμία οδηγική απόλαυση ( ναι SUV είναι τι περίμενες θα μου πείτε) , οπότε με αυτή τη λογική και η αγορά του C3 aircross θα ήταν το ίδιο καλή, μπορεί και καλύτερη αν εξαιρέσεις την εξωτερική εμφάνιση επειδή έχει περισσότερο εξοπλισμό και ράγες οροφής για περισσότερα πράγματα για την θάλασσα-διακοπες

Τραβάει τα βλέμματα όντως το κοιτάει συνέχεια ο κόσμος

Δεν είναι όμως το αμάξι που θα το πάρω εγώ για βόλτα το βράδυ για να γουστάρω, δεν έχει καμία σχέση με σπορ αίσθηση και οδήγηση

Επίσης πέτυχα και κίνηση στο γύρνα , οκ αυτόματο και πάλι αυτόματο , κρίμα που δεν έχει την αξιοπιστία του μηχανικού

Το κιβώτιο μπορώ να πω ότι είναι απόλυτα χειρότερα που έχω οδηγήσει ειδικά σε αίσθηση

Αυτά παίδες δεν νομίζω ότι έχω να πω κάτι άλλο από το αμάξι, οπότε αν συνεχίσω να ψάχνω την σπορ αίσθηση πολύ πιθανό σε κάποια φάση να το αλλάξω το αμάξι.

Αν όχι θα το κρατήσω γιατί για αυτό που προορίζεται είναι μία χαρά

50 λεπτά πριν, Noobios είπε

Πήγα Εύβοια ΣΚ και γούσταρα φουλ τον 1.5tsi με τα 25 κιλά ροπή. Αθόρυβο εσωτερικό και τέλεια ποιότητα κύλισης κάποια στιγμή ανέβηκα 170 και ήταν 3χιλιαδες στροφές δεν πήρα χαμπάρι ποτε πήγε. Με 6η έχει ακόμα ροπές να δώσει.

Γενικά γούσταρα το αμάξι που πήρα τρομερά αλλά τώρα που δοκίμασα λίγο κινητήρα εκτός πόλης το γουστάρω ακόμα παραπάνω. Cruise control στα 130 με μόνο τους δυο κυλίνδρους από τους τέσσερις να δουλεύουν (active cylinder management) για οικονομία, καθισματαρες άνετες και πας ωραίος.

Το επόμενο τριήμερο θα πάω ταξίδι μεγαλυτερο όποτε θα δούμε και εκεί τι παίζει.


 

Πολύ χαίρομαι ρε φίλε μπράβο, όντως τα καθίσματα μου φάνηκαν και εμένα πολύ άνετα , μπαμπατσικα θα έλεγα

Να προσθέσω ότι έχω αλλάξει 6 αυτοκίνητα, πρώτη φορά ενθουσιάστηκε η μάνα μου και ήθελε να την πάω βόλτα 🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Johnkeppas είπε

Παιδιά ψάχνοντας κι εγώ για να αντικαταστήσω το σχεδόν 20ετιας αυτοκίνητό μου(ΤΟΥΟΤΑ  Celica) έπεσα στο θέμα. Θέλω ένα αμάξι που θα κινείται κυρίως εκτός κέντρου πόλης, καθώς έχω μηχανάκι και η γυναίκα ένα Yaris 1.0. Θέλω χώρους για μας και 2 σκυλιά(μεσαίου μεγέθους) + ένα παιδί όταν με το καλό έρθει. Γι αυτό κοιτούσα μικρά SUV κυρίως, τύπου Peugeot 2008, ή κάτι σε αυτό το μέγεθος τέλος πάντων. Μεταχειρισμένο γιατί τα χρήματά μου φτάνουν μέχρι τα 13-14.000 περίπου (εννοώ με χρηματοδότηση, καθώς σε κεφάλαιο έχω μόλις 5000). Κοιτούσα σε κινητήρες πετρελαίου, αλλά επειδή από τότε που πήρα το μηχανάκι κάνω γύρω στα 10000χλμ το χρόνο, ίσως και λίγο λιγότερα, αναρωτιέμαι μήπως με καλύπτουν και οι κινητήρες βενζίνης. Επίσης θα ήθελα κάποια έξτρα ηλεκτρονικά τύπου cruise control, οθόνη κτλ.

Αφού τελείωσα με τα προαπαιτούμενα, να σας πω ότι στα χρήματά μου και ελληνικής αντιπροσωπείας (για να έχω μια κάποια εξασφάλιση στα χλμ) βρήκα Peugeot 2008(μοντ. περίπου 2017), Citroen C4 Cactus ή Aircross (μοντ 2015-6-7), Renault Captur (2015), αυτά σε πετρέλαιο, και με λίγα παραπάνω χρήματα Seat Arona και VW T-cross του 19 αλλά με 1000αρη βενζινη τουρμπο. Θα ήθελα κάποιες πληροφορίες για την αξιοπιστία των γαλλικών πετρελαιοκινητήρων που ανέφερα παραπάνω, καθώς και για τους 1000ρηδες των γερμανικών που σας είπα. Αν έχετε και άλλες προτάσεις σε άλλα αυτοκίνητα ευχαρίστως να με διαφωτίσετε. Δεν έχω απαιτήσεις για γκάζια πλέον, μόνο άνετη εκτος πόλης μετακίνηση (το 80% ταξίδια 2 ωρών), χώρους και τα λίγα μπλιμπλίκια που θα ήθελα στο καινούργιο μου αμάξι. Προκαταβολικά ευχαριστώ για πληροφορίες και προτάσεις.

Υπομονή μισό χρόνο. Θα πάρεις μεταχειρισμένο 2008 σε λευκό χρώμα. Χιλιόμετρα θα έχει σχετικά πολλά, αλλά θα ξέρεις όλες τις διαδρομές που θα έχει κάνει. Το μόνο που έχεις να κάνεις, είναι να συνεχίσεις να διαβάζεις τα σχολια εδώ. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι φαίνεται το πρώτο ποστ που έλεγα όχι SUV είχε βάση, πάντα ήμουν λάτρης της χαμηλής θέσης οδήγησης.

Δείχνει ότι ακόμη δεν μου έχει φύγει αυτό το χούι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, laz1 είπε

Υπομονή μισό χρόνο. Θα πάρεις μεταχειρισμένο 2008 σε λευκό χρώμα. Χιλιόμετρα θα έχει σχετικά πολλά, αλλά θα ξέρεις όλες τις διαδρομές που θα έχει κάνει. Το μόνο που έχεις να κάνεις, είναι να συνεχίσεις να διαβάζεις τα σχολια εδώ. :-)

Τι πολλά 4000-5000 μαξ τον χρόνο κάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ευχαριστώ παίδες όντως αν το πατήσω 2,3 φορές κατεβαίνει

Λοιπόν γύρισα την μισή Σαλαμίνα σήμερα , στροφές ανηφόρες τα πάντα όλα

Πίσω έχει πολύ καλούς χώρους καθοντουσαν τα 2 παιδιά , η μάνα μου και η γυναίκα μου , μπροστά εγώ και ο πατέρας μου που είναι καμία εκατοστή κιλά.

Με κλίμα στις ανηφόρες πάει με Δευτέρα ή Τρίτη γενικά θέλει ανεβοκατέβασμα αλλά πάει αξιοπρεπώς

Πίσω δεν ζαλίστηκε κανείς παρά τις στροφές

Η μέση μου πιάστηκε οπότε τα καθίσματα τύπου μπακετ δεν είναι και πολύ ξεκούραστα

Όπως έχω πει ήδη ποιότητα κύλισης, ανάρτηση πάρα πολύ καλή

Γενικά το αμάξι είναι αρκετά καλό , ευχάριστο στην οδήγηση.

Είναι όμως αυτό που λέω εγώ αμάξι διακοπών, να μπεις μέσα να κάνεις την βόλτα σου με την οικογένειά, να πας για το μπάνιο σου.

Σίγουρα δεν έχει καμία οδηγική απόλαυση ( ναι SUV είναι τι περίμενες θα μου πείτε) , οπότε με αυτή τη λογική και η αγορά του C3 aircross θα ήταν το ίδιο καλή, μπορεί και καλύτερη αν εξαιρέσεις την εξωτερική εμφάνιση επειδή έχει περισσότερο εξοπλισμό και ράγες οροφής για περισσότερα πράγματα για την θάλασσα-διακοπες

Τραβάει τα βλέμματα όντως το κοιτάει συνέχεια ο κόσμος

Δεν είναι όμως το αμάξι που θα το πάρω εγώ για βόλτα το βράδυ για να γουστάρω, δεν έχει καμία σχέση με σπορ αίσθηση και οδήγηση

Επίσης πέτυχα και κίνηση στο γύρνα , οκ αυτόματο και πάλι αυτόματο , κρίμα που δεν έχει την αξιοπιστία του μηχανικού

Το κιβώτιο μπορώ να πω ότι είναι απόλυτα χειρότερα που έχω οδηγήσει ειδικά σε αίσθηση

Αυτά παίδες δεν νομίζω ότι έχω να πω κάτι άλλο από το αμάξι, οπότε αν συνεχίσω να ψάχνω την σπορ αίσθηση πολύ πιθανό σε κάποια φάση να το αλλάξω το αμάξι.

Αν όχι θα το κρατήσω γιατί για αυτό που προορίζεται είναι μία χαρά

Πολύ χαίρομαι ρε φίλε μπράβο, όντως τα καθίσματα μου φάνηκαν και εμένα πολύ άνετα , μπαμπατσικα θα έλεγα

Να προσθέσω ότι έχω αλλάξει 6 αυτοκίνητα, πρώτη φορά ενθουσιάστηκε η μάνα μου και ήθελε να την πάω βόλτα 🤣

Έβαλες τόσο λαό μέσα ρε θηρίο; Το αμάξι που πήρες είναι πιθανότατα ότι πιο όμορφο κυκλοφορεί αυτή την στιγμή στην κατηγορία του. Όλοι κάτι θα βρούμε που δεν μας αρέσει σε αυτό που παίρνουμε. Το θέμα είναι μην λες έκανα μαλακια κάθε που μπαίνεις μέσα. Αν χαμογελάς όλα οκ. 

Αλλά για εμένα έκανες την καλύτερη επιλογή για τα χρήματα αυτά μακραν κιόλας. Δεν έχει ανταγωνιστή σε αυτά τα λεφτά ότι και να διαβάζεις εδώ και άλλου. Απόλαυσε τα βλέμματα που γυρνάνε 😉

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Noobios είπε

Έβαλες τόσο λαό μέσα ρε θηρίο; Το αμάξι που πήρες είναι πιθανότατα ότι πιο όμορφο κυκλοφορεί αυτή την στιγμή στην κατηγορία του. Όλοι κάτι θα βρούμε που δεν μας αρέσει σε αυτό που παίρνουμε. Το θέμα είναι μην λες έκανα μαλακια κάθε που μπαίνεις μέσα. Αν χαμογελάς όλα οκ. 

Αλλά για εμένα έκανες την καλύτερη επιλογή για τα χρήματα αυτά μακραν κιόλας. Δεν έχει ανταγωνιστή σε αυτά τα λεφτά ότι και να διαβάζεις εδώ και άλλου. Απόλαυσε τα βλέμματα που γυρνάνε 😉

Όπως είπα ξανά ευτυχώς ήταν από τις ποιο καλές και φθηνές - ολοκληρωμένες επιλογές για SUV που μπορούσα να κάνω.

Είναι αμάξι που χαίρονται οι επιβάτες και όσοι το βλέπουν απέξω αλλά όχι ο οδηγός ( εγώ δλδ άλλος σίγουρα θα το χαρεί και με το παραπάνω)

Οπότε αν δεν αλλάξει κάτι και αλλάξω μυαλά , πάμε δυνατά για FR, τώρα που έχω και αμάξι θα περιμένω και τις αλλαγές στην νομοθεσία για να βάλω και τα έξτραδακια μου

Ψήνεται η γυναίκα μου να το κρατήσει και να πουλήσουμε το c3

Θα δούμε μέχρι τότε , υπομονή και κρατάω χρήματα για το Leon, δεν βάζω ούτε τεμπέλη

17 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

Αύριο λογικά θα ξέρω.. Τι να πω!! 

Περιμένουμε φωτό εδώ

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξύ για να μην λέτε ότι κάνω σαν να πήρα φερραρι και δεν βρίσκω ούτε ένα αρνητικό ας πω και για κάτι που μου την σπάει αφάνταστα στο Karoq. Τα φώτα του. Δυστυχώς η limited έχει μόνο φώτα ημέρας led και απλά αλογόνου με τα οποία ξενερωνω παρά πολύ. 

Μπορώ να βάλω led λάμπες η θα έχω θέματα με την εγγύηση; Κάπου πήρε το μάτι μου ότι δεν είναι και το πιο εύκολο να αλλαχθούν στα vag. Έχει κανεις ιδέα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Noobios είπε

Εντωμεταξύ για να μην λέτε ότι κάνω σαν να πήρα φερραρι και δεν βρίσκω ούτε ένα αρνητικό ας πω και για κάτι που μου την σπάει αφάνταστα στο Karoq. Τα φώτα του. Δυστυχώς η limited έχει μόνο φώτα ημέρας led και απλά αλογόνου με τα οποία ξενερωνω παρά πολύ. 

Μπορώ να βάλω led λάμπες η θα έχω θέματα με την εγγύηση; Κάπου πήρε το μάτι μου ότι δεν είναι και το πιο εύκολο να αλλαχθούν στα vag. Έχει κανεις ιδέα; 

Και τα κουμπιά στο τιμόνι θα έλεγα εγώ

Και να χαίρεσαι που δεν βρίσκεις αρνητικά στο αμάξι , εγώ στο leon το μόνο που έβρισκα ήταν ότι έτριζε το παράθυρο αν το είχες μισοκατεβασμένο , κατασκευαστικό λάθος , και η μπροστά κολώνα σου έκοβε ορατότητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω κανένα θέμα με τα κουμπιά στο τιμόνι ούτε το πλαίσιο τους. Δεν κουνιέται κάτι ούτε είναι κάτι χαλαρό. Δεν παρατήρησα κάτι. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Noobios είπε

Δεν έχω κανένα θέμα με τα κουμπιά στο τιμόνι ούτε το πλαίσιο τους. Δεν κουνιέται κάτι ούτε είναι κάτι χαλαρό. Δεν παρατήρησα κάτι. 

Μπράβο ρε φίλε , μάλλον το διόρθωσαν , πολύ χαίρομαι ωραία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...