Προς το περιεχόμενο

Η Intel ανακοίνωσε την 10η γενιά επεξεργαστών Core «Comet Lake» για υπολογιστές desktop


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Πέτρος είπε

Έλα μου?

Εγώ βλέπω σκιές μέχρι και από πουλιά...

Ειλικρινά, ενώ έχεις πολύ ωραίο τρόπο γραφής (το εννοώ, δεν κοροϊδεύω/ειρωνεύομαι) γράφεις τόσα άκυρα και ψέματα που πραγματικά και μια στις τόσες που έχεις δίκιο έχεις κάνει τον "απέναντι" εντελώς δύσπιστο και αρνητή απέναντί σου.

Το έχεις το Origins? Θες να μου στείλεις κανένα save να τρέξουμε τα ίδια (γιατί μόνο σαν Bench το χρησιμοποιώ, δεν με κράτησαν ποτέ τα AC), αν είναι εφικτό?

Tρέξε το ingame bench σε 720p 50% scale. Κάπου 120 βγάζω με τερματισμένο 8700k. Εσύ λογικά θα βγάζεις 60 :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 297
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Tρέξε το ingame bench σε 720p 50% scale. Κάπου 120 βγάζω με τερματισμένο 8700k. Εσύ λογικά θα βγάζεις 60 :P 

Για δώσε, από περιέργεια, full settings που πρέπει να το τρέξω, να έχουμε κοινό σημείο αναφοράς...

Έχω ένα παλιό πέρασμα με 60, αλλά είναι στα 1440 νομίζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@pirmen56

Δεν παίζεσαι ρε μαν...γράφεις και ξαναγράφεις για tubers της κακιάς ώρας και πως ψάχνεις/προσέχεις ότι βάζεις για να είναι αξιόπιστο και έχεις πετάξει έναν Πολωνό με ολόκληρα 107 views (πρέπει να πήρε 10 από το Insomnia σήμερα) και πιο πίσω έναν Ρώσο (?) που αντί να παίρνει screenshots και ingame καταγραφές τραβάει με το κινητό του χωρίς καν να έχει εστιάσει και έχω βγάλει τα μάτια μου να μαντέψω τις ρυθμίσεις και στους δύο, να δω τι μπορώ να τρέξω κι εγώ.

Πραγματικά, κουκουρούκου επιχειρήματα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ConstantineP είπε

Ποιος παιζει σε 720p σημερα?

Kανείς δεν παιζει σε 720p ρε man...

Εξαλλου δεν υπαρχει μονιτορ με μεγιστη αναλυση 720p. Τωρα, αν ο αλλος με αρχαιο υπολογιστη κατεβαζει αναλυση στα 720 για να παιξει ανθρωπινα, σορρυ αλλα με πορδες δε βαφονται αυγα.

Οι πιο πολλοι παιζουν 1080 και 1440 και ελαχιστοι 2160.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, tommy^ είπε

Kανείς δεν παιζει σε 720p ρε man...

Εξαλλου δεν υπαρχει μονιτορ με μεγιστη αναλυση 720p. Τωρα, αν ο αλλος με αρχαιο υπολογιστη κατεβαζει αναλυση στα 720 για να παιξει ανθρωπινα, σορρυ αλλα με πορδες δε βαφονται αυγα.

Οι πιο πολλοι παιζουν 1080 και 1440 και ελαχιστοι 2160.

Εγω το ξερω...στον @pirmen56 να το ξαναπεις που το χρησιμοποιει σαν επιχειρημα...βασικα ανα 10 σελιδες κολαει και σε ενα μεχρι να φαει το ακυρο και παει στο επομενο...αρχισε 9400, 9900Κ, 8700Κ, 720p...οτι θες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, ConstantineP είπε

Εγω το ξερω...στον @pirmen56 να το ξαναπεις που το χρησιμοποιει σαν επιχειρημα...βασικα ανα 10 σελιδες κολαει και σε ενα μεχρι να φαει το ακυρο και παει στο επομενο...αρχισε 9400, 9900Κ, 8700Κ, 720p...οτι θες 

Δεν υφισταται τετοιο επιχειρημα, ο,τι και να λεει ο καθε pirmen. Οπως επισης δε στεκει και το οτι μπορεις να δουλευεις τον 9900k στους 100 βαθμους συνεχως και να αντεξει.

Επισης, ο 8700 οταν βγηκε ηταν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ, κανείς δεν ειπε το αντιθετο. Απλα για το σημερα που μιλαμε, αν καποιος θελει να αναβαθμισει ή να στησει απο την αρχη νεο συστημα, η AMD καλως ή κακως ειναι μονοδρομος.

Οσο για τον 3600, στα λεφτα του ειναι ΑΠΑΙΧΤΗ αγορά, δεν εχει απαντηση εκει η Intel.

Γενικα δεν εχει απαντηση η Intel στις προτασεις της AMD.

Μοναδικη οαση ο 8700k, να τον εχεις ομως απο τοτε που βγηκε και οχι να πας τωρα να τον παρεις.

Επεξ/σία από tommy^
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Για δώσε, από περιέργεια, full settings που πρέπει να το τρέξω, να έχουμε κοινό σημείο αναφοράς...

Έχω ένα παλιό πέρασμα με 60, αλλά είναι στα 1440 νομίζω...

Όλα ultra, 720p 50% resolution scale για να μη σε κόβει η κάρτα. Τρέξε το ingame bench

Eμένα είναι στα 5.1 με 4000c16 μνήμες.

Επεξ/σία από CometRyzen
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Όλα ultra, 720p 50% resolution scale για να μη σε κόβει η κάρτα. Τρέξε το ingame bench

Eμένα είναι στα 5.1 με 4000c16 μνήμες.

Τα πάντα Ultra από το preset, με τις 24/7 ρυθμίσεις του συστήματός μου σε cpu-mem-gpu.

720p+50% res scale

2020_05_05-22_13.png.d8935058bb725dae9c66227d8e730b54.png

Επεξεργαστής κάπου στο 60% συνολικά, CPU(0) να φτάνει μέχρι 75-78%. GPU, <80% σχεδόν σε όλο το run.

 

1440p+100% res scale

2020_05_05-22_16.png.17d36738b7b641cb308a19e6f3e0f538.png

Επεξεργαστής <50%, CPU(0) 60-65%, κάρτα 98-99% συνέχεια.

Συμπέρασμα? Κανένα...παραπάνω ήμουν ταυτόγχρονα cpu+gpu limited, χωρίς να τερματίζει (ή έστω να πλησιάζει τίποτα από τα δύο...ούτε ένας πυρήνας/ένα νήμα του επεξεργαστή).

Αν το "έρμο" δεν εκμεταλλεύεται τίποτα στο τέρμα, κάτι δεν πάει καλά, και μάλλον είναι η "μηχανή" και όχι το μηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Νομίζα είχες 3600..με vega δεν bencharis ac, για κάποιο λόγο δεν τα πάνε καλά. 

Μην το πολυψάχνεις...το συγκεκριμένο είναι ακατάλληλο από όπου και να το πιάσεις για οποιαδήποτε σύγκριση (πέρα από το να βλέπεις πως τα πάνε οι διάφορες αλλαγές που μπορεί εσύ να κάνεις).

Σκέψου ότι αυτά είναι με τον 1700 στα 3.8, με μνήμες 3400/16.

Είσαι 34% πάνω σε συχνότητα, με κάρτα που σαφώς δίνει πολύ παραπάνω σε σχέση με εμένα.

Ένας 3600 έχει εύκολα +40% πάνω από εμένα (IPC+freq), πιθανότατα κοντά στο 45-50%...δεν θέλει πολύ κλικ-κλικ (και όχι, δεν πέφτει scaling σε 8/16 στα AC, μην το χάσουμε κιόλας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Έλα μου?

Εγώ βλέπω σκιές μέχρι και από πουλιά...

Ειλικρινά, ενώ έχεις πολύ ωραίο τρόπο γραφής (το εννοώ, δεν κοροϊδεύω/ειρωνεύομαι) γράφεις τόσα άκυρα και ψέματα που πραγματικά και μια στις τόσες που έχεις δίκιο έχεις κάνει τον "απέναντι" εντελώς δύσπιστο και αρνητή απέναντί σου.

Το έχεις το Origins? Θες να μου στείλεις κανένα save να τρέξουμε τα ίδια (γιατί μόνο σαν Bench το χρησιμοποιώ, δεν με κράτησαν ποτέ τα AC), αν είναι εφικτό?

Είναι αλήθεια αυτό που λέω για το time of day. Επηρεάζει αρκετά τις επιδόσεις ακόμα και στο Odyssey.

Δυστυχώς δεν το έχω περασμένο. Μόνο το Odyssey όπου αν κατεβάσεις ένα saved game μπορείς να πας στο Άγαλμα της Αθηνάς στην Αθήνα(fast travel) και να τρέξεις μια δοκιμή σαν τη δική μου. Για σένα περισσότερο.

2 ώρες πριν, Πέτρος είπε

@pirmen56

Δεν παίζεσαι ρε μαν...γράφεις και ξαναγράφεις για tubers της κακιάς ώρας και πως ψάχνεις/προσέχεις ότι βάζεις για να είναι αξιόπιστο και έχεις πετάξει έναν Πολωνό με ολόκληρα 107 views (πρέπει να πήρε 10 από το Insomnia σήμερα) και πιο πίσω έναν Ρώσο (?) που αντί να παίρνει screenshots και ingame καταγραφές τραβάει με το κινητό του χωρίς καν να έχει εστιάσει και έχω βγάλει τα μάτια μου να μαντέψω τις ρυθμίσεις και στους δύο, να δω τι μπορώ να τρέξω κι εγώ.

Πραγματικά, κουκουρούκου επιχειρήματα.

Αυτοί τουλάχιστον ανέβασαν video που α) είναι δυσκολότερο να παραποιηθεί, β) δεν έχουν κοινό για να εξαπατήσουν και γ) μπορεί να διασταυρωθεί από κάποιον που θα τρέξει με τα ίδια settings. Αυτός που σου δείχνει στατιστικά δεν ξέρεις καν τι έτρεξε. Μπορεί να σε δουλεύει.

Το χειρότερο που μπορεί να συμβεί με τέτοια άτομα είναι να έχουν κακό setup και να αδικούν το Χ CPU. Αν όμως δεις πολλές τέτοιες δοκιμές, από διάφορους, βγάζεις μια καλή εικόνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Είναι αλήθεια αυτό που λέω για το time of day. Επηρεάζει αρκετά τις επιδόσεις ακόμα και στο Odyssey.

Δυστυχώς δεν το έχω περασμένο. Μόνο το Odyssey όπου αν κατεβάσεις ένα saved game μπορείς να πας στο Άγαλμα της Αθηνάς στην Αθήνα(fast travel) και να τρέξεις μια δοκιμή σαν τη δική μου. Για σένα περισσότερο.

Αυτοί τουλάχιστον ανέβασαν video που α) είναι δυσκολότερο να παραποιηθεί, β) δεν έχουν κοινό για να εξαπατήσουν και γ) μπορεί να διασταυρωθεί από κάποιον που θα τρέξει με τα ίδια settings. Αυτός που σου δείχνει στατιστικά δεν ξέρεις καν τι έτρεξε. Μπορεί να σε δουλεύει.

Το χειρότερο που μπορεί να συμβεί με τέτοια άτομα είναι να έχουν κακό setup και να αδικούν το Χ CPU. Αν όμως δεις πολλές τέτοιες δοκιμές, από διάφορους, βγάζεις μια καλή εικόνα.

Δεν έχω ιδέα τι και πόσο επηρεάζει.

Σχολιάζω αυτό που γράφεις, ότι δεν έχει καθόλου σκιές, όταν ξεκάθαρα υπάρχουν παντού.

Όσο για το αν ο καθένας μπορεί να παραποιησει, συμφωνούμε. Ακόμα και αυτά που έβαλες δεν ξέρεις στην πραγματικότητα τι σύστημα τρέχουν από πίσω κάθε φορά.

Χίλιες φορές θα δεχτώ τα runs από τον κόσμο εδώ μέσα, παρά οτιδήποτε από το net.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...