Προς το περιεχόμενο

Η Intel ανακοίνωσε την 10η γενιά επεξεργαστών Core «Comet Lake» για υπολογιστές desktop


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, GiwrgosP- είπε

Ξερουμε καθολου τι transistor density εχει ας πουμε ο 10900k και τι ο 3900x; Θα ειχε ενδιαφερον μια τετοια συγκριση..

https://www.techcenturion.com/7nm-10nm-14nm-fabrication

https://en.wikichip.org/wiki/14_nm_lithography_process

https://en.wikichip.org/wiki/7_nm_lithography_process

H TSMC προς το παρόν έχει το πάνω χέρι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 297
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε οσους λενε ''αν δε θελετε μην αγοραζετε'' να καταλαβουν οτι ο ανταγωνισμος δουλευει ΠΑΝΤΑ προς οφελος του καταναλωτη. Προερχομενος απο τον πυρηνικο FX-8350 στα 125 watt (μεχρι και το 2018 που ειπα να αλλαξω), ειχα socket am3 και Phenom II x6 1090t και μετα με ενα bios update εβαλα τον FX (MSI 890fxa-gd70).

Aυτη τη στιγμη φοραω X470 aorus ultra με 1300Χ και θα παω στον 3600. Αυτο που βλεπω εγω, ειναι οτι με 2 μητρικες θα εχω αλλαξει συνολικα 4 cpu σε μια 10ετια μεσα. Επισης εχω το ΔΙΚΑΙΩΜΑ να αλλαξω οσους επεξεργαστες θελω μεχρι και την σειρα Ryzen 4000.

Αυτο για εμενα που ειναι το χομπυ μου, ειναι κερδος. Και ναι μπορει ολοι να μη δινουνε σημασια στα χρηματα. Και καλα κανει ο καθενας και δικαιωμα του να δινει οσα θελει και να του πιανουν και τον...γκουχ γκουχ...αλλα ας μην ειμαστε τελειως προβατα.

Αυτοι δουλευουν για τους μετοχους και εμεις για την τσεπη μας.

  • Like 9
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ioanis7 είπε

Εγω τοσα χρονια intel και ξερο ψωμι.Αλλα νομιζω οτι η amd εχει ανεβασει ταχυτητα και ειναι θεμα χρονου να πανε ολοι εκει.Δεν συμφερει πλεον η intel για αυτα που ζηταμε λογω 2πλασιου + κοστους.Με ryzen πιστευω κανεις εξισου καλα τις δουλειες σου.Μαλλον το επομενο μου συστημα ryzen θα ειναι.Θα δειξει.Θα περιμενω και την rocket lake και ας μιλησουν οι αριθμοι.Περιμενω πως κ πως τα νεα βιντεακια του μαεστρου Αγγελου Κυριτση και ξαναμιλαμε.Καλο μηνα σε ολους με υγεια.

μαεστρος ο κυριτσης? σοβαρα τωρα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κλασσική ίντελ. Δίνει τυράκια για ελάχιστα επιπλέον απόδοση ή fps, διαφημιζει ότι ο καλύτερος επεξεργαστής της είναι  ο καλυτερότερος για gaming (δεν λέει ότι αφορά  κουτιά που θα στοιχίσουν από 4.000€ κι άνω) και οι fans τρέχουν να αγοράσουν τον 4πύρηνο κλειδωμένο εν έτη 2020 όταν μπορεούν να έχουν 6 ή 8 πυρήνες και +50% απόδοση και ίδιο σόκετ για να αναβαθμίσουν έως και 3 χρόνια μετά....

Επεξ/σία από EmpYristis
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, tasanton είπε

Ρε παιδιά, η Intel κάνει μια ανακοίνωση. Σας υποχρεώνει κανείς να αγοράσετε; Όχι. Σας προκαλεί κάποιο πρόβλημα συμβατότητας, λειτουργικότητας, κλπ; Όχι (τουλάχιστον όχι ακόμα).

Συνεπώς προς τι τόσα αρνητικά σχόλια; Γουστάρουν να βγάλουν νέο socket, νέα χρώματα και μια χοντρή να τραγουδάει. Σεις τι ζόρι τραβάτε;

Και μεταξύ μας: πόσοι χρειάζεστε πραγματικά the greatest and the latest από επεξεργαστική ισχύ;

 Το χρειαζονται για να λενε οτι το εχουνε.Τπτ αλλο.Και εχουν μηχανημα 2χιλιαρικα και παιζουν lol και wow.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Ντροπή ρε άνθρωπε...ντροπή.

Μπείτε από εδώ, και δείτε από εκεί και κάτω τα σχόλια του ίδιου.

Ο 8700Κ με το ζόρι ξεπερνά τον 3600...και οι δύο stock.

Οι AMD έχουν πολύ παραπάνω penalty σε επιδόσεις από τους Intel λόγω αργών μνημών, λόγω του IF.Λόγια του ίδιου χρήστη, ξανά και ξανά, χρόνια τώρα. (εγγενές κατασκευαστικό μειονέκτημα της αρχιτεκτονικής τους, κι ομως λόγω του ήδη μεγαλύτερου IPC της σειράς 3χχχ από οτιδήποτε Intel κυκλοφορεί μέχρι τώρα σε αυτήν την κατηγορία η διαφορά είναι ξεκάθαρη πια).

Ο 8700Κ ήδη μένει πίσω σε πολυπύρηνα σενάρια, ακόμα και από άλλους Intel επεξεργαστές.

Αλλά ναι...θα βάλουμε τον 8700Κ στα 4.8 (και στα 5, γιατί όχι?) με καλές μνήμες, και όλους τους άλλους θα τους αφήνουμε stock με σάπιες μνήμες (στα 2133, ας πούμε) και θα λέμε ότι ο 8700Κ παίζει χωρίς αντίπαλο.

Μας δείχνεις το computerbase που τεστάρει με στοκ ram 3200 για τους νέους Ryzen και 2666 για τους intel. Σε μετρημένα στα δάχτυλα games που τα AMD CPUs τα πάνε σχετικά καλά. Ενώ μιλάω ξεκάθαρα για καλά αξιοποιημένο 8700K στα ~4,8Ghz απέναντι σε καλά αξιοποιημένο ryzen.

Οταν όλα τα reviews του gamers nexus, hwunboxed, guru 3D και άλλων βγάζουν σχεδόν παντού καλύτερα τα intel από τον 8700K και πάνω.

https://www.guru3d.com/articles_pages/amd_ryzen_7_3800x_review,23.html

Spoiler

https://www.youtube.com/watch?v=0GjSiLbCtHU&feature=emb_title

 

υ.γ.: Ο MikeKata επιμένει σε ανώνυμους youtubers που φτιάχνουν γραφήματα στο powerpoint και μετά τα δημοσιεύουν για τα views. Ούτε μισό λεπτό video με afterburner ανοικτό. Δεν ξέρεις καν αν έχουν τίποτα από τα συστήματα που αναφέρουν.

https://www.youtube.com/watch?v=Q0_DBUJrWl4

Ξεπερνάει ο 9600K(μόλις στα 4300Mhz) τον 3600 oced στα περισσότερα games και σου λέει ότι o 3600 είναι πάνω και από 8700K. Δεν υπάρχει νόημα συζήτησης μετά από αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ConstantineP είπε

Ε ναι αφού μόνο για gaming επιμένεις να μας μιλάς...

Δηλαδή ένας εξαπύρηνος της intel δεν είναι αρκετός για να κάνεις εργασίες στο excel, να σερφάρεις, να κάνεις encoding κτλ. και να έχεις καλύτερη αντοχή στο χρόνο στο gaming που  η πτώση των καρέ έστω και 20% φαίνεται άμεσα και ενοχλεί; Πράγμα που δεν ισχύει αν ένα encoding τελειώσει σε 6 αντί για 7 ώρες, όταν γίνεται μια φορά το μήνα και μάλιστα overnight(όσο κοιμάσαι).

Ορισέ μου σε παρακαλώ τι έιναι productivity για σένα. Με αυτά που λέτε έχω σχηματίσει την εντύπωση ότι οι αγοραστές AMD είναι φυσικοί του CERN στη χειρότερη. Αυτοί που θα βοηθήσουν τη χώρα να βγει από την κρίση.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλό θα είναι οσοι ψάχνετε και συγκρίνετε αρχιτεκτονικές να δείτε το παρακάτω.

Το πραγματικό TDP τους  το βλέπετε στο κόκκινο και για τον χρόνο που μπορεί να το πιάσει σταθερά ... Όσο δηλαδή να τρέξει ένα light bench ... μπας και βγουν σε κανένα γράφημα από πάνω.

 

Screenshot_20200501_224316.png

 

Ούτε ο FX 9590  τέτοια νούμερα . 

Τώρα μπορειτε να συνεχίσετε την συζήτηση.

Οι επεξεργαστές είναι DOA ... για όποιον δεν κατάλαβε .

Θα θέλουν μητρική των 200+€ ακατέβατα με 20 φάσεις τροφοδοσίας και 100-150€ συστήματα ψύξης  για να είναι πίσω σταθερά σε MT από τα AMD με το μισό κόστος , μισή κατανάλωση.. και μόλις ένα 4% υψηλότερα σε Single λόγω ρολογιών.

Ίσως τα εξαπύρηνα κάτι να κάνουν, αλλά ως εκεί.

 

Αυτό μπορεί να αντιπαρατάξει η Intel αυτή την στιγμή. Ένα FX9590 και έναν FX 9370 ... αν θυμάστε ...

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Δηλαδή ένας εξαπύρηνος της intel δεν είναι αρκετός για να κάνεις εργασίες στο excel, να σερφάρεις, να κάνεις encoding κτλ. και να έχεις καλύτερη αντοχή στο χρόνο στο gaming που  η πτώση των καρέ έστω και 20% φαίνεται άμεσα και ενοχλεί; Πράγμα που δεν ισχύει αν ένα encoding τελειώσει σε 6 αντί για 7 ώρες, όταν γίνεται μια φορά το μήνα και μάλιστα overnight(όσο κοιμάσαι).

Ορισέ μου σε παρακαλώ τι έιναι productivity για σένα. Με αυτά που λέτε έχω σχηματίσει την εντύπωση ότι οι αγοραστές AMD είναι φυσικοί του CERN στη χειρότερη. Αυτοί που θα βοηθήσουν τη χώρα να βγει από την κρίση.

Αντε παλι...Gaming, gaming gaming, gaming.....ημαρτον ρε φιλε, καλα σε τοιχο μιλαω τοση ωρα? θα σου ζητησει ο  θειος σου να του κανεις ενα προσιτο καλο μηχανημα να κανει τη δουλεια του και θα του λες εσυ βαλε ιντελ γιατι ειναι καλοι στο gaming?

Ειπαμε 6πυρηνος ιντελ 230 ευρω , αντε 192 ευρω ο KF....6 πυρηνος 12 νηματα ο amd, 170 ευρω. Μπες στην ουσια καποια στιγμη.

Επεξ/σία από ConstantineP
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Μας δείχνεις το computerbase που τεστάρει με στοκ ram 3200 για τους νέους Ryzen και 2666 για τους intel. Σε μετρημένα στα δάχτυλα games που τα AMD CPUs τα πάνε σχετικά καλά. Ενώ μιλάω ξεκάθαρα για καλά αξιοποιημένο 8700K στα ~4,8Ghz απέναντι σε καλά αξιοποιημένο ryzen.

Οταν όλα τα reviews του gamers nexus, hwunboxed, guru 3D και άλλων βγάζουν σχεδόν παντού καλύτερα τα intel από τον 8700K και πάνω.

https://www.guru3d.com/articles_pages/amd_ryzen_7_3800x_review,23.html

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

υ.γ.: Ο MikeKata επιμένει σε ανώνυμους youtubers που φτιάχνουν γραφήματα στο powerpoint και μετά τα δημοσιεύουν για τα views. Ούτε μισό λεπτό video με afterburner ανοικτό. Δεν ξέρεις καν αν έχουν τίποτα από τα συστήματα που αναφέρουν.

https://www.youtube.com/watch?v=Q0_DBUJrWl4

Ξεπερνάει ο 9600K(μόλις στα 4300Mhz) τον 3600 oced στα περισσότερα games και σου λέει ότι o 3600 είναι πάνω και από 8700K. Δεν υπάρχει νόημα συζήτησης μετά από αυτό.

Σε ρώτησα κι εκεί για τις μνήμες και δεν απάντησες ποτέ.

Βρήκες στοιχεία? Δώσε τα, να σου δώσω απόλυτο δίκιο!

Τώρα, ξεφουρνίζεις πως οι R εκεί είναι με 3200 και οι Ι με 2666. Εγώ, πάλι, πιστεύω πως οι R είναι με stock (2133-2666) και οι Ι με ΧΜΡ...αλλά τρόπο δεν έχω να το αποδείξω.

Το πρόβλημα, βέβαια, παραμένει...ακόμα κι εκεί. Ο 9900Κ με κάποιον μαγικό τρόπο είναι αρκετά μπροστά του 8700Κ.

Εκεί, τί γίνεται?

Αφού σύμφωνα με τις μπούρδες που αραδιάζεις τόσο καιρό, τίποτα (σε gaming) δεν εκμεταλλεύεται τους παραπάνω πυρήνες. Μήπως ο 9900Κ είναι με 3200 κι αυτός και ο 8700 με 2666 ή 2133?

Το γράφω 3η φορά, δε: Έβαλαν τον 8700Κ απέναντι στον 3600nonX, για να μην βγει ο τελευταίος μπροστά εκμεταλλευόμενος το XFR/PBO (παραπάνω boost).

Να στο πω αλλιώς:

Εννοείται πως 0 8700Κ overall είναι καλύτερη gaming CPU από τον 3600Χ...μόνο που όσο θα βγαίνουν νέα παιγνίδια, όλο και θα αλλάζει η εικόνα υπέρ του R.

Την απάντηση στο γιατί, την ξέρεις και ο ίδιος.

Έχει παραπάνω IPC ο 3600Χ (και όλοι οι 3χχχ) από τους 9χχχ-8χχχ κλπ, και στηρίζονται οι τελευταίοι στο υψηλότερο STP λόγω των μεγάλων OC τους. Όταν, όμως, μπαίνουν πολλά νήματα στο παιγνίδι (όλο και συχνότερα, πλέον), μετράει επιπλέον και το καλύτερο/πιο αποδοτικό SMT που έχουν οι R (από την 1η κιόλας γενιά) σε σχέση με τους Ι, οπότε "μαζεύουν" κι από εκεί πόντους.

IPC+SMT > OC, πια (όταν όλα μπαίνουν στο κόλπο). Σε οτιδήποτε χρησιμοποιεί 2-3-4 πυρήνες (κι αυτούς, ως 1+3), θα συνεχίσουν οι Intel να βγαίνουν από πάνω πιθανότατα.

Θα συμφωνήσουμε απόλυτα σε ένα πράγμα, μόνο: Ανάλογα την επιλογή παιγνιδιών, μπορούμε να δείξουμε εντελώς άλλη πραγματικότητα κάθε φορά, χωρίς το παραμικρό ψέμα.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Δηλαδή ένας εξαπύρηνος της intel δεν είναι αρκετός για να κάνεις εργασίες στο excel, να σερφάρεις, να κάνεις encoding κτλ. και να έχεις καλύτερη αντοχή στο χρόνο στο gaming που  η πτώση των καρέ έστω και 20% φαίνεται άμεσα και ενοχλεί; Πράγμα που δεν ισχύει αν ένα encoding τελειώσει σε 6 αντί για 7 ώρες, όταν γίνεται μια φορά το μήνα και μάλιστα overnight(όσο κοιμάσαι).

Ορισέ μου σε παρακαλώ τι έιναι productivity για σένα. Με αυτά που λέτε έχω σχηματίσει την εντύπωση ότι οι αγοραστές AMD είναι φυσικοί του CERN στη χειρότερη. Αυτοί που θα βοηθήσουν τη χώρα να βγει από την κρίση.

Επειδή τα υπόλοιπα σου τα αναλύσαμε σε όλα τα προηγούμενα σχόλια, όπως και στο άλλο thread που πόσταρε χρήστης πιο πάνω και συνεχίζεις να λες τα δικά σου, το γύρισες στο productivity τώρα;  Πάμε λοιπόν για να καταλάβεις το σκεπτικό ενός "αγοραστή AMD" 'οπως το λες εσύ, "ανθρώπου που ξέρει σε ποια εξαρτήματα να ξοδέψει το budget του" θα σου έλεγα εγώ.
Αρχικά ξεκινάω με ένα παράδειγμα. Το 2013 πήρα έναν FX-8320 στα 120€ ενώ ο 3570 ήταν γύρω στα 230. Με τα 100 ευρώπουλα που γλίτωσα αγόρασα πολύ καλύτερη GPU, με αποτέλεσμα να έχω πολύ καλύτερο gaming από το όλο πακέτο. Με overclock τον έφτασα στα 4.5ghz σταθερά, αναπληρώνοντας σχεδόν όλο το κενό του single core perf.  
Πάμε τώρα στα καλά... Τα 8 threads ήταν θεόσταλτα στα simulation που έτρεχα για τη σχολή. O 3470 του κολλητού μου γονάτιζε. Είναι ένα παράδειγμα κάποιου που κάνει δουλειά στο pc του αντί να το βλέπει μόνο ως παιχνιδομηχανή. Αλλιώς πάρε κονσόλα. 
Πάμε στα ακόμα καλύτερα τώρα. Για την τιμή της CPU μου έπαιρνα τότε i3. Δες τα minimum requirements των games το 2020. Όλοι οι dual cores i3 είναι obsolete. Όταν λέγαμε κάποιοι ότι τα games θα γίνουν optimized για περισσότερους πυρήνες λόγω των καινούριων API όπως DX12 και Vulcan, κάποιοι γελούσαν. Η διαφορά είναι ότι το δικό μου PC αντέχει ακόμα και με το παραπάνω. Το ίδιο αποτυχημένο επιχείρημα χρησιμοποιείς εσύ τώρα. Μάντεψε αν έβλεπα μπροστά λοιπόν ή όχι.

Γιατί το έγραψα όλο αυτό; Μα γιατί είναι ακριβώς η ίδια κατάσταση, με τη διαφορά ότι πλέον η AMD δεν έχει χάος απόδοσης από την Intel, είναι πλέον στα ίδια σε IPC και την πατάει κάτω σε multicore. Και όσο κι αν εσύ το PC το βλέπεις σαν παιχνιδομηχανή, οι άνθρωποι που κάνουν σοβαρή δουλειά που δικαιολογεί επένδυση 2000€, χρειάζονται multicore performance. Μερικά παραδείγματα; Simulation προγράμματα, rendering, 3d modeling, database κλπ. Στο 95% των περιπτώσεων, αν η δουλειά σου δεν επωφελείται από ακριβή CPU που έχει το τέρμα top single core performance, είναι εντελώς ηλίθιο να πας να πάρεις κάτι σε 9900k. Δώστα σε GPU. Εκτός κι αν σου τρέχουν από τα μπατζάκια. Από την άλλη, η 6c/12t CPU σου δίνει τη δυνατότητα να δουλέψεις χωρίς να έχεις περιορισμό σε threads και να έχεις futureproof. Με λιγότερα λεφτά. Και όλα αυτά για να πέσεις από τα 240 frames στα 230; Μάντεψε που κινείται η λογική. Ναι, η απάντηση είναι σε αυτό το 93% ποσοστό που σου πόσταρα πριν, το οποίο έπιασε σε πωλήσεις η AMD.

  • Like 5
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν μπορώ να καταλάβω την κριτική ικανότητα μερικών εδώ μέσα. Πόσοι θα μπουν στην διαδικασία να αγοράσουν 2080ti για να δουν διαφορά στις επιδώσεις στο gaming με έναν 9900k γιατί οποιαδήποτε άλλη GPU δεν έχει ουσιώδη διαφορά σε επιδώσεις σε σχέση με τους 3700x - 3950x.

Στους καινούργιους intel επεξεργαστές 10xxx το αντιλαμβάνεστε που θα χρειάζονται πολύ δυνατή ψύξη για να φτάνουν τα ρολόγια τους στις αναγραφόμενες τιμές.....Αν δεν δούμε από 3-4 σοβαρούς reviewers benchmarks ότι εικάζεται εδώ δεν μπορεί να ληφθεί υπόψιν στα σοβαρά.

Αναβάθμισα από i7 6950x σε R9 3900x και δεν έχω κανένα παράπονο για τις επιδώσεις του και την σταθερότητα της πλατφόρμας σε εργασίες που κάνω με το μηχάνημα σε περιβάλλον Linux με kernel 5.3. Δεν με απασχολεί να παίζω COD και CSGO σε 1745fps παίζω τους Racing sims μου και τα single player μου χωρίς stutter στα 4k και 60-80fps σε KVM virtual machine με GPU passthrough μια GTX 1070. 

Στις Pro Audio εφαρμογές δεν έχω πρόβλημα με latency και stutter πάλι σε KVM virtual machine που τις τρέχω.  

Αλλά προσωπικά από την τελευταία σειρά επεξεργαστών της intel οι μόνοι που μπορεί να αξίζουν τα λεφτά τους είναι οι i3 και i5 για κάποιον που θέλει να παίζει παιχνίδια με μικρό κόστος, μετά από εκεί αξίζει κάποιος να σπαταλήσει 300+ € για τους i7 8core και i9 10core μόνο αν τους συνδυάσει με μια GPU 2080ti, με 360mm υδρόψυξη και motherboard από 280€ και πάνω με καλά vrm και heatsinks. 

Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι που σε 2 χρόνια θα μπορώ να αναβαθμίσω το σύστημά μου σε Ryzen 4950 με 16cores και unified cache και θα κρατήσω τα ήδη υπάρχον Χ570 taichi motherboard και 32gb Ram 3600mhz CL16 χωρίς πρόβλημα. Πόσοι χρήστες intel θα μπορούν σε 2 χρόνια να αναβαθμίσουν σε 16 πυρήνες στο Z490 και να μην χρειαστεί να αναβαθμίσουν motherboard ή και RAM; 

2 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Δηλαδή ένας εξαπύρηνος της intel δεν είναι αρκετός για να κάνεις εργασίες στο excel, να σερφάρεις, να κάνεις encoding κτλ. και να έχεις καλύτερη αντοχή στο χρόνο στο gaming που  η πτώση των καρέ έστω και 20% φαίνεται άμεσα και ενοχλεί; Πράγμα που δεν ισχύει αν ένα encoding τελειώσει σε 6 αντί για 7 ώρες, όταν γίνεται μια φορά το μήνα και μάλιστα overnight(όσο κοιμάσαι).

Ορισέ μου σε παρακαλώ τι έιναι productivity για σένα. Με αυτά που λέτε έχω σχηματίσει την εντύπωση ότι οι αγοραστές AMD είναι φυσικοί του CERN στη χειρότερη. Αυτοί που θα βοηθήσουν τη χώρα να βγει από την κρίση.

Οι περισσότεροι που ασχολούνται με encoding δεν κάνουν μια φορά τον μήνα....Έχουν μόνιμα το Adobe media Encoder να σκαλίζει το CPU. Με το τελευταίο update της Adobe μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το NVENC το οποίο καθιστά obsolete HEVC της intel που τρέχει στα UHD. Ακόμα και streaming να κάνεις με το gaming PC σου οι περισσότεροι 6 core επεξεργαστές της intel αν δεν δουλεύεις το HEVC ζορίζονται σε σχέση με έναν R5 3600 που έχει και SMT.

Ο ορισμός του productivity είναι οτιδήποτε κάνεις στον υπολογιστή εκτός της ψυχαγωγίας. Παραγωγή γραφικών, video editing, παραγωγή μουσικής, φωτογραφία, spreadsheets, simulations, virtualization, programing κ.α.

Και όταν έχεις τον 3900x στα 65Watt στο cinebench να σου δίνει 3240 points και στο Geekbench 12898 https://browser.geekbench.com/v5/cpu/1997338 δεν χωράει αμφιβολία για το πιο CPU είναι πιο δυνατό. Ειδικά στα 440€ που το βρίσκεις στο skroutz. Οι τιμές των benchmark που δίνω είναι από το KVM virtual Machine με Windows 1909 που τρέχει στο linux.

Επεξ/σία από Xzidique
  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...