Προς το περιεχόμενο

Samsung QLED QE65Q60RA 65" Τηλεόραση Smart 4K TV


original911

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και καλό μήνα σε όλους!Είμαι στο τσακ να χτυπήσω (με δόσεις) την συγκεκριμένη τηλεόραση απο κωτσο.Στο σκρουτζ έχει καλές κριτικές αν κ οι περισσότερες είναι για μικρότερες ίντσες.Αξίζει τι λέτε; https://www.kotsovolos.gr/sound-vision/televisions/led-lcd/196637-samsung-qled-qe65q60ra-65

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτην την τιμη ειναι πολυ καλη. Μεσαια κατηγορια σε εικονα προς πολυ καλη. Καλα μαυρα, Πολυ υψηλη φωτεινοτητα και απο εξοπλισμο ειναι φουλ...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν κατηγορια ναι αλλα μονο και μονο που φοραει ips κλαφτα Χαραλαμπε. Ναι μεν η 9010 ειναι full array αλλα δεν το σωζει..

Η Q60 εχει native αντιθεση κοντα στα 6300:1 ενω η 9010 μολις 970:1! σε μετρηση ANSI.

Περι local dimming δες τα μονος...

Q60

q60r-uniformity-small.jpg

 

9010

sm9000-uniformity-small.jpg

Φωτεινότητα και input lag στα ιδια επίπεδα περίπου. Αλλα η αντιθεση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, graphist83 είπε

Σαν κατηγορια ναι αλλα μονο και μονο που φοραει ips κλαφτα Χαραλαμπε. Ναι μεν η 9010 ειναι full array αλλα δεν το σωζει..

Η Q60 εχει native αντιθεση κοντα στα 6300:1 ενω η 9010 μολις 970:1! σε μετρηση ANSI.

Περι local dimming δες τα μονος...

Q60

q60r-uniformity-small.jpg

9010

sm9000-uniformity-small.jpg

Φωτεινότητα και input lag στα ιδια επίπεδα περίπου. Αλλα η αντιθεση...

Μέχρι το 1000κο για χρήση κυρίως netflix, ποδόσφαιρο και ελάχιστο gaming είναι η καλύτερη λύση ? Προσωπικά έχω την 9010 και την θέλει ένας φίλος αλλά δεν την βρίσκει άμεσα διαθέσιμη οπότε ψάχνει εναλλακτική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την αποψη μου στην ειπα ανωθεν. Για εμενα η αντιθεση μετραει. Δωσε την ασυζήτητη...

Αν απο την αλλη μπορεις να πας Samsung QE65Q70R ακομα καλυτερα που ειναι direct και εχει ακομα καλυτερη αντιθεση και την βρισκεις στα 1000€ + Και αν βρεις την 65Q80 με μια μικρη υπερβαση θα ελεγα οτι εκει δεν εχει αντιπαλο. 

Αλλα ακομα και η Q60 κατ εμε ασχετα αν ανηκει σε χαμηλοτερη κατηγορια αποδιδει καλυτερα.

Επεξ/σία από graphist83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/5/2020 στις 1:39 ΜΜ, original911 είπε

Καλησπέρα και καλό μήνα σε όλους!Είμαι στο τσακ να χτυπήσω (με δόσεις) την συγκεκριμένη τηλεόραση απο κωτσο.Στο σκρουτζ έχει καλές κριτικές αν κ οι περισσότερες είναι για μικρότερες ίντσες.Αξίζει τι λέτε; https://www.kotsovolos.gr/sound-vision/televisions/led-lcd/196637-samsung-qled-qe65q60ra-65

Αν εχεις Εθνικη go4more εχε υποψιν σου οτι τρεχει προωθητική ενεργεια με επιστροφη 10% σε ποντους.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, wolfskinn είπε

Αν εχεις Εθνικη go4more εχε υποψιν σου οτι τρεχει προωθητική ενεργεια με επιστροφη 10% σε ποντους.

Ευχαριστώ για την πληροφορία αλλά όχι δεν έχω λογαριασμό σε εθνική. Λοιπόν παιδιά έχω κάνει αίτηση για την 55αρα τελικά γιατί η 65 θα ήταν πολύ μεγάλη για το σαλόνι μου κ όταν με το καλό πάω σε μεγαλύτερο σπίτι θα πάω σε κάτι μεγαλύτερο. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις όταν με το καλό την έχω (ακόμα δεν με έχουν πάρει τηλέφωνο πάρα μόνο ένα mail επιβεβαίωσης παραγγελίας) θα σας πω εντυπώσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, original911 είπε

Ευχαριστώ για την πληροφορία αλλά όχι δεν έχω λογαριασμό σε εθνική. Λοιπόν παιδιά έχω κάνει αίτηση για την 55αρα τελικά γιατί η 65 θα ήταν πολύ μεγάλη για το σαλόνι μου κ όταν με το καλό πάω σε μεγαλύτερο σπίτι θα πάω σε κάτι μεγαλύτερο. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις όταν με το καλό την έχω (ακόμα δεν με έχουν πάρει τηλέφωνο πάρα μόνο ένα mail επιβεβαίωσης παραγγελίας) θα σας πω εντυπώσεις. 

Ποια πήρες όμως δεν μας είπες... Την q60r? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, wolfskinn είπε

Ποια πήρες όμως δεν μας είπες... Την q60r? 

Ναι στις 55 ίντσες όμως. https://www.kotsovolos.gr/sound-vision/televisions/led-lcd/196645-samsung-qled-qe55q60ra-55

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Την έχω 3 εβδομάδες όπως είχα πει πήρα την 55 τελικά. Στα κανάλια έχει καλή εικόνα δεν περίμενα κ κάτι παραπάνω από τα ελληνικά κανάλια. Αν παίξεις με τις ρυθμίσεις για τα προσωπικά μου γούστα γίνεται αρκετά καλή. Σε ταινίες κ βίντεο fhd κ πάνω είναι πολύ καλή. Όχι τίποτα το ουαου (λογικό σε αυτή την κατηγορία) αλλά αν παίξεις κ εδώ με ρυθμίσεις βγάζει πολύ καλή εικόνα.

Ο ήχος της είναι άψογος για τηλεόραση (έχω ηχομπαρα δεν την έχω λειτουργήσει πάρα μόνο για δοκιμή) μια φορά όταν έκλεισα την ηχομπαρα να "δείξω" τον ήχο της TV σε φίλο, επειδή ήταν χαμηλά δεν είχα καταλάβει αν είχε κλείσει η μπάρα. Αυτό που μου έκανε τρομερή εντύπωση είναι το σήμα του Internet κ γενικά η απόκριση της σε όλα. Ενδεικτικά να αναφέρω ότι φορτώνει πιο γρήγορα τα βίντεο στο YouTube από ένα hp laptop μέτριας απόδοσης. 

Επίσης στις κριτικές στο skroutz πολλοί αναφέρουν για πλαστικά που τρίζουν. Στη δικιά μου δεν έχει τρίξει καθόλου ούτε σε εναλλαγές της θερμοκρασίας λόγω κλιματιστικου πχ. 

Βαθμολογία θα της έβαζα 7.5. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήρα και εγώ την 55"q60, 530€ με επιστροφή eurobank. Va panel 120hz. Πριν είχα μια lg 43 4k, η οποία ράγισε εσωτερικά η οθόνη από καταλάθος χτύπημα. Κατ' αρχήν είναι αστραπιαία γρήγορη πολύ δυνατός επεξεργαστής! Το τηλεκοντρόλ είναι τέρμα εργονομικό. Στην lg είχε ένα κουμπί info, και έβλεπα με τι ποιότητα στριμαρει το netflix, στην samsung δεν υπάρχει ανάλογο κουμπί. Το menu είναι απλό και πανευκολο. Πολύ ομαλή κίνηση! 

Ο ήχος στην ενίσχυση κάτι πάει να κάνει, σε σύγκριση με lg είναι πολύ χάλια, αδύναμος κατώτερος των περιστάσεων για 660€. Πάλι καλά έχω την creative stage. Μειονέκτημα το edge led, και το βράδυ οι υπότιτλοι είναι πολύ δυνατοί σαν φακοι, δεν ειμαι σίγουρος αν έχει local dimming.

Στην αρχή είχα παραγγείλει την lg 55 8200 nanocell, αλλά τις σύγκρινα δίπλα δίπλα στο plaisio, και η samsung ήταν ανώτερη. Στην ουσία με την 8600 είναι πιο δίκαιη η σύγκριση αλλά την είχαν 800 αρχική, και δεν συμφέρε.

Είναι πολύ βαριά δεν μπορούσα να την βγαλω από την συσκευασία, έσκισα τελείως το κουτί. Με τα ποδαράκια φαίνεται αρκετά στερεή. Για 530€ πιστεύω είναι πολύ καλή, επίσης η 5ετη εγγύηση που και καλά κάνει 100 εύρο, μου την άφησαν εύκολα 50. Ελπίζω να μην πάθει κάτι γιατί η αλήθεια είναι ότι η lg έχει το καλύτερο σέρβις στον κόσμο. Samsung είχα 10 χρόνια να πάρω. 

Επεξ/σία από barimagas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...