Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με Samsung Qled Q80R


Nikolas7_7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα παιδες. Ειχα παει σε εναν φιλο σημερα που εχει την παραπανω τηλεοραση..και καθως συζητουσαμε μου ειπε οτι εχει μια δαχτυλια που δεν φευγει παρολο οτι την περασε απαλα με στεγνο πανι αλλα και με νωπο με ειδικο υγρο που πηρε. 

Το θεμα ειναι οτι πηγα και εγω να την κανω και η δαχτυλια "απλωσε" οπως θα φανει στην εικονα παρακατω, καθως εβαλα αρκετο υγρο στο πανι για να μην χρειαστει να πιεσω..

Ο κυκλος που θα δειτε εγινε απο το περασμα με το πανι απο εμενα ενω αυτο σαν δαχτυλια υπηρχε και δεν ξερω αν ηταν δαχτυλια ή απλα ειχε πιεστει απο καποιον και εχει δημιουργησει θεμα στα φιλτρα κλπ!

 

ΘΑ ηθελα την αποψη σας γιατι νιωθω ασχημα, του μεγαλωσα το προβλημα και εχω ξενερωσει. 

Βεβαια οταν λειτουργει δε φαινεται, ειναι εξωτερικο αλλα σβηστη υπο γωνια με κοντρα το παραθυρο που μπαινει φως κανει μπαμ...μεχρι και το κινητο το επιασε για πλακα!

Όλο αυτό το μωβ έκανε αλλά δεν είναι τόσο έντονο όσο φαίνεται εδώ  όχι το ροζ!  

Ροζ είναι η αντανάκλαση παπούτσια παράθυρο. Η δαχτυλια ήταν αριστερά και στη μέση του κύκλου που έχει δημιουργηθεί.. Φαίνεται με ζουμ 

Εχει νοημα να παει εγγυηση αν ειναι θεμα της? καμια λυση γενικα?

20200501_182540.jpg

Επεξ/σία από Nikolas7_7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι τιποτα, τα anti glare φιλτρα αν καθαριστούν με λαθος τροπο αφηνουν τετοιου ειδους λεκεδες. Ειναι επιφανειακό ομως. Νερο δεν κανει. Θα γινει χειρότερο.

Παρτε ενα υγρο καθαρισμού οθονων (τυπου crystal audio) και ψεκαστε μια ψιλη στον λεκε. Μετα με στεγνο πανι μικροινας και κυκλικες κινησεις το καθαριζεις. Θελει και καποια πιεση ομως για να φυγει και αρκετο τριψιμο. Αν εχεις ανοιχτη παλαμη πισω απο το πανι μπορεις να πιεσεις χωρις προβλημα. Οχι βεβαια να περασει το χερι απο την αλλη 🤣.

Με τριψιμο θα φυγει τελειως. dont worry.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, graphist83 είπε

Δεν ειναι τιποτα, τα anti glare φιλτρα αν καθαριστούν με λαθος τροπο αφηνουν τετοιου ειδους λεκεδες. Ειναι επιφανειακό ομως. Νερο δεν κανει. Θα γινει χειρότερο.

Παρτε ενα υγρο καθαρισμού οθονων (τυπου crystal audio) και ψεκαστε μια ψιλη στον λεκε. Μετα με στεγνο πανι μικροινας και κυκλικες κινησεις το καθαριζεις. Θελει και καποια πιεση ομως για να φυγει και αρκετο τριψιμο. Αν εχεις ανοιχτη παλαμη πισω απο το πανι μπορεις να πιεσεις χωρις προβλημα. Οχι βεβαια να περασει το χερι απο την αλλη 🤣.

Με τριψιμο θα φυγει τελειως. dont worry.

λες? το θεμα ειναι οτι μαλλον εβαλε και ελαχιστα νωπο πανι μετα μπας και φτιαξει, με νερο, αλλα τιποτα. βεβαια ολα απαλα.

Επισης εχει παρει ενα υγρο που βαλαμε αλλα δεν εκανε τιποτα. δε θυμαμαι ποιο υγρο, θα τον ρωτησω. 

Λες δηλαδη οτι φτιαχνει? γιατι ημουν ετοιμος να τον επιδοτησω να παρει νεα. αν και δεν επηρεαζει τη θεαση, σβηστη φαινεται και ειναι ξενερωμα καινουρια τηλεοραση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φυσικα και φτιαχνει, εχω δει απειρες φορες τετοιο λεκε στα ultra clear panel. Και παρα πολλες περιπτωσεις πελατων μας που επαθαν ακριβως το ιδιο. Φοβοντουσαν και αυτοι να το τριψουν οπως πρεπει. Απαλα δεν βγαινει. Θελει πιεση. Ας δοκιμασει πρωτα με στεγνο μικροινας αλλα να τριψει καλα.

Αν δεν βγει με υγρο για πανελ η αλκολουχο λοσιον. Οχι καθαρο οινοπνευμα!

Επεξ/σία από graphist83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, graphist83 είπε

Φυσικα και φτιαχνει, εχω δει απειρες φορες τετοιο λεκε στα ultra clear panel. Και παρα πολλες περιπτωσεις πελατων μας που επαθαν ακριβως το ιδιο. Φοβοντουσαν και αυτοι να το τριψουν οπως πρεπει. Απαλα δεν βγαινει. Θελει πιεση. Ας δοκιμασει πρωτα με στεγνο μικροινας αλλα να τριψει καλα.

Αν δεν βγει με υγρο για πανελ η αλκολουχο λοσιον. Οχι καθαρο οινοπνευμα!

τι να πω, μακαρι γιατι ξενερωσα πολυ που απλωσα τη ζημια. Γενικα και εγω εχω παρατηρησει σε πιο απλες οθονες που ειχαν στιγματα οτι με επιμονη και λιγη πιεση καθαριζαν, και το ειχα κανει αυθορμητα γιατι ηταν δικες μου και δεν ειχα το φοβο, πχ των 500 ευρω οθονη υπολογιστη..

Αλλα εδω που ειναι ξενη και κανει πανω απο 1000αρικο κολλας.

Το υγρο που προτεινεις εχεις ενα λινκ γιατι ετσι οπως το λες δεν το εχω βρει?

Γενικα παντα τις οθονες μου τις καθαριζα με νωπο πανι με μικροινες και ποτε δεν ειχα θεμα...

Τωρα μια OLED που εχω εγω δεν εχω βαλει ακομα πανι αλλα αν εβαζα θα εβαζα παλι νωπο.. 

 

Επισης το αλκοολ ξερω οτι απαγορευεται γενικα, η λοσιον δεν κανει ζημια εστω και σε μικρη περιεκτικοτητα που ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεκες ειναι οχι ζημια. Τα πανελ με επιστρωση anti glare ετσι ειναι. Και η OLED παρομοιο εχει.

https://www.kotsovolos.gr/sound-vision/televisions/katharistika/112973-dataflash-οθόνης-200ml-πανί

Αυτο ειναι πολυ καλο. 

Μικρες ποσοτητες αλκοολ και για μια φορα οχι δεν πειραζει. Αν θες να εισαι σιγουρος παρε το καθαριστικο.

Βγαινει 100% dont worry.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ θα το παλέψω αν και θεωρεί ότι έχει πάθει ζημιά και φοβάται να την αγγίξει.. Εν τω μεταξύ αυτό που είναι σαν δαχτυλια δεν καθάρισε καθόλου ενώ το έτριψα λίγο πριν μου πει να σταματήσω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...