Προς το περιεχόμενο

Macbook αμαν αυτες οι θερμοκρασιες


nickvas19

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλο μηνα ρε παιδια.

Εχω ενα macbook και υποφερει ..... Ανοιγω ενα βιντεο στο youtube και κατευθειαν η θερμοκρασια χτυπαει 90 βαθμους.

Γενικοτερα απο οσο εψαξα υπαρχει ενα θεματακι με τα μακ. Εχω ενα macbook pro 2017 13 inch.

Μπορω να σωθει καπως η κατασταση η οχι; το πηρα καινουργιο και το χω 1,5χρονο.

ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

με τόσο λεπτό σασί τι περιμένεις;

που να δεις τα 6 και 8 cores.... πως βαράν τα ανεμιστήρια...

Επεξ/σία από Natsuekun
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε macbook 13 pro 2019 με τον quad core δεν εχω δει πανω απο 60. Δεν το εχω βεβαια 1μιση χρονο αλλα και παλι πιστευω πως 90 ειναι πολυ. Εχεις να δοκιμασεις καποια βαση? Σε δευτερη φαση θα μιλουσα και με Apple μηπως μπορει να γινει αλλαγη της παστας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

τωρα θα σε γελασω παει καιρος που ειχα μακμπουκ...

ειχα και εγω ενα θεμα με θερμοκρασιες , ειχα κατεβασει ενα προγραμματακι fan control αν θυμαμαι καλα,

και απο εκει κοιτουσα τι ζεσταινοταν και αναλογα το ρυθμιζες..πιαστο το αυγο και κουρευτο ...πηρα μια βαση και ησυχασα ..για κανα χρονο ..μετα μου επεσε απο μια σκαλα που ανεβαινα το ειχα στα χερια με κατι χαρτια...τελος παντων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπαίνεις από Safari ή απο άλλον browser; Αν μπαίνεις απο άλλον, δοκίμασε με safari.

 

Επεξ/σία από G.bar
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την διάρκεια των υψηλών θερμοκρασιών μπες λίγο activity monitor να δεις τι λειτουργεί και σε τι ποσοστό . Μήπως υπάρχει κάτι που τρέχει από πίσω και δεν το καταλαβαίνεις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σας ευχαριστω.μπαινω απο το chrome. το safari  δεν το χρησιμοποιω γτ 1ον εχει μεχρι 1080p στο ιδιο βιντεο που στο chrome θα εχει την επιλογη 1440p και 2ον αργει να φορτωσει σελιδες.

εγω εχω μια εφαρμογη μονιτορ που ειναι ακριβης και βλεπω στην μπαρα ανα πασα στιγμη της θερμοκρασιες. 

Εκανα ενα γρηγορο τεστ και οντως ο browser εχει διαφορα...δλδ στο chrome σε 1080p εχω 77% χρηση ενω στο σαφαρι μολις 23%. γτ συμβαινει αυτο; μηπως πρεπει να εγκαταστησω κατι;

ωστοσο οι θερμοκρασιες σε idle ειναι 60 σε καθετη θεση....σε οριζοντια μπορει και 65 με70.

 

Επεξ/σία από nickvas19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΔΕΝ γίνεται ο σαφάρι να έχει τέτοια χρήση , εκτός αν τρέχεις κάποιο script- flash player κατι που δημιουργει πρόβλημα.

full Reset safari  http://macnotes.gr/2019/09/05/full-reset-safari-στο-mac/ και κυριως SMC RESET και ει δυνατον εκκινηση σε safe mode για καθαρισμο των caches και auto-diagnostics

 

Επεξ/σία από Ribopaido
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, nickvas19 είπε

σας ευχαριστω.μπαινω απο το chrome. το safari  δεν το χρησιμοποιω γτ 1ον εχει μεχρι 1080p στο ιδιο βιντεο που στο chrome θα εχει την επιλογη 1440p και 2ον αργει να φορτωσει σελιδες.

εγω εχω μια εφαρμογη μονιτορ που ειναι ακριβης και βλεπω στην μπαρα ανα πασα στιγμη της θερμοκρασιες. 

Εκανα ενα γρηγορο τεστ και οντως ο browser εχει διαφορα...δλδ στο chrome σε 1080p εχω 77% χρηση ενω στο σαφαρι μολις 23%. γτ συμβαινει αυτο; μηπως πρεπει να εγκαταστησω κατι;

ωστοσο οι θερμοκρασιες σε idle ειναι 60 σε καθετη θεση....σε οριζοντια μπορει και 65 με70.

Και εγώ πάντως είχα προσέξει μεγάλη διαφορά σε θερμοκρασία ανάμεσα σε chrome και safari κατα τη χρήση του Youtube αλλα δεν ασχολήθηκα ποτέ για ποιό λόγο συμβαίνει καθώς χρησιμοποιώ ως επι το πλέιστον safari. Ίσως κάποιο reset να βοηθήσει γιατί ο safari ειδικά σε Mac, δεν αργει να φορτώσει σελίδες.

Επεξ/σία από G.bar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, nickvas19 είπε

σας ευχαριστω.μπαινω απο το chrome. το safari  δεν το χρησιμοποιω γτ 1ον εχει μεχρι 1080p στο ιδιο βιντεο που στο chrome θα εχει την επιλογη 1440p και 2ον αργει να φορτωσει σελιδες.

εγω εχω μια εφαρμογη μονιτορ που ειναι ακριβης και βλεπω στην μπαρα ανα πασα στιγμη της θερμοκρασιες. 

Εκανα ενα γρηγορο τεστ και οντως ο browser εχει διαφορα...δλδ στο chrome σε 1080p εχω 77% χρηση ενω στο σαφαρι μολις 23%. γτ συμβαινει αυτο; μηπως πρεπει να εγκαταστησω κατι;

ωστοσο οι θερμοκρασιες σε idle ειναι 60 σε καθετη θεση....σε οριζοντια μπορει και 65 με70.

 Ο safari είναι πολύ πιο optimized από τον chrome σε mac os. Από πολλούς χρήστες, o chrome, θεωρείται και σκουπίδι, μιας και καταναλώνει τρελούς πόρους (παντα για το mac os). Αυτό είναι γνωστό ακόμα και σε εμας που δεν έχουμε macbook!😀

 

Επεξ/σία από Darthvader
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, nickvas19 είπε

σκουπιδι ποιο θεωρειται το chrome?!

προφανως με την ευρεια εννοια στο θεμα καταναλωσης πορων.

και εγω εχω την αισθηση οτι ο browser που καταναλωνει λιγοτερους πορους σε αππλε συσκευες ειναι ο safari.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...