Προς το περιεχόμενο

Το The Last of Us 2 απαιτεί τουλάχιστον 100GB αποθηκευτικού χώρου


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, abbath81 είπε

Δηλαδη το xbox series x που θα εχει 1tb ssd , 2tflops καλυτερη gpu υψηλοτερα χρονισμενο cpu, τερατωδες vapor chamber  που η sony ουτε που θα τολμουσε να το σκεφτει ποτε λογω μεγαλου κοστους και θα εχει την ιδια τιμη τι πρεπει να σκεφτουμε δηλαδη οτι η microsoft το χαριζει? 

Έχεις δει πόσο κοστίζει ένας 1tb m2 ssd που δεν πιάνει καν την ταχύτητα αυτού που θα έχει το Ps5;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"Βέβαια, διπλάσια GB δεν σημαίνει απαραίτητα και διπλάσιες αποστολές, αν και το μέγεθός του δείχνει πως θα είναι ένα μεγάλο παιχνίδι."

 

Τα AAA παιχνίδια ποτέ δεν είναι μεγάλα. Αν δεν κάτσεις να δεις εισαγωγές και διαλόγους μετά βίας θα σε κρατήσουν για 5-6 ώρες. Συνηθως πετάνε και ένα αθλιο multiplayer για να ενσωματωσουν 10 αχρηστα trophy παραπανω που θα σου παρει 30 ωρες να τα πάρεις και να πως 'πιάνει τόπο' το 60αρι.

20 ώρες πριν, mariosCS είπε

Κάποιοι λέγανε "ποιος ο λόγος για Stadia"? 

Well there you go! 

 

Μόνο τα AAA ζητάνε χώρο. Τόσες εκατοντάδες indie διαμάντια πολλά εκ των οποίων έχουν gameplay που θα ζηλευαν οι μεγαλύτερες gaming εταιρείες και πιάνουν μετά βίας 1gb - 3gb.

Επεξ/σία από xaerialtwistx
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/5/2020 στις 12:08 ΜΜ, jack124 είπε

Οι youtubers εφόσον προβάλλονται και εκθέτουν τον εαυτό τους και ένα προϊόν, ΔΗΜΟΣΙΑ, θα πρέπει πρώτα να το παίξουν όλο και μετά να σχολιάσουν.. Δεν είναι καθόλου αθώοι

Απλά το έκαναν για τα views και την προβολή και φαίνεται έντονα!!

Σωστός! Είμαι από αυτούς που υπερασπίζονται το "επάγγελμα" youtuber γιατί καταλαβαίνω ότι τέτοια είναι η εποχή και οι δουλειές όπως και τα επαγγέλματα εξελίσσονται και αλλάζουν. Αλλά αν θέλουν να λέγονται επαγγελματίες, οφείλουν να συμπεριφέρονται σαν επαγγελματίες. 

Απ'τη στιγμή που δεν είχαν παίξει το game και διέδιδαν το οτιδήποτε, είναι υπόλογοι των πράξεών τους. Καλά να πάθουν, και ας μάθουν άλλη φορά να μη συμπεριφέρονται σα ξεφτιλισμένες φυλλάδες για κατίνες τύπου Espresso και Ciao. 

20 ώρες πριν, Scatman είπε

Που είναι οι εποχές που οι devs προκειμένου να συμπιέσουν το παιχνίδι σε μια κασέτα , cd, dvd ανακάλυπταν/καινοτομουσαν με τεχνικές που τους επέτρεπαν να επιτύχουν το στόχο. Γενικά,όσο βελτιώνεται η τεχνολογία τόσο χάνεται κι ένα κομμάτι απτή συνολική δημιουργικότητα στην παραγωγή. 

Οι εποχές αυτές πέθαναν όταν οι παραγωγοί [αλλά και οι gamers, μην τους ξεχνάμε] ζητάνε να βγει το επόμενο Starcraft σε 3 μήνες. Όταν έρχεται στην τρέλα του κάθε παραγωγού ότι το Warcraft 4 θα βγει στις 14 Δεκ 2022 (τυχαία όλα φυσικά), αλλά μέχρι 1 μήνα πριν το launch εισάγουν καινούρια tasks στους devs, μην περιμένεις να γίνει optimize. Θα το βγάλουν όπως όπως και τα υπόλοιπα "έχει ο θεός". 

Το όλο industry καταστράφηκε από τη στιγμή που άρχισαν τα patches. Στο παρελθόν, δεν μπορούσες να κάνεις τσαπατσουλιά γιατί αυτό το ΕΝΑ bug θα έμενε για πάντα στο game αφού δεν υπήρχαν patches. Εδώ καταντήσαμε [γιατί κατάντια είναι] να αγοράζεις game launch day και με το που το κάνεις install να σου ζητάει 45gb download για updates.. Πχ Assassin's Creed Odyssey που το πήρα launch day μες την καύλα να παίξω μετά τη δουλειά, και ουσιαστικά το πρώτο βράδυ πήγε χαμένο για να κατεβάσει 45gb update... και τόσα άλλα παραδείγματα...

22 ώρες πριν, Bourdoulas είπε

Θα ήσουν διατεθειμένος να πληρώσεις 800-900 και 1000 ευρώ μια κονσόλα; Η πλειονότητα της αγοράς σίγουρα όχι. Μεγαλύτερος δίσκος της συγκεκριμένης τεχνολογίας σημαίνει αυτόματα μεγάλη αύξηση κόστους. Εδω υπάρχουν γκρίνιες για την περίπτωση που θα ξεπερνάει τα 500 ευρώ. 

Το πρόβλημα με τις κονσόλες είναι ότι μένουν στην κυκλοφορία για 5-7 χρόνια. Μέσα στα 5 χρόνια αυτά όμως η τεχνολογία έχει προχωρήσει τρελά, και όχι μόνο από specs αλλά και απ'την άποψη του μικρότερου κόστους παραγωγής για το hardware του launch day. Δεν μπορούσε λοιπόν το PS4 ή το Xbox να έχει ΤΟΤΕ ssd 512 γιατί κόστιζε ποιό πολύ απ'το σύνολο της κονσόλας. Ούτε τώρα μπορούν να βάλουν 2 TB SSD. Αλλά ειλικρινά υπάρχει κάποιος gamer που ΤΩΡΑ την παλεύει με 1 tb δίσκο? Προσωπικά εγώ στο XBOX έχω τον εσωτερικό 1ΤΒ και έναν εξωτερικό 2TB και πάλι ψιλοσβήνω κάποια που δεν παίζω. 

Γι'αυτό και τα games που βγαίνουν και στις 2 consoles τα παίρνω μόνο στο XBOX, στο PS4 με τον θλιβερά αργό εσωτερικό 1tb έχω μόνο τα exclusives. 

Στο PC ο κόσμος είναι συνηθισμένος με την ιδέα να αλλάξει ένα δίσκο, μνήμη, κάρτα γραφικών κλπ. Στις κονσόλες πόσους ξέρετε που μπαίνουν στη διαδικασία να αλλάξουν το ένα και μοναδικό hardware που αλλάζει, τον δίσκο? 

Πάλι καλά να λέμε που στα μέσα περίπου του lifetime μιας κονσόλας βγαίνει ένα "Pro", με λίγο καλύτερα specs.. Το κακό βέβαια εδώ είναι ότι οι devs είναι υποχρεωμένοι να δουλεύουν με specs του αρχικού hardware.. το αν εσύ με το Pro δεις διαφορά/βελτίωση σε σχέση με εμένα με το "απλό", είναι θέμα του κατά πόσον είχε την άνεση χρόνου (και χρήματος) το game studio να αφιερώσει εργατοώρες για να δεις ΕΣΥ τη διαφορά.. Γι'αυτό και λίγα games είναι αυτά που "δικαιολογούν" την αναβάθμιση σε PS4 Pro. Βασικά κανένα, αν έχεις ήδη το "απλό".. :) Απλά ο καινούριος αγοραστής δεν πρέπει να πάρει το παλιό γιατί η διαφορά στην τιμή είναι ουσιαστικά μικρή.

Επεξ/σία από polaki
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, pictorino είπε

Έχεις δει πόσο κοστίζει ένας 1tb m2 ssd που δεν πιάνει καν την ταχύτητα αυτού που θα έχει το Ps5;

Εχεις δει ποσο κοστιζει μια καρτα γραφικων 12tflops? Οσο ολη η κονσολα αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν μπορει να γινει τελικα ετσι? Σοβαρα τωρα? Πρεπει να εισαι ο μοναδικος στο κοσμο που μπορει απο τωρα και χωρις να εχει δει καποια τεστ (ουτε καν το σχημα του ps5 δεν εχουμε δει ακομα εαν θα εχει σχημα ταψιου η μπανανας) να πιστευει οτι ο custom ssd του ps5 θα ειναι γρηγοροτερος απ τον custom nvme του xbox. Αλλα ακομα και ετσι να ειναι να δουμε ποιος θα χαλαστει περισσοτερο εγω που θα χρειαστω κανα δυο δευτερολεπτα παραπανω υπομονη η εσυ που θα χρειαστεις περισσοτερο αποθ. χωρο, οτοασπιδες για το θορυβο και ενα κουβα νερο μην παραζεσταθει και αρπαξει το μηχανημα! Και βεβαια αρκετα πισω σε αποδοση ποιοτητα αντοχη στο χρονο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 minutes ago, polaki said:

Αλλά ειλικρινά υπάρχει κάποιος gamer που ΤΩΡΑ την παλεύει με 1 tb δίσκο? Προσωπικά εγώ στο XBOX έχω τον εσωτερικό 1ΤΒ και έναν εξωτερικό 2TB και πάλι ψιλοσβήνω κάποια που δεν παίζω. 

Μέχρι τώρα εγώ μια χαρά είμαι. 

Βέβαια ούτε έχω εγκατεστημένα μέσα όσα έχω, ούτε παίζω multiplayer που πιάνουν μόνιμα χώρο και φυσικά όταν κάτι το έχω τελειώσει δεν βλέπω λόγο να το κρατάω μέσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, NickTG είπε

Μέχρι τώρα εγώ μια χαρά είμαι. 

Βέβαια ούτε έχω εγκατεστημένα μέσα όσα έχω, ούτε παίζω multiplayer που πιάνουν μόνιμα χώρο και φυσικά όταν κάτι το έχω τελειώσει δεν βλέπω λόγο να το κρατάω μέσα. 

Ναι οκ σίγουρα ο κάθε χρήστης έχει τις δικές του ανάγκες. Απλά επειδή μου έχει τύχει να θέλω να παίξω game μετά από 3 χρόνια που το είχα σβήσει (συγκεκριμένα το Witcher, επειδή είδα τη σειρά στο netflix) προτιμάω να μην σβήνω κάτι, παρά μόνο αν ξέρω ότι όντως δεν θα το ξαναπαίξω. Πχ έχω σβήσει Assassins Creed Syndicate, αλλά όχι το Origins και το Odyssey. Ιιιιιιιισως κάποια στιγμή να μπω για λίγο.. 

Στο δε ΧΒΟΧ με το συνδρομιτικό μοντέλο που έχει τόσο η MS όσο και η EA, σίγουρα δεν φτάνει ο χώρος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, xaerialtwistx είπε

"Βέβαια, διπλάσια GB δεν σημαίνει απαραίτητα και διπλάσιες αποστολές, αν και το μέγεθός του δείχνει πως θα είναι ένα μεγάλο παιχνίδι."

 

Τα AAA παιχνίδια ποτέ δεν είναι μεγάλα. Αν δεν κάτσεις να δεις εισαγωγές και διαλόγους μετά βίας θα σε κρατήσουν για 5-6 ώρες. Συνηθως πετάνε και ένα αθλιο multiplayer για να ενσωματωσουν 10 αχρηστα trophy παραπανω που θα σου παρει 30 ωρες να τα πάρεις και να πως 'πιάνει τόπο' το 60αρι.

 

Μόνο τα AAA ζητάνε χώρο. Τόσες εκατοντάδες indie διαμάντια πολλά εκ των οποίων έχουν gameplay που θα ζηλευαν οι μεγαλύτερες gaming εταιρείες και πιάνουν μετά βίας 1gb - 3gb.

Assassin's Creed Odyssey,Assassin's Creed Black Flag,Dying Light,Horizon Zero Dawn AAA Titles.Θες πολύ παραπάνω απο 5-6 ώρες.Μήπως να το ξανασκεφτείς γιατί έχεις άδικο φίλε μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, TsoliasGR είπε

Assassin's Creed Odyssey,Assassin's Creed Black Flag,Dying Light,Horizon Zero Dawn AAA Titles.Θες πολύ παραπάνω απο 5-6 ώρες.Μήπως να το ξανασκεφτείς γιατί έχεις άδικο φίλε μου;

Ακριβώς αυτό!!

Γενικότερα ή εγώ έχω νουμπέψει τρελά πλησιάζοντας τα 40, ή απλά όλοι όσοι λένε "είναι 5-6 ώρες παιχνίδι" μας τρολάρουν απίστευτα. Εκτός αν μιλάμε για Puzzle Bobble και Double Dragon, ειλικρινά δεν βλέπω πως ένα game μπορεί πλέον να τελειώσει στις 5 ώρες ειδικά αν κάτσεις να διαβάσεις τους διαλόγους και δεν αναφέρομαι στους άσκοπους διαλόγους αλλά στους απαραίτητους για να προχωρήσει το παιχνίδι. 

Τα δε games που ανέφερες είναι σίγουρα games του 20ωρου, μπορεί να λέω και λίγα. Εκτός αν υπάρχει άνθρωπος που πέρασε τον Μινώταυρο στο Odyssey με τη μία.. Στην οποία περίπτωση οκ ξαναλέω μάλλον είμαι ultra noob εγώ πλέον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/5/2020 στις 10:09 ΜΜ, pictorino είπε

Έχεις δει πόσο κοστίζει ένας 1tb m2 ssd που δεν πιάνει καν την ταχύτητα αυτού που θα έχει το Ps5;

καλά από την άλλη δεν ήταν τόσο απαραίτητο να είναι ο,τι πιο γρήγορο υπάρχει εκεί έξω 

και ένας απλός ssd sata 3 μια χαρά δουλειά κάνει σε σχέση με τη σαπίλα του μηχανικού και ίσως είναι πιο χρήσιμη η ποσότητα σε σχέση με την ποιότητα

τα 800 ίσως αποδειχθούν λίγα για πολλούς, από την άλλη με κάπως καλή σύνδεση ίσως δεν σε νοιάζει και τόσο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, TsoliasGR είπε

Assassin's Creed Odyssey,Assassin's Creed Black Flag,Dying Light,Horizon Zero Dawn AAA Titles.Θες πολύ παραπάνω απο 5-6 ώρες.Μήπως να το ξανασκεφτείς γιατί έχεις άδικο φίλε μου;

Αναφερθηκα σε παιχνιδια με διαλογους, αυτά που προσφέρουν τη λεγομενη 'κινηματογραφικη εμπειρια' που ειναι της μοδας, κατα κανονα third person action τιτλοι. (πχ Uncharted, God of War). Horizon και Dying Light δεν ανηκουν στα κινηματογραφικα παιχνιδια. Το Assassins Creed εχει οντως μια διαρκεια αν και αυτη δυναμωνει απο τα επαναλαμβανομενα side quests που σε ταραζουν στα ιδια και στα ιδια.

 

 

38 λεπτά πριν, polaki είπε

Ακριβώς αυτό!!

Γενικότερα ή εγώ έχω νουμπέψει τρελά πλησιάζοντας τα 40, ή απλά όλοι όσοι λένε "είναι 5-6 ώρες παιχνίδι" μας τρολάρουν απίστευτα. Εκτός αν μιλάμε για Puzzle Bobble και Double Dragon, ειλικρινά δεν βλέπω πως ένα game μπορεί πλέον να τελειώσει στις 5 ώρες ειδικά αν κάτσεις να διαβάσεις τους διαλόγους και δεν αναφέρομαι στους άσκοπους διαλόγους αλλά στους απαραίτητους για να προχωρήσει το παιχνίδι. 

Τα δε games που ανέφερες είναι σίγουρα games του 20ωρου, μπορεί να λέω και λίγα. Εκτός αν υπάρχει άνθρωπος που πέρασε τον Μινώταυρο στο Odyssey με τη μία.. Στην οποία περίπτωση οκ ξαναλέω μάλλον είμαι ultra noob εγώ πλέον. 

Βασικα προσπαθεις να αναιρεσεις αυτο ακριβως που εθεσα σαν όρο, τους διαλογους. Αυτο ακριβως ειπα, οτι το προσπαθουν οι εταιρειες να κανουν τα παιχνιδια να μοιαζουν με ταινιες και εκει καταλαμβανεται ολος ο χώρος. Και δες την απο πανω απαντηση μου. Δε γινεται παιχνιδια οπως Terraria των 15 ευρω να εχουν 250 ωρες gameplay και το 60αρι να σου προσφερει 20 οπως λες εσυ. Που αμφιβαλλω για το 20αρι και το λεω σαν completionist που παιρνει ολα τα trophy από τα περισσότερα παιχνίδια, ουτε με τα trophy δε σώζονται πολλες φορες.

Και για όποιον δε μπορεί να συνειδητοποιήσει το πραγματικό μέγεθος ενός παιχνιδιού, ας δει ενα full walkthrough στο youtube. Ασχετο που με τα open world παιχνίδια πολλοί ξεχνιουνται από τις άσκοπες βολτες που κανουνε τριγυρω.

Επεξ/σία από xaerialtwistx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...