Προς το περιεχόμενο

Σκληρός δίσκος Seagate Barracuda ST3500413AS 500GB @ eshop 24.9€


neosstoforum

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.e-shop.gr/seagate-st3500413as-500gb-barracuda-720012-sata3-p-PER.301869

Σκέφτομαι να τον αγοράσω μιας και η υγεία του δίσκου που έχω τώρα είναι στα 70%. Απλά με προβληματίζει το γεγονός πως δίνουν μόνο 1 χρόνο εγγύηση αντί των 2 που συνηθίζεται.

Στο skroutz, όπου η χαμηλότερη τιμή ήταν 29€ πριν από 2 μήνες, αυτή τη στιγμή έχει εξαντληθεί. 

Επεξ/σία από neosstoforum
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Σοβαρα μηχανικο δισκο και τοσο μικρο τι να τον κανεις; να μας ελεγες κανεναν 4-8 τερα να πουμε θελει να βαλει ταινιες μεσα 4k κλπ.

Αν τον θελεις για να βαλεις μεσα λειτουργικο πας σε ssd χωρις δευτερη σκεψη και μην παρεις 500 250 μια χαρα ειναι.

  • Like 12
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, LLLEFTERIS είπε

Σοβαρα μηχανικο δισκο και τοσο μικρο τι να τον κανεις; να μας ελεγες κανεναν 4-8 τερα να πουμε θελει να βαλει ταινιες μεσα 4k κλπ.

Τι εννοείς; Ο WD που έχω είναι 320GB. 😂

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 2 χρόνια είχα πάρει 1 Τερα με 30 ευρώ, Toshiba.

Από τις τιμές που βλέπω δε συμφέρει η αγορά 500αρη, ίδιες τιμές έχουν με τα "Τέρατα"

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, greengr21 είπε

Ειπαμε το οτι ενα προιον εχει 10-20% κατω απο το σκρουτζ καπου δε σημαινει οτι ειναι προσφορα,500gb σκληρος δεν εχουμε 2011....

Όπως είπα και πιο πάνω εγώ τη θεωρώ προσφορά μιας και χρησιμοποιώ μικρότερης χωρητικότητας δίσκο αυτή τη στιγμή. Δεν αγοράζουν όλοι 1 και 2TB δίσκους. Είναι ανάλογα τις ανάγκες του καθενός. Εμένα για παράδειγμα μου φτάνουν τα 320GB. Άσε που ο φτηνότερος μηχανικός δίσκος στο skroutz κοστίζει 33.5 ευρώ.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Doubt είπε

SSD χρειάζεσαι για να δεις διαφορά.

Έχω 120GB SSD + 320GB HDD. Πλέον σίγουρα ο SSD είναι must. Οι μηχανικοί είναι απλά ως συμπλήρωμα.

Επεξ/σία από neosstoforum
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι αλλά γτι να πάρει κάποιος 500gb με 30 ευρω ενω με 5-10 ευρώ παραπάνω θα παρει τα διπλάσια και απο πιο αξιόπιστο brand όπως WD η toshiba?

Επεξ/σία από dijkstraJ
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, dijkstraJ είπε

Ναι αλλά γτι να πάρει κάποιος 500gb με 30 ευρω ενω με 5-10 ευρώ παραπάνω θα παρει τα διπλάσια και απο πιο αξιόπιστο brand όπως WD η toshiba?

Καταρχάς η Seagate θεωρώ ότι είναι ανώτερη από τη Toshiba. Και επίσης, το ότι ένας δίσκος είναι μεγαλύτερος σε χωρητικότητα δεν σημαίνει αποκλειστικά ότι είναι και καλύτερος. Για παράδειγμα, αν είναι να χρησιμοποιήσω μόνο τα 500GB, γιατί να δώσω 10 ευρώ παραπάνω για τα υπόλοιπα 500 που δεν θα χρησιμοποιήσω; 

Επεξ/σία από neosstoforum
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dijkstraJ είπε

Ναι αλλά γτι να πάρει κάποιος 500gb με 30 ευρω ενω με 5-10 ευρώ παραπάνω θα παρει τα διπλάσια και απο πιο αξιόπιστο brand όπως WD η toshiba?

Ο αντίστοιχος 1tb της WD ξεκινάει από 37,20 στο σκρουτζ χωρίς μεταφορικά.

Ο σκληρός του θέματος είναι προσφορά, αλλά μόνο για όποιον τον νοιάζει να πάρει ότι φθηνότερο να κάνει τη δουλειά του τώρα. Επίσης δίνουν 1 χρόνο εγγύησης οπότε μην περιμένετε μακροχρόνια καλή λειτουργία.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ρε καραντινα τι μας κανεις,να καθομαστε να αιτιολογουμε κυριακατικα γιατι ενας σκληρος δισκος των 500gb δεν ειναι προσφορα αν εχει πεντε-δεκα ευρω κατω απο την κανονικη του τιμη το ετος 2020....

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω μια απορια, ευλογο να εχεις ssd για λειτουργικο και προγραμματα αλλα για dowloading ιδιαιτερα για torrents απο οσα πραγματα ξερω για τις τεχνολογιες των δισκων δεν ειναι καλυτερα να κατεβαζεις σε ενα μηχανικο για να παρατεινεις το χρονο ζωης του ssd σου? Ποσο μαλλον δε αν εχεις καποιο ακριβο ssd. Τωρα αν αξιζει αυτος ο μηχανικος, σε αυτα τα λεφτα αυτο ειναι αλλου παπα ευαγγελιο...

Επεξ/σία από default
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...