Προς το περιεχόμενο

Πτώση για τη μετοχή της Tesla μετά από tweet του Elon Musk ότι η «αξία της είναι πολύ υψηλή»


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, KilliK είπε

η κλιματικη αλλαγη εφερε τα ηλεκρικα αμαξια, οχι ο Ελον. και νομιζω, περισσοτερο πουλησε το marketing του autodrive, παρα η φιλικοτητα προς το περιβαλλον.

η κλιματική αλλαγή υπήρχε προτού του ELON 

 

thepause-graphic.jpg

 

και μάλιστα το 2009 (πρώτο TESLA) τα δεδομένα δείχνουν πως υπήρχε στάση. 

 

και γενικά μέχρι σήμερα οι περισσότεροι πολιτικοί (ειδικά Αμερικάνοι συμπεριλαμβανομένου του Bush και του Trump) νομίζουν ότι είναι hoax

 

Οι μεγάλες εταιρίες είχαν δικά τους ηλεκτροκίνητα απο το 90 (πχ https://en.wikipedia.org/wiki/General_Motors_EV1 βέβαια απο τον 19 αιώνα ακόμη υπάρχουν μοντέλα μεγάλων εταιριών)  αλλά δεν υπήρχε λόγος να ξοδέψουν λεφτά γιατί μια χαρά βγάζανε κέρδος και χωρίς αυτά

 

Ο Elon τάραξε τα νερά και σίγουρα πριν απο αυτόν και άλλοι προσπάθησαν ανεπιτυχώς όμως εκ του αποτελέσματος κοιτώντας στην ιστορία 

 

Και αν ήταν η κλιματική αλλαγή το θέμα με το που εμφανίστηκε η Tesla θα έπρεπε στα καπάκια όλες να παράγουν δεν το κάνανε όμως πολύ μετά την επιτυχία της άρχισαν να βγάζουν σε μεγάλους αριθμούς (πρωτότυπα υπήρχαν και παλιότερα όπως ανέφερα πιο πάνω) και ακόμη πιο μετά πλήρως ηλεκτρικά αυτό μου δείχνει ότι όχι μονο δεν είχαν κανα σχέδιο λόγω της κλιματικής αλλαγής αλλά ότι τους έπιασε στον ύπνο. 

Επεξ/σία από TopicStrarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, KilliK είπε

υπηρχε, αλλα εγινε μοδα τα τελευταια χρονια.

με αίτιο την Tesla πολλοί (πολίτες)  δεν ξέρανε καν ότι υπάρχουν τέτοια οχήματα πριν γνωρίσουν την Tesla.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 λεπτά πριν, Ηλεκτροσόκ είπε

Εγώ, λοιπόν, δεν θίγω απλώς τους παίκτες, αλλά το παιχνίδι το ίδιο θεωρώντας το την αιτία της φτώχειας και της δυστυχίας στον κόσμο που ζω.

Δε νομίζω ότι διαφωνεί κάνεις σε αυτό… και για να μην γενικεύω, δε διαφωνώ καθόλου σε αυτό…

Αν έχεις όρεξη μπορείς να εξηγήσεις το σχεδόν πάντα; Εγώ πιστεύω πάντα…  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 λεπτά πριν, Ηλεκτροσόκ είπε

Την επιστήμη την προωθούν οι εργαζόμενοι επιστήμονες ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΙ, και την τεχνολογία οι εργαζόμενοι μηχανικοί και εργάτες ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΙ.

Οι Elon Musk της ιστορίας απλώς εκμεταλλεύονται το παραπάνω γεγονός.

Ένα τσούρμο τούβλα και σφυριά δεν είναι σπίτι παρά χάος.

Ένα τσούρμο γνώσεις χωρίς κεντρικό σχεδιασμό επίσης. Το να δίνεις εντολές και οδηγίες δεν είναι εκμετάλλευση, είναι ο τρόπος που παράγεις κάτι αξιόλογο. Αν οι άλλοι engineers που είχαν γνώσεις για πυραύλους και αυτά ήταν μάγκες, ας άνοιγαν δική τους εταιρεία. Όμως δεν το έκαναν.

Και στην τελική τελική, έτσι είναι το σύστημα όπως λες και εσύ. Δεν αλλάζει όσες γραμμές και αν γράψεις. Οπότε ας ασχοληθούμε όλοι με πράγματα που μπορούμε να αλλάξουμε έστω και λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
25 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

πάμε στην Tesla αυτός ουσιαστικά έφερε στον λαό αμάξια αξιόπιστα ηλεκτροκίνητα

Νομίζω ότι ζω σε άλλο πλανήτη...

Δεν έχει την παραμικρή δόση αληθοφάνειας αυτό που λες στο συγκεκριμένο σημείο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, tomari3 είπε

Εγώ, λοιπόν, δεν θίγω απλώς τους παίκτες, αλλά το παιχνίδι το ίδιο θεωρώντας το την αιτία της φτώχειας και της δυστυχίας στον κόσμο που ζω.

Πιο υποκριτικό πράγμα δεν μπορώ να βρω και έχω βαρεθεί να το ακούω.

Κόψε ιντερνετ, μην φοράς επώνυμα παπούτσια, μην αγοράζεις επώνυμα μηχανήματα, μην πηγαίνεις σε τράπεζες...

Όλα αυτά είναι προϊόντα του πολιτισμού μας. Αν δεν σε αρέσουν πάνε ζήσε αλλού. Τέτοιες μηδενιστικές κουβέντες μόνο δειλοί κάνουν που αρνούνται να βγουν πέντε λεπτά από το σπίτι τους.

Άσε μας εμας να βλέπουμε νετφλιξ σκοτώνοντας πιτσιρίκια της Αφρικής και της Κίνας.

@TopicStrarter Είσαι πολύ κουλ να ξέρεις, ανέβηκες πολύ στην υπόληψη μου.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 λεπτά πριν, JohnGTA είπε

Πιο υποκριτικό πράγμα δεν μπορώ να βρω και έχω βαρεθεί να το ακούω.

Κόψε ιντερνετ, μην φοράς επώνυμα παπούτσια, μην αγοράζεις επώνυμα μηχανήματα, μην πηγαίνεις σε τράπεζες...

Όλα αυτά είναι προϊόντα του πολιτισμού μας. Αν δεν σε αρέσουν πάνε ζήσε αλλού. Τέτοιες μηδενιστικές κουβέντες μόνο δειλοί κάνουν που αρνούνται να βγουν πέντε λεπτά από το σπίτι τους.

Άσε μας εμας να βλέπουμε νετφλιξ σκοτώνοντας πιτσιρίκια της Αφρικής και της Κίνας.

@TopicStrarter Είσαι πολύ κουλ να ξέρεις, ανέβηκες πολύ στην υπόληψη μου.

Είσαι σοβαρός;;; κάνεις παράθεση αυτό που έκανα εγώ παράθεση;;;;;;;  

Και απαντάς σε εμένα;;;; δε παμε καλα.....................................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Ηλεκτροσόκ είπε

Νομίζω ότι ζω σε άλλο πλανήτη...

Δεν έχει την παραμικρή δόση αληθοφάνειας αυτό που λες στο συγκεκριμένο σημείο...

13465.jpeg

 

το 2009 έγινε ευρέως διαθέσιμο το tesla roadster το 2012 το πρώτο model S σύμπτωση.... 

 

Norway-Top-20-Vehicles-January-to-July-2

US-Tesla-electric-vehicle-sales-January-

έλεγες κάτι λοιπόν; 

Επεξ/σία από TopicStrarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, tomari3 είπε

Είσαι σοβαρός;;; κάνεις παράθεση αυτό που έκανα εγώ παράθεση;;;;;;;  

Και απαντάς σε εμένα;;;; δε παμε καλα.....................................

>Κάνω λάθος παράθεση τελείως κατα λάθος.

>Κράζει νοημοσύνη μου και γενικότερα όλη την διανοητική μου ύπαρξη.

Άλλος έχει θεμάτα bud.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, JohnGTA είπε

>Κάνω λάθος παράθεση τελείως κατα λάθος.

>Κράζει νοημοσύνη μου και γενικότερα όλη την διανοητική μου ύπαρξη.

Άλλος έχει θεμάτα bud.

 Η ερώτηση μου είσαι σοβαρός σε τάραξε τόσο πολύ ώστε να πεις όλα αυτά;;;;

Και κατά λάθος να την έκανες πάει να πει οτι συμμετέχεις σε μια κουβέντα χωρίς να διαβάζεις τα γραφόμενα του καθενός…

Είδα φως και μπήκα φάση….

  Λες και εμείς δε κάνουμε ότι και εσύ…. Στο βουνό ζούμε και φοράμε δέρματα ζωών….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

  

1 λεπτό πριν, tomari3 είπε

Δε νομίζω ότι διαφωνεί κάνεις σε αυτό… και για να μην γενικεύω, δε διαφωνώ καθόλου σε αυτό…

Αν έχεις όρεξη μπορείς να εξηγήσεις το σχεδόν πάντα; Εγώ πιστεύω πάντα…  

Κοίτα, η κουβέντα μοιραία γίνεται πολιτική και καλά κάνει αν θες τη γνώμη μου, παρόλο που συχνά δε χωράει εδώ μέσα.

Έχουν υπάρξει περίοδοι στην σύγχρονη ιστορία, αλλά και ατομικές ή συλλογικές εξαιρέσεις εκτός τέτοιον περιόδων, που η ανθρωπότητα κατάφερε να παράξει πνευματικά και υλικά χωρίς να έχει ως κίνητρο το κέρδος ιδιωτών. Άλλωστε ο άνθρωπος αιώνια στηριζόταν στη δημιουργικότητά του χωρίς να κινητοποιείται από το κέρδος. Δεν αναφέρομαι σε ροζ σύννεφα όπου αρνείται κανείς την προσωπική του ευημερία (αυτό μάλλον μοιάζει με τη σημερινή κατάσταση), αλλά για ακριβώς το αντίθετο την απόκτηση της αυτοκυριαρχίας του, και οικονομικής εκτός των άλλων.

Χαρακτηριστικά παραδείγματα είναι οι προσπάθειες αποτίναξης της φεουδαρχίας στην Ευρώπη τον 18ο και 19ο αιώνα, η ίδια η Γαλλική επανάσταση και οι συνθήκες που γεννήθηκαν μετά από αυτή και πριν την κυριαρχία των νέων μορφών εργασιακής εκμετάλλευσης, η περίοδος μετά την εξέγερση του 1907 στον Θεσσαλικό κάμπο (ένα γεωγραφικά κοντινότερο παράδειγμα), σοσιαλιστικά παραδείγματα τον 20ο αιώνα, αυτόνομες κοινότητες στο Μεξικό, συνεταιριστικές επιχειρήσεις στη βάση της αυτοοργάνωσης και της ισότητας στη λήψη αποφάσεων, στα κέρδη και τη χασούρα (έχουμε και στην Ελλάδα τέτοια παραδείγματα), η ερασιτεχνική και πραγματικά πανέμορφη εποχή του ελεύθερου προεμπορευματοποιημένου διαδικτύου αλλά και κάθε επιστημονική ή άλλη προσφορά στην ανθρωπότητα από προσωπικότητες που τις θαυμάζουμε μόνο για τα επιτεύγματα στον κλάδο τους.

Τα περισσότερα από τα προαναφερθέντα παραδείγματα δεν είχαν  την τύχη που ίσως άρμοζε στα ιδανικά τους, είτε διότι αυτά ξεθώριασαν, είτε διότι το "παιχνίδι" που περιγράψαμε και οι δύο νωρίτερα αποδείχθηκε σαρκοβόρο τέρας που καταπίνει κάθε αμφισβητητή του ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ. Αλλά είναι αστείο να θεωρούμε το τελευταίο ως απόδειξη της επιτυχίας του εν λόγω παιχνιδιού. Γιατί για να ορίσουμε την επιτυχία ενός εγχειρήματος, θα πρέπει πρώτα να ορίσουμε τους στόχους του που επιτυγχάνονται. Ε, αυτούς τους στόχους όποτε τους μελετάω είτε θεωρητικά, είτε στην πράξη ΦΡΙΤΤΩ.

 

30 λεπτά πριν, JohnGTA είπε

Πιο υποκριτικό πράγμα δεν μπορώ να βρω και έχω βαρεθεί να το ακούω.

Κόψε ιντερνετ, μην φοράς επώνυμα παπούτσια, μην αγοράζεις επώνυμα μηχανήματα, μην πηγαίνεις σε τράπεζες...

Όλα αυτά είναι προϊόντα του πολιτισμού μας. Αν δεν σε αρέσουν πάνε ζήσε αλλού. Τέτοιες μηδενιστικές κουβέντες μόνο δειλοί κάνουν που αρνούνται να βγουν πέντε λεπτά από το σπίτι τους.

Άσε μας εμας να βλέπουμε νετφλιξ σκοτώνοντας πιτσιρίκια της Αφρικής και της Κίνας.

@TopicStrarter Είσαι πολύ κουλ να ξέρεις, ανέβηκες πολύ στην υπόληψη μου.

Κατ' αρχάς, εγώ δεν πρόκειται να σε θίξω.

Δεύτερον, η έλλειψη επιχειρημάτων σε οδηγεί σε πρωτοφανείς παραλογισμούς, που σε κάνουν να ξεχωρίζεις και να γελοιοποιείσαι σε αντίθεση με άλλους συνομιλητές που διαφωνούν μαζί μου αλλά συνοδεύουν τη διαφωνία τους από στοιχειώδη επιχειρήματα.

Μου λες δηλαδή ότι ζω στον καπιταλισμό και θα πρέπει να τον δεχθώ άκριτα ως έχει, γιατί ετσι, αλλιώς να πάω να αράξω αλλού.

Είπα εγώ ότι ζω σε καμιά κομμούνα; Μόνο αν ζήσω εκεί θα μπορώ να κρίνω τις συνθήκες ζωής μου; Όσο ζω και λούζομαι την εδώ ομορφιά πρέπει να την υπομείνω άκριτα γιατί αλλιώς είμαι μηδενιστής και δειλός;

Πραγματικά απορώ τι συμβαίνει με ορισμένους...

36 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

13465.jpeg

το 2009 έγινε ευρέως διαθέσιμο το tesla roadster το 2012 το πρώτο model S σύμπτωση.... 

Norway-Top-20-Vehicles-January-to-July-2

έλεγες κάτι λοιπόν; 

Δες πάλι τι δείχνει το ραβδόγραμμα στην 1η εικόνα και τα νούμερα στη δεύτερη και θα καταλάβεις ότι δεν μου αποδεικνύεις ότι ο Έλον Μασκ έφερε την ηλεκτροκίνηση στο λαό.

Είναι προφανές!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Ηλεκτροσόκ είπε

 

Δες πάλι τι δείχνει το ραβδόγραμμα στην 1η εικόνα και τα νούμερα στη δεύτερη και θα καταλάβεις ότι δεν μου αποδεικνύεις ότι ο Έλον Μασκ έφερε την ηλεκτροκίνηση στο λαό.

Είναι προφανές!!!

To μόνο που είναι προφανές είναι η αδυναμία σου στο να βγάλεις συμπεράσματα βλέποντας στατιστικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε μου αυτό μπορεί να γίνει μόνο σε μικρά κοινωνικά σύνολα και μέχρι να μπουν στο μάτι <καποιου>

καμία επανάσταση δεν άλλαξε το <σύστημα> μακροχρόνια… μπορεί να έκανε μικρές νίκες αλλά τον πόλεμο τον έχασε. Νομίζω φαίνεται από την πραγματικότητα που ζούμε.. και μη ξεχνάς ανήκουμε στη δύση… στους <τυχερούς->

Και μια άποψη προσωπική, οπότε υποκειμενική και πιθανώς και λανθασμένη, πιστεύω ότι η άρχουσα τάξη(όποια και αν είναι αυτή) έχει διαβάσει ιστορία και δεν θα ξανακάνει τα ίδια λάθη.... δηλαδή ο λαός θα έχει ότι νομίζει ότι τον κάνει ευτυχισμένο ώστε να έχει κάτι να χάσει….

Και αυτός που έχει κάτι να χάσει δύσκολα να κάνει επανάσταση…

αλλά να ξέρεις για τον ελον διαφωνούμε. Θεωρώ ότι κάτι έκανε που δεν έκανε κανένας άλλος.

 παίζει με τους κανόνες που ισχύουν… Όχι ότι θέλησε ποτέ να τους αλλάξει.τι να κάνει;; σε κάθε παιχνίδι υπάρχουν κανόνες… ε τι να κάνουμε παίζει καλά το παιχνίδι.

 Όσο για τον άλλον πραγματικά δεν ξέρω τι συμβαίνει με μερικούς… τι πώς να ζούμε μας είπε… τι δειλούς… και το παίζει και θιγμένος…

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...