Προς το περιεχόμενο

Φορτιστής μπαταρίας ή jump starter ;


dpolal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είπα να δοκιμάσω την τύχη μου αν πέρνει το αμάξι μπροστά σήμερα και ύστερα από 2+ μήνες ακινησίας και φυσικά η μπαταρία είναι εντελώς νεκρή.
Δεν  το πολυχρησιμοποιώ και δεν πρόκειτε να το χρειαστώ άμεσα οπότε το να καλέσω οδική να μου το βάλουν μπροστά και να κάνω καμμιά βόλτα να φορτίσει δεν πολυπαίζει διότι θα το ξαναπάθω.
Και η μπαταρία είναι σχετικά καινούρια οπότε δεν παίζει να έχει θέμα αλλαγής.

Σκεφτόμουν να πάρω έναν φορτιστή αλλά οι τιμές ξεκινάνε από τα 20κάτι ευρώ και πάνε μέχρι τα 150φεύγα.

https://www.skroutz.gr/c/1265/auto_engine_starters.html?from=autocomplete&o=φορτιστης+μπαταριας+αυτοκινητου

Έχετε να προτείνεται κάποιον ;;;;;;;;

Δεν νομίζω ότι χρειάζομαι jump starter διότι βασικά το θέλω για συντήρηση του φορτίου της μπαταρίας.

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για την μπαταρία καλά θα ήταν οσο πιο σύντομα να την φορτίσεις γιατί όσο περνάει ο καιρός αφορτιστη παθαίνει ζημιά. Με έναν φτηνό φτηνό κάνεις μια χαρά την δουλειά σου, αλλά εγώ θα ήθελα να σταθώ στο ότι αν πάρεις φορτιστή και δεν το λειτουργείς το αυτοκίνητο για μήνες μετά το πρόβλημα δεν θα είναι η μπαταρία άλλα πολλά περισσότερα. Θα πρέπει να βρεις ένα πρόγραμμα να κάνεις κάποια ελάχιστα km.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

...μα εάν έχει "κοιμηθεί πολύ" ακόμα κ λίγων μηνών (ηλικία) να είναι, δεν είναι σίγουρο ότι θα καταφέρεις να την σώσεις.

Ένα δυνατό jump starter θα χρειαστείς για να την "ξυπνήσεις" κ έναν "φορτιστή- συντηρητή" για τα υπόλοιπα.

Ένας οικονομικός φορτιστής (τάξης 20-40€) αμφιβάλω αν θα έχει την ισχύ να "ξυπνήσει" μία 44 βαριά 60Α μπαταρία (μπορεί σε κάποιους να έχει δουλέψει, σε μένα πάντως όχι).

Αρκετοί έχουν πρότεινει οικονομικές λύσεις, τύπου praktiker-lidl κλπ (προσωπικά δεν είμαι υπέρ) που τους έχουν δουλέψει.

Απο πιο σοβαρές εταιρίες (δλδ που να ασχολούνται αποκλειστικά με το θέμα φορτιστών) ειναι οι Ctek, noco (υπάρχουν κ άλλες).

Το έχουμε συζητήσει πρόσφατα, ψάξε λίγο πιο πίσω στα topics.

Επεξ/σία από TechnoState
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, TechnoState είπε

...μα εάν έχει "κοιμηθεί πολύ" ακόμα κ λίγων μηνών (ηλικία) να είναι, δεν είναι σίγουρο ότι θα καταφέρεις να την σώσεις.

Ένα δυνατό jump starter θα χρειαστεί για να την "ξυπνήσεις" κ έναν "φορτιστή- συντηριτή" για τα υπόλοιπα.

Αρκετοί έχουν πρότεινει οικονομικές λύσεις, τύπου praktiker-lidl κλπ (προσωπικά δεν είμαι υπέρ) που τους έχουν δουλέψει.

Απο πιο σοβαρές εταιρίες (δλδ που να ασχολούνται αποκλειστικά με το θέμα φορτιστών) ειναι οι Ctek, noco (υπάρχουν κ άλλες).

Το έχουμε συζητήσει πρόσφατα, ψάξε λίγο πιο πίσω στα topics.

Το βρήκα και το διάβασα, ευχαριστώ.

Να σε ρωτήσω κάτι άλλο, είδα κάπου να αναφέρεται ότι χρειάζεται συγκεκριμένο φορτιστή αν το αμάξι έχει canbus.

Επειδή έχει το δικό μου ισχύει αυτό ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι καταναλωσεις του αυτοκινητου σε ακινησια συνεχιζουν να τρεχουν αν δεν βγαλεις τον πολο της μπαταριας.....λογικα αυτο συνεβει στο οχημα σου,και εχει αποφορτιστει τελειως ή σχεδον τελειως η μπαταρια σου......σε αυτην την κατασταση,οι φορτιστες -συντηρητες τυπου λιντε δεν κανουν δουλεια,διοτι διαβαζουν κατεστραμενη μπαταρια και δεν την βλεπουν για να την φορτισουν.θελει ακριβο φορτιστη-συντηρητη που δεν γνωριζω αν  θα στην ξυπνησει,ή εναν απλο κλασικο μονο φορτιστη,τον οποιον ομως δεν πρεπει να τον αφηνεις πανω στην μπαταρια διοτι θα την καταστρεψει.εγω τον βαζω πανω σε μπριζα με χρονδιακοπτη και μετα απο 12 ωρες βαζω τον φορτιστη -συντηρητη.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@dpolal .. θεωρητικά ναι ισχύει αυτό. Διαφορετικά, βγάλε τους πόλους κ φόρτισε την, χωρίς να είναι συνδεδεμένη στο δίκτυο του οχήματος

(Προϋπόθεση ότι ο φορτιστής είναι συμβατού τύπου με την μπαταρία σου)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, TechnoState είπε

@dpolal .. θεωρητικά ναι ισχύει αυτό. Διαφορετικά, βγάλε τους πόλους κ φόρτισε την, χωρίς να είναι συνδεδεμένη στο δίκτυο του οχήματος

(Προϋπόθεση ότι ο φορτιστής είναι συμβατού τύπου με την μπαταρία σου)

Τελικά μου δάνεισε ένας γείτονας έναν Ultimate Speed που είναι από το Lidl αν δεν κάνω λάθος.
Η μπαταρία ήταν στα 3,8V όταν τον σύνδεσα και μετά από κάνα 10λεπτο ανέβηκε στα 4,4.
Θα τον αφήσω όλο το βράδυ και βλέπουμε.

Εννοείτε ότι θα αγοράσω άλλον και κοιτάω μεταξύ noco και ctek αλλά δεν μπορώ να ξεφύγω πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dpolal είπε

Τελικά μου δάνεισε ένας γείτονας έναν Ultimate Speed που είναι από το Lidl αν δεν κάνω λάθος.
Η μπαταρία ήταν στα 3,8V όταν τον σύνδεσα και μετά από κάνα 10λεπτο ανέβηκε στα 4,4.
Θα τον αφήσω όλο το βράδυ και βλέπουμε.

Εννοείτε ότι θα αγοράσω άλλον και κοιτάω μεταξύ noco και ctek αλλά δεν μπορώ να ξεφύγω πολύ.

Πάει η μπαταρία... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τόσο χαμηλή τάση ο φορτιστής θα νομίσει ότι είναι 6V μπαταρία και δεν θα την φορτίσει. Η μπαταρία αυτή όσο νέα και αν είναι αν έχει μείνει έστω και έναν μήνα μόνο στα 3 V είναι για πέταμα. Ακόμη και να ψιλοφορτίσει ανά πάσα στιγμή μπορεί να σε αφήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dpolal είπε

Τελικά μου δάνεισε ένας γείτονας έναν Ultimate Speed που είναι από το Lidl αν δεν κάνω λάθος.
Η μπαταρία ήταν στα 3,8V όταν τον σύνδεσα και μετά από κάνα 10λεπτο ανέβηκε στα 4,4.
Θα τον αφήσω όλο το βράδυ και βλέπουμε.

Εννοείτε ότι θα αγοράσω άλλον και κοιτάω μεταξύ noco και ctek αλλά δεν μπορώ να ξεφύγω πολύ.

Αυτό στα bold δεν παίζει, ο συγκεκριμένος φορτιστής δεν ξεκινάει καν φόρτιση αν δει τόσο χαμηλή τάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Joshua21 είπε

Αυτό στα bold δεν παίζει, ο συγκεκριμένος φορτιστής δεν ξεκινάει καν φόρτιση αν δει τόσο χαμηλή τάση.

Nαί, το διάβασα στις οδηγίες του και από ότι φαίνεται παώ για νέα μπαταρία τελικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dpolal είπε

Nαί, το διάβασα στις οδηγίες του και από ότι φαίνεται παώ για νέα μπαταρία τελικά.

Όχι δεν κατάλαβες, είπα πως δεν παίζει αυτό που περιέγραψες, δλδ να ήταν 3,8 και να πήγε 4,4.

Τσέκαρε την ξανά γιατί κάτι μας λες λάθος, ίσως η τάση της μπαταρίας να ήταν παραπάνω και με μια καλή φόρτιση να συνέλθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Joshua21 είπε

Όχι δεν κατάλαβες, είπα πως δεν παίζει αυτό που περιέγραψες, δλδ να ήταν 3,8 και να πήγε 4,4.

Τσέκαρε την ξανά γιατί κάτι μας λες λάθος, ίσως η τάση της μπαταρίας να ήταν παραπάνω και με μια καλή φόρτιση να συνέλθει.

Τόσο ήταν και πριν από λίγο που την τσέκαρα είχε ανέβει στα 5,1.

Αυτό που διάβασα στις οδηγίες είναι ότι ο εν λόγο φορτιστής αν η τάση είναι κάτω από 7,3V θεωρεί ότι η μπαταρία είναι 6βολτη, κλειδώνει τα υπόλοιπα προγράμματα που έχει και θα προσπαθήσει να την φορτίσει σαν 6βολτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...