Προς το περιεχόμενο

Η mobile «RDNA GPU» των Samsung και AMD φημολογείται ότι διαλύει τον ανταγωνισμό


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μα ήδη ο exynos είναι γρηγορότερος από τον snapdragon. Το θέμα είναι ότι αυτό, προκαλεί υπερθέρμανση σε βάθος χρόνου και το τσιπάκι κόβει ταχύτητα και πέφτουν οι επιδόσεις του 

Αν κάνεις ένα τεστ, την πρώτη φορά βγαίνει πρώτο το exynos και με διαφορά. Τη δεύτερη και την τρίτη συνεχόμενη όμως, ενώ ο snapdragon μένει σταθερός στις επιδόσεις του, το exynos κόβει ταχύτητα γιατί ζεσταίνεται και μένει πολύ πίσω.

Αυτό είναι το θέμα, το optimization.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
3 ώρες πριν, stavros750 είπε

Στο Pubg Mobile πάντως, μιας και ασχολούμαι ενεργά, υπάρχει μεγάλη κοινότητα eSports από πίσω. Οι επιδόσεις που απαιτούνται, ώστε να τρέξει νεράκι 60 fps ένα Scrim (40+ άτομα τελευταίο κύκλο με άπειρο gunfiring) μόνο οι Α12,13 και ίσως ο Snapdragon 865 μπορούν να βγάλουν εις πέρας χωρίς framedrop. Βέβαια σε αυτό φταίει και το κακό optimizing του game. Θα παρατήρησες ότι σου ανέφερα τωρινά Soc, αλλά θεωρώ ένα μικρό αγοραστικό κοινό θα ψάξει στο μέλλον το 90αρι Fps στα games, μπορεί και παραπάνω. Που ξέρεις τι Games μας επιφυλάσσει το μέλλον ή τι αξιοποίηση της GPU θα γίνει με διάφορες εφαρμογές. Εμάς σαν καταναλωτές δεν μας χαλάει πάντως 😂

τι ειναι το σκριμ? 😂

ενταξει τι θα βγει στο μελλον θα το φροντισουν τα soc του μελλοντος, ο προβληματισμος μου ειναι οτι σημερα μας λειπει η μπαταρια και οχι οι επιδοσεις. το να κουμπωσουν πανω στο κινητο μια 5700ΧΤ δε μου λεει κατι αν η μπαταρια κραταει να παιξει μονο 2 λεπτα 🤣

5 ώρες πριν, gripoulas1983 είπε

Βασικα θα καθομουνα να σου εξηγησω αλλα μονο απο αυτο που γραφεις δεν θελω καν να μπω στον κοπο.Καλο βραδυ

και εμενα ο κολλητος μου μια χαρα ειναι με το s7 edge που ειχε παρει πριν ποσα χρονια. ακομα και εγω καλουτσικα ειμαι με κινητο που φοραει τον 625 που ειναι low-end soc. δε συγκρινονται οι επιδοσεις προφανως, αλλα τη δουλεια του τη κανει.

εσυ τι στο καλο κανεις στο κινητο σου που δε σ ευχαριστουν οι επιδοσεις μιας παλιας ναυαρχιδας με καλο (για την εποχη που βγηκε) soc?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, QuantumDot είπε

Για εμάς τους άσχετους, μιλάμε για CPU Exynos με γραφικά AMD; Μακάρι να μπει και άλλος στο παιχνίδι! Και να μη μείνουν στα Samsung, να μπουν και σε xiaomi, realme, huawei κλπ

Η AMD έχει σταματήσει να ρίχνει χρήματα στα desktop Graphics.

Αυτό που κάνει είναι να το παίζει υπερκατασκευαστής για άλλους.

Για τα γραφικά των Play-Station, X-box, για το Stadia , για Tesla , τώρα για Samsung.

Κάποια στιγμή δάνεισε και στην Intel την mobile Vega.

Δεν θα δεις ποτέ δηλαδή τελικό προιόν στην αγορά από την AMD .

 

Πέρα από τις επιδόσεις, πρέπει να δούμε και τι κατανάλωση έχει το chip.

Έχει ενδιαφέρον πάντως να δούμε την ίδια τεχνολογία της ATI , πως εξελίχθηκε στην Amd και πως στην Qualcomm.

 

Επεξ/σία από adtakhs
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Exoskeletor είπε

Πως παιζει καποιος ανταγωνιστηκα παιχνίδια στο κινητό? Εμένα μου μουδιαζουν τα χέρια μετα απο κανα 20 λεπτό 

Εισαι πλεον σε μια νεα εποχη που το gaming στα κινητα αρχιζει και γινεται σοβαρο με κυκλοφορια τιτλων οπως ηταν το pupg, call of duty mobile ειναι παρα πολλα παιδια που προτιμουν το gaming στο κινητο απο υπολογιστη(εδω σκεψου με ρωτανε ολο περιέργεια πως και υπαρχει ακομη υπολογιστης) και εχουν και κανα ps μονο, και υπαρχει πλεον και αρκετα μεγαλη ζητηση σε ατομα απο 25-35 που στον ελευθερο τους χρονο παιζουν pupg η call of duty mobile κανουν team και παιζουν 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Lezantas26 είπε

τι ειναι το σκριμ? 😂

A scrim is an online practice match against several players or teams. The word scrim comes from the shortening of “scrimmage”. It is basically a competitive game you play against other competitive players or teams for practicing in unranked matches.

Δεν ξέρω αν σε βοήθησα 😂

7 ώρες πριν, Exoskeletor είπε

Πως παιζει καποιος ανταγωνιστηκα παιχνίδια στο κινητό? Εμένα μου μουδιαζουν τα χέρια μετα απο κανα 20 λεπτό 

Θέμα συνήθειας είναι, δεν μουδιαζουν τόσο αν παίζεις τακτικά, αλλά και να συμβεί αυτό δεν θες πάνω από 10 δευτερόλεπτα να ξεμουδιασουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, adtakhs είπε

Η AMD έχει σταματήσει να ρίχνει χρήματα στα desktop Graphics.

Αυτό που κάνει είναι να το παίζει υπερκατασκευαστής για άλλους.

Για τα γραφικά των Play-Station, X-box, για το Stadia , για Tesla , τώρα για Samsung.

Κάποια στιγμή δάνεισε και στην Intel την mobile Vega.

Δεν θα δεις ποτέ δηλαδή τελικό προιόν στην αγορά από την AMD .

 

Πέρα από τις επιδόσεις, πρέπει να δούμε και τι κατανάλωση έχει το chip.

Έχει ενδιαφέρον πάντως να δούμε την ίδια τεχνολογία της ATI , πως εξελίχθηκε στην Amd και πως στην Qualcomm.

 

Και σε desktop κάνει πλεον καλη δουλεια με την 5xxx σειρα. Το προβλημα δεν ειναι η δυναμη των καρτών αλλά τα drivers. Λίγο να ασχοληθεί με αυτό το κομμάτι θα υπάρξει ξανά ανταγωνισμός στο Desktop κομμάτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέφυγε η AMD. Από bulldozer εποχή που ήταν σχεδόν ανύπαρκτη και ο κόσμος γελούσε με τα χάλια της τώρα βρίσκεται παντού ακόμα και σε κινητά με καλές επιδόσεις και εξαιρετικότατες τιμές. Μπράβο της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μαχη διευρυνεται οσο οδευουμε στο καλοκαιρι παντως Οι Nvidia και AMD ανεβάζουν στροφές και πατάνε "τέρμα το γκάζι" μπαίνοντας στην τελική ευθεία για την κυκλοφορία των GPUs νέας γενιάς. Και οι δυο εταιρείες, όπως είχαμε αναφέρει και στο παρελθόν, έχουν πλέον εξαγοράσει όλη τη διαθέσιμη παραγωγική χωρητικότητα της TSMC στα 7nm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, adtakhs είπε

Η AMD έχει σταματήσει να ρίχνει χρήματα στα desktop Graphics.

Αυτό που κάνει είναι να το παίζει υπερκατασκευαστής για άλλους.

Δε ξερω τι λες αλλα η 5700ΧΤ κατα τη γνωμη μου για 1440p ειναι αριστη καρτουλα και σε καλη υλοποιηση με αρκετο OC θα τολμουσα να την πω "η 2080 του φτωχου" (χωρις να εχει περασει απ τα χερια μου 2080, αλλα εχοντας μια 1080 και υποθετοντας πως η 2080 η απλη εχει γυρω στο 20-25% παραπανω επιδοσεις απ την 1080).

Δεν αμφιβαλω μαλιστα σα hardware να εχει και περισσοτερες δυνατοτητες απ αυτες που μας δειχνει, το θεμα ειναι πως οι τυποι που γραφουν drivers εκει στην AMD πρεπει να ναι τιποτα συνδικαλιστες δημοσιοι υπαλληλοι. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαταρία 4000mha έχω παρατηρήσει τέρμα φορτίσει δίνει μια αποδόσει αλλά με λίγα της εκατό κάτω πέφτουν αποδώσεις και δίνει μια θερμότητα θεωρώ και η κατασκευαστες που βάζουν τέτοιες απόδοσης σε κινητό να να ανεβάσουν αρκετά τα mha δεν είναι δύσκολο και παρατηρώ ότι όταν παίζεις κακή συνδέσει στο ίντερνετ ζωρίζεται το σύστημα κιόλας σαν τεχνολογία είμαστε μπροστά στο θέμα μπαταρίας να τα ανεβάσουν πρέπει αρκετά σε pocophone f1 αυτά παρατήρησα αν με καταλαβαίνεται η τεχνολογία προχωράει και καλά θα κάνουν ότι βγάλουν τουλάχιστον μην μας τα πουλάνε ακριβά  άμα κατασκευάζουν παραπάνω κινητά στη αγορά δεν τρέχει κάτι 

Μπαταρία 4000mha έχω παρατηρήσει τέρμα φορτίσει δίνει μια αποδόσει αλλά με λίγα της εκατό κάτω πέφτουν αποδώσεις και δίνει μια θερμότητα θεωρώ και η κατασκευαστες που βάζουν τέτοιες απόδοσης σε κινητό να να ανεβάσουν αρκετά τα mha δεν είναι δύσκολο και παρατηρώ ότι όταν παίζεις κακή συνδέσει στο ίντερνετ ζωρίζεται το σύστημα κιόλας σαν τεχνολογία είμαστε μπροστά στο θέμα μπαταρίας να τα ανεβάσουν πρέπει αρκετά σε pocophone f1 αυτά παρατήρησα αν με καταλαβαίνεται η τεχνολογία προχωράει και καλά θα κάνουν ότι βγάλουν τουλάχιστον μην μας τα πουλάνε ακριβά  άμα κατασκευάζουν παραπάνω κινητά στη αγορά δεν τρέχει κάτι 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, weros είπε

Εισαι πλεον σε μια νεα εποχη που το gaming στα κινητα αρχιζει και γινεται σοβαρο με κυκλοφορια τιτλων οπως ηταν το pupg, call of duty mobile ειναι παρα πολλα παιδια που προτιμουν το gaming στο κινητο απο υπολογιστη(εδω σκεψου με ρωτανε ολο περιέργεια πως και υπαρχει ακομη υπολογιστης) και εχουν και κανα ps μονο, και υπαρχει πλεον και αρκετα μεγαλη ζητηση σε ατομα απο 25-35 που στον ελευθερο τους χρονο παιζουν pupg η call of duty mobile κανουν team και παιζουν 

 

Ε και σου λεει τι τελεια που παιζω στις 6" με γραφικα του 2005.

Τι χρειαζεται το πισι να παιζεις στις 27" με γραφικα του 2020...

Οντως βγαζει νοημα.

 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...