Προς το περιεχόμενο

Overclock i5 6600K Συμβουλή


mou-vi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο forum. Θέλω την συμβουλή κάποιου ειδικού στο overclock. Δεν είμαι ειδικός στο θέμα ότι ξέρω είναι από βίντεο καί τουτοριαλς. Λοιπόν μετά από μερικά πείραμα έκανα overclock τόν επεξεργαστή μου στα 4,4 Ghz με 1,320 volt. Όλα φαίνονται τέλεια. Έτρεξα cinabench20 - όλα οκ. Έτρεξα occt v5.5.7 επίσης όλα οκ, έτρεξα το τέστ OCCT με μικρό καί μεγάλο τέστ δεδομένων, δεν μου έβγαλε κανένα σφάλμα. Έτρεξα καί τό Linpack επίσης κανένα σφάλμα (12λεπτα κάθε τέστ). Θερμοκρασίες πήγε max 72 βαθμούς. Όλα φαίνονται μία χαρά καί λέω νά τό κρατήσω έτσι. Αυτό πού θέλω νά μάθω είναι τό εξής.... εγώ για νά κάνω τό overclock από τά bios πείραξα μόνο τον πολλαπλασιαστή (όπως τόν λένε δλδ) από 35 πού είναι ο στοκ σέ 44 καί τό Vcore από auto σέ 1,320v τίποτα άλλο. Οπότε ξέρει κάποιος νά μου πει πρέπει νά αλλάξω καί κάτι ακόμα??? Σέ κάποια φόρουμ πού έψαξα άλλοι λένε ναι άλλοι όχι. Η μητρική μου είναι η msi z170 G-45 Gaming.

Παρακαλώ αν κάποιος ειδικός ξέρει νά με συμβουλέψει. Ευχαριστώ για την φιλοξενία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/5/2020 στις 8:12 ΜΜ, mou-vi είπε

Καλησπέρα στο forum. Θέλω την συμβουλή κάποιου ειδικού στο overclock. Δεν είμαι ειδικός στο θέμα ότι ξέρω είναι από βίντεο καί τουτοριαλς. Λοιπόν μετά από μερικά πείραμα έκανα overclock τόν επεξεργαστή μου στα 4,4 Ghz με 1,320 volt. Όλα φαίνονται τέλεια. Έτρεξα cinabench20 - όλα οκ. Έτρεξα occt v5.5.7 επίσης όλα οκ, έτρεξα το τέστ OCCT με μικρό καί μεγάλο τέστ δεδομένων, δεν μου έβγαλε κανένα σφάλμα. Έτρεξα καί τό Linpack επίσης κανένα σφάλμα (12λεπτα κάθε τέστ). Θερμοκρασίες πήγε max 72 βαθμούς. Όλα φαίνονται μία χαρά καί λέω νά τό κρατήσω έτσι. Αυτό πού θέλω νά μάθω είναι τό εξής.... εγώ για νά κάνω τό overclock από τά bios πείραξα μόνο τον πολλαπλασιαστή (όπως τόν λένε δλδ) από 35 πού είναι ο στοκ σέ 44 καί τό Vcore από auto σέ 1,320v τίποτα άλλο. Οπότε ξέρει κάποιος νά μου πει πρέπει νά αλλάξω καί κάτι ακόμα??? Σέ κάποια φόρουμ πού έψαξα άλλοι λένε ναι άλλοι όχι. Η μητρική μου είναι η msi z170 G-45 Gaming.

Παρακαλώ αν κάποιος ειδικός ξέρει νά με συμβουλέψει. Ευχαριστώ για την φιλοξενία.

Καλησπέρα, τώρα δοκιμάζεις για 4.5 ή κατεβάζεις την τάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Καλησπέρα, τώρα δοκιμάζεις για 4.5 ή κατεβάζεις την τάση.

Δοκίμασα στα 4,5 καί στα 4,6.. έτρεξα κάποια τέστ όπωςc cinabench20, aida64 ακόμα και game έπαιξα, όλα οκ κάνενα κρασαρισμα ή μπλέ οθόνη ΑΛΛΑ.. όταν έτρεχα OCCT τέστ μπλέ οθόνη κατευθείαν, Linpack ούτε κάν σέ μερικά δευτερόλεπτα μπλέ οθόνη. Οπότε δοκίμασα στα 4,4 με 1,32v έτρεξα OCCT+ Linpack καί όλα τέλεια.. κανένα κρασαρισμα ή μπλέ οθόνη, μηδέν σφάλματα σέ όλα τά τέστ. Επειδή μου είναι υπεραρκετά τά 4,4Ghz και ο υπολογιστής φαίνεται νά είναι stable θά τό κρατήσω έτσι.

Αυτό πού δεν γνωρίζω είναι αν πρέπει νά αλλάξω καί κάποια άλλη ρύθμιση στα bios πέραν από αυτές πού έκανα ήδη. Δλδ multiplayer (από 35 στοκ σέ 44) καί ρεύμα Vcore στο 1,320 volt.

Μετά από ψάξιμο στο ίντερνετ άλλοι προτείνουν καί άλλες ρυθμίσεις (πιο εξειδικευμένες) ενώ άλλοι όχι ( μόνο multiplayer και Vcore). 

Δεν είμαι ειδικός στο overclock, γι'αυτό ρωτάω αν μπορεί κάποιος ειδικός νά με συμβουλεύσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Με χαμηλότερη τάση δεν δουλεύει στα 4.4; Ψηλη φαίνεται.

Λογικά θα μπορεί... Πολύ λένε ότι παίζει ρόλο και σε τι chip θα πέσεις.. Δεν δοκίμασα να χαμηλώσω γιατί η θερμοκρασίες είναι πολύ καλές σχεδόν όπως σε στοκ και επειδή στο OCCT+Linpack δεν είχα καθόλου σφάλματα ούτε μπλε οθόνες.. Οπότε το άφησα έτσι.. Μπορεί να δωκιμασω το στο μέλλον να χαμηλώσω! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...