Προς το περιεχόμενο

Linux Mint απορία με antivirus και πρόβλημα virtual box


gtr4460

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά Όλα καλά Με την εγκατάσταση είμαι πολύ ενθουσιασμένος ο υπολογιστής πάει σφαίρα Απλώς διαβάζω διάφορα άρθρα και σαν αρχάριος Θέλω να ρωτήσω κάτι. 

Antivirus πρέπει να βάλουμε στο Linux Και αν ναι ποιο και δεύτερον θέλω να κάνω 1 ένα δεύτερο Linux Mint στο virtualbox αλλά μου βγάζει αυτό το μήνυμα τι πρέπει να κάνω

https://drive.google.com/file/d/1PskEd_73b-EAcjgaL5_7mcVmP2AWbToC/view?usp=drivesdk

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω μελετησε την παραγραφο "Πως παιρνουμε σκρινσοτς στο Λινουξ".Επισης δωσε τα σχετικα στοιχεια που αναγραφονται.Στην προκειμενη περιπτωση μυριζομαι virtualization feature του επεξεργαστη (που δεν ξερουμε ποιος ειναι) και πολυ πιθανο να μην ειναι ενεργοποιημενο στο BIOS.

12 λεπτά πριν, gtr4460 είπε

Antivirus πρέπει να βάλουμε στο Linux

Oχι δεν πρεπει. Λεξη κλειδι και εμφαση στην λεξη "πρεπει".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) ΟΧΙ

β) μπες στο BIOS και ενεργοποιησε σε Intel VT (Virtualization Technology) η AMD-V (AMD Virtualization) αν εχεις επεξεργαστη AMD.

αν δεν πιασει αυτο το κολπο τσεκαρισε Enable PAE/NX οπως δειχνει στην φωτογραφια που ανεβασα,

 

enable-pae-nx.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά το antivirus, θα πρέπει να είσαι προσεκτικός στο τι τρέχεις και από ποιες πηγές, για να μην έχεις προβλήματα. Μην υιοθετήσεις την λογική έχω linux, δεν "κολλάω" τπτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, m4is είπε

Όσον αφορά το antivirus, θα πρέπει να είσαι προσεκτικός στο τι τρέχεις και από ποιες πηγές, για να μην έχεις προβλήματα. Μην υιοθετήσεις την λογική έχω linux, δεν "κολλάω" τπτ.

@m4is Ωραία αν θέλω να κατεβάσω Θα το κατεβάσω Μπορείς να μου προτείνεις κάποιο γιατί βρήκα κάτι αλλά δεν είναι δωρεάν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά δεν χρησιμοποιώ, οπότε ψάξε στο google, δοκίμασε και κατέληξε σε όποιο πιστεύεις ότι σου προσφέρει την ασφάλεια που ζητάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...