Προς το περιεχόμενο

Υψηλή χρήση CPU από systemd


Oxygene

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεί κάποιος να μου πει γιατί σε laptop που τρέχει μόνο Retroarch (και αυτό χωρίς καν να έχω ανοιχτό κάποιο rom) το γ@μημένο το systemd καταναλώνει τόση πολύ CPU;

reduced_IMG_20200506_195918_19134.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

νομιζω το  baloo-file, κανει κατι τετοια μεχρι και 100% μπορει να παει. Βεβαιωσου απο cli με την top, μην εμπιστευεσαι την γραφικη διεπαφη και killall baloo-file να ησυχασεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το baloo ειναι για file indexing και στην προκειμενη περιπτωση δεν δειχνει να ειναι ο ενοχος. Απο την αλλη αν καποιος θελει να το σταματησει σιγουρα δεν τραβαει killall baloo_file.Γιατι πολυ απλα θα ξαναξεκινησει απο μονο του.
Οπως παλια που ηταν καποιοι που θελανε στα windows να σβησουν ενα εγκατεστημενο προγραμμα και πηγαινανε στο Program Files και απλα σβηνανε τον φακελο !! :)

Καλο διαβασμα μερικοι.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

απλά βλέπω κάποια process να είναι nested και είπα μήπως το baloo κάνει το θέμα

σε εμένα πάλι το baloo-file προκαλούσε ζημιά, το σταμάτησα όπως μπορούσα (με kill -9) στην επόμενη εκίνηση του Η/Υ που ξαναξεκίνησε το έκανα disable και τέλος. Το παράδειγμα ασχολίαστο.

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, dancer_69 said:

Δες εδώ:

https://superuser.com/questions/1060670/systemd-cpu-usage-of-services

για το πως μπορείς να δεις ποιο service προκαλεί την υψηλή χρήση του επεξεργαστή.

Ωραία, έτρεξα το systemd-cgtop και τώρα έχω αυτό:

reduced_IMG_20200507_222117_42119.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Linuxdude είπε

σε εμένα πάλι το baloo-file προκαλούσε ζημιά

Και σε εμενα προκαλουσε ζημια κατι αλλο , θα μπει ο επομενος και για αυτον κατι αλλο...το θεμα ειναι να λεμε λυσεις επι του παροντος.Οχι λογω εμπειριων.
Γενικως ναι το baloo ηταν προβληματικο και οπου το εβλεπα μου ανεβαζε το αιμα στο κεφαλι αλλα νομιζω τελευταια εχει στρωσει χαρακτηρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

Και σε εμενα προκαλουσε ζημια κατι αλλο , θα μπει ο επομενος και για αυτον κατι αλλο...το θεμα ειναι να λεμε λυσεις επι του παροντος.Οχι λογω εμπειριων.

το θέμα είναι να μην είσαι επιθετικός δεν βοηθάει σε κάτι, εγώ απλά πρότεινα να σταματήσει μια διεργασία, δεν θα πάθει τίποτε, εσύ άρχισες τις εξυπνάδες.

Αναφορά σε κείμενο

Γενικως ναι το baloo ηταν προβληματικο και οπου το εβλεπα μου ανεβαζε το αιμα στο κεφαλι αλλα νομιζω τελευταια εχει στρωσει χαρακτηρα.

ναι μια χαρά παίζει, έχω πολύ καιρό να δω πρόβλημα.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Oxygene Δεν φαινεται το καθε υπο-αντικειμενο τι χρηση cpu κανει , οποτε για να το δεις αυτο κανε το εξης.Πηγαινε στο αρχειο /etc/systemd/system.conf και βρες την γραμμη με την εγγραφη  "DefaultCPUAccounting". Uncomment και το no το γυρνας σε yes. Κανεις reboot.Ξανατρεχεις το systemd-cgtop και δες τι γινεται.
Σε μια εγκατασταση arch/kde που το δοκιμασα δουλευει και το συνολικο cpu usage ειναι 0-3% ...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mphxths

Thanks, αυτή τη στιγμή δεν χτυπάει μεγάλα νούμερα (σαν την οχιά που κρύβεται μέχρι να χτυπήσει), αλλά μόλις ξανασυμβεί θα επανέλθω... Πρόσφατα είχε φτάσει η κατανάλωση CPU από το systemd στο 50%+...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανήλθα στο θέμα... Η κατανάλωση CPU από το systemd είναι 26-27% αυτή τη στιγμή με 0 (ΜΗΔΕΝ) προγράμματα να τρέχουν. Να τι δίνει το systemd-cgtop:

reduced_IMG_20200511_073455_66887.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Oxygene Για δες εδω μερικες διερευνητικες εντολες για να καθορισεις επ'ακριβως το προβλημα. Γενικως απο ο,τι λενε εκει περα , μαλακιες τους εκανε το bluetooth ..εχε το υποψη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...