Προς το περιεχόμενο

Οικονομικός μονόχρωμος εκτυπωτής laser για οικιακή χρήση.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ όλη την παρέα της Insomnia. 

Χθες παρέδωσε το πνεύμα του ο εκτυπωτής που είχα τελευταία 10 χρόνια. ( Samsung SAMSUNG CLP-315 έγχρωμος laser ). Δεν μπορώ να πω ότι ήμουν υπερευχαριστιμένος, όμως την δουλειά του την έκανε και με το παραπάνω. Ήταν ο πρώτος μου εκτυπωτής που είχα τσιπάρει και γέμιζα μόνος μου τα τόνερ. Τέλος πάντων. Τώρα ήρθε η ώρα να πάρω καινούριο. Πλέον όχι έγχρωμο, γιατί με τα χρόνια κατάλαβα ότι δεν χρειάζεται να έχεις ένα τέτοιο στο σπίτι. Ο κύριος λόγος που το χρειάζομαι είναι τα παιδιά, που πολλές φορές θέλουν εκτυπώσεις για το σχολείο. Άρα μιλάμε για ελάχιστη χρήση,καλό θα ήταν να έχει WiFi και σίγουρα όχι ακριβά τόνερ. Με μία πρόχειρη ματιά που έριξα στο διαδίκτυο για τους VFM εκτυπωτές, είδα ότι υπάρχει μέσα στην λίστα και ο HP LaserJet Pro M15w ο οποίος είναι αρκετά φτηνός ( 85 ευρώ στο https://www.websupplies.gr ) και έχει πολύ φτηνά συμβατά τόνερ ( https://www.skroutz.gr/c/926/symvata-anakataskevasmena-toner-drums-ektypwtwn.html?from=catspan&keyphrase=CF244A)

Ποια είναι η γνώμη σας; Είναι καλός ή να κοιτάξω για κάποιο άλλο; Έχετε να μου προτείνετε κάποιο;

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4-5 φορές είχα γεμίσει. Αλλά τότε η γυναίκα μου έκανε ιδιαίτερα και είχε πολλές εκτυπώσεις. Τώρα τον εκτυπωτή θέλω μόνο για εκτυπώσεις που θα χρειαστούν τα παιδιά μου στο σχολείο. Ελάχιστα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα μια φορά στα δύο χρόνια περίπου. Καλύτερα να πάρεις κάποιο φτηνό εκτυπωτή με ακριβά μελάνια παρά να δώσεις κάτι παραπάνω στον εκτυπωτή για να παίρνει φτηνότερα μελάνια. Εχε υπόψη ότι κι αυτός που θα πάρεις ότι μάρκα και νάναι, περίπου καμία 10ετία θα κρατήσει, μετά θα θέλει κι αυτός πέταμα.

Γνώμη για συγκεκριμένο μοντέλο δεν έχω., Προσωπικά  οι δύο τελευταίοι εκτυπωτές που είχα ήταν xerox και είμαι ευχαριστημένος. (ο πρώτος που είχα μάλιστα, γέμιζε με πάμφθηνα μελάνια, να φανταστείς ήταν πιο ακριβά τα μεταφορικά από το ίδιο το μελάνι). Αλλά τώρα, από ό,τι βλέπω, δεν πωλούνται συμβατά τονερ για τα καινούργια μοντέλα της xerox.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/5/2020 στις 9:51 ΜΜ, yanyul είπε

Ήταν ο πρώτος μου εκτυπωτής που είχα τσιπάρει και γέμιζα μόνος μου τα τόνερ.

WHAT?! μπορείς να τσιπάρεις εκτυπωτή?! Αξίζει μια συζήτηση περί αυτού σε άλλο thread.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PC_MAGAS είπε

WHAT?! μπορείς να τσιπάρεις εκτυπωτή?! Αξίζει μια συζήτηση περί αυτού σε άλλο thread.

Καλησπέρα. Βέβαια έχω να ασχοληθώ πολλά χρόνια με το συγκεκριμένο θέμα, όμως πριν από 10 χρόνια η επιλογή εκτυπωτή έγινε με βασικότερο κριτήριο να δέχεται τσιπάρισμα. Στην ουσία είναι ένα ολοκληρωμένο που το κολλάς πάνω στην μητρική του εκτυπωτή, εκεί που σου υποδεικνύει η οδηγία, και το μόνο που κάνει είναι να σταματά να μετράει τις εκτυπώσεις που κάνει κάθε τόνερ. Επειδή η κατασκευαστές των εκτυπωτών είναι πολύ πονηροί,  βάλανε μετρητή εκτυπώσεων. Και όταν έφτανε κάποιο αριθμό εκτυπώσεων το τόνερ, απλά σταματούσε να εκτυπώνει, και ας είχε ακόμα σκόνη για μερικές εκατοντάδες εκτυπώσεις ακόμα. Βέβαια με το τσιπ υπάρχει το μειονέκτημα ότι δεν βλέπεις πόσο γεμάτη είναι η κασέτα με τόνερ, και το καταλαβαίνεις μόνο όταν αρχίζει να εκτυπώνει χάλια. Με το που έβαλα τσιπ, το μόνο που είχα να κάνω ήταν να αγοράζω την σκόνη και να γεμίζω τις κασέτες. Μιλάμε για μεγάλη οικονομία. Εννοείται ότι αυτό δεν μπορεί να γίνεται αιώνια. Γιατί εκτός από τις κασέτες, υπάρχουν και άλλα εξαρτήματα στον εκτυπωτή, που έχουν χρόνο ζωής, και αντικατάσταση των οποίο δεν συμφέρει καθόλου. ( στην δική μου περίπτωση πιστεύω ότι φωτοευαίσθητος κύλινδρος, αξία του οποίου είναι περίπου 70-80 ευρώ ). Υπάρχουν και άλλοι τρόποι, κάποιο βάζουν τσιπ στις κασέτες, κάποια άλλα τσιπ απλός μηδενίζουν τον μετρητή.

Σίγουρα πρέπει να έχει γίνει πιο δύσκολο το τσιπάρισμα, γιατί μερικούς μερικούς δεν συμφέρει, αλλά πάλι γίνεται. 

Ρίξε μια ματιά εδώ, πόσο μεγάλη ποικιλία υπάρχει στο Aliexrpess,

https://www.aliexpress.com/af/printer-chip.html?d=y&origin=n&SearchText=printer+chip&catId=0&initiative_id=SB_20200510111356

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mε ενδιαφέρει και μένα μέχρι 100€ αγορα οικιακου laser. ακουω προτάσεις 

Στις 6/5/2020 στις 9:51 ΜΜ, yanyul είπε

Χαιρετώ όλη την παρέα της Insomnia. 

Χθες παρέδωσε το πνεύμα του ο εκτυπωτής που είχα τελευταία 10 χρόνια. ( Samsung SAMSUNG CLP-315 έγχρωμος laser ). Δεν μπορώ να πω ότι ήμουν υπερευχαριστιμένος, όμως την δουλειά του την έκανε και με το παραπάνω. Ήταν ο πρώτος μου εκτυπωτής που είχα τσιπάρει και γέμιζα μόνος μου τα τόνερ. Τέλος πάντων. Τώρα ήρθε η ώρα να πάρω καινούριο. Πλέον όχι έγχρωμο, γιατί με τα χρόνια κατάλαβα ότι δεν χρειάζεται να έχεις ένα τέτοιο στο σπίτι. Ο κύριος λόγος που το χρειάζομαι είναι τα παιδιά, που πολλές φορές θέλουν εκτυπώσεις για το σχολείο. Άρα μιλάμε για ελάχιστη χρήση,καλό θα ήταν να έχει WiFi και σίγουρα όχι ακριβά τόνερ. Με μία πρόχειρη ματιά που έριξα στο διαδίκτυο για τους VFM εκτυπωτές, είδα ότι υπάρχει μέσα στην λίστα και ο HP LaserJet Pro M15w ο οποίος είναι αρκετά φτηνός ( 85 ευρώ στο https://www.websupplies.gr ) και έχει πολύ φτηνά συμβατά τόνερ ( https://www.skroutz.gr/c/926/symvata-anakataskevasmena-toner-drums-ektypwtwn.html?from=catspan&keyphrase=CF244A)

Ποια είναι η γνώμη σας; Είναι καλός ή να κοιτάξω για κάποιο άλλο; Έχετε να μου προτείνετε κάποιο;

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Καποιοι βρίζουν στο skroutz. κολλάει και υπερθέρμανση. ωραιος φαινεται παντως ωραια specs/

αυτός εδω τι λεει; https://www.websupplies.gr/ektipotis-laser-lexmark-b2236dw-mono-18m0110

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

εγω θα πω την εμπειρια μου με τον παρακατω εκτυπωτη

 

HP LaserJet P1102 ....τον ειχαμε στην δουλεια και τυπωνε , οχι υπερβολες, ενα πακετο χαρτια την ημερα.

απλα του βαζαμε χαρτι και συνεχιζε ...(κατι λιστες τυπωναμε τοτε θυμαμαι.) 

το 2015 εφυγα απο αυτην δουλεια και τον πηρα μαζι 🤫 ....το πιστευετε οτι εχει διαλυθει ..πορτακια...πλαστικα κλπ ...και ΑΚΟΜΑ εκτυπωνει...

εχω παθει πλακα με τον εκτυπωτη.

...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για δες.

Φθηνός, laser, φθηνά μελάνια, διπλή όψη κλπ.

http://www.cosmodata.gr/product/325603/periferiaka-gaming/refurbish-ektipotes-efkeries/laser-ektipotis-refurbish/monochromos-laser-ektipotis-lexmark-ms415dn-piotita-ektiposis-1200x1200-dpi-tachitita-ektiposis-38-ppm-usb-ethernet

Εκτός αν δεν σε βολεύει το μέγεθος.

Επεξ/σία από melaslog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας! Θα προτείνατε τη χρήση συμβατών μελανιών ή toner και όχι αυθεντικών...άφοβα; 

Δεν ισχύει ότι υπάρχει ο κίνδυνος καταστροφής του εκτυπωτή; 🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, fizik said:

Γεια σας! Θα προτείνατε τη χρήση συμβατών μελανιών ή toner και όχι αυθεντικών...άφοβα; 

Δεν ισχύει ότι υπάρχει ο κίνδυνος καταστροφής του εκτυπωτή; 🤔

Με το κόστος των αυθεντικών τονερ κοντά στα 50 (Samsung ML1665) και του συμβατικού στα 15 Ευρώ, προτιμώ να χαλάσει κάποια στιγμή ο εκτυπωτης από το τόνερ(που δεν θα χαλάσει πιστεύω) παρά να δίνω 50Ευρώ για κάτι που κοστίζει 50 Ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
36 λεπτά πριν, VonLoutsos είπε

Με το κόστος των αυθεντικών τονερ κοντά στα 50 (Samsung ML1665) και του συμβατικού στα 15 Ευρώ, προτιμώ να χαλάσει κάποια στιγμή ο εκτυπωτης από το τόνερ(που δεν θα χαλάσει πιστεύω) παρά να δίνω 50Ευρώ για κάτι που κοστίζει 50 Ευρώ.

ε, ενταξει..δινεις 50 για κατι που αξιζει ...50 ...δεν το λες και ασχημο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, Antilogos1975 said:

ε, ενταξει..δινεις 50 για κατι που αξιζει ...50 ...δεν το λες και ασχημο.

Όχι γιατί αν ήταν να δώσω 50 Ευρώ για τόνερ, έπαιρνα νέο εκτυπωτή πιο γρήγορο και με wifi/ethernet κτλ. Άρα προτιμώ να δίνω 15 και ας χαλάσει ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/5/2020 στις 11:29 ΜΜ, fizik είπε

Γεια σας! Θα προτείνατε τη χρήση συμβατών μελανιών ή toner και όχι αυθεντικών...άφοβα; 

Δεν ισχύει ότι υπάρχει ο κίνδυνος καταστροφής του εκτυπωτή; 🤔

πριν πολλαααα χρόνια την είχα πάθει με μελάνια μιας και μπούκωναν τις κεφαλές , με ασπρόμαυρο λέιζερ δεν είχα ποτέ θέμα (και έχω δουλέψει κάμποσους εκτυπωτές σε διάφορες δουλειές), εκτός από το να μην έχουν πολύ τόνερ

 

σε αυτόν που έχω σπίτι, ένας lexmark του '08 είμαι λίγο πάνω από τις 10 χιλιάδες σελίδες (που είναι λίγες για τον συγκεκριμένο, έχω ακόμα το αρχικό photoconductor) και τώρα είμαι με τόνερ του πλαισίου στα τελειώματα το οποίο είχα βάλει πριν 2 χρόνια στα 60 ευρώ αντί 90-100 που κάνει το κανονικό και φέτος βλέπω το έχουν ακόμα πιο κάτω στα 30κατι.. το αυθεντικό συνεχίζει 100

το συμβατό στη προκειμένη περίπτωση μου έβγαλε τις σελίδες που έβγαζε και το κανονικό (2500 υπόσχονται, αλλά βγάζουν 1600-1800 συνήθως)

 

 εννοείται ότι θα ξαναβάλω συμβατό σαν αυτό που έχω και όσο πάει, ίσως του κάνω και μια μικρή συντήρηση γιατί μου φαίνεται θέλει λάδωμα καθάρισμα κτλ, έχουν αρχίσει διάφοροι θόρυβοι

 

αλλά ίσως και τον αντικαταστήσω κάποια στιγμή θα δω, προς το παρόν εξυπηρετεί γενικά (όντας πολυμηχάνημα, φαξ, φωτοτυπίες, σκαναρίσματα.. ) με έχει γλιτώσει πάρα πολλές φορές να βγω έξω να πάω σε ένα βιβλιοπωλείο ας πούμε 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...