Προς το περιεχόμενο

kernel panic restart// macbook pro mid 2012


janus5555

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τις τελευατίες 2 βδομάδες έχω τρεις επανεκινήσεις μετά από kernel panic,  χωρίς να έχω αλλάξει κάτι στο hardware (macbook pro mid 2012, i7, 16g) ή στο software. Και τις τρεις φορές, έκλεισα το λαπτοπ (sleep/deep sleep mode) και όταν το ξανάνοιξα την άλλη μέρα, στο login χρήστη μου έβγαλε το μνμ ότι αναγκάστηκε να επανεκκινήσει κτλ κτλ.

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει; Επισυνάπτω τα report του kp. ;)

Kernel_2020-04-28-154547_Janus.panicKernel_2020-04-30-164046_Janus.panicKernel_2020-05-06-210701_Janus.panic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα!

Τσέκαρε υγεία δίσκου με drive dx.

Ποτε δεν ξέρεις....

Κάνε και μια διάγνωση με κρατημένο D στο chime, και δωσε αποτελέσματα.

Edit:

Δες και αυτο:

http://www.thexlab.com/faqs/tssleepimage.html

Επεξ/σία από kgeorge
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το drivedx το παρακολουθώ συστηματικά, ο δίσκος εκκίνησης είναι οκ. Τον κοίταξα πρόσφατα και με diskwarrior και είναι μια χαρά.

Το διαγνωστικό (εκκίνηση με d που λες) δεν έδωσε κανένα θέμα, όλα οκ και από εκεί. Αν ήταν θέμα με τις μνήμες ή άλλο κομμάτι hardware δεν θα έβγαινε εδώ;

Θέμα στο reboot δεν έχω, γίνεται κανονικά. Έσβησα και το sleep image ώστε να δημιουργηθεί νέο και να αποκλείσω την πιθανότητα να είναι αυτό corrupted και να δημιουργεί προβλήματα.

Τί άλλο μπορώ να κοιτάξω; Ανησυχώ μήπως πέφτω σε τπτ πιο βαρύ και ανέγγιχτο από θέμα hardware, γι'αυτό θέλω να το ψάξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, janus5555 είπε

Το drivedx το παρακολουθώ συστηματικά, ο δίσκος εκκίνησης είναι οκ. Τον κοίταξα πρόσφατα και με diskwarrior και είναι μια χαρά.

Το διαγνωστικό (εκκίνηση με d που λες) δεν έδωσε κανένα θέμα, όλα οκ και από εκεί. Αν ήταν θέμα με τις μνήμες ή άλλο κομμάτι hardware δεν θα έβγαινε εδώ;

Θέμα στο reboot δεν έχω, γίνεται κανονικά. Έσβησα και το sleep image ώστε να δημιουργηθεί νέο και να αποκλείσω την πιθανότητα να είναι αυτό corrupted και να δημιουργεί προβλήματα.

Τί άλλο μπορώ να κοιτάξω; Ανησυχώ μήπως πέφτω σε τπτ πιο βαρύ και ανέγγιχτο από θέμα hardware, γι'αυτό θέλω να το ψάξω.

Το dvd δουλεύει ή το έχεις βγάλει?

Επισης από μπαταρία πως πάει? Την έχεις αλλάξει?

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το dvd το έχω βγάλει εντελώς, έχω βάλει στη θέση του θήκη με ένα hdd για αποθήκευση και μπουτάρω με έναν ssd. Η μπαταρία είναι μια φορά αλλαγμένη, ήδη αυτή που έχω έχει φτάσει στο 10+% και χρειάζεται αλλαγή απλά το καθυστερώ. Γι' αυτό το έχω πάντα συνδεδεμένο στο ρεύμα, αντέχει να μείνει κάποια λεπτά μόνο με μπαταρία, φαντάζομαι κάπου στα 20 idle αλλά ως εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, janus5555 είπε

Το dvd το έχω βγάλει εντελώς, έχω βάλει στη θέση του θήκη με ένα hdd για αποθήκευση και μπουτάρω με έναν ssd. Η μπαταρία είναι μια φορά αλλαγμένη, ήδη αυτή που έχω έχει φτάσει στο 10+% και χρειάζεται αλλαγή απλά το καθυστερώ. Γι' αυτό το έχω πάντα συνδεδεμένο στο ρεύμα, αντέχει να μείνει κάποια λεπτά μόνο με μπαταρία, φαντάζομαι κάπου στα 20 idle αλλά ως εκεί.

Μια χαρά . Με μια νέα μπαταρία και ένα ssd στην θέση του hdd θα είσαι εντάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτσε, κάτι έχασες ή κάτι δεν κατάλαβα. Έχω ήδη ssd για κύριο σκληρό απ'όπου μπουτάρω το os. Λέω ότι έχω βγάλει το dvd drive και στη θέση του έβαλα disk caddy με τον παλιό σκληρό τον οποίο χρησιμοποιώ για αποθήκευση.

Έχει σχέση η μπαταρία με το  kernel panic?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/5/2020 στις 3:37 ΠΜ, janus5555 είπε

κάτσε, κάτι έχασες ή κάτι δεν κατάλαβα. Έχω ήδη ssd για κύριο σκληρό απ'όπου μπουτάρω το os. Λέω ότι έχω βγάλει το dvd drive και στη θέση του έβαλα disk caddy με τον παλιό σκληρό τον οποίο χρησιμοποιώ για αποθήκευση.

Έχει σχέση η μπαταρία με το  kernel panic?

Το caddy έχει σίγουρα σχέση,δοκιμασμένο σε Mac mini. Είχα τα ίδια προβλήματα  μέχρι που στο τέλος του έβαλα ξανά το dvd και ηρέμησε. Καλό είναι στο caddy να βάζεις ssd που δεν τραβάει πολύ ρεύμα. Ναι η μπαταρία παίζει και αυτή ρόλο γιατί δεν δουλεύει σωστά στις αυξομειώσεις της τάσης και έτσι δεν μπορεί να καλύψει τυχόν αναγκες τροφοδοσίας τον σκληρών κάνοντας τους corrupt.

Επίσης ο hdd στην θέση του caddy δεν ψύχεται σωστά και μπορεί να υπερθερμάνει γενικότερα το σύστημα. Αν δεν θες να βάλεις ssd στην θέση του hdd καλύτερα να κανείς το swap του ssd στο caddy και του hdd στην default θέση. 
Η μπαταρία έπισης μπορεί να δημιουργήσει υπερθέρμανση και να προκαλέσει και αλλά προβλήματα που σχετίζονται με το kernel panic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ ενδιαφέρονται αυτά που λες, δεν είχα σκεφτεί τίποτα απ'όλα αυτά. 

Απλά η φάση είναι ότι αυτό το format το έχω τώρα κοντά στα έξι χρόνια και δεν είχα ποτέ θέμα! Ξαφνικά τον τελευταίο μήνα παρατήρησα να έχει κάνει επανεκκίνηση ενώ το είχα "κλείσει" σε κατάσταση αναμονής..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/5/2020 στις 10:44 ΜΜ, janus5555 είπε

πολύ ενδιαφέρονται αυτά που λες, δεν είχα σκεφτεί τίποτα απ'όλα αυτά. 

Απλά η φάση είναι ότι αυτό το format το έχω τώρα κοντά στα έξι χρόνια και δεν είχα ποτέ θέμα! Ξαφνικά τον τελευταίο μήνα παρατήρησα να έχει κάνει επανεκκίνηση ενώ το είχα "κλείσει" σε κατάσταση αναμονής..

Οι σκληροι σου τι θερμοκρασίες αναπτύσσουν? Λογικά αυτός που είναι μέσα στο caddy πρέπει να θερμενεται αρκετά και να έχει επηρεάσει την καλωδιωταινια στο caddy. Συν την μπαταρία που δεν βοηθάει στις μεταβολές του φορτίου δεν θέλει και πολύ.

Μετα από τόσα χρόνια ταλαιπωρίας μην περιμένεις να δουλεύει τέλεια το caddy. 

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο hdd γύρω στους 30 βαθμούς, ο ssd δεν βγάζει ένδειξη- θερμαίνεται και αυτός; Δεν ισχύει ότι λόγω κατασκευής, που δεν έχει κινούμενα μέρη, δεν θερμαινεται κατά τη λειτουργία.

Έχει πάντως σταματήσει τώρα να κάνει kernel panic, κάπου βρήκα ότι το wake from bluetooth connection επηρεάζει, το απενεργοποίησα και απ'ότι φαίνεται έπιασε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, janus5555 είπε

Ο hdd γύρω στους 30 βαθμούς, ο ssd δεν βγάζει ένδειξη- θερμαίνεται και αυτός; Δεν ισχύει ότι λόγω κατασκευής, που δεν έχει κινούμενα μέρη, δεν θερμαινεται κατά τη λειτουργία.

Έχει πάντως σταματήσει τώρα να κάνει kernel panic, κάπου βρήκα ότι το wake from bluetooth connection επηρεάζει, το απενεργοποίησα και απ'ότι φαίνεται έπιασε..

Καλή θερμοκρασία για hdd αλλά καλό είναι να τον στρεσάρεις με μεταφορά δεδομένων για να δεις που φτάνει.

To Bluetooth μπορεί να μείωσε την κατανάλωση ενέργειας αλλά δεν νομίζω να είναι τόσο χάλια η μπαταρία σου ωστε να μπει απορροφά της αυξομειοσεις του Bluetooth.

Όσο για τον ssd κινούνται ηλεκτρόνια μέσα του ....και δεν κάνω πλάκα. Ζεστενεται. Το ότι δεν έχεις ένδειξη θερμοκρασίας αν δεν έχει πρόβλημα το προγραμμα τότε μπορεί να έχει πρόβλημα το smart του ssd. Τι health έχουν οι δίσκοι?

Οι ραμ επίσης όταν ζεστενεται ο controller τους προκαλούν kernel panic. Τι ραμ έχεις? Ποσά volt?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δίσκοι είναι ~90% στην υγεία τους. Έχω το hwmonitor για ενδείξεις θερμοκρασίας, στη θέση του ssd βγάζει -. Έχω 16γ ραμ, 1DDR3L SDRAM SO-DIMMs στα 1600 MHz PC3-12800. 

Ανέφερα ότι το kernel panic συνέβαινε όταν δεν ήταν σε λειτουργία ο υπολογιστής, έκλεινα το καπάκι--- deep sleep mode--- άνοιγα το καπάκι--- είχε ήδη κάνει επανεκκίνηση κάποια στιγμή νωρίτερα και έβλεπα την οθόνη έναρξης και το log του kernel panic. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, janus5555 είπε

Οι δίσκοι είναι ~90% στην υγεία τους. Έχω το hwmonitor για ενδείξεις θερμοκρασίας, στη θέση του ssd βγάζει -. Έχω 16γ ραμ, 1DDR3L SDRAM SO-DIMMs στα 1600 MHz PC3-12800. 

Ανέφερα ότι το kernel panic συνέβαινε όταν δεν ήταν σε λειτουργία ο υπολογιστής, έκλεινα το καπάκι--- deep sleep mode--- άνοιγα το καπάκι--- είχε ήδη κάνει επανεκκίνηση κάποια στιγμή νωρίτερα και έβλεπα την οθόνη έναρξης και το log του kernel panic. 

Πρόβλημα με το Bluetooth ή το WiFi έχεις? Όταν έβαλες το caddy μήπως πληγώσει τα καλωδια τις κεραίας που πάνε στην οθόνη και όταν  την κλείνεις δημιουργεί πρόβλημα στο WiFi module και εξού το kernel panic?

Οι δίσκοι σου δεν είναι και σε καλή κατάσταση. Ειδικά 90 % για hdd είναι ρίσκο. Επίσης το ότι δεν έχει θερμοκρασία ο ssd όπως είπαμε και προηγουμένως μπορεί να οφείλεται στο προγραμμα. Με το drivedx σε μηχάνημα ίδιο με το δικό σου βλέπω θερμοκρασία σκληρών, εκεί που λέει device statistics. Όποτε αν δεν βλέπεις εσυ θερμοκρασία με το drivedx τότε κάτι δεν πάει καλά με τον ssd....
 

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις κάνε και μια αναζήτηση στο console μήπως σου δείξει γιατί κάνει restart.

Εγώ απο εκεί βρήκα ότι ε΄βγαινε απ το sleep μόνο του 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...