Προς το περιεχόμενο

Η Airbnb μειώνει το προσωπικό της κατά 25% λόγω της παγκόσμιας πτώσης του τουρισμού


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

«Αν και γνωρίζουμε ότι η επιχείρηση της Airbnb θα ανακάμψει πλήρως, οι αλλαγές που θα υποστεί δεν είναι προσωρινές ή βραχύβιες. Για αυτό χρειάζεται να κάνουμε περισσότερο θεμελιώδεις αλλαγές στην Airbnb μειώνοντας το μέγεθος του εργατικού δυναμικού μας γύρω από μία περισσότερο εστιασμένη επιχειρηματική στρατηγική» έγραψε ο κ. Chesky.
 

Μετάφραση: «Θα ανακάμψουμε στο άμεσο μέλλον,αλλα οι απολύσεις θα είναι μόνιμες.Δε θα ξαναβρούμε τέτοια ευκαιρία να μειώσουμε δραστικά το εργατικό δυναμικο».

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, mimits είπε

«Αν και γνωρίζουμε ότι η επιχείρηση της Airbnb θα ανακάμψει πλήρως, οι αλλαγές που θα υποστεί δεν είναι προσωρινές ή βραχύβιες. Για αυτό χρειάζεται να κάνουμε περισσότερο θεμελιώδεις αλλαγές στην Airbnb μειώνοντας το μέγεθος του εργατικού δυναμικού μας γύρω από μία περισσότερο εστιασμένη επιχειρηματική στρατηγική» έγραψε ο κ. Chesky.
 

Μετάφραση: «Θα ανακάμψουμε στο άμεσο μέλλον,αλλα οι απολύσεις θα είναι μόνιμες.Δε θα ξαναβρούμε τέτοια ευκαιρία να μειώσουμε δραστικά το εργατικό δυναμικο».

Αν ανακάμψουν προφανώς και θα προσλάβουν άτομα.

Αυτό που θεωρείτε πολλοί τις επιχειρήσεις φιλανθρωπικό ίδρυμα δε μπορώ να το καταλάβω.

Λες κι εσείς στις επιχειρήσεις σας το πρώτο που σας ενδιαφέρει είναι πως να δώσετε λεφτά σε υπαλλήλους και όχι πως να κερδίσετε περισσότερα.

Πριν 1 χρόνο κλείνει το υποκατάστημα της μια τράπεζα στην περιοχή μου. Πετάγεται μια η οποία είχε δικό της εμπορικό κατάστημα και λέει τα γνωστά για τις τράπεζες και για το ότι θα μείνουν άνεργοι οι υπάλληλοι (μεταθέσεις θα παίρνανε όλοι, δε μείνανε άνεργοι). Όταν κάποιος της είπε, παρτους μωρη στο δικό σου κατάστημα, η απάντηση της ήταν ότι δε μπορούσε, δεν έβγαινε.

Τότε γιατί μωρή κότα το παίζεις έξυπνη και κάνεις κουμάντο στην επιχείρηση του άλλου;

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sopas είπε

Όσοι κατηγορείτε τις διαδικτυακές πλατφόρμες ενοικίασης καταλυμάτων καταλαβαίνετε ότι αυτές τις χρησιμοποιούμε και μικρές επιχειρήσεις που αυτή την στιγμή πληρώνουμε ΕΦΚΑ και άλλες φορολογικές εισφορές χωρίς να μπορούμε να δουλέψουμε τις επιχειρήσεις μας.

Φυσικά, έχουμε ήδη χάσει τα εισοδήματα 3 μηνών και βλέπουμε για το 2020.

Δεν είμαστε όλοι αρπακτικά της Βραχυπρόθεσμης Μίσθωσης και του "αρπακολισμού". Υπάρχουν και επιχειρήσεις που έχουν έξοδα και πλήττονται εκτεταμένα.

Ειστε ο λογος που τα ενοικια ειναι στο θεο και δυσκολευονται τοσος κοσμος να νοικιασουν σπιτι! Δεν λυπαμαι κανεναν σας 

  • Like 5
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, sopas είπε

Μάρκο σε βρίσκω λίγο δογματικό.

Τι σημαίνει "πάνω απ΄όλα η μητρική γλώσσα" όταν μια εταιρεία έχει την έδρα της π.χ. στον Καναδά??? χαχα.

Μη λέμε ανοησίες.

Ναι γιατί έξω π.χ. Γαλλία, Ισπανία, Ιαπωνία, (Ιταλία), Ρωσία κλπ μιλάνε όλοι αγγλικά... 
Δεν είναι κακό να σεβόμαστε και λίγο την γλώσσα μας. Δεν λέω να μην ξέρουμε γρι άλλα εδώ στην  Ελλάδα το κακό έχει παραγίνει. πλέον ψάχνεις τα ελληνικά και όχι τα αγγλικά. Πόσο μάλλον τώρα που έχει γίνει και μόδα να πετάς και αγγλικές λέξεις τύπου user κλ. Πάνω απ όλα η μητρική και με όλα τα άλλα. Δεν χρειάζεται να μιλάμε όλοι αγγλικά όπως κάνουν και έξω δλδ.


Μάλλον αυτό δεν το διάβασες (πορτοκάλι)...
Σου διέφυγαν κάποιες λεπτομέρειες φίλε μου.

Δεν με ενδιαφέρει η έδρα άλλα η χώρα.... Πόσες ελληνικές έχουν πάει έξω την έδρα τους;
Δεν έχει να κάνει με δόγμα, έχει να κάνει με τον σεβασμό της εθνική μας ταυτότητας φίλε μου!
Έτσι όπως κάνουν κι αυτοί που ανέφερα (κόκκινο).
 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, georgepppo είπε

Ειστε ο λογος που τα ενοικια ειναι στο θεο και δυσκολευονται τοσος κοσμος να νοικιασουν σπιτι! Δεν λυπαμαι κανεναν σας 

Και συ είσαι ο λόγος που έπαυσε η καραντίνα, ώστε να μην γίνουμε σαν και σένα !

Έχω τουριστική επιχείρηση σε σπίτι που δεν προορίστηκε πότε για ενοικίαση αλλά δημιουργήθηκε εξαρχής για τούτο τον σκοπό.

Η βραχυπρόθεσμη μίσθωση πλήττει τις επιχειρήσεις πλήττει και σένα που θες να ενοικιάσεις σπίτι. Παρεμπιπτόντως, στο ενοίκιο ζω και ξέρω πολύ καλά τι συμβαίνει, γίνατε όλοι παντογνώστες κριτές. Έλεος. 😁

1 λεπτό πριν, markos9 είπε

Ναι γιατί έξω π.χ. Γαλλία, Ισπανία, Ιαπωνία, (Ιταλία), Ρωσία κλπ μιλάνε όλοι αγγλικά... 
Δεν είναι κακό να σεβόμαστε και λίγο την γλώσσα μας. Δεν λέω να μην ξέρουμε γρι άλλα εδώ στην  Ελλάδα το κακό έχει παραγίνει. πλέον ψάχνεις τα ελληνικά και όχι τα αγγλικά. Πόσο μάλλον τώρα που έχει γίνει και μόδα να πετάς και αγγλικές λέξεις τύπου user κλ. Πάνω απ όλα η μητρική και με όλα τα άλλα. Δεν χρειάζεται να μιλάμε όλοι αγγλικά όπως κάνουν και έξω δλδ.


Μάλλον αυτό δεν το διάβασες (πορτοκάλι)...
Σου διέφυγαν κάποιες λεπτομέρειες φίλε μου.

Δεν με ενδιαφέρει η έδρα άλλα η χώρα.... Πόσες ελληνικές έχουν πάει έξω την έδρα τους;
Δεν έχει να κάνει με δόγμα, έχει να κάνει με τον σεβασμό της εθνική μας ταυτότητας φίλε μου!
Έτσι όπως κάνουν κι αυτοί που ανέφερα (κόκκινο).
 

Δεν μου ξέφυγε τίποτα φίλε μου. Όλα τα διάβασα. Απλά θεωρώ αυτονόητο να μιλάς μια διεθνή γλώσσα όταν εμπλέκεσαι με τουρισμό.

Το ίδιο γελοίο μου φαίνεται το ότι υπάρχουν Γάλλοι σε τουριστικές θέσεις και δεν μιλάνε Αγγλικά.

Υ.Γ. Είμαι φιλόλογος με ειδίκευση στην Γλωσσολογία, οπότε μπορώ να εκφέρω γνώμη.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, sopas είπε

Και συ είσαι ο λόγος που έπαυσε η καραντίνα, ώστε να μην γίνουμε σαν και σένα !

Έχω τουριστική επιχείρηση σε σπίτι που δεν προορίστηκε πότε για ενοικίαση αλλά δημιουργήθηκε εξαρχής για τούτο τον σκοπό.

Η βραχυπρόθεσμη μίσθωση πλήττει τις επιχειρήσεις πλήττει και σένα που θες να ενοικιάσεις σπίτι. Παρεμπιπτόντως, στο ενοίκιο ζω και ξέρω πολύ καλά τι συμβαίνει, γίνατε όλοι παντογνώστες κριτές. Έλεος. 😁

Δεν μου ξέφυγε τίποτα φίλε μου. Όλα τα διάβασα. Απλά θεωρώ αυτονόητο να μιλάς μια διεθνή γλώσσα όταν εμπλέκεσαι με τουρισμό.

Το ίδιο γελοίο μου φαίνεται το ότι υπάρχουν Γάλλοι σε τουριστικές θέσεις και δεν μιλάνε Αγγλικά.

Υ.Γ. Είμαι φιλόλογος με ειδίκευση στην Γλωσσολογία, οπότε μπορώ να εκφέρω γνώμη.

Δεν ειμαι εναντιον οσων επενδυσαν ετσι αλλα οσων ειχαν μια τρυπα που ουτε 200 ευρω δεν επιανε για νοικι και τωρα 400+ ,εγω εδινα 350 το μηνα και κατεληξα στα 500 απο αυτο το πραγμα ,και δεν ειμαι καθολου εναντιον του τουρισμου και οσων δουλευουν απο αυτον αλλα συγκεκριμενα το airbnb για την ζημια που εκανε στον μεσο ελληνα ενοικιαστη

Και να αυτον που μου κανει ζημια θα βγω και θα τον κραξω και θα τον δειχνω με το δαχτυλο

Επεξ/σία από georgepppo
  • Like 4
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, markos9 said:

Ναι γιατί έξω π.χ. Γαλλία, Ισπανία, Ιαπωνία, (Ιταλία), Ρωσία κλπ μιλάνε όλοι αγγλικά... 
Δεν είναι κακό να σεβόμαστε και λίγο την γλώσσα μας. Δεν λέω να μην ξέρουμε γρι άλλα εδώ στην  Ελλάδα το κακό έχει παραγίνει. πλέον ψάχνεις τα ελληνικά και όχι τα αγγλικά. Πόσο μάλλον τώρα που έχει γίνει και μόδα να πετάς και αγγλικές λέξεις τύπου user κλ. Πάνω απ όλα η μητρική και με όλα τα άλλα. Δεν χρειάζεται να μιλάμε όλοι αγγλικά όπως κάνουν και έξω δλδ.

Το ενα δεν αναιρει το αλλο.

Η γλωσσομαθεια δεν εβλαψε ποτε κανεναν. Ισα ισα εγω οταν εμαθα ξενες γλωσσες τοτε αρχισα να εκτιμω πολυ την Ελληνικη γλωσσα και να την σεβομαι περισσοτερο απο οσο την σεβομουνα ως μαθητης.

Η γλωσσομαθεια ειναι προσον στον τουριστικο κλαδο.

Το τι κανουν οι Γαλλοι, οι Ιταλοι κι οι Ρωσοι με αφηνει παντελως αδιαφορο. Αλλωστε σαν λαο μας θεωρω αρκετα πιο εξυπνους απο αυτους, μαλλον αυτοι θα επρεπε να κοιτανε τι κανουμε εμεις καλα.

Βγαζεις ομως λεφτα απο ενα επαγγελμα, δωσε ρε καραμητρο ενα μερος των χρηματων σου κι επενδυσε το σε ενα προσον που σου ειναι απαραιτητο.

Δεν ειναι θεμα μη-σεβασμου στην μητρικη μας γλωσσα, ειναι θεμα επιχειρηματικης νοοτροπιας (που πολλοι απο εσας με τα airbnb δεν το κατεχετε και για αυτο βγαινετε χαμενοι αυτη την περιοδο).

Επεξ/σία από Hetfield
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, georgepppo είπε

Δεν ειμαι εναντιον οσων επενδυσαν ετσι αλλα οσων ειχαν μια τρυπα που ουτε 200 ευρω δεν επιανε για νοικι και τωρα 400+ ,εγω εδινα 350 το μηνα και κατεληξα στα 500 απο αυτο το πραγμα ,και δεν ειμαι καθολου εναντιον του τουρισμου και οσων δουλευουν απο αυτον αλλα συγκεκριμενα το airbnb για την ζημια που εκανε στον μεσο ελληνα ενοικιαστη

Και να αυτον που μου κανει ζημια θα βγω και θα τον κραξω και θα τον δειχνω με το δαχτυλο

Εξ αρχής τόνισα ότι ανήκω στον κλάδο των μικρών επιχειρήσεων που πλήττονται από την κατάσταση που επικρατεί. Και γω 300€ δίνω για ένα μικρό διαμέρισμα. Τι πρέπει να κάνω? Να με ευχαριστεί η απόλυση υπαλλήλων? 

Άλλο το ένα άλλο το άλλο. Ας μη γινόμαστε μικροπρεπείς όταν τα χειρότερα έρχονται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, sopas είπε

Εξ αρχής τόνισα ότι ανήκω στον κλάδο των μικρών επιχειρήσεων που πλήττονται από την κατάσταση που επικρατεί. Και γω 300€ δίνω για ένα μικρό διαμέρισμα. Τι πρέπει να κάνω? Να με ευχαριστεί η απόλυση υπαλλήλων? 

Άλλο το ένα άλλο το άλλο. Ας μη γινόμαστε μικροπρεπείς όταν τα χειρότερα έρχονται.

Για τους ανθρωπους που χασανε εναν μισθο φυσικα και στεναχωριέμαι,για αυτους που βγαζανε τα χοντρα σε βαρος της κοινωνικης ισορροπιας παλι δεν με αγγιζει

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, georgepppo είπε

Ειστε ο λογος που τα ενοικια ειναι στο θεο και δυσκολευονται τοσος κοσμος να νοικιασουν σπιτι! Δεν λυπαμαι κανεναν σας 

Αν θες να το πιστεύεις αυτό ελεύθερα. Αλλά καλώς ή κακώς πάνε οι εποχές που έβρισκες σπίτι στο Κουκάκι με θέα Ακρόπολη στα 450€

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, georgepppo είπε

Ειστε ο λογος που τα ενοικια ειναι στο θεο και δυσκολευονται τοσος κοσμος να νοικιασουν σπιτι! Δεν λυπαμαι κανεναν σας 

Eσυ, και οσοι εχουν την νοοτρπια τη δικια σου, ειστε υπευθυνοι για το πολιτιστικο χαλι της Ελλαδας. Μου κανεις για Ελληνακος της πλακας που ψαχνει με το παραμικρο να δειξει με το δαχτυλο και να βρισει τον γειτονα για το χαλι της χωρας, και να το παιξει ανωτερος.

Η αγορα/ενοικιαση σπιτιων αυτορυθμιζεται, το ενοικιο δεν ειναι κατι φιξ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, santac είπε

Αν ανακάμψουν προφανώς και θα προσλάβουν άτομα.

Αυτό που θεωρείτε πολλοί τις επιχειρήσεις φιλανθρωπικό ίδρυμα δε μπορώ να το καταλάβω.

Λες κι εσείς στις επιχειρήσεις σας το πρώτο που σας ενδιαφέρει είναι πως να δώσετε λεφτά σε υπαλλήλους και όχι πως να κερδίσετε περισσότερα.

Πριν 1 χρόνο κλείνει το υποκατάστημα της μια τράπεζα στην περιοχή μου. Πετάγεται μια η οποία είχε δικό της εμπορικό κατάστημα και λέει τα γνωστά για τις τράπεζες και για το ότι θα μείνουν άνεργοι οι υπάλληλοι (μεταθέσεις θα παίρνανε όλοι, δε μείνανε άνεργοι). Όταν κάποιος της είπε, παρτους μωρη στο δικό σου κατάστημα, η απάντηση της ήταν ότι δε μπορούσε, δεν έβγαινε.

Τότε γιατί μωρή κότα το παίζεις έξυπνη και κάνεις κουμάντο στην επιχείρηση του άλλου;

Μιλάμε για μια εταιρία γίγαντα,δεν καταλαβαίνω τι υπερασπίζεσαι και τι συγκρίνεις.Θα μπορούσε να τους υποσχεθεί επαναπρόσληψη όταν θα στρώσει το πράγμα.Κι όχι δεν θεωρώ φιλανθρωπικά ιδρύματα τις επιχειρήσεις,αλλά δεν μ´αρέσει να «βλέπουν» τους ανθρώπους μόνο σαν αριθμούς.

ΥΓ.Θα μπορούσες και να τρολάρεις στο παράδειγμα με τις τράπεζες!Άλλοι φουκαράδες και αυτοί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι λειτουργει μια ελευθερη οικονομια, δεν σου εγγυαται κανενας οτι θα χεις εξασφαλισμενα εισοδηματα και δει στον τουριστικο κλαδο που ειναι εξαιρετικα ευθραστος.

τουλαχιστον θα μπορεσουν φοιτητες/αναπληρωτες καθηγητες κτλπ να βρουν σπιτια με λογικο ενοικιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...