Προς το περιεχόμενο

Η Airbnb μειώνει το προσωπικό της κατά 25% λόγω της παγκόσμιας πτώσης του τουρισμού


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, georgepppo είπε

ελα μου ντε τίποτα δεν έχει η αργυρούπολη ένα μετρό όλο και όλο και μια ιασωνίδου πιο κάτω με 5 πράγματα αλλά εδώ είναι οι δουλειές μας στο σπίτι και εκεί που έδινα 350 πήγα στα 500 και δεν βρίσκεις πιο φτηνά και απο την άλλη να τα δίνω σε βενζίνες για άλλη περιοχή δεν αξίζει 

και αυτά όχι για κανα σπίτι της προκοπής άμα σου στείλω φωτό πως είναι τα ντουλάπια, οι μούχλες στα ταβάνια, το μπάνιο και η κατασκευή θα γελάς ,60τμ!

απλά επειδή έχουν συμπαρασυρθεί οι τιμές στα νοίκια παντού γίνεται αυτό ανεξάρτητα αν είσαι στην ηλιούπολη, στην αργυρούπολη η στο παγκράτι ! 

αυτά τα 150 θα τα δίνω σε βενζίνες άμα παω πχ νίκαια η σε καμια φτηνή περιοχη που δεν εχω τέτοια θέματα με τις περιοχές έχω μείνει και κορυδαλλό (έξω εννοείται ) στην Μέμου και με δυτικά προάστεια πολλές παρέες κλπ.

Έλα Νίκαια και γύρω γύρω και άμα βρεις τπτ αξιοπρεπές κάτω από 400 πες το μου. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


Με το Airbnb καλώς έβγαλαν χρήματα κάποιοι. Και μακάρι να βγάζουν. Όμως παιδιά, δε φαντάζεστε τί γινόταν και γίνεται με τα ενοίκια σε τουριστικούς προορισμούς και ειδικά Σαντορίνη και Μύκονο. Αν έχεις οικογένεια, δε βρίσκεις λιγότερο από 1000 ευρώ για μέτριο σπίτι με δύο δωμάτια. Και σου έλεγαν, αν θέλεις, αλλιώς βρες αλλού. Στεγνά και ασάλιωτα. Και εννοείται χωρίς συμβόλαιο έτσι; Μαύρα μόνο. Δεν είχε σημασία αν είσαι δάσκαλος, γιατρός ή ο Χριστός ο ίδιος. Κατά τα άλλα υπηρηφανευόμαστε για την ελληνική φιλοξενία. Είμαστε θερμοί και φιλόξενοι αρκεί να μας τα στάζουν χοντρά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, spirostolios said:

Ποιος σου είπε ότι αναφέρομαι στον τουριστικό κλάδο; προκύπτει από την ανάρτηση μου; τους έγραψα ότι στην ιστοσελίδα τους υπάρχει περιεχόμενο το οποίο είναι παραπλανητικό και ζήτησα εξηγήσεις. Επειδή είμαι μέλος ήθελα απάντηση στα Ελληνικά. Γνωρίζω 4 γλώσσες μεταξύ αυτών και τα αγγλικά. Τι σημαίνει αυτό; ότι θα εκμισθώνω ένα διαμέρισμα στην Θεσσαλονίκη και έναν στην Αθήνα και εάν ζητήσω εξηγήσεις από την εταιρία είμαι υποχρεωμένος να γνωρίζω αγγλικά;

 

1 hour ago, spirostolios said:

Εφόσον παρέχεις υπηρεσίες σε πελάτες Έλληνες είσαι υποχρεωμένος να μιλάς την γλώσσα τους. Δεν νομίζω ότι έγραψα ότι ασχολούμαι με τον τουρισμό. Δεν σχολιάζω την αυθαίρετη προσέγγιση που κάνεις στη συνέχεια επειδή είναι ανεπίδεκτη σχολιασμού (μη Έλληνες και αρλούμπες).

Νομικα οι εταιριες υποχρεουνται να παρεχουν εξυπηρετηση στην τοπικη γλωσσα οταν σου παρεχουν καταναλωτικο προϊον.

Σε υπηρεσιες δεν υπαρχει η ιδια νομικη υποχρεωση.

Δεν εισαι υποχρεωμενος ουτε να μιλας Αγγλικα, ουτε ομως σε υποχρεωνει κανεις να χρησιμοποιησεις τις υπηρεσιες της AirBNB.

Ελευθερη αγορα εχουμε, μπορεις να βρεις εταιρια που να σε εξυπηρετει στα Ελληνικα.

Παντως στις πολυεθνικες εταιριες κανουμε "μπιζνες" στα Αγγλικα, τωρα αν εσυ γνωριζεις Αγγλικα κι επελεξες να ταλαιπωρησεις τον εαυτο σου κατ' αυτον τον τροπο, τοτε κατι δεν σου εχουν μαθει σωστα - εν τελει, δικαιωνομαι για τον συλλογισμο μου που ανεφερα πιο πανω.

Οτι δηλαδη εσεις οι airbnbαδες που φαλιρησατε, φαλιρησατε γιατι δεν εχετε ιδεα απο επιχειριματικοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

5 λεπτά πριν, cgioris είπε


Με το Airbnb καλώς έβγαλαν χρήματα κάποιοι. Και μακάρι να βγάζουν. Όμως παιδιά, δε φαντάζεστε τί γινόταν και γίνεται με τα ενοίκια σε τουριστικούς προορισμούς και ειδικά Σαντορίνη και Μύκονο. Αν έχεις οικογένεια, δε βρίσκεις λιγότερο από 1000 ευρώ για μέτριο σπίτι με δύο δωμάτια. Και σου έλεγαν, αν θέλεις, αλλιώς βρες αλλού. Στεγνά και ασάλιωτα. Και εννοείται χωρίς συμβόλαιο έτσι; Μαύρα μόνο. Δεν είχε σημασία αν είσαι δάσκαλος, γιατρός ή ο Χριστός ο ίδιος. Κατά τα άλλα υπηρηφανευόμαστε για την ελληνική φιλοξενία. Είμαστε θερμοί και φιλόξενοι αρκεί να μας τα στάζουν χοντρά.

Σαντορίνη μύκονο πας για σεζόν για δουλειά αλλιώς φεύγεις και μένεις Αθήνα η αλλού γιατί εκεί το χρήμα τρέχει με τα τσουβάλια.

Όλοι οι δάσκαλοι , γιατροί κλπ έπρεπε να ρίξουν μια μούτζα και μια μαύρη πέτρα όλοι απεργία μέχρι να στεγαστεί και ο τελευταίος και να μην έχουν ούτε γιατρούς ούτε δασκάλους να δούμε μετά θα τους δίναν τσάμπα διαμονή διατροφή! 

αυτό μας τρώει στην Ελλάδα ότι κανένας δεν οργανώνεται να αντιμετωπιστούν κάποια πράγματα και δεν μιλάω για βία η ζημιές μιλάω για δημοκρατικές και πλήρως ειρηνικές διαδικασίες.

25 λεπτά πριν, primeragt είπε

Έλα Νίκαια και γύρω γύρω και άμα βρεις τπτ αξιοπρεπές κάτω από 400 πες το μου. 

έδινα για γκαρσονιέρα 150 ευρώ μαύρα το 2015 που έμεινα ένα διάστημα μόνος μου σε οκ σπίτι , τώρα δεν ξέρω τι παίζει αλλά φαντάζομαι πιο φτηνα απο νότια βρίσκεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Hetfield είπε

Νομικα οι εταιριες υποχρεουνται να παρεχουν εξυπηρετηση στην τοπικη γλωσσα οταν σου παρεχουν καταναλωτικο προϊον.

Σε υπηρεσιες δεν υπαρχει η ιδια νομικη υποχρεωση.

Δεν εισαι υποχρεωμενος ουτε να μιλας Αγγλικα, ουτε ομως σε υποχρεωνει κανεις να χρησιμοποιησεις τις υπηρεσιες της AirBNB.

Ελευθερη αγορα εχουμε, μπορεις να βρεις εταιρια που να σε εξυπηρετει στα Ελληνικα.

Παντως στις πολυεθνικες εταιριες κανουμε "μπιζνες" στα Αγγλικα, τωρα αν εσυ γνωριζεις Αγγλικα κι επελεξες να ταλαιπωρησεις τον εαυτο σου κατ' αυτον τον τροπο, τοτε κατι δεν σου εχουν μαθει σωστα - εν τελει, δικαιωνομαι για τον συλλογισμο μου που ανεφερα πιο πανω.

Οτι δηλαδη εσεις οι airbnbαδες που φαλιρησατε, φαλιρησατε γιατι δεν εχετε ιδεα απο επιχειριματικοτητα.

Έχεις έναν συλλογισμό που δεν έχει λογική. Καλή τύχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, georgepppo είπε

Ειστε ο λογος που τα ενοικια ειναι στο θεο και δυσκολευονται τοσος κοσμος να νοικιασουν σπιτι! Δεν λυπαμαι κανεναν σας 

Διαμερίσματα με λογική τιμή στα ενοίκια υπάρχουν αρκετά.

Αλλά περιοχές όπως Θησείο, Κουκάκι, Νέος Κόσμος και γενικά κοντά και γύρω από το κέντρο να τα ξεχάσετε.

Έχει και αλλού "πορτοκαλιές"...

Έχουν αρχίσει και χτίζονται σιγά σιγά και νέες πολυκατοικίες. Σε σχετικά μικρό διάστημα θα εξισορροπήσει η κατάσταση. 

Επεξ/σία από Aurumnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

Διαμερίσματα με λογική τιμή στα ενοίκια υπάρχουν αρκετά.

Αλλά περιοχές όπως Θησείο, Κουκάκι, Νέος Κόσμος και γενικά κοντά και γύρω από το κέντρο να τα ξεχάσετε.

Έχει και αλλού "πορτοκαλιές"...

Που τα ειδες και δεν τα βλεπουμε ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, markos9 said:

Ναι γιατί έξω π.χ. Γαλλία, Ισπανία, Ιαπωνία, (Ιταλία), Ρωσία κλπ μιλάνε όλοι αγγλικά... 
Δεν είναι κακό να σεβόμαστε και λίγο την γλώσσα μας. Δεν λέω να μην ξέρουμε γρι άλλα εδώ στην  Ελλάδα το κακό έχει παραγίνει. πλέον ψάχνεις τα ελληνικά και όχι τα αγγλικά. Πόσο μάλλον τώρα που έχει γίνει και μόδα να πετάς και αγγλικές λέξεις τύπου user κλ. Πάνω απ όλα η μητρική και με όλα τα άλλα. Δεν χρειάζεται να μιλάμε όλοι αγγλικά όπως κάνουν και έξω δλδ.

 

6 hours ago, barman_ said:

Που να δεις πόσοι Γάλλοι σε αντίστοιχο κλάδο δε μιλάνε γρι και ορισμένοι κατέχουν θέσεις κλειδί πχ σε μουσεία 

 

Σοβαρά τώρα;

Συγκρίνεται χώρες με 7πλάσιο και βάλε πληθυσμό, στην περίπτωση της Γαλλίας, πρώην και νην υπερδύναμη με αποικίες σε όλο τον κόσμο με την Ελλάδα;

Αν ο Γάλλος δεν μιλάει Αγγλικά να και αν έρθει να και αν δεν έρθει στο κατάλυμα του τουρίστας. Για το άκυρο του μουσείου, θυμάμαι από το 2004 που είχαμε πάει στο Λούβρο και πουλούσαν (σχετικά φθηνά κιόλας), κάτι συσκευές που τους εισήγαγες τον αριθμό του εκθέματος, επέλεγες γλώσσα (δεν θυμάμαι αν υποστήριζε Ελληνικά, γιατί πολύ απλά δεν την αγόρασα) και σου εκφωνούσε την περιγραφή του!

Δοκίμασε να το κάνεις αυτό Ελλάδα (δλδ να το πάρεις πατριωτικά και να μην μάθεις καν βασικά Αγγλικά - δεν μιλάμε για proficiency).

Πίστεψε με δεν θα βάλει κανένας τουρίστας την γάτα του να κλαίει, αν είναι πρόβλημα η συνεννόηση, θα πάει στη γιαγιάκα δίπλα που μιλάει 5 σπαστές λέξεις αγγλικά τουλάχιστον.

Φυσικά και χρειάζεται να μιλάμε και Αγγλικά! Ένα πλεονέκτημα έχουμε ως πολίτες απέναντι στους περισσότερους Ευρωπαίους και η σύσταση σου είναι να ακολουθήσουμε το παράδειγμα σου και μην μάθουμε και Αγγλικά; Αυτό φταίει δλδ που οι περισσότεροι που έχω γνωρίσει και δεν είναι δίγλωσσοι, δεν κατέχουν καν ορθογραφία και από λεξιλόγιο είναι απλά στα τάρταρα;  😆🤣

 

 Όλα τα είχε η ψωροκώσταινα, ο σοβινισμός της έλλειπε! 😆🤣

Επεξ/σία από Lomar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, G.bar είπε

Πιστεύεις ότι το Airbnb στο κέντρο δεν επηρεαζει τα ακινητα που ενοικιάζονται στην Αργυρούπολη;

Επίσης αν μπεις στην Airbnb και δοκιμάσεις να βάλεις σαν περιοχή αναζητησης καταλύματος την Αργυρούπολη, θα καταλάβεις οτι τελικα υπάρχει και εκει Airbnb.. όπως και στην Κερατέα και στο Μενιδι και στα Λιόσια και στην Παιανια και οπουδήποτε αλλου στην Ελλάδα.

Το ότι υπάρχει δεν σημαίνει ότι πάει καλά. Σημαίνει ότι ο ιδιοκτήτης έχει απηυδήσει με τα απλήρωτα ενοίκια και δοκιμάζει την τύχη του αλλού.

Και το 2010 έπεσαν κατακόρυφα τα ενοίκια. Δεν είδα κανέναν να βγει να πει τι κρίμα που έπεσαν και τι θα γίνουν οι ιδιοκτήτες. 

Τώρα που η ζυγαριά ισορροπεί μας πειράζει.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γίνετε να εξαφανιστούνε τελείως να ζωντανέψει λίγο η γειτονιά , έχουνε ξεσπιτώσει όλες τις οικογένειες για να τα κάνουνε Airbnb , εγώ που έχω μαγαζί στο Κουκάκι από Νοέμβριο μέχρι Μάρτιο νεκρά , δεν κυκλοφορεί ψυχή . το καλοκαίρι γίνετε τζερτζελές με τους τουρίστες αλλα δουλεύουνε μονο καφέ και φαγάδικα , ότι δουλεύει με τους μονιμους κατοικους ψόφησε , πριν 6 μήνες σκεφτόμουν να μεταφέρω το μαγαζί αλλου , αλλα λέω ας κάτσω και αυτό το χρόνο , για μένα χειρότερα δεν μπορούσε να γίνει έτσι και αλλιώς όπως πήγαινε  η κατάσταση  ..αυτός ο κορονοϊός τελικά όταν θα κάτσουμε να τα ζυγίσουμε στο τέλος θα έχει κάνει πολύ περισσότερα καλά από άσχημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, george1807 είπε

Το ότι υπάρχει δεν σημαίνει ότι πάει καλά. Σημαίνει ότι ο ιδιοκτήτης έχει απηυδήσει με τα απλήρωτα ενοίκια και δοκιμάζει την τύχη του αλλού.

Και το 2010 έπεσαν κατακόρυφα τα ενοίκια. Δεν είδα κανέναν να βγει να πει τι κρίμα που έπεσαν και τι θα γίνουν οι ιδιοκτήτες. 

Τώρα που η ζυγαριά ισορροπεί μας πειράζει.

Η ζυγαριά ισορροπεί???? Δηλαδή θεωρείς λογικό 400 ευρώ για γκαρσονιέρα ισογείου/δώμα με ξύλινα κουφώματα χωρίς κλιματισμό , κεντρική θέρμανση που προφανώς δεν ανάβει από την υγρασία που φαίνεται στους τοίχους και μέσα στη βρώμα γιατί έτσι είναι οι 8/10 αγγελίες που βρίσκω online. 

Δυστυχώς το Airbnb κατέστρεψε όσους ψάχνουν μια μικρή γκαρσονιέρα με χαμηλό ενοίκιο , τώρα βρήκε λόγο να απολύσει κόσμο και με το που ξεκινήσει πάλι ο τουρισμός και ο κόσμος θα ψάχνει Airbnb για να μην πηγαίνει σε ξενοδοχείο και έρχεται σε επαφή με άλλα άτομα θα κάνει μια γερή μπάζα παλι και θα προσλάβει όσους σούταρε με το 1/3 του μισθού και θα λένε και ευχαριστώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα καλά νέα της πανδημίας. 

Ελπίζω και σε χειρότερα σε αυτούς ως εταιρεία και τα λαμόγια ιδιοκτήτες και sublenters.

|

Δεν είναι μόνο Ελλάδα/Αθήνα, και σε χώρες με γερό νομοθετικό πλαίσιο (Δανία) που ήμουν, έφτασα να δίνω γύρω στα 20-30% καπέλο αφού άρχισε η φούσκα των airbnb.

Εάν φυσικά κατάφερνα να βρω κάτι διότι όλα τα ελεύθερα σπίτια τα γύριζαν σε τέτοια...  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, silotx είπε

Η ζυγαριά ισορροπεί???? Δηλαδή θεωρείς λογικό 400 ευρώ για γκαρσονιέρα ισογείου/δώμα με ξύλινα κουφώματα χωρίς κλιματισμό , κεντρική θέρμανση που προφανώς δεν ανάβει από την υγρασία που φαίνεται στους τοίχους και μέσα στη βρώμα γιατί έτσι είναι οι 8/10 αγγελίες που βρίσκω online. 

Δυστυχώς το Airbnb κατέστρεψε όσους ψάχνουν μια μικρή γκαρσονιέρα με χαμηλό ενοίκιο , τώρα βρήκε λόγο να απολύσει κόσμο και με το που ξεκινήσει πάλι ο τουρισμός και ο κόσμος θα ψάχνει Airbnb για να μην πηγαίνει σε ξενοδοχείο και έρχεται σε επαφή με άλλα άτομα θα κάνει μια γερή μπάζα παλι και θα προσλάβει όσους σούταρε με το 1/3 του μισθού και θα λένε και ευχαριστώ.

Ναι άμα ψάχνεις μια μικρή γκαρσονιέρα στο κέντρο πιθανότατα να μη βρεις. Αλλά δεν είναι ανάγκη να μένουμε όλοι στο κέντρο. Σε όλη την Ευρώπη το κέντρο έχει υψηλές τιμές. Γι'αυτό υπάρχουν και τα προάστια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...