Προς το περιεχόμενο

Αγορά με δόσεις και πιστωτική κάρτα


krinos21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας, θέλω να ρωτήσω έαν κάποιος γνωρίζει με σαφήνεια την λειτουργία στην πιστωτική κάρτα όταν προτίθεσαι να αγοράσεις κάτι με δόσεις.Πιο συγκεκριμένα, έχω μια πιστωτική κάρτα η οποία είχε 1000ευρώ συνολικό ποσο.Τώρα αυτήν την στιγμή έχει γύρω στα 200 και κάθε μήνα πληρώνω για αυτήν κάποια δόση ώστε να ανέβει πάλι το ποσό της.Εάν επιχειρήσω να αγοράσω ένα προιόν με πιστωτική κάρτα το οποίο κάνει 800 ευρώ με δόσεις των 50 ευρώ, έαν μέσα έχει διαθέσιμο ποσό 200 ευρώ η αγορά θα εγκριθεί; Γνωρίζει κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

13 λεπτά πριν, krinos21 είπε

Καλησπέρα σας, θέλω να ρωτήσω έαν κάποιος γνωρίζει με σαφήνεια την λειτουργία στην πιστωτική κάρτα όταν προτίθεσαι να αγοράσεις κάτι με δόσεις.Πιο συγκεκριμένα, έχω μια πιστωτική κάρτα η οποία είχε 1000ευρώ συνολικό ποσο.Τώρα αυτήν την στιγμή έχει γύρω στα 200 και κάθε μήνα πληρώνω για αυτήν κάποια δόση ώστε να ανέβει πάλι το ποσό της.Εάν επιχειρήσω να αγοράσω ένα προιόν με πιστωτική κάρτα το οποίο κάνει 800 ευρώ με δόσεις των 50 ευρώ, έαν μέσα έχει διαθέσιμο ποσό 200 ευρώ η αγορά θα εγκριθεί; Γνωρίζει κανείς;

όχι. Πρέπει να έχεις διαθέσιμο το 800αρι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, slvsnt είπε

όχι. Πρέπει να έχεις διαθέσιμο το 800αρι

είσαι απόλυτα σίγουρος; γιατί είχα την εντύπωση ότι πρέπει να υπάρχει διαθέσιμη η δόση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, krinos21 είπε

είσαι απόλυτα σίγουρος; γιατί είχα την εντύπωση ότι πρέπει να υπάρχει διαθέσιμη η δόση

ναι. μπορώ να σου γράψω ολόκληρο κατεβατό για το πως λειτουργεί το υπόλοιπο των δόσεων και το εφάπαξ υπόλοιπο που έχουν οι πιστωτικές.

εκτός αν έχεις διαθέσιμο το ποσό για δόσεις. Η κάρτα έχει 2 όρια (εφαπαξ - δόσεις)

Δε ξέρω αν δουλεύουν όλες με τον ίδιο τρόπο, προφανώς θα υπάρχουν κάποιες παραλλαγές. αλλά το ποσό πρέπει να το καλύπτεις ολοκληρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, mp123 είπε

Μην αγοράζετε με κάρτα. Έχεις παίρνεις δεν έχεις δεν παίρνεις.

Απ το να μαζεύεις 50 - 50 τα ευρώ κάθε μήνα και να περιμένεις ένα χρόνο για να πάρεις ένα μηχάνημα που το θες τώρα μια χαρά είναι και η πιστωτική. Πάντα βέβαια δεν κάνουμε υπερβάσεις και ψωνίζουμε εκ του ασφαλούς.

 

 

21 λεπτά πριν, slvsnt είπε

όχι. Πρέπει να έχεις διαθέσιμο το 800αρι

Νομίζω ότι μπερδεύεις την χρεωστική με την πιστωτική

 

Εν ολίγοις .

Δεν χρειάζεσαι καν το 200αρι. Η πιστωτική σου λογικά έχει μια συγκεκριμένη ημερομηνία κάθε μήνα που σε <<αρμέγει>> εκείνη την ώρα πρέπει να υπάρχουν τα απαραίτητα χρήματα της δόσης αν δεν υπάρχουν η δόση θα τοκιστεί. Πόσο δεν ξέρω εξαρτάτε απ την τράπεζα αλλά συνήθως το επιτόκιο είναι χοντρό, οπότε αυτό πρέπει να το προσέξεις.

Να συμπληρώσω ακόμη, προσοχή στις αγορές μέσω Internet με κάρτα. Πάντα καταγραφή οθόνης. Το κατάστημα της επιλογής μας θα πρέπει να δραστηριοποιείτε αρκετό καιρό στο χώρο του και με θετικά σχόλια πάντα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την ωρα της αγορας, πρεπει να εχεις διαθεσιμο υπολοιπο ολο το ποσο του προιοντος. Με βεβαιοτητα.

Οταν ξεχρεωσεις καποιες απο τις δοσεις που ηδη εχεις, σε λιγους μηνες δηλαδη, και το υπολοιπο της φτασει στα 800€ (δηλαδη απο τα 1000€ σου εχουν μεινει 200€ δοσεις) τοτε μπορεις να κανεις την αγορα σου και το υπολοιπο σου θα παει 0€. Καθε μηνα με τα 50αρια που θα αποπληρωνεις την δοση σου, θα ανεβαινει 50-100-150€ κ.ο.κ. μεχρι να ξεχρεωσεις. Οσο ξεπληρωνεις δοσεις, ανεβαινει το πιστωτικο σου υπολοιπο.

Ακομα και παλαιωθεν που το υπολοιπο σου μειωνοταν μονο με το ποσο της δοσης και οχι ολοκληρου του προιοντος, ακομα και τοτε την ωρα της αγορας επρεπε να εχεις πιστωτικο υπολοιπο ισο με την αξια του προιοντος.

 

Επεξ/σία από N3M3SiS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, N3M3SiS είπε

Την ωρα της αγορας, πρεπει να εχεις διαθεσιμο υπολοιπο ολο το ποσο του προιοντος. Με βεβαιοτητα.

Τότε πιο το νόημα να κάνεις δόσεις ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, manolis940 είπε

Νομίζω ότι μπερδεύεις την χρεωστική με την πιστωτική

Εν ολίγοις .

Δεν χρειάζεσαι καν το 200αρι. Η πιστωτική σου λογικά έχει μια συγκεκριμένη ημερομηνία κάθε μήνα που σε <<αρμέγει>> εκείνη την ώρα πρέπει να υπάρχουν τα απαραίτητα χρήματα της δόσης αν δεν υπάρχουν η δόση θα τοκιστεί. Πόσο δεν ξέρω εξαρτάτε απ την τράπεζα αλλά συνήθως το επιτόκιο είναι χοντρό, οπότε αυτό πρέπει να το προσέξεις.

Να συμπληρώσω ακόμη, προσοχή στις αγορές μέσω Internet με κάρτα. Πάντα καταγραφή οθόνης. Το κατάστημα της επιλογής μας θα πρέπει να δραστηριοποιείτε αρκετό καιρό στο χώρο του και με θετικά σχόλια πάντα

δε μπερδεύω κάτι. αλίμονο αν μετρούσε μόνο η δόση.

εγώ στη δικιά μου έχω όριο 1500€. σύμφωνα με αυτά που λες. μπορώ να κάνω αγορές ύψους 15,000€ και να βάλω 10 δόσεις. οπότε κάθε μήνα πληρώνω τα 1500€ και τέλος.  ή ακόμα καλύτερα να κάνω αγορές 36,000€ σε 24 δόσεις. Τι πιθανότητες δίνεις να πιάσεις;

παράδειγμα:

έχεις μια κάρτα με όριο 1000€ για αγορές, 1000€ για δόσεις και 800€ για αναλήψεις (δε μας ενδιαφέρουν)

κάνω μια αγορά ύψους 1000€ σε 10 δόσεις.

Αυτόματα έχω καλύψει το όριο των δόσεων και η τρέχουσα δόση του μήνα (100€) έχει αφαιρεθεί από το όριο των αγορών.

Άρα έχω 0 για δόσεις και παρολο που υπάρχει υπόλοιπο 900€  δε μπορείς να κάνεις κάποια αγορά με δόσεις διότι το έχεις τερματίσει.

έχεις στην κάρτα σου δόσεις πχ 700€ (άρα υπόλοιπο 300€) και σε εφάπαξ αγορές 100€ (άρα υπόλοιπο  900€). η κάρτα σου έχει όριο 1000€. θέλεις να βάλεις 250€ σε δόσεις. Δε μπορείς

700+100=800€. Μένουν 200€. αυτά μπορούν να μπουν σε δόσεις. Μπορείς να πληρώσεις όμως 250€ εφάπαξ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Τότε πιο το νόημα να κάνεις δόσεις ;

Δεν ξερω, για πες μου εσυ, δεν βρισκεις καμμια χρησιμοτητα στην υπηρεσια αυτη; Οτι δεν εχεις cash ας πουμε ενα 500ρικο να κανεις μια αγορα, οποτε το βαζεις σε 2-5-12 δοσεις;

Λεω γω τωρα..

Επεξ/σία από N3M3SiS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά έχω μια κάρτα με όριο 2000. Έχω κάτι δόσεις που τρέχουν των οποίων το ποσό είναι 1800 και θα τρέχουν για ένα χρόνο ακόμα. Πριν μερικούς μήνες αγόρασα και ένα λάπτοπ 1600€ εφάπαξ επειδή δεν μπορούσα δόσεις. Αυτο με eurobank. Καλύτερα λοιπόν να ρωτήσεις απευθείας την τράπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτά που έγραψα πάνω μπορεί να μην ισχύουν παντού διότι πολλές φορές σου επιτρέπουν να ξεπεράσεις το όριο με κάποια επιπλέον ποινή ή σε κάποιες κάρτες να υπολογίζονται ε΄λαφρώς διαφορετικά τα όρια. Σε κάθε περίπτωση όμως το ποσό πρέπει να υπάρχει ολόκληρο.

Η διαφορά με τη χρεωστική είναι ότι το υπόλοιπο της χρεωστικής πρέπει να υπάρχει στο λογαριασμό σου ενώ το υπόλοιπο που σου δίνει η πιστωτική δεν υπάρχει, είναι λεφτά που δεν έχεις. Είναι δάνειο. Αγοράζεις με λεφτά που δεν έχεις

1 λεπτό πριν, zx1234r είπε

Εγώ προσωπικά έχω μια κάρτα με όριο 2000. Έχω κάτι δόσεις που τρέχουν των οποίων το ποσό είναι 1800 και θα τρέχουν για ένα χρόνο ακόμα. Πριν μερικούς μήνες αγόρασα και ένα λάπτοπ 1600€ εφάπαξ επειδή δεν μπορούσα δόσεις. Αυτο με eurobank. Καλύτερα λοιπόν να ρωτήσεις απευθείας την τράπεζα.

αυτό ακριβώς που έγραψα πάνω. 

εξάντλησες το όριο των δόσεων και σου έμεινε το όριο για εφάπαξ αγορές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@slvsnt
@N3M3SiS

1 ώρα πριν, krinos21 είπε

 1000ευρώ συνολικό ποσο.

Με μπέρδεψε το συγκεκριμένο. Και στην συνέχεια μετάφρασα λάθος τα λεγόμενα σας ως συνολικό ποσό του προϊόντος και όχι ως όριο

Έχω καιρό να την χρησιμοποιήσω. Την τελευταία φορά που πήρα εκτυπωτή όμως δεν θυμάμαι να είχα το ποσό μέσα και η αγορά εγκρίθηκε. Σίγουρα ισχύει αυτό για όλες τράπεζες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, manolis940 είπε

@slvsnt
@N3M3SiS

Με μπέρδεψε το συγκεκριμένο. Και στην συνέχεια μετάφρασα λάθος τα λεγόμενα σας ως συνολικό ποσό του προϊόντος και όχι ως όριο

Έχω καιρό να την χρησιμοποιήσω. Την τελευταία φορά που πήρα εκτυπωτή όμως δεν θυμάμαι να είχα το ποσό μέσα και η αγορά εγκρίθηκε. Σίγουρα ισχύει αυτό για όλες τράπεζες;

δεν ξέρω αν όλες οι τράπεζες, για όλες τις κάρτες χρησιμοποιούν τον ίδιο τρόπο υπολογισμού, καθώς και το πόσο σε αφήνουν να ξεφύγεις του ορίου. Αλλά οι γενικές αρχές είναι αυτά που έγραψα.

όπως δεν έχουν όλες τα ίδια επιτόκια, πιθανόν να έχουν κάποιες ψιλοδιαφορές,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Τότε πιο το νόημα να κάνεις δόσεις ;

Γνωρίζεις ότι τα χρήματα της πιστωτικής δεν σου ανήκουν ε? 

Είναι δάνειο το οποίο το αποπληρώνεις κάθε μήνα με το ποσό που διάλεξες ως δόση κατά την αγορά. Η τράπεζα πληρώνει το κατάστημα, πχ 800 ευρώ και εσύ έχεις την υποχρέωση κάθε μήνα να δίνεις την δόση στην τράπεζα. 

28 λεπτά πριν, slvsnt είπε

 

αυτό ακριβώς που έγραψα πάνω. 

εξάντλησες το όριο των δόσεων και σου έμεινε το όριο για εφάπαξ αγορές.

Εγώ καταλαβαίνω ότι την εφάπαξ αγορά την έκανε με άλλη κάρτα αφού είχε μόλις 200 ευρώ διαθέσιμα στην πιστωτικη. 

Επισης ποτέ κανένας δεν είπε ότι δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί η πιστωτική για εφάπαξ αγορές. Απλά η 1η και τελευταία δόση που θα σου έρθει της πιστωτικής θα είναι το εφάπαξ πόσο της αγοράς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...