Προς το περιεχόμενο

Αυτά είναι τα παιχνίδια που παρουσιάστηκαν στο 1o event «Inside Xbox» για το Xbox Series X


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, tsarouc είπε

Μπορείς να κάνεις όσα όνειρα θέλεις φίλε. Ένα καρέ από τα εκατομμύρια που περνάνε από τα μάτια σου παίζοντας όλο το παιχνίδι.. καλά κρασιά...

Δες εδώ και καλή χώνεψη... αν και πρέπει να το δεις όλο το βίντεο και να διαβάσεις και τα σχόλια όλα από κάτω για να πεισθείς, κάτι που δεν θα το κάνεις.. αυτό λέγεται παρωπίδες...

Η διαφορά φαίνεται ακόμη και από άπειρα μάτια σαν τα δικά σου.

Pc = The king

Xbox One X την παλεύει και ίσως αξίζει τα λεφτά του έστω γιατί προσφέρει πολύ περισσότερο από το ps4

Ps 4 Pro.. για τα ΜΠΑΖΑ (αλλά περί ορέξεως κολοκυθόπιτα... πως θα ζήσει και η σόνυ η φουκαριάρα έχει τόσα στόματα να θρέψει...)

και το κερασάκι στην τούρτα..

2D vs 3D

game vs real life...

και άλλα πολλά που μπορώ να γράφω σελίδες..

Απλά δεν υπάρχει σύγκριση. 

Δεν μπορώ να περιμένω το cyberpank ..

Μια χαρά μηχάνημα είναι το ps4 pro φίλε το έχω δύο χρόνια και από τότε έχω βάλει στην άκρη το pc σε θέμα gaming ,παιχνίδια βρίσκεις μεταχειρισμένα στο 10αρικο και βολεύει πιο πολύ στον καναπέ σε άποψη κόστους για τα small factor pc είναι αρκετά ακριβά και δεν βολεύουν αρκετά με τα πληκτρολόγια κτλπ για σαλόνι, για παιχνίδια στρατηγικής και fps εκεί αλλάζει η κουβέντα και το pc είναι βασιλιάς σε αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 151
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απορώ που του απαντάτε και με επιχειρήματα κιόλας, το καλύτερο troll που έχω συναντήσει εδώ και μήνες στο insomnia τον τελευταίο χρόνο 🤣

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι κάνει ο κόσμος 

Strategy/old games/lol wow κτλπ παλιό pc

Pro/fifa/fortinite κτλπ ps4/one

Crisis υπερτουμπανο doom 8k  κλτπ pc δυνατό

Οι φορητοί αρρωστοι τύποι swicth με mario του 1990

Uncharted/last/god of war ps4 pro

Halo/forza/ xbox x

Οι υπόλοιποι νοσταλγοί της sega αυτά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, D.Luffy είπε

Η ψαλίδα αυτή δεν κλείνει και δεν πρόκειται να κλείσει ποτέ. Για τον απλoύστατο λόγο ότι το PC είναι μια ανοιχτή πλατφόρμα με πολύ μικρότερους κύκλους αναβάθμισης hardware σε σχέση με τις κονσόλες.

Ειδικά το One X που αναφέρεις, είναι πλέον πολύ παρωχημένο hw σε σχέση πχ με ένα entry-level σημερινό gaming PC. Ειδικά αν αναλογιστούμε την CPU.

Ακόμα και το Series X θα ξεπεραστεί με την έλευση Ampere φέτος και Navi 20 (μάλλον του χρόνου για την AMD). Δεν έχει σημασία όμως. Τα πάντα θα εξακολουθούν να φτιάχνονται με βάση και γνώμονα την κονσόλα. Και είναι σίγουρο ότι με Series X και PS5 θα δούμε εντυπωσιακά πράγματα.

Επίσης, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μερικοί (όχι εσύ απαραίτητα) φανατίζεστε με την αιώνια κόντρα console vs PC. Είναι απλά θέμα προταιρεοτήτων. Αυτός που βάζει σε προταιρεότητα τα γραφικά μαζί με το framerate και έχει και ένα καλό ποσό στην άκρη να ξοδέψει, θα προτιμήσει το PC. Αυτός που θέλει απλώς να απολαύσει τα παιχνίδια γι αυτό που είναι χωρίς να ασχοληθεί με ρυθμίσεις-αναλύσεις-desktop λειτουργικό και δεν θέλει να διαθέσει πολλά χρήματα σε hardware, θα προτιμήσει κονσόλα. 

Γενικά εδώ μέσα βλέπω ότι ο καθένας είναι ευχαριστημένος με τις επιλογές του. Η απόλυτη βλακεία είναι όταν προσπαθεί να πείσει τους άλλους ότι έκανε σώνει και καλά "καλύτερη" επιλογή χωρίς να αντιλαμβάνεται ότι έχει απλώς διαφορετικές προτιμήσεις.

Όταν λέω θα κλείσει η ψαλίδα τελείως εννοώ με βάση τα 60fps hi/ultra standar που έλειπαν από τις κονσόλες, τους SSD's και το δυνατό cpu, τα οποίο ήταν χρόνια επιχείρημα σε pc vs console wars των pc user. Εννοείται στην Enthusiast κατηγορία δεν πρόκειται να κλείσει ποτέ η ψαλίδα μιας και το κόστος εκεί δεν παίζει ρόλο άρα τα μεγέθη δεν είναι συγκρίσιμα.

Από το 2021 καλά να είμαστε οι νέες κονσόλες πάνε για 4κ/60fps Hi/Ultra σαν standar, δες σε ποιες κατηγορίες pc's υπάρχει αυτό σήμερα και με τι κόστος. H  αντίστοιχη 2080/2080Super του SeriesX πότε θα περάσει στην mid κατηγορία των pc's? Η GTX1080 του 2016 των 8.9TF ακόμα δεν έχει γίνει mainstream, ξεκινάει από τα 660€ 5 χρόνια μετά! στην μεσαία κατηγορία έχουμε την 2060 των 350€ (που είχε πάνω από 450€ όταν βγήκε) των 6.5TF. Ακόμα και οι amber να βγούνε έχεις την εντύπωση ότι θα δώσει τις επιδόσεις των RTX2080/super στην μεσαία κατηγορία των 250€-300€ η Nvidia μετά από χρόνια? Από και κλείεται. Δηλαδή όσο θα κάνει μια επόμενης γενιάς κονσόλα θα έχει μια μεσαίας κατηγορίας GPU στα Pc's RTX3060 των 8TF πάνω κάτω, η οποία και θα έχει μέγιστο Lifespan τα 3 χρόνια.

Φυσικά καταλήγουμε στις ανάγκες που έχει ο καθένας, τις προτεραιότητες που βάζει και πως επενδύει τα χρήματά του, όπως επίσης υπάρχουν και άτομα που έχουν περισσότερες από μια πλατφόρμες για το gaming χωρίς απαραίτητα να μένουν σε ένα στρατόπεδο και να κοκορεύνται, αλλά το να βγαίνει ο κάθε πικραμένος και να ισχυρίζεται ότι οι κονσόλες δεν έχουν ποιότητα, ή έχει μείνει σε εποχές ps1/xbox ή τρολάρει.

 

1 ώρα πριν, tsarouc είπε

Χαράς το κουράγιο σου. Λίγο στην αρχή διάβασα. Απαντώ μόνο στο κόστος. Και με 2060 σε μηχάνημα 7-8 κατοσταρικα μια χαρά 4κ παίζεις. Με τις κονσόλες δεν παίζεις τίποτε απολύτως. 

Μια είναι η λύση όποιος θέλει κορυφαία ποιότητα. PC. 

Και μην επιμένεις με screenshots και χαζομάρες. Δες τα δίπλα δίπλα για να δεις το χάος. Έβαλα κάποια βιντεάκια που βρήκα. Δες τα. Θα σε βοηθήσουν πολύ. 

Ευχαριστώ για τα βίντεο και την επιχειρηματολογία σου που τσακίζει κόκαλα. Μου άνοιξαν τα μάτια, θα κρατήσω τα χρήματα που προόριζα για το SeriesX να αναβαθμίσω το pc, πες μου σε παρακαλώ να πάω σε RTX2060 και τα υπόλοιπα σουβλάκια και πέτσινο μπουφάν ή να πάρω την RTX2080 των 800€ να νιώσω την απόλυτη ηδονή στο gaming? Άραγε ο i4770k στα 4.5GHz θα αντέξει ή θα πετάει χαρταετό? Να περιμένω Amber?  Δώσε τα φώτα σου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Saloufas είπε

Όταν λέω θα κλείσει η ψαλίδα τελείως εννοώ με βάση τα 60fps hi/ultra standar που έλειπαν από τις κονσόλες, τους SSD's και το δυνατό cpu, τα οποίο ήταν χρόνια επιχείρημα σε pc vs console wars των pc user. Εννοείται στην Enthusiast κατηγορία δεν πρόκειται να κλείσει ποτέ η ψαλίδα μιας και το κόστος εκεί δεν παίζει ρόλο άρα τα μεγέθη δεν είναι συγκρίσιμα.

Από το 2021 καλά να είμαστε οι νέες κονσόλες πάνε για 4κ/60fps Hi/Ultra σαν standar, δες σε ποιες κατηγορίες pc's υπάρχει αυτό σήμερα και με τι κόστος. H  αντίστοιχη 2080/2080Super του SeriesX πότε θα περάσει στην mid κατηγορία των pc's? Η GTX1080 του 2016 των 8.9TF ακόμα δεν έχει γίνει mainstream, ξεκινάει από τα 660€ 5 χρόνια μετά! στην μεσαία κατηγορία έχουμε την 2060 των 350€ (που είχε πάνω από 450€ όταν βγήκε) των 6.5TF. Ακόμα και οι amber να βγούνε έχεις την εντύπωση ότι θα δώσει τις επιδόσεις των RTX2080/super στην μεσαία κατηγορία των 250€-300€ η Nvidia μετά από χρόνια? Από και κλείεται. Δηλαδή όσο θα κάνει μια επόμενης γενιάς κονσόλα θα έχει μια μεσαίας κατηγορίας GPU στα Pc's RTX3060 των 8TF πάνω κάτω, η οποία και θα έχει μέγιστο Lifespan τα 3 χρόνια.

Φυσικά καταλήγουμε στις ανάγκες που έχει ο καθένας, τις προτεραιότητες που βάζει και πως επενδύει τα χρήματά του, όπως επίσης υπάρχουν και άτομα που έχουν περισσότερες από μια πλατφόρμες για το gaming χωρίς απαραίτητα να μένουν σε ένα στρατόπεδο και να κοκορεύνται, αλλά το να βγαίνει ο κάθε πικραμένος και να ισχυρίζεται ότι οι κονσόλες δεν έχουν ποιότητα, ή έχει μείνει σε εποχές ps1/xbox ή τρολάρει.

Ευχαριστώ για τα βίντεο και την επιχειρηματολογία σου που τσακίζει κόκαλα. Μου άνοιξαν τα μάτια, θα κρατήσω τα χρήματα που προόριζα για το SeriesX να αναβαθμίσω το pc, πες μου σε παρακαλώ να πάω σε RTX2060 και τα υπόλοιπα σουβλάκια και πέτσινο μπουφάν ή να πάρω την RTX2080 των 800€ να νιώσω την απόλυτη ηδονή στο gaming? Άραγε ο i4770k στα 4.5GHz θα αντέξει ή θα πετάει χαρταετό? Να περιμένω Amber?  Δώσε τα φώτα σου.

όσο περισσότερα χρήματα δώσεις τόσο μεγαλύτερη η ηδονή... έτσι πάει.. άλλοι προτιμούν το τσάμπα (χούφτα) άλλοι θέλουν ποιότητα όταν μιλάμε για ηδονή.\

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/5/2020 στις 11:56 ΠΜ, geogoku είπε

να κανω μια ερωτηση???

τα games ειναι μονο τα γραφικα???

το 90% των post ειναι αποκλειστικα αποψεις γι αυτο.

δεν ειμαι της MS αλλα αν περιμενα να δω μονο γραφικα για να παιζω games θα αλλαζα χομπι...

φιλικα

Εσύ τι παραπάνω πιστευείς θα προσφέρει το νέο xbox σε σχέση με το παλιό πέρα από γραφικά? Ασφαλώς για τα γραφικά βγαίνουν οι νέες κονσόλες.

21 ώρες πριν, Saloufas είπε

1ον δεν γνωρίζεις πόσο θα έχει το Series X απλά πετάς ένα νούμερο τα 500€ και φτιάχνεις το μυθιστόρημα σου.

2ον το Big Navi 2 με τα 52CU's 3328SC και τα 12.1TF του Series X είναι αντίστοιχο μιας RTX2080/2080Super και με την 25% καλύτερη απόδοση απο GCN σε RDNA  είσαι στα ίδια TF της Nvidia άρα η σύγκριση είναι άμεση.

3ον Δεν γνωρίζεις ακόμα πόσο περισσότερη βελτίωση έχει η αρχιτεκτονική NAVI/RDNA σε NAVI/RDNA2 και ΑΝ θα έχει.

4ον Υπάρχουν παίχτες σε Online Gaming που με το gamepad κάνουν παπάδες, επειδή δεν έχεις μάθει εσύ δεν αποτελεί τον κανόνα.

5ον Αστείο είναι που ξεκινάς ένα flame war pc vs Consoles για άλλη μια φορά. 

Επειδή παίζω cod που έχει crossplay, το τι παπάδες κάνουν με το gamepad άστο. Γελάει ο κόσμος. Εγώ που παίζω εντελώς casual οπότε μπαίνω σε map με αντίπαλους με gamepad κάνω 25-0 και με κράζουν στο mic για cheats. 

9 ώρες πριν, Saloufas είπε

Κοίτα τώρα να δεις τι βλέπουν τα άπειρα μάτια μου στο PC μου που δεν το βλέπω στο μαραφέτι το xbox1x στο σαλόνι(δες φώτο). Η GTX1060 των 300€ δεν μπορεί να ανεβάσει γραφικά στο FORZA Horizon 4 και πετάει Warning Low Video Memory ενώ το άλλο το γ@μημένο κουτάκι των 399€ με τα 12GB GDDR5 Vram παίζει 4κ/60fps δεν κάνει κιχ και το παιχνίδι δώρο. Ξέρεις πόσο μλκς νιώθω κάθε φορά που κοιτάω το εσωτερικό του Pc και τι παλμούς ανεβάζω βλέποντας την κάρτα της Nvidia ε?  🤣

 

Eντάξει, το συγκεκριμένο παίζει καλύτερα σε AMD κάρτα. Έαν είχες λοιπόν μια 570 / 580 θα το επαίζες σε 4k / 60 ακριβώς όπως και η κονσόλα. Απλά αντί για ολόκληρο κουτί των 400€ θα αγόραζες κάρτα των 150€. Υπάρχουν και αντίθετα παραδείγματα, παιχνίδια δηλαδή που πάνε καλύτερα στης Nvidia, οπότε με την 1060 σου θα γέλαγες με το κουτί των 400€ (ace combat ας πούμε). Το να επιλέγεις το ειδικό αντί για το γενικό σενάριο μου κάνει πως περισσότερο προσπαθείς να πείσεις ότι έχεις δίκιο πάρα θες να διαπιστώσεις αν έχεις δίκιο.

17 λεπτά πριν, Saloufas είπε

 

Από το 2021 καλά να είμαστε οι νέες κονσόλες πάνε για 4κ/60fps Hi/Ultra σαν standar, δες σε ποιες κατηγορίες pc's υπάρχει αυτό σήμερα και με τι κόστος. H  αντίστοιχη 2080/2080Super του SeriesX πότε θα περάσει στην mid κατηγορία των pc's? Η GTX1080 του 2016 των 8.9TF ακόμα δεν έχει γίνει mainstream, ξεκινάει από τα 660€ 5 χρόνια μετά! στην μεσαία κατηγορία έχουμε την 2060 των 350€ (που είχε πάνω από 450€ όταν βγήκε) των 6.5TF

1080  660€? :P Που, σε κανα μαγαζί του skroutz που ξέχασε να αλλάξει τιμή από το 2016? Σοβαρέψου ρε συ. Σήμερα η 1080 είναι ψιλό mid range. Mέχρι να βγούν οι κονσόλες θα έχει γίνει entry level. Σκέψου η 2060 η απλή  είναι στα ίδια με 1080. Ε η επόμενη 3060 που θα βγεί πριν τις κονσόλες θα την θάβει την 1080  κανονικά.

21 λεπτά πριν, Saloufas είπε

Ευχαριστώ για τα βίντεο και την επιχειρηματολογία σου που τσακίζει κόκαλα. Μου άνοιξαν τα μάτια, θα κρατήσω τα χρήματα που προόριζα για το SeriesX να αναβαθμίσω το pc, πες μου σε παρακαλώ να πάω σε RTX2060 και τα υπόλοιπα σουβλάκια και πέτσινο μπουφάν ή να πάρω την RTX2080 των 800€ να νιώσω την απόλυτη ηδονή στο gaming? Άραγε ο i4770k στα 4.5GHz θα αντέξει ή θα πετάει χαρταετό? Να περιμένω Amber?  Δώσε τα φώτα σου.

Το PC gaming είναι φτηνότερο από το console gaming, μην τα επαναλαμβάνουμε κάθε φορά. Αν αντί να αγοράσεις PS4 / ps4 pro / ps5  (ή τις αντίστοιχες από xbox) κράταγες τα λεφτά για να αναβαθμίσεις όταν βγούν οι νέες κονσόλες μπροστά θα ήσουν σε επιδόσεις. Ούτε ο 4770k σου χρειάζοταν για να χτυπήσεις επιδόσεις ps4. Με το παλιό σου CPU από το 2008-2009 των 200-250€ τα  κατάφερνες ;) 

Tα αρνητικά του PC είναι 1002, το κόστος δεν είναι ένα από αυτά. Αν θες να παίζεις σε console quality μια χαρά φτηνότατο είναι και το PC gaming

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Eντάξει, το συγκεκριμένο παίζει καλύτερα σε AMD κάρτα. Έαν είχες λοιπόν μια 570 / 580 θα το επαίζες σε 4k / 60 ακριβώς όπως και η κονσόλα. Απλά αντί για ολόκληρο κουτί των 400€ θα αγόραζες κάρτα των 150€. Υπάρχουν και αντίθετα παραδείγματα, παιχνίδια δηλαδή που πάνε καλύτερα στης Nvidia, οπότε με την 1060 σου θα γέλαγες με το κουτί των 400€ (ace combat ας πούμε). Το να επιλέγεις το ειδικό αντί για το γενικό σενάριο μου κάνει πως περισσότερο προσπαθείς να πείσεις ότι έχεις δίκιο πάρα θες να διαπιστώσεις αν έχεις δίκιο.

Ενώ εσύ τώρα δεν διαλέγεις ένα ειδικό σενάριο? Εγώ σου παραθέτω αυτά που βλέπω με στοιχεία, δεν θέλω να πείσω κανέναν, το point μου ήταν ότι μια κάρτα γραφικών των 300€ μέσα σε 2 χρόνια πάει περίπατο και αποτέλεσε μια κακή επένδυση χρημάτων στο pc, σε σχέση με το κουτί που σε λίγο θα μου παίζει Cyberpunk2077 και μελλοντικά παιχνίδια. AMD κάρτα σε Pc ούτε για πλάκα, άσε πάθαμε και μάθαμε, θέλω να παίζω games όχι να κάνω install/uninstall drivers κάθε 10 μέρες και να τρέχω benches. 😄

Όπως επίσης θεωρώ κακή επένδυση και πεταμένα λεφτά τώρα να αναβαθμίσω το pc δίνοντας πάνω από 1200€, αντί αυτού θα δώσω τα μισά σε κονσόλα επόμενης γενιάς, θα αράζω στην καναπεδάρα και θα έχω το pc για να πληρώνω λογαριασμούς. Ο καθένας κάνει τις επιλογές του, δεν ποστάρω για να πείσω κανέναν, στον φίλο πιο πάνω απάντησα που ισχυρίζεται ότι οι κονσόλες είναι ημίμετρα και δεν έχουν ποιότητα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Saloufas είπε

Από το 2021 καλά να είμαστε οι νέες κονσόλες πάνε για 4κ/60fps Hi/Ultra σαν standar, δες σε ποιες κατηγορίες pc's υπάρχει αυτό σήμερα και με τι κόστος.

Καλό είναι να ξεκαθαρίσουμε γενικά ότι τα "60fps" είναι θέμα απόφασης του developer στο αν θα ρίξει βάρος εκεί ή στα visuals (βλέπε Doom Eternal σε σύγκριση με Metro Exodus). Δεν έχει σημασία πόσο δυνατό είναι το hardware. Αν ήθελαν θα μπορούσαν όλοι από αύριο να βγάζουν όλα τα παιχνίδια τους στα 60 frames στο απλό Xbox One S αλλά με την ανάλογη πτώση όμως στη λεπτομέρια των γραφικών. Θα ήταν πχ σαν να παίζαμε παιχνίδια που οπτικά θα έμοιαζαν με περασμένης γενιάς αλλά θα έτρεχαν σε υψηλές αναλύσεις και σταθερά 60 fps ακόμα και στο πιο αδύναμο hardware. Θέμα επιλογών δηλαδή.

Επίσης καλό είναι να θυμόμαστε ότι σε καμία γενιά κονσόλας δεν μπήκε σε προταιρεότητα το framerate. Για τον απλούστατο λόγο ότι ο κόσμος εντυπωσιάζεται περισσότερο με τα visuals και το άλμα που περιμένει σε κάθε νέα γενιά είναι επάνω στην λεπτομέρεια των γραφικών και όχι απαραίτητα στο framerate ή στην ανάλυση. Βλέπεις.. τα screenshots ανέκαθεν πουλούσαν περισσότερο. Δεν αποκλείεται βέβαια αυτό το trend να αλλάξει. Είναι ανάλογα στο τι ακριβώς θέλει να κάνει market η εκάστοτε πλατφόρμα. 

Μακάρι οι νέες κονσόλες να πάνε για 4Κ60 όπως λες. Θα δείξει ο χρόνος στο αν οι devs βάλουν αυτό σε προταιρεότητα αυτή τη φορά ή τα γραφικά. Το ιδανικό σενάριο για μένα θα ήταν να μας έδειναν την επιλογή στο πως να τρέξουμε τα παιχνίδια μας. Ένα option για "visuals" και ένα για "performance". Υπάρχουν λίγοι τίτλοι που το προσφέρουν ήδη αυτό αλλά το performance mode που δίνουν συνήθως είναι απλά ένα ξεκλείδωτο και ασταθές framerate 40-60. 

Τέλος όσο αναφορά το PC υπάρχει γενικά μια περίεργη αντίληψη ότι για να γίνει σύγκριση με κονσόλα, όλα τα settings πρέπει να είναι τερματισμένα, να τρέχει στην υψηλότερη ανάλυση και το framerate κλειδωμένο στα 60... Και έτσι βγαίνει το τελείως λάθος συμπέρασμα ότι πρέπει να αγοράσουμε μια 2080 για να ξεπεράσουμε την κονσόλα. Για ποιο λόγο? Βγάζοντας στην άκρη το εντελώς γελοίο και άχρηστο μέτρο σύγκρισης των Tflops, μια "απλή" 2060 σε συνδυασμό με μία μοντέρνα CPU, μπορεί να τρέξει παιχνίδια πολύ καλύτερα από το One X κάνοντας τις απαραίτητες ρυθμίσεις. Μπορείς να κατεβάσεις τα visuals σε "console quality" και να έχεις ακόμα και πραγματικό 4Κ (χωρίς checkerboard τεχνικές) με σταθερό 60άρι σε αρκετούς τίτλους. Η μέρα με την νύχτα για κάποιους.    

 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, Saloufas είπε

Ενώ εσύ τώρα δεν διαλέγεις ένα ειδικό σενάριο? Εγώ σου παραθέτω αυτά που βλέπω με στοιχεία, δεν θέλω να πείσω κανέναν, το point μου ήταν ότι μια κάρτα γραφικών των 300€ μέσα σε 2 χρόνια πάει περίπατο και αποτέλεσε μια κακή επένδυση χρημάτων στο pc, σε σχέση με το κουτί που σε λίγο θα μου παίζει Cyberpunk2077 και μελλοντικά παιχνίδια. AMD κάρτα σε Pc ούτε για πλάκα, άσε πάθαμε και μάθαμε, θέλω να παίζω games όχι να κάνω install/uninstall drivers κάθε 10 μέρες και να τρέχω benches. 😄

Όπως επίσης θεωρώ κακή επένδυση και πεταμένα λεφτά τώρα να αναβαθμίσω το pc δίνοντας πάνω από 1200€, αντί αυτού θα δώσω τα μισά σε κονσόλα επόμενης γενιάς, θα αράζω στην καναπεδάρα και θα έχω το pc για να πληρώνω λογαριασμούς. Ο καθένας κάνει τις επιλογές του, δεν ποστάρω για να πείσω κανέναν, στον φίλο πιο πάνω απάντησα που ισχυρίζεται ότι οι κονσόλες είναι ημίμετρα και δεν έχουν ποιότητα.

Όχι δεν είναι ειδικό σενάριο. Υπάρχουν παιχνίδια που οι nvidia τα πάνε καλύτερα από τις AMD, άρα η 1060 σου τα παίζει καλύτερα από το one x. Όπως επίσης και υπάρχουν παιχνίδια που η AMD τα πάει καλύτερα, άρα μια κάρτα αντίστοιχη της 1060 (570 / 580 ας πούμε) θα παίζει όπως το one x. Οπότε αυτό που λες για κάρτα των 300€ που δεν θα παίζει παιχνίδια δεν στέκει. Για όσο καιρό θα παίζει παιχνίδια το one x θα παίζει και η 1060 / 570 / 580. Άμα παίζει το one x cyberpunk τότε θα παίζει και η 570 / 580, κάρτες των 150€, στα ίδια ακριβώς settings.

Σάφως ο καθένας κάνει τις επιλογές του, απλά σου λέω ότι το PC gaming σε console settings ΔΕΝ είναι πιο ακριβό. Μην χρησιμοποιείς αυτό σαν μειονέκτημα, βρές κάτι άλλο. 

20 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Τέλος όσο αναφορά το PC υπάρχει γενικά μια περίεργη αντίληψη ότι για να γίνει σύγκριση με κονσόλα, όλα τα settings πρέπει να είναι τερματισμένα, να τρέχει στην υψηλότερη ανάλυση και το framerate κλειδωμένο στα 60... Και έτσι βγαίνει το τελείως λάθος συμπέρασμα ότι πρέπει να αγοράσουμε μια 2080 για να ξεπεράσουμε την κονσόλα. Για ποιο λόγο? Βγάζοντας στην άκρη το εντελώς γελοίο και άχρηστο μέτρο σύγκρισης των Tflops, μια "απλή" 2060 σε συνδυασμό με μία μοντέρνα CPU, μπορεί να τρέξει παιχνίδια πολύ καλύτερα από το One X κάνοντας τις απαραίτητες ρυθμίσεις. Μπορείς να κατεβάσεις τα visuals σε "console quality" και να έχεις ακόμα και πραγματικό 4Κ (χωρίς checkerboard τεχνικές) με σταθερό 60άρι σε αρκετούς τίτλους. Η μέρα με την νύχτα για κάποιους.    

Τι  εννοείς "συγχρονη" CPU? Ένας i7 920, 11ετίας CPU παίζει τα πάντα πολύ καλύτερα από τις κονσόλες (περίπου 2πλάσιο framerate) :P 

Άσε, πανάκριβο το PC gaming

Επεξ/σία από CometRyzen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, CometRyzen είπε

Όχι δεν είναι ειδικό σενάριο. Υπάρχουν παιχνίδια που οι nvidia τα πάνε καλύτερα από τις AMD, άρα η 1060 σου τα παίζει καλύτερα από το one x. Όπως επίσης και υπάρχουν παιχνίδια που η AMD τα πάει καλύτερα, άρα μια κάρτα αντίστοιχη της 1060 (570 / 580 ας πούμε) θα παίζει όπως το one x. Οπότε αυτό που λες για κάρτα των 300€ που δεν θα παίζει παιχνίδια δεν στέκει. Για όσο καιρό θα παίζει παιχνίδια το one x θα παίζει και η 1060 / 570 / 580. Άμα παίζει το one x cyberpunk τότε θα παίζει και η 570 / 580, κάρτες των 150€, στα ίδια ακριβώς settings.

Σάφως ο καθένας κάνει τις επιλογές του, απλά σου λέω ότι το PC gaming σε console settings ΔΕΝ είναι πιο ακριβό. Μην χρησιμοποιείς αυτό σαν μειονέκτημα, βρές κάτι άλλο. 

Έχεις καταλάβει ότι η GTX1060 των 3GB έχει πεθάνει? ενώ η αντίστοιχη του Xbox1X με τα 12GB GDDR5 VRAM την γλεντάει?

Ακόμα και για την 2060 που λέτε άμα στήσετε σήμερα ένα νέο pc, που θα πάτε με τα 6GB GDDR5 VRAM σε μια 3ετία 4ετία? είναι επένδυση δηλαδή η RTX2060?  όταν το SeriesX θα φοράει 16GB GDDR6???

Είπαμε, ο καθένας όπως το αντιλαμβάνεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Saloufas είπε

Έχεις καταλάβει ότι η GTX1060 των 3GB έχει πεθάνει? ενώ η αντίστοιχη του Xbox1X με τα 12GB GDDR5 VRAM την γλεντάει?

Ακόμα και για την 2060 που λέτε άμα στήσετε σήμερα ένα νέο pc, που θα πάτε με τα 6GB GDDR5 VRAM σε μια 3ετία 4ετία? είναι επένδυση δηλαδή η RTX2060?  όταν το SeriesX θα φοράει 16GB GDDR6???

Είπαμε, ο καθένας όπως το αντιλαμβάνεται.

E άμα πήρες 1060 3gb πριν 2 χρόνια (και μάλιστα στα 300€) έκανες λάθος αγορά. Δεν σου φταίει το pc gaming. Είναι σαν να αγοράσεις PS4 base το 2021, 1 μήνα πριν κάνει launch το PS5. Mia 570-580 μια χαρά θα κράταγε για όσο καιρό θα κρατήσιε και το one x. Δεν σου είπε κανείς να αγοράσεις 2060 σήμερα. Περίμενε να βγούν οι νέες κονσόλες και μετά αγοράζει μετ τα λεφτά της κονσόλας (~500€) μια 3070  ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Τι  εννοείς "συγχρονη" CPU? Ένας i7 920, 11ετίας CPU παίζει τα πάντα πολύ καλύτερα από τις κονσόλες (περίπου 2πλάσιο framerate) :P 

Δεν θέλω να εκτροχιάσω τη συζήτηση τώρα με 10ετίες. Μιλάω για αυτή την εποχή +- 3 χρόνια. 

 

20 λεπτά πριν, Saloufas είπε

Ακόμα και για την 2060 που λέτε άμα στήσετε σήμερα ένα νέο pc, που θα πάτε με τα 6GB GDDR5 VRAM σε μια 3ετία 4ετία? είναι επένδυση δηλαδή η RTX2060?  όταν το SeriesX θα φοράει 16GB GDDR6???

Είπαμε, ο καθένας όπως το αντιλαμβάνεται.

Δεν αμφιβάλλω καθόλου ότι το Series X θα είναι πολύ πιο δυνατό από ένα σύστημα με 2060.

Τη σύγκριση όμως την έκανα με τις κονσόλες της τρέχουσας γενιάς. Σχεδόν 2 χρονών είναι η κάρτα και για κάποιον που την αγόρασε πχ πριν ένα χρόνο, μια χαρά επένδυση είναι. Ήδη έχει απολαύσει τα παιχνίδια αυτής της γενιάς καλύτερα από μια κονσόλα (εφόσον τον ενδιαφέρουν τα γραφικά) και όσο αναφορά για τα επόμενης γενιάς, αυτά αναμένεται να είναι cross platform για αρκετό καιρό. Δεν σημαίνει ότι επειδή βγαίνουν φέτος τα PS5 και Series X ότι όλοι θα πετάξουν ξαφνικά τις κονσόλες τους και τα συστήματα τους.

Τώρα αν κάποιος θέλει οπωσδήποτε να αγοράσει κάτι φέτος, το λογικό θα ήταν να περιμένει φυσικά τις νέες κονσόλες ή την αντίστοιχη entry level Ampere.

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, NickTG είπε

Σταμάτησαν να δουλεύουν? 

Τι μας κρύβουν επιτέλους!? 

Τίποτε δεν μας κρύβουν. Ότι πληρώνεις παίρνεις.

Μη μου πεις ότι πιστεύεις τώρα και στην ενδοφλέβια χλωρίνη γιατί πάω πάσο αν ναι..

:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Saloufas είπε

Έχεις καταλάβει ότι η GTX1060 των 3GB έχει πεθάνει? ενώ η αντίστοιχη του Xbox1X με τα 12GB GDDR5 VRAM την γλεντάει?

Ακόμα και για την 2060 που λέτε άμα στήσετε σήμερα ένα νέο pc, που θα πάτε με τα 6GB GDDR5 VRAM σε μια 3ετία 4ετία? είναι επένδυση δηλαδή η RTX2060?  όταν το SeriesX θα φοράει 16GB GDDR6???

Είπαμε, ο καθένας όπως το αντιλαμβάνεται.

H 1060 3gb είχε πεθάνει από τη μέρα που βγήκε

Ανούσιο προϊόν

Εγώ προσωπικά πάντα προτιμούσα μπόλικη vram που ευτυχώς σε ανάλογες κατηγορίες πάντα έδιναν οι κόκκινοι

 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, D.Luffy είπε

Για ανέπτυξε να καταλάβω.

ξαναδιαβασε τα post μου k ισως μετα απο καμια 20αρια φορες να πιασεις το νοημα.

 

δεν ειναι πυρηνικη φυσικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...