Προς το περιεχόμενο

Αυτά είναι τα παιχνίδια που παρουσιάστηκαν στο 1o event «Inside Xbox» για το Xbox Series X


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, CometRyzen είπε

Nαι, σε μεγαλύτερη ανάλυση θα δείς καλύτερα γραφικά. Για να το αποδείξω, ένα απλό επιχείρημα argumentum ad absurdum αρκεί. Βάλε την ανάλυση σε 320p και μετά σε 4k. Ποιο από τα 2 έχει καλύτερα γραφικά? Η ευκρίνεια δεν είναι κομμάτι των γραφικών? Μας τρελάνεις?

Την συζήτηση για τα +40% του PS4 το 2013 την ξεκίνησαν όσοι έδωσαν 1200 για 2080ti? Έλα ντάξει ότι θες λές φίλε για να μην παραδεχτείς την πραγματικότητα. Δεν πειράζει, όποιος διαβάζει καταλάβαινει. Μια βόλτα από το console section αυτού εδώ του forum ή και οποιουδήποτε άλλου forum παγκοσμίως το κάνει αυταπόδεικτο ποιος έχει δίκιο και ποιος άδικο. 

Έπιασες τα άκρα για άλλη μια φορά απο 320p σε 4κ, όπως τα λέει ο @music_lover είναι, η ανάλυση σαν ανάλυση και μόνο δεν κάνει τον παπά.

Απλό παράδειγμα, βάλε Skyrim σε 1080p  με 4048x4048 textures και 4κ με 512x512 textures, μάντεψε πιο θα δείχνει καλύτερα. 

Άλλο απλό παράδειγμα, βάλε 1080p με Ultra SSAO και 4κ χωρίς SSAO, μάντεψε πιο δείχνει καλύτερα και πιο γυαλιστερά.

edit: Κοινώς αν ο developer πέρα από το ανεβάσει μόνο την ανάλυση δεν σου δώσει και 4k textures η διαφορά από 1080p σε 4κ είναι αστεία.

Επεξ/σία από Saloufas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 151
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Saloufas είπε

Έπιασες τα άκρα για άλλη μια φορά απο 320p σε 4κ, όπως τα λέει ο @music_lover είναι, η ανάλυση σαν ανάλυση και μόνο δεν κάνει τον παπά.

Απλό παράδειγμα, βάλε Skyrim σε 1080p  με 4048x4048 textures και 4κ με 512x512 textures, μάντεψε πιο θα δείχνει καλύτερα. 

Άλλο απλό παράδειγμα, βάλε 1080p με Ultra SSAO και 4κ χωρίς SSAO, μάντεψε πιο δείχνει καλύτερα και πιο γυαλιστερά.

edit: Κοινώς αν ο developer πέρα από το ανεβάσει μόνο την ανάλυση δεν σου δώσει και 4k textures η διαφορά από 1080p σε 4κ είναι αστεία.

Οι συγκρίσεις ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ γίνονται με όλες τις υπόλοιπες μεταβλητές σταθερές. Επιστημονική μέθοδος λέγεται. Όταν λοιπόν θες να συγκρίνεις αν δείχνει καλύτερα το 320p από το 4k τότε θα αλλάζεις μόνο το 320p σε 4k, δεν θα αλλάξεις 1002 μεταβλητές όπως κάνεις εσύ. Ναι και ένα game του 1980 σε 4k δείχνει χειρότερα από ένα game του 2020 se 1080p. Απλά δεν συγκρίνεις πλεον την ανάλυση αλλά το game. Οι συγκρίσεις γίνονται Ceteris paribus.


Ούτε η ανάλυση κάνει τον παπά ούτε τα textures από μόνα τους. Αυτά είναι υποσύνολα του κομμάτι ΓΡΑΦΙΚΑ. Η ανάλυση συμπεριλαμβάνεται στα γραφικά. Επίσης το 1080p με ultra SSAO δεν είναι πλεόν 1080p, αφού όλα τα edges γίνονται πλεόν render σε πολύ μεγαλύτερη ανάλυση. Αν η διαφορά από 1080p σε 4k σου φαίνεται αστεία φταίει το monitor σου που είναι 1080p..

 

Επίσης είναι αστείο που φέρνεις σαν παράδειγμα για να με βγάλεις λάθος τα textures. To 512x512  kai to 4048x4048 που αναφέρεις τι ακριβώς είναι γνωρίζεις? Αν γνώριζες, δεν θα το χρησιμοποιούσες σαν επιχείρημα για να μου πείς πως η ανάλυση δεν έχει σχέση με τα γραφικά.

1 ώρα πριν, music_lover είπε

Δεν βγάζουν τα ίδια γραφικά γιατί πολύ απλά οι developers δεν βελτίωσαν μόνο την ανάλυση των τίτλων τους αλλά και τα γραφικά τους επειδή μπορούσαν να το κάνουν λόγω καλύτερης gpu.

Όταν ήρθαν οι νέες κονσόλες, οι developers είχα το δίλημμα, γραφικά ή ανάλυση? Άλλοι επέλεξαν το πρώτο και άλλοι το δεύτερο. Κάποιοι έβαλαν επιλογή στον χρήστη να διαλέξει mode.

Όσοι επέλεξαν να αυξήσουν την ανάλυση, μείωσαν τα γραφικά και όσοι επέλεξαν να βελτιώσουν τα γραφικά κράτησαν την ίδια ανάλυση λόγω της περιορισμένης δύναμης της gpu

Άλλη φορά για να στηρίξεις το επιχείρημα σου διάλεξε ακόμα μεγαλύτερες διαφορές πχ ανάλυση 120p με 8k.

ΑΑ, μάλιστα, άρα οι καινούργιες κονσόλες ΕΧΟΥΝ καλύτερα γραφικά. Αυτό που είπα δηλαδή στην αρχή και μου πες πως δεν είναι έτσι! 


Αυτές οι διαφορές, δηλαδή 120p vs 8k είναι ακριβώς αυτές που με βγάζουν σωστό. Προφανώς αν το 8k είναι καλύτερο από το 120p τοτε ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ και το 4k είναι καλύτερο του 1080p. ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ και δια ροπάλου. Κοινή λογική είναι. Η σύγκριση των άκρων είναι ένα απόλυτα σωστό λογικό επιχείρημα το οποίο ονομάζεται argumentum ad absurdum. Αν δεν σου αρέσει το εν λόγω επιχείρημα τότε εξ ορισμού είσαι παράλογος. Eλληνιστί ονομάζεται απαγωγή είς το αδύνατον. Όταν λοιπόν μου λές ότι το 4k δεν είναι καλύτερο γραφικά από το 1080p τότε και το 8k δεν μπορεί να είναι καλύτερο του 120p. Πράγμα προφανώς λάθος, άρα και το αρχικό σου επιχείρημα είναι εξ απαγωγής λάθος.

 

 

Επεξ/σία από CometRyzen
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, CometRyzen είπε

Οι συγκρίσεις ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ γίνονται με όλες τις υπόλοιπες μεταβλητές σταθερές. Επιστημονική μέθοδος λέγεται. Όταν λοιπόν θες να συγκρίνεις αν δείχνει καλύτερα το 320p από το 4k τότε θα αλλάζεις μόνο το 320p σε 4k, δεν θα αλλάξεις 1002 μεταβλητές όπως κάνεις εσύ. Ναι και ένα game του 1980 σε 4k δείχνει χειρότερα από ένα game του 2020 se 1080p. Απλά δεν συγκρίνεις πλεον την ανάλυση αλλά το game. Οι συγκρίσεις γίνονται Ceteris paribus.


Ούτε η ανάλυση κάνει τον παπά ούτε τα textures από μόνα τους. Αυτά είναι υποσύνολα του κομμάτι ΓΡΑΦΙΚΑ. Η ανάλυση συμπεριλαμβάνεται στα γραφικά. Επίσης το 1080p με ultra SSAO δεν είναι πλεόν 1080p, αφού όλα τα edges γίνονται πλεόν render σε πολύ μεγαλύτερη ανάλυση. Αν η διαφορά από 1080p σε 4k σου φαίνεται αστεία φταίει το monitor σου που είναι 1080p..

Γενικότητες και αμπελοσοφίες αγαπητέ, οι συγκρίσεις γίνονται με όλες τις υπόλοιπες μεταβλητές σταθερές επειδή έτσι σου αρέσει και σε συμφέρει να λες. Το Point είναι ότι η 4κ ανάλυση από μόνη της δεν φέρνει την επανάσταση και σου έδωσα απλό παραδειγματάκι που ένα παιχνίδι σε 1080p μπορεί να δείχνει απείρως καλύτερο. Κάνε το τεστ με τα mods του Skyrim, αν έχεις 4κ μόνιτορ.

Αλλά και πάλι, ακόμα και με σταθερές μεταβλητές όπως λες, ένα παιχνίδι από 1080p σε 4k με 512x512 textures και τα ίδια φίλτρα, οι διαφορές που έχουν είναι αστείες, ειδικά όταν και το HUD δεν κάνει scale σε υψηλότερη ανάλυση και περιορίζονται στην λίγο καλύτερη ευκρίνεια. Επίσης αυτές οι διαφορές είναι τόσο γελοίες που το hit που τρως στα frames από το 200% πάνω στα pixels κάνει το τελικό αποτέλεσμα ακόμα πιο γελοίο και ανούσιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Saloufas είπε

Γενικότητες και αμπελοσοφίες αγαπητέ, οι συγκρίσεις γίνονται με όλες τις υπόλοιπες μεταβλητές σταθερές επειδή έτσι σου αρέσει και σε συμφέρει να λες.

Έκλαψα!  Αλήθεια! Έτσι όπως τα λες, επειδή εμένα έτσι με συμφέρει. Κατάλαβα με τι άτομο μιλάω. Άσε να φανταστώ, μας ψεκάζουν κιόλας. 

ΟΛΟΚΛΗΡΗ η επιστημονική κοινότητα έτσι δουλεύει. Με όλες τις άλλες συνθήκες σταθερές. Αλλιώς δεν εξετάζεις το αντικείμενο που εξετάζεις, αλλά όλα τα υπόλοιπα. Απλό παράδειγμα, για να καταλάβεις πόσο τιτανοτεράστιο λάθος κάνεις. Αν θέλω να συγκρίνω για παράδειγμα αν είναι πιο δυνατό το xbox από το PlayStation, δεν θα βάλω να τρέξω διαφορετικά παιχνίδια στο καθένα, γιατί δεν θα βγάλω κανένα νόημα. Θα βάλω να τρέξω το ίδιο παιχνίδι και θα δώ ποιο αποδίδει καλύτερα. Απλά και όμορφα. ΚΑΘΕ φόρα, σε ΚΑΘΕ σύγκριση, αλλάζεις μόνο τη μεταβλητή που θες να συγκρίνεις. Όταν αλλάξεις 5 μεταβλητές όπως κάνεις εσύ τοτε δεν ξέρεις ποια από τις μεταβλητές σου δίνει το αποτέλεσμα. Είναι απλά πράγματα αυτά τα οποία τα μαθαίνεις δημοτικό, δεν καταλάβαινω πως γίνετια να τα συζητάμε σε τεχνολογικό forum. Λύθηκαν αυτά τα θέματα τον 16ο αιώνα με την επιστημονική μέθοδο.

 

Τα υπόλοιπα πεστα σε sony και MS που βγάλαν καινούργια κονσόλα σε full price για ΓΕΛΟΙΕΣ διαφορές. Αλλά σου ξαναλέω, η οθόνη σου φταίει. Προφανώς σε 1080p monitor δεν θα δείς διαφορά μεταξύ 1080p και 4k. Εγώ στην 5120*1440 οθόνη μου μια χαρά διαφορά καταλαβαίνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, CometRyzen είπε

Το 4k τι είναι ,δεν είναι καλύτερα γραφικά? :P Ο ορισμός των καλύτερων γραφικών είναι.

 

 

Είπες ότι το 4κ σημαίνει και καλύτερα γραφικά, δεν ισχύει και σου το απέδειξα. Από εκεί και πέρα συνέχισε τις αμπελοσοφίες σου.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Saloufas είπε

Είπες ότι το 4κ σημαίνει και καλύτερα γραφικά, δεν ισχύει και σου το απέδειξα. Από εκεί και πέρα συνέχισε τις αμπελοσοφίες σου.

Πως ακριβώς μου το απέδειξες? Ρε τρέλα πουλάτε? Τι δείχνει καλύτερα ρε αδερφέ, το 120p η το 8k? Απλή ερώτηση, απάντησε την μου για να μου το "αποδείξεις". Βάλε stream ενός game στο twitch σε 320p και σε 4k, ποιο δείχνει καλύτερο? 

Φτάσαμε ρε φίλε να συζητάμε σε τεχνολογικό forum αν το 4k είναι καλύτερο του 320p. Κατάντια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Οι συγκρίσεις ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ γίνονται με όλες τις υπόλοιπες μεταβλητές σταθερές. Επιστημονική μέθοδος λέγεται. Όταν λοιπόν θες να συγκρίνεις αν δείχνει καλύτερα το 320p από το 4k τότε θα αλλάζεις μόνο το 320p σε 4k, δεν θα αλλάξεις 1002 μεταβλητές όπως κάνεις εσύ. Ναι και ένα game του 1980 σε 4k δείχνει χειρότερα από ένα game του 2020 se 1080p. Απλά δεν συγκρίνεις πλεον την ανάλυση αλλά το game. Οι συγκρίσεις γίνονται Ceteris paribus.


Ούτε η ανάλυση κάνει τον παπά ούτε τα textures από μόνα τους. Αυτά είναι υποσύνολα του κομμάτι ΓΡΑΦΙΚΑ. Η ανάλυση συμπεριλαμβάνεται στα γραφικά. Επίσης το 1080p με ultra SSAO δεν είναι πλεόν 1080p, αφού όλα τα edges γίνονται πλεόν render σε πολύ μεγαλύτερη ανάλυση. Αν η διαφορά από 1080p σε 4k σου φαίνεται αστεία φταίει το monitor σου που είναι 1080p..

Επίσης είναι αστείο που φέρνεις σαν παράδειγμα για να με βγάλεις λάθος τα textures. To 512x512  kai to 4048x4048 που αναφέρεις τι ακριβώς είναι γνωρίζεις? Αν γνώριζες, δεν θα το χρησιμοποιούσες σαν επιχείρημα για να μου πείς πως η ανάλυση δεν έχει σχέση με τα γραφικά.

ΑΑ, μάλιστα, άρα οι καινούργιες κονσόλες ΕΧΟΥΝ καλύτερα γραφικά. Αυτό που είπα δηλαδή στην αρχή και μου πες πως δεν είναι έτσι! 


Αυτές οι διαφορές, δηλαδή 120p vs 8k είναι ακριβώς αυτές που με βγάζουν σωστό. Προφανώς αν το 8k είναι καλύτερο από το 120p τοτε ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ και το 4k είναι καλύτερο του 1080p. ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ και δια ροπάλου. Κοινή λογική είναι. Η σύγκριση των άκρων είναι ένα απόλυτα σωστό λογικό επιχείρημα το οποίο ονομάζεται argumentum ad absurdum. Αν δεν σου αρέσει το εν λόγω επιχείρημα τότε εξ ορισμού είσαι παράλογος. Eλληνιστί ονομάζεται απαγωγή είς το αδύνατον. Όταν λοιπόν μου λές ότι το 4k δεν είναι καλύτερο γραφικά από το 1080p τότε και το 8k δεν μπορεί να είναι καλύτερο του 120p. Πράγμα προφανώς λάθος, άρα και το αρχικό σου επιχείρημα είναι εξ απαγωγής λάθος.

Στο διαταύτα και επειδή το κουράσαμε το θέμα με τα γραφικά, επάνω στο βασικό θέμα της συζήτησης, θα σου πω πως εγώ παρότι διαθέτω ισχυρότερο gaming PC με rtx2080, αγόρασα και PS4 Pro για τις αποκλειστικότητες του. Στην πορεία έπαιξα ένα σωρό άλλα multiplatform games επειδή έκανα φίλους εκεί στο online κομμάτι. Έχεις λύση για αυτά ή να περιμένω μερικά χρόνια για να τα παίξω με βελτιωμένα γραφικά στο pc και αν στο τέλος γίνουν απλά port να γελάω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, CometRyzen είπε

Πως ακριβώς μου το απέδειξες? Ρε τρέλα πουλάτε? Τι δείχνει καλύτερα ρε αδερφέ, το 120p η το 8k? Απλή ερώτηση, απάντησε την μου για να μου το "αποδείξεις". Βάλε stream ενός game στο twitch σε 320p και σε 4k, ποιο δείχνει καλύτερο? 

Φτάσαμε ρε φίλε να συζητάμε σε τεχνολογικό forum αν το 4k είναι καλύτερο του 320p. Κατάντια. 

Το 320p vs 4κ εσύ το αναφέρεις για να τονίσεις ότι και καλά έχεις δίκαιο και είναι τελείως άσχετο με αυτά σου σου γράφω εγώ.

Κάτσε κάτω, ηρέμησε, ξανά διάβασε αυτά που σου γράφει ο συνομιλητής σου και απάντα σε μια σωστή βάση,  και μην προσπαθείς να κερδίσεις τις εντυπώσεις λέγοντας ότι έχω 1080p μονιτορ και 320p vs 4κ arguments.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, music_lover είπε

Στο διαταύτα και επειδή το κουράσαμε το θέμα με τα γραφικά, επάνω στο βασικό θέμα της συζήτησης, θα σου πω πως εγώ παρότι διαθέτω ισχυρότερο gaming PC με rtx2080, αγόρασα και PS4 Pro για τις αποκλειστικότητες του. Στην πορεία έπαιξα ένα σωρό άλλα multiplatform games επειδή έκανα φίλους εκεί στο online κομμάτι. Έχεις λύση για αυτά ή να περιμένω μερικά χρόνια για να τα παίξω με βελτιωμένα γραφικά στο pc και αν στο τέλος γίνουν απλά port να γελάω?

Tι λύση? Και γώ στο PC έπαιξα ένα σωρό mutltiplatform games γιατί στο steam έκανα φίλους στο online κομμάτι. Που ακριβώς θες να καταλήξεις? Εγώ είπα απλά ότι σε αντίθεση με όσα έγραψες στο post που σχολίασα, οι κονσολάδες κατά μεγάλη πλειοψηφία καίγονται και παρακαίγονται και κατακαίγονται για τα γραφικά. Αλλιώς ούτε καινούργιες κονσόλες θα βγαίναν, ούτε mid gen upgrades θα βγαίνανε, ούτε θα γίνοταν πόλεμος σε κάθε γενιά για το ποια κονσόλα έχει καλύτερα γραφικά. Καίγονται παραπάνω από τους PCades, οι οποίοι δίνουν περισσότερο βάρος στο gameplay. Αυτό είναι προφανές απλά κοιτώντας τα δημοφιλέστερα games σε κάθε πλατφόρμα. 

14 λεπτά πριν, Saloufas είπε

Το 320p vs 4κ εσύ το αναφέρεις για να τονίσεις ότι και καλά έχεις δίκαιο και είναι τελείως άσχετο με αυτά σου σου γράφω εγώ.

Κάτσε κάτω, ηρέμησε, ξανά διάβασε αυτά που σου γράφει ο συνομιλητής σου και απάντα σε μια σωστή βάση,  και μην προσπαθείς να κερδίσεις τις εντυπώσεις λέγοντας ότι έχω 1080p μονιτορ και 320p vs 4κ arguments.

Μα βρε αγόρι μου γλυκό, αν το 4k δείχνει καλύτερα από το 320p τοτε ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ δείχνει καλύτερο και του 1080p. Απλά μαθηματικά είναι. Είναι σαν να μου λές κάποιος που είναι 2m είναι ψηλότερος από κάποιον που είναι 1.50, αλλά έχει το ίδιο ύψος με κάποιον που είναι 1.80. Ε δεν γίνεται. Δεν βγαίνουν τα νούμερα. 

320p vs 1440p. Μικρότερη δηλαδή διαφορά από 1080p σε 4k. Δεν βλέπεις διαφορές?

640p.jpg.7bf449dc2b6cb77ca714a0d24e30e569.jpg

 

 

 

1440.jpg.ed860199562178bc072a70e1bda5e48d.jpg

 

Επεξ/σία από CometRyzen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Tι λύση? Και γώ στο PC έπαιξα ένα σωρό mutltiplatform games γιατί στο steam έκανα φίλους στο online κομμάτι. Που ακριβώς θες να καταλήξεις? Εγώ είπα απλά ότι σε αντίθεση με όσα έγραψες στο post που σχολίασα, οι κονσολάδες κατά μεγάλη πλειοψηφία καίγονται και παρακαίγονται και κατακαίγονται για τα γραφικά. Αλλιώς ούτε καινούργιες κονσόλες θα βγαίναν, ούτε mid gen upgrades θα βγαίνανε, ούτε θα γίνοταν πόλεμος σε κάθε γενιά για το ποια κονσόλα έχει καλύτερα γραφικά. Καίγονται παραπάνω από τους PCades, οι οποίοι δίνουν περισσότερο βάρος στο gameplay. Αυτό είναι προφανές απλά κοιτώντας τα δημοφιλέστερα games σε κάθε πλατφόρμα. 

Μα βρε αγόρι μου γλυκό, αν το 4k δείχνει καλύτερα από το 320p τοτε ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ δείχνει καλύτερο και του 1080p. Απλά μαθηματικά είναι. Είναι σαν να μου λές κάποιος που είναι 2m είναι ψηλότερος από κάποιον που είναι 1.50, αλλά έχει το ίδιο ύψος με κάποιον που είναι 1.80. Ε δεν γίνεται. Δεν βγαίνουν τα νούμερα. 

Άρα τα γραφικά δεν είναι το Α και Ω για την επιλογή πλατφόρμας και συνεπώς συμφωνείς μαζί μου στο 1ο post μου που έκανες quote, ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Μα βρε αγόρι μου γλυκό, αν το 4k δείχνει καλύτερα από το 320p τοτε ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ δείχνει καλύτερο και του 1080p. Απλά μαθηματικά είναι. Είναι σαν να μου λές κάποιος που είναι 2m είναι ψηλότερος από κάποιον που είναι 1.50, αλλά έχει το ίδιο ύψος με κάποιον που είναι 1.80. Ε δεν γίνεται. Δεν βγαίνουν τα νούμερα. 

ξεκινήσαμε τις παρομοιώσεις τώρα ε? οκ.

Λοιπόν, μια Lamborgini(4k) θα κάνει τα 0-100 σε 2.5' δευτερόλεπτα σε σχέση με ένα Zastava(320p) που θα το κάνει σε 13 δευτερόλεπτα, χαώδης διαφορά οκ?

Πάμε πάλι...

Ένα Lamborgini(4k) θα κάνει τα 0-100 σε 2.5' δευτερόλεπτα σε σχέση με μια Ferrari(1080p) που θα το κάνει σε 3 δευτερόλεπτα, χαώδης η διαφορά ε?

απλά μαθηματικά αδερφέ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, music_lover είπε

Άρα τα γραφικά δεν είναι το Α και Ω για την επιλογή πλατφόρμας και συνεπώς συμφωνείς μαζί μου στο 1ο post μου που έκανες quote, ευχαριστώ.

Στο 1ο σου post είπες ότι τα γραφικά δεν είναι προτεραίοτητα για τον console gamer αλλά για τον PC gamer. Πράγμα που είναι λάθος, και αυτό σχολίασα. Ο μέσος κονσόλας στο forum καίγεται περισσότερο από τον πιο αιματοβαμμένο PCMR στα μπουντρούμια του reddit. Τα σφαγεία που ανοίγονται σε κάθε γενιά για το αν το ps4 η το xbox βγάζει 4 pixels παραπάνω δεν έχουν σύγκριση. 

3 λεπτά πριν, Saloufas είπε

ξεκινήσαμε τις παρομοιώσεις τώρα ε? οκ.

Λοιπόν, μια Lamborgini(4k) θα κάνει τα 0-100 σε 2.5' δευτερόλεπτα σε σχέση με ένα Zastava(320p) που θα το κάνει σε 13 δευτερόλεπτα, χαώδης διαφορά οκ?

Πάμε πάλι...

Ένα Lamborgini(4k) θα κάνει τα 0-100 σε 2.5' δευτερόλεπτα σε σχέση με μια Ferrari(1080p) που θα το κάνει σε 3 δευτερόλεπτα, χαώδης η διαφορά ε?

απλά μαθηματικά αδερφέ.

Ναι μόνο που στα απλά μαθηματικά απέτυχες, γιατί το 4k είναι 4 φορές και κάτι πάνω από το 1080p. Οπότε αν η lambo είναι 2.5" η Ferrari είναι 11. Χαώδης διαφορά, ναι. 

Και βέβαια σου διαφεύγει το point. Δεν έχει σημασία αν είναι χαώδης η διαφορά. Ίσα ίσα, που αν όντως έχεις δίκιο και δεν είναι χαώδης η διαφορά, ενισχύεις το point μου, ότι οι κονσολάδες δηλαδή κόβουν φλέβες για τα γραφικά. Καίγονται τόσο πολύ για τα γραφικά που βγάλανε οι εταιρείες μέχρι και mid gen upgrade με ελάχιστες διαφορές στα γραφικα (όπως λές εσύ), γιατί ξέρουν ότι θα πουλήσουν. Θα έβγαινε mid gen upgrade με τόσο μικρές διαφορές όπως λές εσύ αν οι κονσολάδες δεν ενδιαφερόντουσαν για τα γραφικά ? :P 

Επεξ/σία από CometRyzen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Στο 1ο σου post είπες ότι τα γραφικά δεν είναι προτεραίοτητα για τον console gamer αλλά για τον PC gamer. Πράγμα που είναι λάθος, και αυτό σχολίασα. Ο μέσος κονσόλας στο forum καίγεται περισσότερο από τον πιο αιματοβαμμένο PCMR στα μπουντρούμια του reddit. Τα σφαγεία που ανοίγονται σε κάθε γενιά για το αν το ps4 η το xbox βγάζει 4 pixels παραπάνω δεν έχουν σύγκριση. 

Ναι μόνο που στα απλά μαθηματικά απέτυχες, γιατί το 4k είναι 4 φορές και κάτι πάνω από το 1080p. Οπότε αν η lambo είναι 2.5" η Ferrari είναι 11. Χαώδης διαφορά, ναι. 

Κόλλησες με τα forums, το έχεις αναφέρει ίσα με 5 φορές. Αν ήταν προτεραιότητα, δεν θα αγοράζαμε κονσόλες, θα φτιάχναμε gaming PC, έτσι απλά. Και σου εξήγησα σε άλλο post ένα σωρό λόγους για τους οποίους επιλέγουμε κονσόλα. Αλλά δεν θες να καταλάβεις. Και αφού σου αρέσουν τα λατινικά και τα χρησιμοποιείς για να ενισχύσεις τα επιχειρήματα σου ας πω και εγώ ένα για να φανώ σπουδαίος, scripta manent λοιπόν, εκεί είναι γραμμένοι οι λόγοι για τους οποίους αγοράζουμε κονσόλα, εξίσου σημαντικοί ή σημαντικότεροι από τα γραφικά, ξαναδιάβασε τους.

Επεξ/σία από music_lover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Ναι μόνο που στα απλά μαθηματικά απέτυχες, γιατί το 4k είναι 4 φορές και κάτι πάνω από το 1080p. Οπότε αν η lambo είναι 2.5" η Ferrari είναι 11. Χαώδης διαφορά, ναι. 
 

Εσένα σε ότι συζητάμε σου ξεφεύγει το point και απαντάς χωρίς να σκεφτείς, και για να το ρίξω στο δικό σου επίπεδο και εξυπνάδας, ναι έκανα λάθος υπολογισμό, το ζάσταβα δεν θα χρειαστεί περίπου 2 λεπτά υπολογίζοντας τις διαφορές.

Βάλε ρε άνθρωπε ένα παιχνίδι με τα ίδια textures σε 1080p vs  4k και έλα να μου δείξεις τις διαφορές άμα θες να μιλήσουμε με στοιχεία,  βάλε το Ace Combat 7 πχ το έχεις? υποθέτω το έχεις γιατί είχες κάνει αναφορά πιο πάνω. Εγώ το έχω κάνει και το έχω δει με τα μάτια μου, από 1080p σε 4κ η διαφορά είναι γελοία. Θες να το κάνουμε τώρα λέγε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Saloufas είπε

Εσένα σε ότι συζητάμε σου ξεφεύγει το point και απαντάς χωρίς να σκεφτείς, και για να το ρίξω στο δικό σου επίπεδο και εξυπνάδας, ναι έκανα λάθος υπολογισμό, το ζάσταβα δεν θα χρειαστεί περίπου 2 λεπτά υπολογίζοντας τις διαφορές.

Βάλε ρε άνθρωπε ένα παιχνίδι με τα ίδια textures σε 1080p vs  4k και έλα να μου δείξεις τις διαφορές άμα θες να μιλήσουμε με στοιχεία,  βάλε το Ace Combat 7 πχ το έχεις? υποθέτω το έχεις γιατί είχες κάνει αναφορά πιο πάνω. Εγώ το έχω κάνει και το έχω δει με τα μάτια μου, από 1080p σε 4κ η διαφορά είναι γελοία. Θες να το κάνουμε τώρα λέγε?

Η μόνη διαφορά που υπάρχει, πέρα της αυξημένης ευκρίνειας φυσικά,είναι η έλλειψη ανάγκης για anti-aliasing λόγω του μεγάλου αριθμού των pixels στην οθόνη, θα μπορούσες άνετα δλδ να κλείσεις τελείως το anti-aliasing για να πετύχεις περισσότερα frames ή τουλάχιστον να επιλέξεις την πιο αδύναμη τεχνική γιατί δεν το χρειάζεσαι τόσο όσο στην ανάλυση 1440p ή 1080p. Αν συνυπολογίσουμε και το γεγονός πως στην κονσόλα συνήθως κοιτάς από απόσταση μια μεγάλη οθόνη, τότε εφόσον αυτή τρέχει σε 4k πολύ πιθανό ο developer να έχει επιλέξει να μην εφαρμόσει δύσκολες τεχνικές που κοστίζουν σε frames.

Επεξ/σία από music_lover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...