Προς το περιεχόμενο

Επιλογή φωτογραφικής μηχανής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα

Είμαι πρωτάρης που μου ξύπνησε ξαφνικά στα 42 μου ο κρυφός μου πόθος με την φωτογραφία.

Πήγα λοιπόν σήμερα "The Mall"  για να δω από κοντά μερικές φωτ. μηχανές NIKON. Έμεινα πολύ ώρα στα 3 γνωστά πολυκαταστήματα και έπαιξα αρκετή ώρα με τις μηχανές.

Αρκετές μηχανές δεν είχαν καν επάνω την μπαταρία τους με αποτέλεσμα να μην μπορείς να τις δοκιμάσεις.

Μεταξύ των άλλων έδωσα ιδιαίτερη βάση στην d7200 την οποία κατάφερα να δοκιμάσω. Δίπλα ακριβώς βρισκόταν και η Z50 mirrorless. Δεν μπορώ να κρίνω από ευκρίνεια στη φωτογραφία της D7200 και της Z50. Εκείνο όμως που μπορώ να πω με σιγουριά είναι ότι:

1. Η Ζ50 είναι πανάλαφρη σε σχέση με την D7200

2. H Ζ50 είναι πιο μικρή σε διαστάσεις σε σχέση με την ογκώδη D7200

3. H Z50 μου φάνηκε πολύ ευκολότερη στις ρυθμίσεις της. (το λέω με μια επιφύλαξη αυτό, καθώς ακόμη είμαι ατζαμής όσον αφορά την φωτογραφία)

4. Η Z50 κιτ με 1 φακό κόστιζε 860€ ενώ η D7200 κιτ με ένα φακό κοστίζει 999€.

Ένα είναι το σίγουρο. Πήγα σήμερα στο the Mall, για να αποφασίσω ποια μηχανή μου ταιριάζει καλύτερα και έφυγα τελικά με μεγαλύτερο δίλημμα απ όταν πήγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

23 λεπτά πριν, prophil1 είπε

Παιδιά καλησπέρα

Είμαι πρωτάρης που μου ξύπνησε ξαφνικά στα 42 μου ο κρυφός μου πόθος με την φωτογραφία.

Πήγα λοιπόν σήμερα "The Mall"  για να δω από κοντά μερικές φωτ. μηχανές NIKON. Έμεινα πολύ ώρα στα 3 γνωστά πολυκαταστήματα και έπαιξα αρκετή ώρα με τις μηχανές.

Αρκετές μηχανές δεν είχαν καν επάνω την μπαταρία τους με αποτέλεσμα να μην μπορείς να τις δοκιμάσεις.

Μεταξύ των άλλων έδωσα ιδιαίτερη βάση στην d7200 την οποία κατάφερα να δοκιμάσω. Δίπλα ακριβώς βρισκόταν και η Z50 mirrorless. Δεν μπορώ να κρίνω από ευκρίνεια στη φωτογραφία της D7200 και της Z50. Εκείνο όμως που μπορώ να πω με σιγουριά είναι ότι:

1. Η Ζ50 είναι πανάλαφρη σε σχέση με την D7200

2. H Ζ50 είναι πιο μικρή σε διαστάσεις σε σχέση με την ογκώδη D7200

3. H Z50 μου φάνηκε πολύ ευκολότερη στις ρυθμίσεις της. (το λέω με μια επιφύλαξη αυτό, καθώς ακόμη είμαι ατζαμής όσον αφορά την φωτογραφία)

4. Η Z50 κιτ με 1 φακό κόστιζε 860€ ενώ η D7200 κιτ με ένα φακό κοστίζει 999€.

Ένα είναι το σίγουρο. Πήγα σήμερα στο the Mall, για να αποφασίσω ποια μηχανή μου ταιριάζει καλύτερα και έφυγα τελικά με μεγαλύτερο δίλημμα απ όταν πήγα.

Υπάρχουν πάντα και αυτά που δε βλέπει κανείς στο κατάστημα. Πχ η διάρκεια μπαταρίας που στην D7200 είναι 3,5 φορές μεγαλύτερη ή η οθόνη αφής που έχει η Z50. Επίσης, για ορισμένους μπορεί να είναι σημαντική η υποστήριξη εγγραφής σε δύο κάρτες ταυτόχρονα που έχει η D7200.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, prophil1 είπε

Παιδιά καλησπέρα

Είμαι πρωτάρης που μου ξύπνησε ξαφνικά στα 42 μου ο κρυφός μου πόθος με την φωτογραφία.

Πήγα λοιπόν σήμερα "The Mall"  για να δω από κοντά μερικές φωτ. μηχανές NIKON. Έμεινα πολύ ώρα στα 3 γνωστά πολυκαταστήματα και έπαιξα αρκετή ώρα με τις μηχανές.

Αρκετές μηχανές δεν είχαν καν επάνω την μπαταρία τους με αποτέλεσμα να μην μπορείς να τις δοκιμάσεις.

Μεταξύ των άλλων έδωσα ιδιαίτερη βάση στην d7200 την οποία κατάφερα να δοκιμάσω. Δίπλα ακριβώς βρισκόταν και η Z50 mirrorless. Δεν μπορώ να κρίνω από ευκρίνεια στη φωτογραφία της D7200 και της Z50. Εκείνο όμως που μπορώ να πω με σιγουριά είναι ότι:

1. Η Ζ50 είναι πανάλαφρη σε σχέση με την D7200

2. H Ζ50 είναι πιο μικρή σε διαστάσεις σε σχέση με την ογκώδη D7200

3. H Z50 μου φάνηκε πολύ ευκολότερη στις ρυθμίσεις της. (το λέω με μια επιφύλαξη αυτό, καθώς ακόμη είμαι ατζαμής όσον αφορά την φωτογραφία)

4. Η Z50 κιτ με 1 φακό κόστιζε 860€ ενώ η D7200 κιτ με ένα φακό κοστίζει 999€.

Ένα είναι το σίγουρο. Πήγα σήμερα στο the Mall, για να αποφασίσω ποια μηχανή μου ταιριάζει καλύτερα και έφυγα τελικά με μεγαλύτερο δίλημμα απ όταν πήγα.

 

Σύμφωνα με όσα λες στο συγκριτικό κλίνεις πρός την Z50 και εκεί να πας αφού σε εμπνέει περισσότερο ως μηχανάκι.

Εγώ πχ χαζεύω με θαυμασμό όλο και πιο πολύ την D7200 μου και εκείνη η οθόνη lcd στο πάνω μέρος είναι... τάβλα.

Αλλά είπαμε περί ορέξεως κολοκυθόπιτα...

Όπως πάντα λέω για τις mirrorless, μπορεί το σώμα (στις περισσότερες) να είναι μικρό αλλά με μια γκουμούτσα φακό γίνεται όση και μια DSLR και το όνειρο εξανεμίζεται...

Στην τσέπη χωράει μόνο το σώμα, εκτός κι αν συνοδεύεται από ultra slim prime φακό.

Δεν στέκομαι σε τεχνικές διαφορές ανάμεσα στις δυο. Αυτές μπορείς πολύ εύκολα να τις βρεις.

Θα πρέπει να ξέρεις ότι την διαφορά στην ποιότητα θα την κάνει ο φακός κι όχι το σώμα.

Όποια και να πάρεις όμως θα βγάλεις το ίδιο καλές (ή κακές) φωτογραφίες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Υπάρχουν πάντα και αυτά που δε βλέπει κανείς στο κατάστημα. Πχ η διάρκεια μπαταρίας που στην D7200 είναι 3,5 φορές μεγαλύτερη ή η οθόνη αφής που έχει η Z50. Επίσης, για ορισμένους μπορεί να είναι σημαντική η υποστήριξη εγγραφής σε δύο κάρτες ταυτόχρονα που έχει η D7200.

πολύ σωστά ....

6 λεπτά πριν, udroxoos είπε

Σύμφωνα με όσα λες στο συγκριτικό κλίνεις πρός την Z50 και εκεί να πας αφού σε εμπνέει περισσότερο ως μηχανάκι.

Εγώ πχ χαζεύω με θαυμασμό όλο και πιο πολύ την D7200 μου και εκείνη η οθόνη lcd στο πάνω μέρος είναι... τάβλα.

Αλλά είπαμε περί ορέξεως κολοκυθόπιτα...

Όπως πάντα λέω για τις mirrorless, μπορεί το σώμα (στις περισσότερες) να είναι μικρό αλλά με μια γκουμούτσα φακό γίνεται όση και μια DSLR και το όνειρο εξανεμίζεται...

Στην τσέπη χωράει μόνο το σώμα, εκτός κι αν συνοδεύεται από ultra slim prime φακό.

Δεν στέκομαι σε τεχνικές διαφορές ανάμεσα στις δυο. Αυτές μπορείς πολύ εύκολα να τις βρεις.

Θα πρέπει να ξέρεις ότι την διαφορά στην ποιότητα θα την κάνει ο φακός κι όχι το σώμα.

Όποια και να πάρεις όμως θα βγάλεις το ίδιο καλές (ή κακές) φωτογραφίες...

Έχεις απόλυτο δίκιο. Τελικά πάντα το νόμισμα έχει δύο πλευρές και εξαρτάται από ποια μεριά θέλει κανείς να το κοιτάζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, prophil1 είπε

πολύ σωστά ....

Έχεις απόλυτο δίκιο. Τελικά πάντα το νόμισμα έχει δύο πλευρές και εξαρτάται από ποια μεριά θέλει κανείς να το κοιτάζει

Για να μην σε πάρω στο λαιμό μου σχετικά με την D7200, ο μόνος λόγος που δεν θα την ξαναγόραζα αλλά θα πήγαινα στην D7500, είναι η μερική και όχι πλήρης συμβατότητα με τους νέους Nikon AF-P φακούς.

Σε αντίθεση με τους AF-S, οι AF-P εστιάζουν πιο γρήγορα και είναι εντελώς αθόρυβοι κατά την εστίαση. Τουλάχιστον σε όσα youtube βίντεο τους έχω δει δεν ακούγεται τίποτα.

Ο συνεχής θόρυβος του μηχανισμού εστίασης των AF-S τους κάνει πρακτικά άχρηστους για βίντεο. Για φωτογραφία μόνο, δεν σε νοιάζει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά το έκανα το μεγάλο (για τα δεδομένα μου )άλμα.

Μόλις σήμερα αγόρασα την Nikon Z50.

Συναισθηματα ανάμεικτα : χαρούμενος και αγχωμενος ταυτόχρονα καθώς γεννήθηκαν πάρα πολλές απορίες. 

Ελπίζω στην καθοδήγησή σας παιδιά

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, prophil1 είπε

τελικά το έκανα το μεγάλο (για τα δεδομένα μου )άλμα.

Μόλις σήμερα αγόρασα την Nikon Z50.

Συναισθηματα ανάμεικτα : χαρούμενος και αγχωμενος ταυτόχρονα καθώς γεννήθηκαν πάρα πολλές απορίες. 

Ελπίζω στην καθοδήγησή σας παιδιά

Διαβασμα θελεις και βολτες για να τραβας φωτογραφιες.

Try and error και πισω για διαβασμα παλι.

Πρεπει να βαλεις στο μυαλό σου το τελικο αποτελεσμα που θελεις σε μια φωτο και να δεις ποσο το πετυχες και τι δεν εκανες καλα. Και ξανα παλι.

Δες και φωτο απο διαφορους φωτογραφους να δεις την οπτικη τους και την αισθητικη τους. Η φωτο ειναι τεχνη και ως τετοια πρεπει να την αισθανθεις.

Επισης εαν θελεις τα εντυπωσιακα αποτελεσματα θα πρεπει να εμπλακεις και στην εκμαθηση καποιου προγραμματος επεξεργασιας φωτο.

Ολα τα παραπανω δεν θα σου τα βαλει κανενας στο μυαλο ευκολα. Χρονο και μερακι θελουν απο εσενα

Καλες ληψεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, prophil1 είπε

τελικά το έκανα το μεγάλο (για τα δεδομένα μου )άλμα.

Μόλις σήμερα αγόρασα την Nikon Z50.

Συναισθηματα ανάμεικτα : χαρούμενος και αγχωμενος ταυτόχρονα καθώς γεννήθηκαν πάρα πολλές απορίες. 

Ελπίζω στην καθοδήγησή σας παιδιά

Καλές λήψεις! Ωραίο μηχανάκι. 
 

Οπως στα είπε ο φιλος παραπάνω είναι τα πράγματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, prophil1 είπε

τελικά το έκανα το μεγάλο (για τα δεδομένα μου )άλμα.

Μόλις σήμερα αγόρασα την Nikon Z50.

Συναισθηματα ανάμεικτα : χαρούμενος και αγχωμενος ταυτόχρονα καθώς γεννήθηκαν πάρα πολλές απορίες. 

Ελπίζω στην καθοδήγησή σας παιδιά

    Καλορίζικη , καλές λήψεις , βγάλτε φωτογραφίες , όλα τα υπόλοιπα συν τώ χρόνω !!!

    Θα ξεκινούσα με την μηχανή σε full auto mode ώστε να μπορώ να τραβάω φωτογραφίες καθώς εξοικειωνομαι με τις λειτουργίες διαβάζοντας παράλληλα το manual . 

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, prophil1 είπε

τελικά το έκανα το μεγάλο (για τα δεδομένα μου )άλμα.

Μόλις σήμερα αγόρασα την Nikon Z50.

Συναισθηματα ανάμεικτα : χαρούμενος και αγχωμενος ταυτόχρονα καθώς γεννήθηκαν πάρα πολλές απορίες. 

Ελπίζω στην καθοδήγησή σας παιδιά

Καλές λήψεις! Σούπερ η μηχανούλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/7/2020 στις 11:35 ΜΜ, udroxoos είπε

Σύμφωνα με όσα λες στο συγκριτικό κλίνεις πρός την Z50 και εκεί να πας αφού σε εμπνέει περισσότερο ως μηχανάκι.

Εγώ πχ χαζεύω με θαυμασμό όλο και πιο πολύ την D7200 μου και εκείνη η οθόνη lcd στο πάνω μέρος είναι... τάβλα.

Αλλά είπαμε περί ορέξεως κολοκυθόπιτα...

Όπως πάντα λέω για τις mirrorless, μπορεί το σώμα (στις περισσότερες) να είναι μικρό αλλά με μια γκουμούτσα φακό γίνεται όση και μια DSLR και το όνειρο εξανεμίζεται...

Στην τσέπη χωράει μόνο το σώμα, εκτός κι αν συνοδεύεται από ultra slim prime φακό.

Δεν στέκομαι σε τεχνικές διαφορές ανάμεσα στις δυο. Αυτές μπορείς πολύ εύκολα να τις βρεις.

Θα πρέπει να ξέρεις ότι την διαφορά στην ποιότητα θα την κάνει ο φακός κι όχι το σώμα.

Όποια και να πάρεις όμως θα βγάλεις το ίδιο καλές (ή κακές) φωτογραφίες...

Όντως περί ορεξεως κολοκυθόπιτα αλλά δεν ισχύει αυτό που λες για τις περισσότερες mirrorless σε σχέση με dslr, και μάλιστα σε σχέση με μια σχετικά "μεγάλη" dslr. Η fuji xe2 μου ακόμη και με έναν καλό ζουμ όπως είναι ο "κιτ" 18-55 δεν πλησιάζει καν σε μέγεθος και κυρίως σε βάρος την 7200 με έναν ζουμ. Αν βάλω τον 27 f2.8 μου, μπαίνει σε τσέπη (αν και θέλει λίγο ευρύχωρη τσέπη)... Αυτό δεν γίνεται με dslr. Το κάθε ένα είδος μηχανής με τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα του, αλλά μην αναιρουμε ένα μεγάλο πλεονέκτημα των mirrorless έτσι.

Καλές λήψεις στον ts, και βγες από το auto όσο πιο σύντομα μπορείς.

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Όντως περί ορεξεως κολοκυθόπιτα αλλά δεν ισχύει αυτό που λες για τις περισσότερες mirrorless σε σχέση με dslr, και μάλιστα σε σχέση με μια σχετικά "μεγάλη" dslr. Η fuji xe2 μου ακόμη και με έναν καλό ζουμ όπως είναι ο "κιτ" 18-55 δεν πλησιάζει καν σε μέγεθος και κυρίως σε βάρος την 7200 με έναν ζουμ. Αν βάλω τον 27 f2.8 μου, μπαίνει σε τσέπη (αν και θέλει λίγο ευρύχωρη τσέπη)... Αυτό δεν γίνεται με dslr. Το κάθε ένα είδος μηχανής με τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα του, αλλά μην αναιρουμε ένα μεγάλο πλεονέκτημα των mirrorless έτσι.

Καλές λήψεις στον ts, και βγες από το auto όσο πιο σύντομα μπορείς.

Δεν υποτιμώ σε καμμιά περίπτωση το μέγεθος των mirrorless. 

Αλλά ο όρος φορητότητα προφανώς και ερμηνεύεται διαφορετικά από τον καθένα. Για μένα φορητή είναι μια μηχανή που μου απελευθερώνει τα χέρια δίχως να την κουβαλάω σε τσάντα ή να κρέμεται από τον λαιμό. Άρα μπορώντας να τη χωρέσω σε μια νορμάλ τσέπη.

Η Fuji σου με τον κιτ, μου είναι τόσο "φορητή" όσο και η D7200. Όπως προανέφερα μια mirrorless με slim prime φακό μπορεί όντως να γλιστρήσει στην τσέπη, αλλά ποιος έχει μόνιμα κουμπωμένο έναν ultra wide;

Εντέλει, το θέμα μεγέθους είναι υποκειμενικό δίχως να επιδέχεται κριτική σωστού ή λάθους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, udroxoos είπε

Δεν υποτιμώ σε καμμιά περίπτωση το μέγεθος των mirrorless. 

Αλλά ο όρος φορητότητα προφανώς και ερμηνεύεται διαφορετικά από τον καθένα. Για μένα φορητή είναι μια μηχανή που μου απελευθερώνει τα χέρια δίχως να την κουβαλάω σε τσάντα ή να κρέμεται από τον λαιμό. Άρα μπορώντας να τη χωρέσω σε μια νορμάλ τσέπη.

Η Fuji σου με τον κιτ, μου είναι τόσο "φορητή" όσο και η D7200. Όπως προανέφερα μια mirrorless με slim prime φακό μπορεί όντως να γλιστρήσει στην τσέπη, αλλά ποιος έχει μόνιμα κουμπωμένο έναν ultra wide;

Εντέλει, το θέμα μεγέθους είναι υποκειμενικό δίχως να επιδέχεται κριτική σωστού ή λάθους.

Εγώ πάντως σχεδόν όλο το καλοκαίρι τον 27 f2,8 έχω επάνω και την κουβαλάω σε τσέπη πάντα παρέα μου. Σε apsc τα 27mm δεν τα λες και πολύ wide. Όντως η φορητότητα έχει άλλη ερμηνεία για τον καθένα. Εμένα κυρίως το βάρος με ενδιαφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να εκφράσω μια απορία ;

Όταν κάποιος δεν κάνει πεζοπορίες ή ορειβασία ... και μπαίνει στη παιχνίδι ο παράγοντας ΙΧΕ , που έχει π.χ. 580lt πορτ μπαγάζ , τι σημασία έχει η φορητότητα ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...