Προς το περιεχόμενο

Επιλογή φωτογραφικής μηχανής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Να εκφράσω μια απορία ;

Όταν κάποιος δεν κάνει πεζοπορίες ή ορειβασία ... και μπαίνει στη παιχνίδι ο παράγοντας ΙΧΕ , που έχει π.χ. 580lt πορτ μπαγάζ , τι σημασία έχει η φορητότητα ; 

Γι'αυτό είπα στον φίλο πιο πάνω ότι όλα είναι σχετικά. 

Εγώ πχ. για πεζοπορία/ορειβασία/φορητότητα πιθανόν να επέλεγα μια Sony RX100 ή αν ήθελα mirrorless Panasonic GM5.

Υπάρχουν ακόμα πιο μικρές μηχανές εκεί έξω, αλλά θέλω viewfinder οπωσδήποτε.

Επεξ/σία από udroxoos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Να εκφράσω μια απορία ;

Όταν κάποιος δεν κάνει πεζοπορίες ή ορειβασία ... και μπαίνει στη παιχνίδι ο παράγοντας ΙΧΕ , που έχει π.χ. 580lt πορτ μπαγάζ , τι σημασία έχει η φορητότητα ; 

Α η φορητότητα μετράει μόνο στο να βάλεις την φωτογραφική σε πορτ μπαγάζ ας πούμε; Να σου απαντήσω λοιπόν ότι προσωπικά στην βόλτα μου (με τα πόδια για πχ. street photography) προτιμώ να κουβαλάω 500-600γρ στο χέρι μου ή στο λαιμό μου παρά 1,5kg... Τόσο απλά.

1 ώρα πριν, udroxoos είπε

Γι'αυτό είπα στον φίλο πιο πάνω ότι όλα είναι σχετικά. 

Εγώ πχ. για πεζοπορία/ορειβασία/φορητότητα πιθανόν να επέλεγα μια Sony RX100 ή αν ήθελα mirrorless Panasonic GM5.

Υπάρχουν ακόμα πιο μικρές μηχανές εκεί έξω, αλλά θέλω viewfinder οπωσδήποτε.

Μήλα με πορτοκάλια συγκρίνουμε τώρα. Δεν έχουν καμία σχέση σαν μηχανές με τη xt-2 σε πολλά. Ούτε έχω άνεση οικονομική να έχω 2-3 μηχανές ανάλογα την περίσταση.

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Μήλα με πορτοκάλια συγκρίνουμε τώρα. Δεν έχουν καμία σχέση σαν μηχανές με τη xt-2 σε πολλά. Ούτε έχω άνεση οικονομική να έχω 2-3 μηχανές ανάλογα την περίσταση.

 

Ούτε πριν σύγκρινα φωτογραφικές (D7200 vs XT-2) ούτε τώρα το έκανα. Ξέχασες ότι αναφερόμασταν στην φορητότητα, όπως είπες (στο ίδιο ποστ!) στον Dr_73.

Ούτε είπα κάπου ότι χρειάζονται 2-3 μηχανές ανάλογα την περίσταση.

Ότι να 'ναι...

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, udroxoos είπε

Ούτε πριν σύγκρινα φωτογραφικές (D7200 vs XT-2) ούτε τώρα το έκανα. Ξέχασες ότι αναφερόμασταν στην φορητότητα, όπως είπες (στο ίδιο ποστ!) στον Dr_73.

Ούτε είπα κάπου ότι χρειάζονται 2-3 μηχανές ανάλογα την περίσταση.

Ότι να 'ναι...

Γιατί ότι να ναι φίλε μου; Δηλαδή φορητότητα και ποιότητα παρέα δεν πάνε; Η παίρνουμε dslr για ποιότητα ή point and shoot για φορητότητα; Μια mirrorless λοιπόν συνδιάζει και τα δύο. Τόσο δύσκολο δεν είναι. Το ότι να ναι δυναμιτίζει την συζήτηση και νομίζω ότι είναι λάθος πάντως. Γνώμη ακόμη και λάθος (κατά τη γνώμη σου) έχει δικαίωμα να λέει ο καθένας μας εδώ. 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dimoskoutr είπε

Γιατί ότι να ναι φίλε μου; Δηλαδή φορητότητα και ποιότητα παρέα δεν πάνε; Η παίρνουμε dslr για ποιότητα ή point and shoot για φορητότητα; Μια mirrorless λοιπόν συνδιάζει και τα δύο. Τόσο δύσκολο δεν είναι. 

 

Ώστε μηχανές όπως πχ. Sony RX100 και Panasonic GM5 (αυτή είναι mirrorless!) δεν προσφέρουν ποιότητα παρά μόνο φορητότητα...

Ότι να ΄ναι...

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, udroxoos είπε

Ώστε μηχανές όπως πχ. Sony RX100 και Panasonic GM5 (αυτή είναι mirrorless!) δεν προσφέρουν ποιότητα παρά μόνο φορητότητα...

Ότι να ΄ναι...

Μια χαρά ποιότητα προσφέρουν και αυτές οι μηχανές, δεν προσφέρουν την ποιότητα μιας fuji xt/xe κλπ, ούτε καν συγκρίνονται οι φακοί τους, όχι. Συνεχίζεις με το "ότι να ναι" και δεν καταλαβαίνω το λόγο που προσπαθείς να προκαλέσεις ή να επιβάλεις την γνώμη σου ως σωστή και την δική μου ως λάθος. Δεν θες συζήτηση, επιβεβαίωση θες ή να προκαλέσεις, οπότε σταματάω εδώ. Καλή συνέχεια με υγεία κυρίως.

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σας, έλαβα τη d5600 και είμαι πολύ ενθουσιασμενος με τη χρήση της. Ο φακός της Tamron 10-20 mm που πήρα είναι εντυπωσιακός στις λήψεις. Απο βιασύνη παράγγειλα και έναν 18-140 nikon vr και το λέω απο βιασύνη διότι με προβληματίζει που μαζεύω σιγά σιγά πολλούς φακούς. Έχω ήδη και τον κιτ 18-55. Θα ήθελα τη γνώμη σας για φακό γενικής χρήσης και σε συνδυασμό με τον 10 - 20 για τα τοπία που τραβάω. Επίσης σαν αρχάριος δεν έχω καταλάβει με ποιον τρόπο μπορώ να αφαιρώ τα στοιχεία λήψης πέρα από το crop σε μια φωτογραφία. Μήπως είναι θέμα ρύθμισης της μηχανής; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις συμβουλές και τον χρόνο σας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 20/8/2020 στις 4:43 ΜΜ, Gromar είπε

 Επίσης σαν αρχάριος δεν έχω καταλάβει με ποιον τρόπο μπορώ να αφαιρώ τα στοιχεία λήψης πέρα από το crop σε μια φωτογραφία. Μήπως είναι θέμα ρύθμισης της μηχανής; 

Δεν το κατάλαβα αυτό !

Ποιά στοιχεία λήψης γράφονται στο αρχείο της φωτογραφίας και τα σβήνεις με κροπ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Δεν το κατάλαβα αυτό !

Ποιά στοιχεία λήψης γράφονται στο αρχείο της φωτογραφίας και τα σβήνεις με κροπ ;

https://www.insomnia.gr/forums/topic/747767-φακός-για-dslr/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Δεν το κατάλαβα αυτό !

Ποιά στοιχεία λήψης γράφονται στο αρχείο της φωτογραφίας και τα σβήνεις με κροπ ;

 

Screenshot_20200829_172018_com.android.gallery3d.jpg

Ανέβασα μία φωτογραφία απο Screen shot όπου φαίνονται τα στοιχεία λήψης δεξιά κάτω. Κατά τη μεταφορά απο τη μηχανή μέσω snapbridge στο κινητό δεν ξέρω τον τρόπο να τα αφαιρώ και έτσι αναγκάζομαι να κάνω περικοπή στη φωτογραφία. Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Δοκίμασες να βάλεις την κάρτα σε card reader σε υπολογιστή ;

Όχι ακόμα, είμαι διακοπές και δεν έχω τη δυνατότητα. Φανταζόμουν πως έχει σχέση με κάποια ρύθμιση της μηχανής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...