Προς το περιεχόμενο

Χαμηλή ταχύτητα VDSL 50 MBPS


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,πρόσφατα αναβάθμισα την συνδεση μου σε cosmote VDSL 50 MBPS,όμως έρχονται τα 24 απο τα 50.

 

Παρακάτω τα στατιστικά,μπορώ να κάνω κάτι για να ανέβει η ταχύτητα?

 

dsa.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίρνω κατευθείαν απο το 'κουτι' του ΟΤΕ που ειναι εξω απο το σπιτι μου με καλωδιο,το οποιο πηγαινει κατευθειαν στο ρουτερ,μηπως δεν ειναι σωστο καλωδιο?

μοιαζει σαν του τηλεφωνου αλλα τα καλωδια του χαλκου ειναι πιο χοντρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το 27000/2700 που βλεπω μοιαζει πολυ με τα 24αρια πακετα συν το 10% που αρχισε να δινει ο ΟΤΕ σε ολους. Για παρε να δεις μηπως δεν σε εχουν ρυθμισει σωστα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, bblaw20 said:

Αυτο το 27000/2700 που βλεπω μοιαζει πολυ με τα 24αρια πακετα συν το 10% που αρχισε να δινει ο ΟΤΕ σε ολους. Για παρε να δεις μηπως δεν σε εχουν ρυθμισει σωστα.

Αυτό...

Και πάλι πάντως με το attainable στο 38, θα πρέπει να κάνει έλεγχο εσωτερικής καλωδίωσης μπας και πιάσει τα 50... (55 πλέον)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Thresh είπε

Αυτό...

Και πάλι πάντως με το attainable στο 38, θα πρέπει να κάνει έλεγχο εσωτερικής καλωδίωσης μπας και πιάσει τα 50... (55 πλέον)...

Δεν ξερω πως δουλευει ο 24αρης κοφτης που βαζουνε αλλα δεν θυμαμαι ποτε να ειδα σε κανεναν 50αρι attainable οταν τον εχει και ανεβαζει στατιστικα της γραμμης του για να τα δουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, bblaw20 said:

Δεν ξερω πως δουλευει ο 24αρης κοφτης που βαζουνε αλλα δεν θυμαμαι ποτε να ειδα σε κανεναν 50αρι attainable οταν τον εχει και ανεβαζει στατιστικα της γραμμης του για να τα δουμε.

Φίλος με 24αρη κοφτη που πήρε το 10%, έχει attainable 80Mbps. Οπότε δεν επηρεάζεται το attainable από την στιγμή που το modulation είναι VDSL2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα παρω την Δευτέρα τηλέφωνο να ρωτησω,μιας και πηγα απο vodafone σε cosmote,ηρθε ο τεχνικος προχθες και εβαλε την συνδεση,και εφτιαξε και το καλωδιο που πηγαινει απο τον κατανεμητη? στο ρουτερ κατευθειαν.Δυστυχως δεν τον προλαβα να τον ρωτησω..Επισης να πω οτι μου εδωσαν το speedport 2i

Επεξ/σία από George b
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Καλά είσαι. Εγώ πλήρωνα κερατιάτικα για 100ρι ίντερνετ και έπιανα 22 αντε 24 (ενσύρματα..) ασύρματα δε το σχολιάζω καν. Κλασικός πΟΤΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι παίζει με τις ρυθμίσεις τους.. Δε γίνεται να έχεις 2.7mbps upload με 23 attainable. Το down πες σε κακή καλωδίωση να πάει στα 27..το up να πέσει τόσο μου φαίνεται τρελό.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, GiwrgosP- είπε

Κάτι παίζει με τις ρυθμίσεις τους.. Δε γίνεται να έχεις 2.7mbps upload με 23 attainable. Το down πες σε κακή καλωδίωση να πάει στα 27..το up να πέσει τόσο μου φαίνεται τρελό.. 

Γινεται οταν εχει 24αρα γραμμη απο καμπινα με τα καινουργια προφιλ. Δεν εχει πεσει. Τοσο ειναι το προφιλ του. Το ειπαν και πιο πανω. Δεν εχει 50αρα σιγουρα παντως. Οχι απο θεμα καλωδιωσης αλλα απο θεμα πακετου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε τηλεφωνο κ σημερα φιλε μου ειναι εκει 24/7

Παρε στο τεχνικο τμημα που ειναι κ τσαμπα 13788 η 13738 κ πες τους οτι βλεπω κ εχω κλειδωσει 27 αντι για 50.

Λογικα σε εχουν βαλει σε 24αρι προφιλ καταλαθος γιατι εχεις κλειδωσει 27 που ειναι στην ουσια 24mbps κ 10% αυξηση το overhead που αρχιζουν να δινουν τωρα σταδιακα. 

Βεβαια το maximum που θα πιανεις ειναι περιπου 38 αφου ετσι δειχνει στα στοιχεια. Οποτε κ παλι υπαρχει καποια βλαβη λογικα καλωδιοση κτλ.

εχεις το ρουτερ ατην πρωτη κεντρικη πριζα; Εκει που ερχεται το καλωδιο απεξω;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Με 17 attenuation (καμπινα) πιστεύετε μπορούμε να πιάσουμε τα 40-45 ή μπα 

Εχω 13 atenuation τερματιζω εγω φιλε μου οποτε πιστευω ναι. 
μπορει κ παραπανω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...