Προς το περιεχόμενο

Η Eurobank φέρνει τη δυνατότητα ανέπαφων πληρωμών με android smartphones


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, LoufasGR είπε

ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΑΤΕ ΣΤΟ 2016

Οσο αφαιρούνται βαρίδια από την γραφειοκρατεία τόσο περισσότερο αυτή η ενέργεια που σπαταλάται σε ανταλλαγή χαρτιών θα διοχετεύεται αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, dBpanos είπε

Ξέχασες το πρώτο βήμα. Θα πρέπει να ανοίξεις και τα mobile data. 

Johnny Depp Film GIF by Johnny Ramone 

Αν δεν χρειάζεται σύνδεση η φυσική κάρτα , γιατί να χρειάζεται  και το κινητό εφόσον  ενσωματώνει λειτουργία NFC?. Αυτό έλειπε να θέλαμε mdata.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, simnum3 είπε

Αν δεν χρειάζεται σύνδεση η φυσική κάρτα , γιατί να χρειάζεται  και το κινητό εφόσον  ενσωματώνει λειτουργία NFC?. Αυτό έλειπε να θέλαμε mdata.

Είναι συνδεδεμένο στο διαδίκτυο το κινητό σας; 

Εάν όχι, είναι πιθανό να έχετε ήδη εξαντλήσει τις 10 συναλλαγές που μπορείτε να κάνετε διαδοχικά χωρίς σύνδεση. Συνδέστε το στο διαδίκτυο για να μπορέσετε να κάνετε ανέπαφη πληρωμή με το κινητό σας.

https://www.eurobank.gr/el/retail/ilektroniki-trapeziki/mobile-and-apps/mobile-apps/eurobank-wallet

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε s10+ εχει ενεργοποιησει κανεις την υπηρεσια;Μπαινω να ενεργοποιησω το nfc wallet αλλα δεν μου βγαζει το κουτακι με την αποδοχη ορων της υπηρεσιας ωστε να γινει ενεργοποιηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Sakis_Spooky είπε

Είναι συνδεδεμένο στο διαδίκτυο το κινητό σας; 

Εάν όχι, είναι πιθανό να έχετε ήδη εξαντλήσει τις 10 συναλλαγές που μπορείτε να κάνετε διαδοχικά χωρίς σύνδεση. Συνδέστε το στο διαδίκτυο για να μπορέσετε να κάνετε ανέπαφη πληρωμή με το κινητό σας.

https://www.eurobank.gr/el/retail/ilektroniki-trapeziki/mobile-and-apps/mobile-apps/eurobank-wallet

Ναι, γενικά όλα τα πορτοφόλια χρειάζονται δίκτυο ανα διαστηματα για να κατεβάζει καινουρια tokens . Θεωρούμε δεδομένο ότι κάποια στιγμή θα συνδεθείς σε δίκτυο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, JcD είπε

Οι κάρτες σπάνε όταν τις κουβαλάμε συνέχεια μαζί, εγώ κάθε χρόνο αλλάζω μία τουλάχιστον και δεν είναι το πεντάευρω αλλά η ταλαιπωρία. Αν και η εφαρμογή της eurobank είναι γενικότερα μέτρια και έχει bugάκια αυτή εδώ είναι μία πολλή θετική εξέλιξη, ελπίζω κι άλλες τράπεζες να το υιοθετήσουν σύντομα όπως και να υιοθετήσουν κάποιες πρακτικές των ιντερνετικών τραπεζών όπως το άνοιγμα λογαριασμών online με αποστολή σκαναρισμένων των στοιχείων και δίχως την ανάγκη του να παραβρίσκεσαι στο κατάστημα. Προσφάτως και ένεκα της καταστάσεως με την καραντίνα και τις ταλαιπωρίες που τραβάμε είχα μία παρόμοια συζήτηση με διευθύντρια υποκαταστήματος τράπεζας πειραιώς. Το σχόλιο της ήταν ότι δύσκολα θα αλλάξει το οτιδήποτε προς την κατεύθυνση των ιντερνετικών τραπεζών όσων αφορά τις διαδικασίες δυστυχώς.

Εξαρτάτε που την βάζεις και σου σπάει, εγώ την έχω στο πορτοφόλι και δεν μου έχει σπάσει ποτέ. 

54 λεπτά πριν, NickTG είπε

Να υποθέσουμε πως την κάρτα την έχεις περασμένη στο λαιμό άρα δεν χρειάζεται να κάνεις καμιά κίνηση? 

Όχι εγώ έχω βάλει τσιπάκι και δεν έχω θέμα. Εσύ το κινητό το έχεις περασμένο στο λαιμό σου; Ξέχασα να γράψω και αυτό το βήμα ότι θα το βγάλεις από κάπου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, vagstef είπε

Ναι, γενικά όλα τα πορτοφόλια χρειάζονται δίκτυο ανα διαστηματα για να κατεβάζει καινουρια tokens . Θεωρούμε δεδομένο ότι κάποια στιγμή θα συνδεθείς σε δίκτυο. 

Αυτό ακριβώς  . 10 πληρωμές διαδοχικά χωρίς σύνδεση στο διαδίκτυο.  Φυσικά και θα συνδεθείς   κάποια στιγμή μετά σε δίκτυο, το όλο θέμα είναι  να κάνεις την δουλειά σου με την χρήση ανέπαφης πληρωμής (αν δεν έχεις κάρτα μαζί σου).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, gfilip είπε

Σε s10+ εχει ενεργοποιησει κανεις την υπηρεσια;Μπαινω να ενεργοποιησω το nfc wallet αλλα δεν μου βγαζει το κουτακι με την αποδοχη ορων της υπηρεσιας ωστε να γινει ενεργοποιηση.

s10 απλό το ενεργοποίησα πριν λίγο, κανένα πρόβλημα, μπας και δεν έχεις ενεργό το NFC ή κάτι τέτοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, hunter2000 said:

Εξαρτάτε που την βάζεις και σου σπάει, εγώ την έχω στο πορτοφόλι και δεν μου έχει σπάσει ποτέ. 

Όχι εγώ έχω βάλει τσιπάκι και δεν έχω θέμα. Εσύ το κινητό το έχεις περασμένο στο λαιμό σου; Ξέχασα να γράψω και αυτό το βήμα ότι θα το βγάλεις από κάπου. 

Είπα πουθενά πως δεν έχει κάποια διαδικασία η πληρωμή με το κινητό? 

Αντίστοιχη διαδικασία όμως έχει και για τους υπόλοιπους, χωρίς ενσωματωμένο τσιπάκι, η πληρωμή με την κάρτα. 

Και όχι, δεν χρειάζεται να ανοίγεις το NFC κάθε φορά. Το ανοίγεις μια και το αφήνεις εκεί. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, chris_g92 είπε

Το κάνω χρόνια με την κάρτα μέσα στην θήκη του κινητού . Από εμένα είναι οχι 😂😂😂

πλάκα πλάκα θυμήθηκα που πριν κάτι χρόνια είχε φίλος μου μια κάρτα που όποτε ακουμπούσε το κινητό επάνω στο πορτοφόλι το ξεκλείδωνε (και έμπαινε αυτό το μενού που είχε παλιά το android για οδήγηση) και είχε τρελαθει γιατί δεν έκανε άμεσα σύνδεση με το nfc της κάρτας , αρχικά νόμιζε ότι το κάνει κάποιες φορές όταν το ακουμπάει κάτω 

κάτι παράξενο συνέβαινε εκεί μέσα και έβλεπε το κινητό τη χρεωστική ως dock αυτοκινήτου 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

πάλι καλά γιατί στην κάρτα μου χάλασε το τσιπάκι για nfc και βαριόμουνα να πάω να την αλλάξω :P 

ένα από τα τόσα θετικά! μελλοντικά θα μπορούσε να είναι προαιρετική η αποστολή πλαστικής κάρτας! ήδη μπορεί να γίνει βέβαια σε neobanks, revolut, n26 κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...