Προς το περιεχόμενο

Η Eurobank φέρνει τη δυνατότητα ανέπαφων πληρωμών με android smartphones


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οκ για το Android ειναι μονοδρομος αυτη η λυση, το apple pay ακομα να το υποστηριξουν; 
Αφου εβαλαν τοσες κρυφες χρεωσεις για ανανέωση καρτας και σε λιγο παγιο για τηρηση λογαριασμου τους πειραξει η προμηθεια της Apple?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δοκίμασα σήμερα για πρώτη φορά, ακούμπησα απλά το κινητό στο τερματικό και ολοκληρώθηκε η συναλλαγή, χωρίς να ανοίξω την εφαρμογή της eurobank η να μου ζητήσει δακτυλικό αποτύπωμα. Το κουλό είναι πως δεν βγάζει κάποια ειδοποίηση στην οθόνη, ούτε κάνει ήχο όπως το Google pay..

Επίσης να γνωρίζετε πως για να λειτουργήσει έτσι απλά (με ξεκλείδωτη συσκευή) χωρίς άνοιγμα της εφαρμογής, πρέπει να πάτε στις ρυθμίσεις της συσκευής, να κάνετε αναζήτηση την λέξη pay και να επιλέξετε το payment default (Tap & pay) και από εκεί ως προεπιλογή την eurobank. 

_20200509_231221.JPG.67f629cd165ad994470ff96bb16c597a.JPG

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, x8diesel είπε

Το δοκίμασα σήμερα για πρώτη φορά, ακούμπησα απλά το κινητό στο τερματικό και ολοκληρώθηκε η συναλλαγή, χωρίς να ανοίξω την εφαρμογή της eurobank η να μου ζητήσει δακτυλικό αποτύπωμα. Το κουλό είναι πως δεν βγάζει κάποια ειδοποίηση στην οθόνη, ούτε κάνει ήχο όπως το Google pay..

Επίσης να γνωρίζετε πως για να λειτουργήσει έτσι απλά (με ξεκλείδωτη συσκευή) χωρίς άνοιγμα της εφαρμογής, πρέπει να πάτε στις ρυθμίσεις της συσκευής, να κάνετε αναζήτηση την λέξη pay και να επιλέξετε το payment default (Tap & pay) και από εκεί ως προεπιλογή την eurobank. 

_20200509_231221.JPG.67f629cd165ad994470ff96bb16c597a.JPG

 

ενδιαφέρον, σε ποια συσκευή έγινε αυτό; να υποθέσω μέσα από την εφαρμογή της eurobank έχεις ενεργοποιήσει το mastercard wallet ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, kotsoz είπε

Δοκίμασα εχθές και δεν δούλεψε.Δεν κατάλαβα τι έκανα λάθος...

Άνοιξα την εφαρμογή της eurobank, πάτησα πάνω στην κάρτα, μου ζήτησε δακτυλικό αποτύπωμα και ξεκίνησε η αντίστροφη μέτρηση των 30".

Πέρασα το κινητό στο pos και δεν έγινε τπτ ... 😕

Δοκίμασες με το κινητό γυμνό; Μήπως έχεις καμιά θήκη που έχει μέταλλο στην πλάτη της;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι παίρνουν κι ένα ποσοστό για συναλλαγές θέλουν να υιοθετήσουν παντού το πλαστικό χρήμα κι αυτό είναι γνωστό, ωστόσο θα περίμενα ευκολίες για να κάνεις αγορές πλέον μόνο με πλαστικό χρήμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/5/2020 στις 12:56 ΜΜ, gbras είπε

Αθλια η εφαρμογη της alpha, εχει πολλα βηματα μεχρι να καταφερεις να πληρωσεις και το κυριοτερο αναξιοπιστη. Μια φορα τη χρειαστηκα και δεν δουλευε με τιποτα. Την ξηλωσα και δεν ξανασχοληθηκα. Αν ειναι να σε ταλαιπωρει ετσι καλυτερα να μην υπαρχει.

Επειδή τη χρησιμοποιώ συνεχώς, ποιά είναι τα "πολλά  βήματα"; Πατάω το widget της Alpha, βάζω το pin και τέλος. Εκτός και αν μιλάμε για iOS, όπου δεν έχω άποψη.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gippas είπε

Επειδή τη χρησιμοποιώ συνεχώς, ποιά είναι τα "πολλά  βήματα"; Πατάω το widget της Alpha, βάζω το pin και τέλος. Εκτός και αν μιλάμε για iOS, όπου δεν έχω άποψη.

Δεν εχω χρησιμοποιησει widget. Ανοιγω την εφαρμογη. Πρεπει να την ανοιξεις να κανεις authentication να πας στο μενου να εργοποιησεις την πληρωμη με την καρτα , να πατησεις το pin και μετα να πληρωσεις. Και αυτο ΑΝ λειτουργησει η εφαρμογη και δεν κολλησει. Ισως μεσω widget να ειναι πιο απλο. Δεν το ειχα δοκιμασει ποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις χρησιμοποίησα το app της Eurobank.

Έχω Pixel 4 XL, με ενεργοποιημένο το NFC, ενεργοποιημένα τα δεδομένα, default εφαρμογή στο Tap & Pay το app της Eurobank. 

Ξεκλειδώνω το κινητό και το πλησιάζω στο POS. Σε αντίθεση με το Google Pay το app της Eurobank δεν κάνει αυτόματα την πληρωμή. Θα πρέπει να ανοίξεις το app της Eurobank, να διαλέξεις Eurobank Wallet, κλικ πάνω στην κάρτα,  να βάλεις το PIN, να ξεκινήσει η αντίστροφη μέτρηση και στη συνέχεια να πλησιάσεις στο POS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gbras είπε

Δεν εχω χρησιμοποιησει widget. Ανοιγω την εφαρμογη. Πρεπει να την ανοιξεις να κανεις authentication να πας στο μενου να εργοποιησεις την πληρωμη με την καρτα , να πατησεις το pin και μετα να πληρωσεις. Και αυτο ΑΝ λειτουργησει η εφαρμογη και δεν κολλησει. Ισως μεσω widget να ειναι πιο απλο. Δεν το ειχα δοκιμασει ποτε.

Έτσι ακριβώς. Τώρα τελευταία μου κάνει το άλλο. Αν βάλω λάθος mpin το πρόγραμμα λειτουργεί κανονικά (χωρίς μήνυμα λάθους) και το ανακαλύπτεις κατά την εκτέλεση της συναλλαγής (εκεί βγάζει λάθος). Στην περίπτωση αυτή θέλει να κλείσεις την εφαρμογή και αν την ξανα-ανοίξεις διαφορετικά κλειδώνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Sakis_Spooky είπε

Μόλις χρησιμοποίησα το app της Eurobank.

Έχω Pixel 4 XL, με ενεργοποιημένο το NFC, ενεργοποιημένα τα δεδομένα, default εφαρμογή στο Tap & Pay το app της Eurobank. 

Ξεκλειδώνω το κινητό και το πλησιάζω στο POS. Σε αντίθεση με το Google Pay το app της Eurobank δεν κάνει αυτόματα την πληρωμή. Θα πρέπει να ανοίξεις το app της Eurobank, να διαλέξεις Eurobank Wallet, κλικ πάνω στην κάρτα,  να βάλεις το PIN, να ξεκινήσει η αντίστροφη μέτρηση και στη συνέχεια να πλησιάσεις στο POS.

Το δικό μου κινητό φίλε μου την έκανε χωρίς να ανοίξω την εφαρμογή, ξεκλείδωσα το κινητό και απλά το ακούμπησα στο POS. (Xperia XZ3) Δοκίμασε το άλλη μια χωρίς να ανοίξεις την εφαρμογή.

Στις 10/5/2020 στις 12:58 ΠΜ, ChrisN.S. είπε

ενδιαφέρον, σε ποια συσκευή έγινε αυτό; να υποθέσω μέσα από την εφαρμογή της eurobank έχεις ενεργοποιήσει το mastercard wallet ε;

μέσα από την εφαρμογή ενεργοποιείς την υπηρεσία για να δημιουργήσει virtual κάρτα και μετά στις ρυθμίσεις του Android επιλέγεις ως default tap&pay τρόπο πληρωμής την Eurobank.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...