Προς το περιεχόμενο

Intel η ryzen


Evgenios38

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για σας παιδιά 

δεν μπορώ να αποφασίσω τη επεξεργαστεί να πάρω. Το υπολογιστεί μόνο για gaming τον θέλω έχω κάρτα γραφικών rtx 2070 ραμ Corsair Desktop RAM Vengeance PRO RGB 16GB 3200MHz DDR4. 
είμαι ανάμεσα σε i5 9600k και ryzen 5 3600.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Evgenios38 είπε

Για σας παιδιά 

δεν μπορώ να αποφασίσω τη επεξεργαστεί να πάρω. Το υπολογιστεί μόνο για gaming τον θέλω έχω κάρτα γραφικών rtx 2070 ραμ Corsair Desktop RAM Vengeance PRO RGB 16GB 3200MHz DDR4. 
είμαι ανάμεσα σε i5 9600k και ryzen 5 3600.

Αυτή την στιγμή κανέναν, περιμένεις. Από Ιούνη πας ή 3600 και b550 ή κλειδωμένο i5 comet lake και b460/h470 ανάλογα πως θα παίξουν οι τιμές σε όλα αυτά. Αν καίγεσαι επειγόντως υπάρχει και η λύση για 3600/φτηνή x570 αλλά είναι τζάμπα λεφτά imo.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Evgenios38 είπε

Για σας παιδιά 

δεν μπορώ να αποφασίσω τη επεξεργαστεί να πάρω. Το υπολογιστεί μόνο για gaming τον θέλω έχω κάρτα γραφικών rtx 2070 ραμ Corsair Desktop RAM Vengeance PRO RGB 16GB 3200MHz DDR4. 
είμαι ανάμεσα σε i5 9600k και ryzen 5 3600.

Ryzen καλύτερος επεξεργαστής , αλλά με αυτήν την κάρτα δεν θα δεις καμιά διαφορά στα παιχνίδια ,όχι ότι θα έβλεπες και με πιο δυνατότερη 😀 γενικά stock to stock βρίσκονται στα ίδια και οι δύο επεξεργαστές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Evgenios38 είπε

Για σας παιδιά 

δεν μπορώ να αποφασίσω τη επεξεργαστεί να πάρω. Το υπολογιστεί μόνο για gaming τον θέλω έχω κάρτα γραφικών rtx 2070 ραμ Corsair Desktop RAM Vengeance PRO RGB 16GB 3200MHz DDR4. 
είμαι ανάμεσα σε i5 9600k και ryzen 5 3600.

Intel ftw

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχουν όλοι πολύ αρνητικά συναισθήματα απέναντι στην AMD αυτή τη στιγμή γιατί καθαρά για λόγους αισχροκέρδειας δεν έδωσε υποστήριξη του επόμενου επεξεργαστή της στα φτηνά motherboard.

Η αλήθεια είναι ότι οι επιδόσεις στα περισσότερα παιχνίδια θα είναι παρόμοιες αν παίζεις με τα settings στο high οπότε από αυτή την οπτική και οι δύο επεξεργαστές θα σε εξυπηρετήσουν το ίδιο. Αν πάλι θα παίζεις σε 1080p με low settings για να έχεις max fps και όχι eye candy τότε οριακά είναι καλύτερος ο i5. Εγώ σε κάθε περίπτωση δεν θεωρώ αυτή την ασήμαντη διαφορά κριτήριο επιλογής επεξεργαστή.

Στη θέση σου θα έψαχνα να βρω πρώτα πόσο καλά υποστηρίζει ο κάθε επεξεργαστής τις μνήμες. Αν τις υποστηρίζουν το ίδιο καλά θα σκεφτόμουν μήπως δώσω κάτι παραπάνω να πάρω 8c/16t επεξεργαστή να είμαι πιο future proof με τα παιχνίδια που τα επόμενα χρόνια θα γίνουν port από τις 8c/16t κονσόλες. Αν αποφάσιζα ότι αυτό δεν με ενδιαφέρει θα έπαιρνα την πιο φτηνή λύση (cpu + mb) από τις δύο.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@elpenor Όχι βρε, επεξεργαστεί για υπολογιστεί για gaming μόνο Intel, δεν υπάρχει καλύτερει. 

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Evgenios38 είπε

είμαι ανάμεσα σε i5 9600k και ryzen 5 3600.

Πάρε ότι βγαίνει φθηνότερα τα ίδια σκατα είναι σαν εταιρίες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Evgenios38 είπε

Για σας παιδιά 

δεν μπορώ να αποφασίσω τη επεξεργαστεί να πάρω. Το υπολογιστεί μόνο για gaming τον θέλω έχω κάρτα γραφικών rtx 2070 ραμ Corsair Desktop RAM Vengeance PRO RGB 16GB 3200MHz DDR4. 
είμαι ανάμεσα σε i5 9600k και ryzen 5 3600.

Τέλος του μήνα βγαίνουν οι Intel Gen 10 και τέλος Ιουνίου μητρικές Β550 για AMD AM4, μην πάρεις Intel Gen 9 τώρα είναι κρίμα.

 

Προσωπικά θα πήγαινα είτε σε Intel Core i5 10400F με Β460 μητρική η σε Ryzen 3600 με Β550 μητρική.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, elpenor είπε

Έχουν όλοι πολύ αρνητικά συναισθήματα απέναντι στην AMD αυτή τη στιγμή γιατί καθαρά για λόγους αισχροκέρδειας δεν έδωσε υποστήριξη του επόμενου επεξεργαστή της στα φτηνά motherboard.

Μπορείς να το αναπτύξεις αυτό λίγο παραπάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, panoskir είπε

Μπορείς να το αναπτύξεις αυτό λίγο παραπάνω;

Πήγαινε στο AM4 thread ρε αδερφέ. Οι τελευταίες 30 σελίδες είναι όλες γκρίνια και κατάρες.😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/5/2020 στις 2:17 ΜΜ, Evgenios38 είπε

Για σας παιδιά 

δεν μπορώ να αποφασίσω τη επεξεργαστεί να πάρω. Το υπολογιστεί μόνο για gaming τον θέλω έχω κάρτα γραφικών rtx 2070 ραμ Corsair Desktop RAM Vengeance PRO RGB 16GB 3200MHz DDR4. 
είμαι ανάμεσα σε i5 9600k και ryzen 5 3600.

Tι οθονη εχεις φιλε? Η για να το πω πιο σωστα, τι οθονη σκοπευεις να εχεις τα επομενα 2 χρονια.

Επισης τι ειδους παιχνιδια παιζεις κυριως?

Γενικα πολυ καλα κανουν ολοι οι παραπανω και σου λενε περιμενε λογω του τι ερχεται στους επομενους 2-3 μηνες, αλλα υπαρχουν πολλες περιπτωσεις που το περιμενε δεν αφορα εσενα.

Επεξ/σία από Crus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ilos είπε

Οι τελευταίες 30 σελίδες είναι όλες γκρίνια και κατάρες.😁

Καταρα θα ηταν αν ευχομασταν να τους βγει μισοψημένο το τσουρεκι και το γαλα να εχει τριχα, οχι οτι τους αποκαλουμε κοσμητικά επιθετα 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...